آیا معاملات الگوریتمی (الگوتریدینگ) می تواند بازار را بیت کند؟

یکی از ابهاماتی که ممکن است مانع ورود ما به حوزه معاملات الگوریتمی یا الگوتریدینگ شود، این است که آیا واقعا ارزش آن را دارد ما سال ها زمان بگذاریم و یا حتی هزینه کنیم که این شاخه از علم را فرا بگیریم و یا این که حتی روی آن سرمایه گذاری کنیم؟ چه چشم اندازی می تواند وجود داشته باشد که انگیزه ی ما را برای جذب شدن به این حوزه برانگیزد؟

شاید یکی از بزرگ ترین انگیزه ها، این است که، آیا الگوتریدینگ قادر است بازار های مالی را بیت کند؟

بیت کردن در بازار های مالی به این معنا است که، سیستم معاملاتی ما بتواند در بلند مدت، بالاتر از شاخص بازار، سودآوری داشته باشد. شاید با خودتان بگویید این که کاری ندارد و افراد زیادی می توانند این کار را در سراسر دنیا انجام دهند و حتی در گذشته به راحتی انجام داده اند.

تحقیقی در سال 2018 در رابطه با این موضوع، انجام گرفت که آیا واقعا چقدر از لحاظ عملی این کار ممکن است؟ در این تحقیق، میزان سود آوری معامله گران و موسسات مالی زیادی در سراسر دنیا، در فاصله زمانی حدودا 20 سال، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. میزان سودآوری این افراد، با میزان سودآوری شاخص های بازار، مقایسه شد! نتایجی که بدست آمد، همه را شگفت زده کرد!!!

نتایج این تحقیقات نشان داد که، در طی این 20 سال، حدود 85 درصد معامله گران نتوانسته بودند، بازار را بیت کنند! حدود 10 درصد تقریبا توانسته بودند به اندازه شاخص بازار، سود کنند. حدود 2 درصد افراد، به اطلاعات داخلی محرمانه، دسترسی داشتند و توانسته بودند بالاتر از شاخص سود کنند. حدود 2 درصد از این افراد، به صورت کاملا شانسی، توانسته بودند بازار را بیت کنند. به این دلیل که، به صورت اتفاقی در یک زمان عالی و یک موقعیت بی نظیر قرار گرفته بودند!! در نهایت، فقط 1 درصد افراد توانسته بودند بالاتر از شاخص، به صورت منطقی سود کنند!!!

بیشتر بخوانید:   ربات معامله گر چیست و کارکرد آن به چه صورت است؟ + مزایای ربات معامله گر

بیت کردن بازار های مالی از گذشته های دور، رویای معامله گران بوده است زیرا اگر کسی واقعا می توانست بازار های مالی را بیت کند به قطع می توانست در طول زمان ثروت بسیار زیادی را کسب کند.

حال بریم سراغ پاسخ دادن به سوال اصلی خود :

 ” آیا معاملات الگوریتمی می تواند بازار را بیت کند؟ “

آیا معاملات الگوریتمی می تواند بازار را بیت کند؟

دلیل اینکه معامله گران، چرا نمی توانند بازار را بیت کنند، دلایل و مشکلات زیادی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم در مورد آن ها صحبت کنیم و نشان دهیم که الگوتریدینگ، می تواند این مشکلات را مرتفع کند و بازار را بیت کند.

1 – یکی از مهم ترین این دلایل، احساسات معامله گران از جمله ترس، طمع، خشم، انتقام، ناامیدی و … است که معامله گران دائما با این احساسات درگیر هستند و نمی توانند به طور 100 درصد به قوانین و استراتژی معاملاتی خود پایبند باشند و پیوسته این احساسات مانع پیشرفت آن ها می شود.

الگوتریدینگ  یا  به طور خیلی ساده تر، معامله کردن به کمک اکسپرت ها، می تواند به سادگی، بر این مشکل غلبه کند. زیرا یک برنامه کامپیوتری، هیچ احساسی نسبت به پول ما ندارد و سود زیان از نظر ربات های معامله گر صرفا یک عدد است و هیچ تفاوتی برایش ندارد. پس می تواند قوانین و یا استراتژی ما را بدون کوچکترین انحرافی، دقیقا اجرا کند.

2 – دومین مشکلی که وجود دارد و بسیار هم مهم است، این است که اصلا استراتژی ما چقدر خوب است؟ آیا آنقدری خوب هست که اصلا بتواند بازار را بیت کند؟ که حتی اگر ما درگیر احساسات هم نشویم بتوانیم بازار را بیت کنیم؟

بیشتر بخوانید:   تفاوت الگوتریدینگ و اتوتریدینگ

روش های سنتی و معاملات دستی متاسفانه دید روشن و شفافی از عملکرد واقعی استراتژی به ما نمی دهند که استراتژی معاملاتی ما واقعا چقدر خوب است؟ زیرا ما به روش های سنتی نمی توانیم دقیق و بدون خطا، عملکرد استراتژی را در گذشته بررسی کنیم و جزیات دقیق و رفتارهای آن در شرایط مختلف بازار را بررسی کنیم.

معاملات الگوریتمی، این مشکل را هم برای ما برطرف کرده است و ما می توانیم به کمکمعاملات الگوریتمی، عملکرد استراتژی یا اکسپرت خود را در سالیان بسیار دور(حتی تا 30 سال)، در لحظه به لحظه ی بازار بررسی کنیم و ببنیم که واقعا ربات فارکس یا استراتژی ما توانایی بیت کردن بازار را دارد یا نه؟

3 – سومین مشکلی که وجود دارد، داشتن تجربه است. افراد معمولا سال های زیادی طول می‌کشد که در بازار های مالی تجربه ی بدرد بخوری را کسب کنند. حتی در صورت کسب تجارب، تجربه نشان داده است که افراد، بخش هایی از تجارب خود را به دلایل مختلف فراموش می کنند و یا از آن ها تمام و کمال استفاده نمی کنند. الگوتریدینگ، می تواند به راحتی بر این مشکل هم غلبه کند و قادر است کوچکترین تجارب و جزییات را به خاطر بسپارد و حتی خودش را بهبود دهد، که در نهایت بتواند بازار را بیت کند.

کلام آخر

دلایل بسیار دیگری هم وجود دارد ولی ما سعی کردیم در این مقاله به مهم ترین آن ها بپردازیم. در نتیجه از الان به بعد شاید انگیزه کافی برای بدست آوردن این دانش و یا سرمایه گذاری روی معاملات الگوریتمی یا ربات های معامله گر را برای رسیدن به رویاهای خود بدست آورده ایم.

بیشتر بخوانید:   معاملات خودکار + معامله خودکار در متاتریدر

گروه مالی آرادفین، ادعا دارد، شرکت پیشرو در معاملات الگوریتمی و ربات های معامله گر، در ایران است و سرمایه گذاری های زیادی در این زمینه انجام داده است. در آرادفین، شما کامل ترین مقالات را، در این زمینه  می توانید پیدا کنید که می تواند سرمایه گذاری های شما را دگرگون کند! پیشنهاد می شود حتما از آن ها دیدن کنید.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *