هاوینگ بیت کوین چیست؟ | صفر تا صد Halving و تاثیر آن

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

آشنایی با مفهوم هاوینگ

هاوینگ بیت کوین یکی از بزرگترین رخدادهایی است که هر چهار سال یکبار برای این ارز دیجیتال اتفاق می‌افتد. طی این فرایند پاداش استخراج بیت کوین نسبت به سال‌های قبل نصف می‌شود. این سیاست طراحی شده است تا شبکه بیت کوین بتواند با مشکلاتی همچون تورم مقابله کند. البته اگر کمی ریزبینانه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این قانون کاملاً درست طراحی شده است. اگر سرعت انتشار بیت کوین کاهش پیدا کند، تقاضا ثابت می‌ماند و قیمت این ارز دیجیتال رشد پیدا خواهد کرد. در حال حاضر تورم بیت کوین چیزی حدود ۲ درصد است که با تداوم سیاست فعلی قطعاً این میزان کاهش پیدا خواهد کرد. باید به این نکته هم توجه داشت که استخراج بیت کوین دارای سقف می‌باشد و امکان انتشار بیش از حد آن وجود ندارد. با کمک این سیاست می‌توان ارزش بیت کوین را در هر شرایطی رو به صعود حفظ کرد.

 

هاوینگ بیت کوین چگونه اتفاق می‌افتد؟

هاوینگ بیت کوین توسط هیچ شخص یا گروه خاصی مدیریت نمی‌شود. مکانیزم این اتفاق در یک نرم‌افزار تعبیه شده و به طور خودکار رقم می‌خورد. در واقع پس از آنکه میزان استخراج بیت کوین به عدد خاصی رسید نرم‌افزار به طور خودکار پاداش ماینرها را نصف می‌کند. این اتفاق به هیچ شخص ثالث یا مرجع مرکزی متکی نیست. در واقع پس از آنکه تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین رقم بخورند در گروه‌هایی به نام بلوک انباشته می‌گردند و به افرادی که در ماینینگ آنها مشارکت داشته‌اند پاداش اعطا می‌گردد. به محض اینکه 210000 بلوک استخراج شود پروتکل بیت کوین به طور خودکار پاداش ماینرها را به نصف کاهش می‌دهد. معمولاً بازه زمانی که نیاز است تا میزان استخراج بیت کوین به این عدد برسد ۴ سال تخمین زده می‌شود. از زمان کشف بیت کوین تا به امروز سه بار هاوینگ رخ داده است.

 

هاوینگ بیت کوین

 

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

از زمانی که بیت کوین در دنیای دیجیتال مطرح شده تا به امروز سه مرتبه هاوینگ بیت کوین رقم خورده است. تاریخچه این اتفاق را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • سال 2012: اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ رقم خورد. در زماناولین هاوینگ نگرانی‌های زیادی وجود داشت که چگونه اقتصاد ساتوشی بر گسترش بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت. در واقع بسیاری از افراد این تردید را داشتند که ممکن است هاوینگ پایان ارزهای دیجیتال را رقم بزند. تا آن زمان پاداش استخراج بیت کوین ۵۰ سکه بود و پس از هاوینگ به ۲۵ سکه کاهش پیدا کرد. با این وجود ارزش هر سکه بیت کوین از ۱۲ دلار به ۱۰۳۲ دلار رسید و رشد غیر قابل پیش بینی را رقم زد.
  • سال 2016: دومین هاوینگ تاریخ بیت کوین در سال ۲۰۱۶ رقم خورد. برخلاف سری قبل،این بار اکثر کاربران کریپتوکارنسی در انتظار این رخداد بودند. در واقع در سال ۲۰۱۶ بیت کوین محبوبیت و مقبولیت بیشتری بین سرمایه‌گذاران پیدا کرده و قبل از تاریخ هاوینگ قیمت آن رشد جالب توجهی را تجربه کرده بود. وقتی میزان استخراج این ارز دیجیتال به عدد 420000 رسید به طور اتوماتیک دومین هاوینگ بیت کوین رقم خورده و پاداش استخراج آن به 5 BTC کاهش پیدا کرد. پس از این رخداد ابتدا قیمت بیت کوین با یک سقوط آزاد مواجه شد اما نهایتاً ۵۲۶ روز پس از هاوینگ، این ارز دیجیتال به بالاترین سطح تاریخ خود در آن زمان یعنی ارزش 20089 دلار رسید.
  • سال 2020: در سال ۲۰۲۰ و در جایی که بسیاری از کاربران کریپتو کارنسی انتظار سومین هاوینگ را می‌کشیدند اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای هم رخ داد. انتشار ویروس کرونا در جهان و تبعات آن باعث شد تا بیت کوین در ماه مارس سقوط عجیبی را تجربه کند. در تاریخ ۱۱ می پاداش استخراج هر بلوک ارز دیجیتال در بلاک چین بیت کوین به25 کاهش پیدا کرد و عملاً هاوینگ رخ داد. در آن زمان ارزش بیت کوین چیزی در حدود 8787 دلار بود و ۱۸ ماه بعد به بالاترین رقم خود یعنی 66000 دلار رسید. انتظار می‌رود هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴ و در حدود بلوک 840000 رخ دهد.
بیشتر بخوانید:   هاردفورک چیست؟ | بررسی جامع تاثیرات آن بر ارزهای دیجیتال

 

هاوینگ بیت کوین چیست

 

چرا هاوینگ بیت کوین رخ می‌دهد؟

دلایل زیادی برای طراحی هاوینگ بیت کوین وجود دارد. هاوینگ مکانیزم کلیدی برای کنترل عرضه بیت کوین جدید محسوب می‌شود. مهمترین دلایل نصف شدن ارزش این ارز دیجیتال را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • عرضه محدود: زمانی که ساتوشی ناکاموتو یا هر گروه دیگری بیت کوین را اختراع کردند، می‌خواستند ارز دیجیتالی با عرضه محدود و مدیریت شده به دنیا ارائه نمایند.کاهش پاداش استخراج بیت کوین به نصف دقیقاً به همین دلیل انجام می‌شود. آنها با این کار نرخ تولید بیت کوین جدید را کاهش می‌دهند و ارزش آن را در دراز مدت حفظ می‌کنند.
  • کنترل تورم: هاوینگ بیت کوین به محدود کردن تورم بیش از حد اکوسیستم آن کمک می‌کند. در حقیقت با این اتفاق میزان ورود بیت کوین جدید به بازار کمتر می‌شود.با این کار انتشار بیت کوین محدود شده و ثبات آن حفظ می‌گردد. به این ترتیب با وجود آن‌که تقاضا برای بیت کوین روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد، عرضه آن کنترل شده و تورم این ارز دیجیتال رشد پیدا نمی‌کند.
  • امنیت: رویداد هاوینگ عواقب اقتصادی دیگری هم برای ماینرها به همراه دارد. ماینرها به دلیل اینکه پاداش استخراج کاهش پیدا می‌کند باید تلاش جدی‌تری برای به دست آوردن سکه‌های بیشتر داشته باشند. به این ترتیب رقابت بین آنها شدیدتر می‌شود و ماینرهایی که بهره‌وری کمی از بازار داشته‌اند به طور خودکار حذف می‌گردند.این اتفاق کمک می‌کند تا بازار بیت کوین امنیت بیشتری داشته باشد. همچنین این اتفاق کمک می‌کند تا تمرکز زدایی خوبی هم روی شبکه اتفاق بیفتد.
  • قیمت: در سالیان گذشته معمولاً چند ماه پس از هاوینگ، بازار بیت کوین انفجار قیمتی جدیدی را تجربه کرده است.معمولا این رویداد منجر به رشد ارزش بیت کوین در کوتاه مدت شده و با استقبال معامله‌گران کریپتوکارنسی همراه بوده است. هرچند ذکر این نکته ضروری است که هاوینگ به تنهایی نتوانسته اتفاقات گذشته بیت کوین را رقم بزند و عوامل دیگری در رشد قیمت آن اثرگذار بوده‌اند. بهتر است در معامله‌گری یا سرمایه‌گذاری خودتان در این بازار روی فاکتورهای دیگری هم توجه داشته باشید.

 

halvnig بیت کوین

 

چرا رویداد هاوینگ برای سرمایه‌گذاران اهمیت دارد؟

معمولا پس از آن‌که هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتد، نوسانات این ارز دیجیتال افزایش پیدا می‌کند. عرضه این رمز ارز بر اثر هاوینگ کاهش پیدا کرده و ارزش بیت کوینی که هنوز استخراج نشده است افزایش پیدا می‌کند. در واقع بازار این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران تبدیل به یک گزینه جذاب می‌شود. با این وجود اگر شما هم در دایره سرمایه‌گذارانی قرار می‌گیرید که تمایل دارید روی این دارایی حساب ویژه باز کنید بهتر است فقط روی رخ داد هاوینگ متمرکز نشوید. برای تجزیه و تحلیل بازار پس از نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین باید روی عناصر دیگری هم توجه داشته باشید.  مثلاً باید پوشش مطبوعاتی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را در آن مقطع مورد بررسی قرار دهید.

بیشتر بخوانید:   دیفای 2 چیست؟ | فرصت ها | محدودیت ها | کاربردها

همچنین این مورد را باید بررسی کنید که آیا کاربردهای ارز دیجیتال در دنیای واقعی افزایش تدریجی داشته است یا خیر. همچنین شما باید محبوبیت بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال ناشناس بیشتر مورد نظر قرار دهید. با این وجود نمی‌توان از تاریخ صرف نظر کرد و افزایش ارزش بیت کوین در گذشته هنگام رخ داد هاوینگ را نادیده گرفت. با این وجود برخی کارشناسان عقیده دارند هاوینگ بعدی ممکن است از لحاظ اقتصادی به ضرر بیت کوین تمام شود و بسیاری از ماینرها را نسبت به عملیات ماینینگ دلسرد نماید. در حقیقت کارشناسان عقیده دارند ماینرهای بیت کوین پس از هاوینگ چهارم کاهش پیدا خواهند کرد.

 

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

 

آیا هاوینگ بعدی بیت کوین قطعاً در سال 2024 اتفاق خواهد افتاد؟

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که احتمالاً در سال ۲۰۲۴ باید منتظر رخداد بعدی هاوینگ بیت کوین باشیم. البته این فقط یک تخمین در مورد این زمان است و هیچکس نمی‌تواند به طور قطعی آن را پیش بینی کند. اجازه دهید کمی جزئی‌تر در مورد پیش بینی زمان رویداد هاوینگ صحبت کنیم. بر اساس منطق از پیش تعیین شده الگوریتم بیت کوین این را می‌دانیم که نصف شدن پاداش استخراج این ارز دیجیتال معمولاً پس از ماین هر ۲۱۰ هزار بلوک یعنی تقریباً هر ۴ سال یکبار رخ می‌دهد. از طرفی نسبت به این موضوع آگاهی داریم که آخرین هاوینگ این ارز دیجیتال در ماه می ۲۰۲۰ رخ داده است.

بر این اساس می‌توانیم به طور منطقی پیش بینی کنیم که رویداد بعدی در سال ۲۰۲۴ و زمانی که حدود 840000 بلوک بیت کوین استخراج شده است باید رخ دهد. البته هنوز زود است که بخواهید تقویم‌های خودتان را برای این رویداد علامت گذاری کنید. عوامل دیگری هم هستند که در این رویداد تاثیرگذار می‌باشند. در تخمین این زمان نمی‌توانیم از شرایط شبکه و به ویژه قدرت کلی استخراج ماینرها چشم پوشی کنیم. قدرت کلی استخراج می‌تواند تغییری جزئی در سرعت ایجاد بلوک‌ها ایجاد نماید و نهایتاً تاریخ هاوینگ را عوض کند. در هر صورت به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۴ می‌تواند یک نقطه تاریخی برای بیت کوین باشد.

 

جدول هاوینگ بیت کوین

 

آخرین هاوینگ چه زمانی رخ خواهد داد؟

وقوع آخرین هاوینگ بیت کوین یعنی پایان استخراج ارزهای دیجیتال و پس از آن دیگر هیچ ماینری نمی‌تواند بلوک جدیدی به بلوک‌های قبلی بلاکچین بیت کوین بیفزاید. این چیزی نیست که فقط آن را حدس بزنیم بلکه واقعیتی است که در آینده رخ خواهد داد. البته این آینده در زمانی خواهد بود که احتمالاً هیچ کدام از ما زنده نیستیم. طبق پیش‌بینی‌ها سال ۲۱۴۰ میلادی یعنی حدوداً ۱۱۶ سال دیگر آخرین هاوینگ اتفاق خواهد افتاد. از آن زمان به بعد بیت کوین جدیدی استخراج نخواهد شد. البته این چیز عجیبی نیست و یک واقعیت در مورد بیت کوین می‌باشد که عرضه آن محدود است و روزی به پایان خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:   تگ ممو چیست؟ | کاربرد تگ Memo در کیف پول و صرافی

نکته جالب اینجا است که ۹۲ درصد کل بیت کوین موجود در جهان تا به حال استخراج شده و کمتر از ۸ درصد برای آیندگان باقی‌مانده است. این موضوع کاملاً مشخص می‌کند که ماینرها در آینده رقابت سختی برای به دست آوردن ارزهای باقیمانده این بلاکچین خواهند داشت. آنها پس از استخراج آخرین سکه دیگر نمی‌توانند عملیات ماینینگ را برای اضافه کردن بلوک‌ها ادامه دهند. با این وجود فعالیت آنها در زمینه تایید تراکنش‌ها و حفظ یکپارچگی شبکه بیت کوین حتی در دوران پس از استخراج ادامه خواهد یافت.

 

تاثیر هاوینگ بیت کوین

 

هاوینگ بیت کوین خوب است یا بد؟

طبیعتاً هاوینگ بیت کوین هم همانند هر رویداد دیگری موافقان و مخالفان خود را دارد. این رخداد یکی از جذابیت‌های اصلی اقتصادی بیت کوین برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. در حقیقت بر خلاف ارزهای فیات که عرضه روزافزون، آنها را تبدیل به پول‌های تورم‌زا کرده بیت کوین در حداکثر عرضه محدود گردیده است. هاوینگ نرخ تورم این ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد. هاوینگ به عنوان یک مدل اقتصادی خوب در نظر گرفته می‌شود چرا که فشار کاهشی بر ارز دیجیتال ایجاد می‌نماید و ارزش آن را در بلند مدت افزایش می‌دهد. با این حال کارشناسانی هستند که به این اتفاق نقد وارد می‌کنند.

آنها می‌گویند هاوینگ منجر به این خواهد شد که کاربران تشویق شوند توکن‌های خود را بدون هزینه کردن حفظ کنند. در دنیای اقتصاد این فرهنگ تحت عنوان HODLing نیز شناخته می‌شود. به همین خاطر است که برخی بیت کوین را به به عنوان یک ارز مبادله‌ای نمی‌شناسند. به عقیده آنها بیت کوین بیشتر از آن‌که ارز مبادله‌ای باشد دارایی مناسب برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌گردد. به طور کلی اینکه هاوینگ را مثبت یا منفی بدانیم به دیدگاه شخصی خودمان و نگاهی که به اقتصاد داریم وابسته است.

 

بیت کوین هاوینگ

 

چه زمانی روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در تمام بازارهای مالی روی دو مفهوم خلاصه می‌شود. پیدا کردن نقاط ورود و خروج مناسب مهمترین کاری است که تریدرها و سرمایه‌گذاران باید به دنبال آن باشند. بر همین اساس طبیعتاً اتفاقاتی مشابه هاوینگ بیت کوین تاثیر جدی روی تصمیمات سرمایه‌گذاران و معامله‌گران دارند. همانگونه که چند مرتبه اشاره کردیم هاوینگ معمولاً با افزایش صعودی ارزش بیت کوین همراه است. با این وجود هیچگاه نمی‌توان نسبت به این موضوع اطمینان داشت و ممکن است در آینده این فرایند تغییر جدی داشته باشد. برای معامله‌گری در دنیای کریپتو کارنسی ابتدا شما باید دوره‌های تحلیلگری مختلفی را پشت سر بگذارید. از جمله دوره‌های با کیفیتی که در این زمینه برگزار می‌شود می‌توانیم به دوره‌های آموزشی گروه‌های مالی همچون آرادفین اشاره کنیم. البته انتظار نداشته باشید با شرکت در یک دوره آموزشی کریپتوکارنسی تبدیل به تریدر موفق این بازار شوید. آموزش شما همیشه ادامه خواهد داشت و باید همواره خود را در این جهان دیجیتالی به روز نگه دارید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *