معاملات مارجین چیست؟ | معامله مارجین در بازار ارز دیجیتال

معاملات margin

معرفی مارجین

استفاده از مارجین در معاملات به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا سهام بیشتری را نسبت به توان مالی خود خریداری کنند. در واقع با کمک این روش، سرمایه‌گذاران می‌توانند به جای اینکه سهام مورد نظرشان را با قیمت بازار خریداری نمایند آنها را با قیمت پایانی معامله کنند. این ویژگی کمک می‌کند تا معامله‌گران بازار فارکس بتوانند بازده بالاتری به دست آورند. اگر بخواهیم راحت‌تر بگوییم در معاملاتMargin  کارگزار برای خرید سهام به شما پولی را قرض می‌دهد و مانند هر وام دیگری نرخ بهره آن را دریافت خواهد کرد. به این ترتیب شما به سرمایه بیشتری برای خرید دارایی‌های مورد علاقه خودتان دسترسی پیدا خواهید کرد. یعنی عملاً می‌توانید از فرصت‌های بیشتری برای موفقیت در فارکس استفاده کنید. خوب است بدانید که برای این معاملات نام اهرمی را هم برخی افراد استفاده می‌کنند. البته استفاده از روش Margin طبیعتاً چالش‌های خاص خود را دارد و هر معامله‌گری نمی‌تواند از آن استفاده کند.

 

معاملات مارجین در ارز دیجیتال

 

چگونه با کمک Margin معامله‌گری کنیم؟

برای استفاده از مارجین ابتدا باید در جستجوی صرافی باشید که حساب‌های مرتبط با این ویژگی را در اختیار شما قرار دهد. البته دقت داشته باشید که وقتی از یک صرافی درخواست ایجاد حساب Margin می‌کنید به این راحتی با درخواست شما موافقت نخواهد کرد. معمولاً کارگزاران برای در اختیار گذاشتن چنین حساب‌هایی اطلاعاتی از قبیل درآمد کاربر، ارزش خالص دارایی او، سابقه و… را در نظر می‌گیرند. اگر بر اساس این پارامترها معامله‌گر شرایط استفاده ازMargin  را داشته باشد، آنگاه صرافی با درخواست او موافقت خواهد کرد. البته معامله‌گر هم این مورد را باید در نظر داشته باشد که هنگام افتتاح حساب Margin تمام شرایط صرافی را با دقت مطالعه کند تا در آینده از این نظر خسارت نبیند. پس از اینکه حساب مورد نظر شما در صرافی ایجاد شد باید سرمایه خودتان را در آن قرار دهید.

طبیعتاً به دلیل اینکه در روش مارجین بخشی از سرمایه لازم برای خرید دارایی را صرافی تامین می‌کند معامله‌گر دوست دارد بداند چه میزان باید به حساب خود وجه واریز نماید. اگر صرافی بر اساس قوانین ایالات متحده آمریکا فعالیت داشته باشد برای انجام معاملات Margin کاربر را ملزم می‌کند حداقل ۵۰ درصد قیمت خرید اولیه را خودش تامین نماید. ۵۰ درصد باقیمانده را هم صرافی به صورت وام در اختیار معامله‌گر قرار خواهد داد. ضمناً معمولاً صرافی‌ها طبق قوانینی که FINRA مشخص کرده برای انجام این گونه معاملات معامله‌گر را موظف می‌کنند حداقل ۲۰۰۰ دلار به حساب خود واریز نماید. طبق همین قوانین معامله‌گر باید حداقل ۲۵ درصد سرمایه‌اش را به عنوان Margin در حساب کاربری خود حفظ کند. البته مواردی که گفتیم پیش فرض هستند و ممکن است کارگزاری شرایط متفاوتی برای شما در نظر بگیرد.

 

معاملات مارجین چیست

 

بررسی ویژگی‌های معاملات مارجین

استفاده از روش مارجین در انجام معاملات فارکس ویژگی‌های مختلفی دارد که هر معامله‌گر لازم است به آنها آشنا شود. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دسته از معاملات را خدمت شما بیان خواهیم کرد:

 • معمولاً معاملات Marginبیشتر در فارکس استفاده می‌شوند اما امکان استفاده از این روش در دیگر بازارها هم فراهم شده است. معامله‌گر از طریق این روش می‌تواند موقعیت‌های اهرمی را که در بخش مشتقات نیستند افزایش دهد. به این ترتیب فرصت‌های سودآوری او افزایش پیدا خواهند کرد.
 • قوانین مربوط به Margin در جهان را مورد توجه قرار دهید. این مقررات مشخص می‌کنند که کدام کارگزاران می‌توانند به سرمایه‌گذاران اینگونه معاملات را ارائه دهند. معمولا اکثر صرافی‌های مجاز جهان یعنی کارگزاران شرکتی امکان ارائه چنین خدماتی را دارند. با این وجود کمتر پیش می‌آید که صرافی‌های فردی و مشارکتی اجازه ارائه این خدمات را پیدا کنند. همچنین خوب است بدانید قوانین موجود مشخص کننده این مورد خواهند بود که کدام دارایی‌ها را می‌توان با کمک Margin خریداری کرد.
 • معاملات Marginدر بازار فارکس همیشه به یک صورت نیست. زمانی که بازار در وضعیت رشد و صعودی قرار می‌گیرد، معمولاً مارجین سهام نیز افزایش پیدا کرده و این فرصت برای کاربران فراهم می‌شود تا دارایی بیشتری را تحت آن خریداری کنند. البته معامله‌گران باید دقت داشته باشند که استفاده بیش از حد این روش می‌تواند بازدهی آنها را در بازار فارکس دچار اختلال کند.
 • موقعیت‌هایی که به وسیله معاملاتMargin ایجاد می‌شوند تا T+N روز فعال هستند. در این عبارت حرف T به معنای روز معاملاتی است که موقعیت در آن باز است. حرف N نیز تعداد روزهایی را نشان می‌دهد که موقعیت می‌تواند پایدار بماند. در این بین T از ابتدا مشخص است و N توسط کارگزار مشخص خواهد شد و عدد آن متغیر می‌باشد.
بیشتر بخوانید:   هاوینگ بیت کوین چیست؟ | صفر تا صد Halving و تاثیر آن

 

معاملات مارجین

 

چرا از معاملات Margin استفاده کنیم؟

استفاده از معاملات مارجین برای معامله‌گران بازار فارکس مزایای زیادی به همراه دارد. طبیعتاً آشنایی با این مزایا کمک می‌کند تا شما در استفاده از Margin تصمیم عاقلانه‌تری بگیرید. برخی از مزایای این روش معاملاتی را بررسی خواهیم کرد:

 • اولین مزیتمهم معاملات Margin برای معامله‌گران تازه کار این است که آنها می‌توانند فرصت‌های بیشتری با سرمایه کمتر داشته باشند. در حقیقت سرمایه‌گذارانی هستند که فرصت‌های بیشتری را شکار می‌کنند اما سرمایه لازم برای ورود به آنها را نخواهند داشت. اینگونه معاملات به آنها کمک می‌کند تا از تمامی فرصت‌های موجود در بازار با کمترین سرمایه بهره ببرند.
 • مزیت دوم فعالیت در فارکس با کمکMargin این است که کاربران می‌توانند اهرم خود را در بازار تقویت کنند. در حقیقت هرچه یک سرمایه‌گذار معاملات گسترده‌تری را با مقدار کمی پول خریداری کند اهرم او در بازار قدرت بیشتری پیدا خواهد کرد. به این ترتیب چنین معامله‌گری می‌تواند از نوسانات کوچک بازار بهره‌مند شود و بازدهی خود را در بازار تا جایی که امکان دارد بالا ببرد.
 • وقتی بازار وضعیت خوبی داشته باشد، معمولاً هر دارایی را با مارجین بالاتری نسبت به حالت معمولی منتشر می‌سازد.به این ترتیب معامله‌گر این فرصت را دارد که بازده سرمایه‌گذاری خود را به حداکثر برساند. البته معامله‌گری می‌تواند در این شرایط پیروز باشد که دانش کافی در مورد فارکس داشته باشد.
 • معاملاتMargin فقط در یک حالت انجام نمی‌شوند و دارای تنوع هستند. در حقیقت کارگزاران انواع مختلفی از این معاملات را با وثیقه مورد نیاز برای آنها ارائه می‌کنند که کاربر می‌تواند گزینه مورد نظر خود را انتخاب نماید. چنین شرایطی کار معامله‌گران را برای پیدا کردن وثیقه مورد نیاز آسان‌تر خواهد کرد. در واقع دامنه وسیع‌تری از کاربران می‌توانند به سراغ این روش بروند و بازدهی خود را افزایش دهند.
بیشتر بخوانید:   اتوتیونینگ چیست؟ | AutoTuning در استخراج ارز دیجیتال

 

معاملات مارجین در فیوچرز

 

چرا به سراغ معاملات مارجین نرویم؟

طبیعتاً دور از ذهن نیست که معاملات مارجین در کنار مزایای خود از ایراداتی هم برخوردار باشند. هر معامله‌گر باید در کنار شناخت مزایا با معایب این روش معامله‌گری هم به طور کامل آشنا شود. چند نمونه از مهمترین معایب معامله‌گری به این روش در فارکس را خدمت شما بیان می‌نماییم:

 • افزایش ضرر: یکی از بزرگترین خطرات فعالیت بر اساسMargin بیشتر شدن ضرر کاربر می‌باشد. در حقیقت اگر نتوانید اینگونه معاملات را به درستی مدیریت کنید، ممکن است بیش از مبلغی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید دچار ضرر و زیان شوید. به عنوان مثال اگر شما بیش از ۵۰ درصد سهامی را که با کمک وام خریداری نموده‌اید از دست دهید ممکن است کارگزاری تمام سرمایه شما را تصاحب کند.
 • قفل شدن دارایی: پس از اینکه معامله‌گر دارایی مورد نیاز خودش را به وسیله معاملاتMargin خریداری کرد باید حداقل بخشی از آن را در پورتفوی خود نگه دارد. در حقیقت بخشی از سرمایه او تا زمان نامشخصی که کارگزاری معین می‌کند قفل خواهد بود. اکثر کارگزاری‌ها ۲۵ درصد دارایی را قفل می‌کنند اما برخی از آنها ممکن است این رقم را بالاتر ببرند و به ۳۰ یا ۴۰ درصد برسانند.
 • Margin Call: اگر ارزش دارایی شما کاهش پیدا کند و به کمتر از درصدی که قفل کرده‌اید برسد Margin Call دریافت خواهید کرد. Margin Callاز سرمایه‌گذاران می‌خواهد که با نقدینگی دارایی یا افزودن وجه نقد به حساب، سرمایه خود را تقویت کنند. در حقیقت کارگزاری شما را مجبور می‌کند یا با تزریق پول به حساب کاربری ضرر به وجود آمده را جبران کنید یا بخشی از دارایی خود را به فروش بگذارید.
 • از دست دادن دارایی: شاید برخی افراد فکر کنند عدم پاسخگویی بهMargin Call مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد کرد. اگر به این فراخوان پاسخ ندهید یعنی نتوانید دارایی خود را مدیریت کنید، کارگزار به صورت اتوماتیک دارایی فارکس شما را می‌فروشد. یعنی عملاً دارایی خودتان را از دست می‌دهید و نه تنها از آن بازدهی مناسبی کسب نخواهید کرد بلکه ضرر و زیان سنگینی هم متوجه خواهید شد.

 

معاملات margin

 

چگونه بدون خطر وارد معاملات Margin شویم؟

قطعاً بدون خطر نمی‌توان وارد معاملات مارجین شد. تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید کاهش خطرات اینگونه معاملات است. نکات زیر به شما کمک می‌کنند تا هنگام استفاده از معاملات Margin با خطرات کمتری مواجه شوید:

 • قطعاً بدون خطر نمی‌توان وارد معاملات مارجین شد. تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید، کاهش خطرات این گونه معاملات است. نکات زیر به شما کمک می‌کنند تا هنگام استفاده از معاملات Margin با خطرات کمتری مواجه شوید.
 • همیشه به این نکته توجه داشته باشید که این مدل از تجارت هم سود کلانی دارد و هم خسارات جبران‌ناپذیری می‌تواند به معامله‌گر وارد آورد.برای کنترل دارایی‌هایی که به این شکل خریداری می‌کنید همیشه باید مقدار کافی پول به صورت آزاد داشته باشید. این پول آزاد کمک می‌کند تا در مواقع ضروری بتوانید از دارایی خودتان حراست بهتری داشته باشید.
 • دارایی‌هایی که به وسیله روش معاملاتیMargin خریداری می‌کنید باید ارزشمند باشند و در آینده بازدهی و سود خوبی برای شما به ارمغان آورند. در حقیقت این دارایی‌ها باید پتانسیل آن را داشته باشند که درآمدی بیش از هزینه وام برای شما ایجاد کنند. اگر دارایی مورد نظر آنها نتواند چنین خواسته‌ای را برآورده کند به هیچ وجه گزینه مناسبی جهت معاملات Margin نیست.
 • در انجام معاملات مارجین هیچ وقت احساساتی عمل نکنید.احساساتی عمل کردن می‌تواند سرمایه را نابود سازد و آینده شما در دنیای تریدینگ را تحت تاثیر قرار دهد. شما فقط باید بر اساس اطلاعات موجود بهترین تحلیل‌ها را داشته باشید و به سراغ گزینه‌های برتر موجود در بازار بروید. البته نه تنها در معاملات Margin بلکه در تمام سبک‌های معاملاتی تنها راه نجات شما بالا بردن تخصص و دانش تریدینگ خواهد بود.
بیشتر بخوانید:   بیمه ارز دیجیتال چیست؟ | انواع حفاظت از ارزهای دیجیتال

 

آموزش معاملات مارجین

 

نحوه محاسبه مارجین چگونه است؟

شاید برخی از معامله‌گران علاقه داشته باشند در مورد محاسبه مارجین هم اطلاعاتی کسب کنند. قیمت جفت ارز، حجم معاملات و Margin تعیین کننده سطح مارجینی است که باید برای هر معامله رزرو نمایید. فرمولی که در زیر آمده است برای محاسبه این عدد به شدت مفید می‌باشد:

در واقع برای محاسبه Margin ابتدا باید ارزش قرارداد فعلی را به دست آورید و آن را ضرب در نسبت Margin کنید. مقدار مارجینی که به دست می‌آید معمولاً بر اساس ارز پایه نشان داده می‌شود. با یک مثال این موضوع را بهتر بیان خواهیم کرد. فرض کنید شما یک معامله اهرمی 200:1 یا 0.5 درصد  Margin را باز می‌کنید. حال اگر یک موقعیت  را با Margin باز کنید نیازی نیست که حتماً ۱۰ هزار دلار کامل پرداخت نمایید. به جای آن شما می‌توانید طبق فرمولی که گفتیم فقط ۵۰ دلار متقبل شوید.

 

معامله مارجین

 

آیا استفاده از معاملات Margin برای افراد تازه‌کار پیشنهاد می‌شود؟

افرادی که به تازگی وارد بازار فارکس شده‌اند بهتر است در مورد فعالیت در حوزه معاملات Margin کمی صبور باشند. ورود به اینگونه معاملات نیازمند مطالعه و درک دقیق بازار است. به همین دلیل افرادی که به تازگی با دنیای فارکس آشنا شده باشند بعید است بتوانند با چالش‌های موجود در این معاملات به خوبی مواجه شوند. اینگونه معامله‌گران بهتر است به این توجه نداشته باشند که معاملات Margin سود زیادی به همراه دارد. آن‌ها باید به این نگاه کنند که این معاملات می‌تواند تمام سرمایه یک نفر را نابود کند. معاملات Margin باید توسط سرمایه‌گذاران با تجربه‌ای انجام شود که بتوانند بازار را حدس بزنند و همچنین ریسک‌های مورد نیاز را که می‌تواند منجر به زیان‌های بزرگ شود، تشخیص دهند.

 

چگونه در معاملات مارجین موفق باشیم؟

موفقیت در انجام معاملات مارجین کار آسانی نیست و همانگونه که گفتیم فقط درصد خاصی از سرمایه‌گذاران می‌توانند به سمت این معاملات بروند. در حقیقت برای موفقیت در این روش معاملاتی ابتدا باید در دوره‌های تخصصی که برگزار می‌شود شرکت کنید. یعنی اول باید با جهان فارکس آشنا شوید و سپس به سراغ روش‌های تخصصی همچون Margin trading بروید. معمولا موسسات مالی معتبر همچون آرادفین دوره‌های تخصصی و با کیفیت در مورد فارکس برگزار می‌کنند. در دوره‌هایی که این موسسات برگزار می‌کنند، معمولاً اطلاعات روز جهان به کاربران آموزش داده می‌شود. از طریق این دوره‌ها می‌توان تبدیل به یک تریدر بین‌المللی شد.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *