خرید دلار با کارت ملی | نحوه ی دریافت ارز دولتی از صرافی

نحوه دریافت ارز دولتی با کارت ملی

چگونه با کارت ملی دلار خریداری کنیم؟

خرید دلار با کارت ملی روشی است که در چند سال اخیر برای مقابله با مشکلات ناشی از بالا رفتن نرخ ارز در ایران توسط دولت دنبال شده است. برای خرید اینگونه دلار مردم باید به صرافی‌های مجاز مراجعه کنند و با ارائه کارت ملی ارز مورد نیاز خود را تهیه نمایند. دلاری که به این شکل در اختیار مردم قرار می‌گیرد در مقایسه با دلار موجود در بازار از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشد. همین موضوع هم سبب محبوبیت این ارز دولتی در مقایسه با دلار موجود در بازار آزاد شده است. البته باید این نکته را اشاره کنیم که خرید دلار با کمک کارت ملی فقط با ارائه دلیل امکان‌پذیر است. کسی که می‌خواهد به این شکل دلار خریداری کند باید آن را جهت تامین هزینه‌های مسافرت، درمان، تحصیل در خارج از کشور، ماموریت و موارد مشابه لازم داشته باشد.

 

خرید دلار با کارت ملی

 

چه افرادی می‌توانند برای خرید دلار با کارت ملی اقدام نمایند؟

در بخش قبلی گفتیم که امکان خرید دلار با کارت ملی فقط با ارائه دلیل امکان‌پذیر است. بانک مرکزی، افرادی که می‌توانند از این گونه دلار دولتی استفاده کنند را مشخص کرده است. با افرادی که می‌توانند از این ارز دولتی بهره ببرند بیشتر آشنا می‌شویم:

  • همانگونه که در بخش مقدماتی گفتیم استفاده از این گونه ارز برای برخی نیازهای عمومی مثل مسافرت،هزینه‌های دانشگاه، درمان و ماموریت امکان‌پذیر است.
  • طبق نظر بانک مرکزی افرادی که می‌خواهند در سطح علمی کشور مقالات معتبر چاپ کنند و برای انجام این کار نیاز به ارز دارند، می‌توانند با ارائه کارت ملی دلار خریدارینمایند. همچنین افرادی که می‌خواهند در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی ثبت نام کنند یا حق عضویت به دست آورند می‌توانند از ارز دولتی استفاده کنند.
  • تمامی افرادی که قصد برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی را دارند یا می‌خواهند در آنها شرکت داشته باشند می‌توانند برای تهیه ارز از این روش کمک بگیرند.از طرفی افرادی که در دادگاه‌های بین‌المللی پرونده دارند و باید از وکیل خارجی برای برطرف کردن مشکل خود کمک بگیرند نیز امکان استفاده از ارز دولتی را خواهند داشت.
  • انجام کلیه آزمایش‌های علمی، انتشار آگهی در خارج و دریافت گواهینامه‌های بین‌المللی نیز با خرید ارز دولتی انجام می‌شود.ضمناً افرادی که قصد دارند در خارج از کشور دفتر یا شرکت احداث کنند می‌توانند با ارائه کارت ملی ارز مورد نیاز خود را از دولت بگیرند.
  • استفاده از دلار دولتی در موارد تجاری بسیار رایج است. مثلاً افرادی که می‌خواهند بازپرداخت تسهیلات خود را به بانک جهانی، اکو یا فاینانس غیر خودگردان پرداخت کنند می‌توانند از این گونه دلار کمک بگیرند.شرکت‌های هواپیمایی که از پرسنل خارجی استفاده می‌کنند نیز شرایط دریافت دلار دولتی را خواهند داشت.
بیشتر بخوانید:   رد ادعاهای بی اساس در بازار های مالی

 

ثبت نام دلار با کارت ملی

 

خرید دلار دولتی در چند مرحله انجام می‌شود؟

خرید دلار با کارت ملی نسبت به خرید دلار از بازار آزاد کاملاً متفاوت است. تصور نداشته باشید که فرایند این خرید همانند خرید از بازار آزاد پیچیدگی خاصی ندارد. برای تهیه دلار دولتی شما باید چند مرحله را پشت سر بگذارید که آنها را با هم بررسی خواهیم کرد:

  • کسی که می‌خواهد دلار دولتی خریداری کند باید خودش شخصاً به یکی از صرافی‌های مجاز دولت مراجعه نماید.معمولاً صرافی‌ها به نماینده قانونی این فرد دلار دولتی تحویل نمی‌دهند. به عبارت بهتر کسی که می‌خواهد دلار دولتی خریداری کند باید احراز هویت شود. این در حالی است که برای خرید دلار از بازار آزاد چنین فرایندی وجود ندارد.
  • خریدار ارز دولتی هنگام مراجعه به صرافی حتماً باید کارت ملی هوشمند خود را همراه داشته باشد.همراه نداشتن کارت ملی در شرایطی برای شما مشکل ساز نمی‌شود که شناسنامه و برگه تعویض کارت ملی را همراه داشته باشید. این مرحله را هم می‌توان بخشی از فرایند احراز هویت خریدار ارز دولتی دانست.
  • طبیعتاً خریدار ارز دولتی برای اینکه هزینه آن را پرداخت کند باید دو کارت بانکی به نام خود همراه داشته باشد. البته افرادی که تامین دلار مورد نیاز آنها بیش از ۵۰ میلیون هزینه دارد باید بیشتر از دو کارت بانکی همراه داشته باشند تا بدون مشکل بتوانند ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.
  • ضمناً زمانی که به صرافی برای خرید دلار دولتی مراجعه می‌کنید حتماً یک تلفن همراه با سیم کارت ثبت شده به اسم خودتان همراه داشته باشید.خرید دلار شما باید در یک سامانه دولتی ثبت شود و پیامک‌های آن روی سیم کارت ثبت شده به اسم شما ارسال می‌گردد.

 

خرید ارز دولتی با کارت ملی

 

برای خرید دلار با کارت ملی ارائه چه مدارکی الزامی است؟

برای اینکه خرید دلار با کارت ملی بدون مشکل انجام شود بهتر است مدارک لازم جهت این کار را بشناسید. برخی از این مدارک حالت عمومی دارند و همه افراد باید آنها را آماده داشته باشند. مثلاً در اختیار داشتن کارت ملی هوشمند یا دو کارت بانکی که به نام شخص خریدار باشد برای همه الزامی است. همچنین همراه داشتن یک گوشی تلفن همراه با سیم کارت ثبت شده به نام خریدار یکی دیگر از ملزومات تهیه دلار دولتی است. با این وجود برخی از مدارکی که برای این خرید نیاز خواهد بود بستگی به دلیل تامین دلار دارد.  مثلاً کسی که می‌خواهد برای سفر خارج از کشور دلار تهیه کند باید پاسپورت گذرنامه و بلیط مسافرت خود را همراه داشته باشد. علاوه بر این مدارک او باید فیش پرداخت عوارض خروج از کشور را هم ارائه کند.

بیشتر بخوانید:   راهنمای کامل انواع مجامع شرکت های بورسی

 

سقف خرید دلار دولتی چقدر است؟

خرید دلار با کارت ملی به صورت محدود انجام می‌شود. یعنی شما به اندازه یک سقف خاص می‌توانید دلار مورد نیاز خودتان را تهیه کنید. در طول سالیان اخیر سقف خرید ارز دولتی همواره ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار یا یورو بوده است. فعلاً این سقف ۲۰۰۰ دلار یا یورو می‌باشد اما در آینده ممکن است باز هم میزان آن تغییر کند. نکته دیگری که باید در این زمینه به آن اشاره کنیم محدودیت خرید دلار از نظر زمان می‌باشد. هر فرد ایرانی با ارائه کارت ملی در طول سال فقط یک بار می‌تواند ارز مورد نیاز خودش را تهیه کند.

یعنی از زمانی که شما دلار دولتی را خریداری می‌کنید باید حداقل ۳۶۵ روز بگذرد تا بتوانید مجدداً برای تهیه آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید که اگر حتی فقط ۱۰۰ دلار به این شکل خریداری کنید دیگر نمی‌توانید تا ۳۶۵ روز دلار دیگری از دولت تهیه نمایید. دلیل این اتفاق این است که اطلاعات خرید دلار شما در سامانه سنا ثبت می‌شود و امکان خرید مجدد فراهم نخواهد بود. بر این اساس تمام نیاز دلار خودتان را همان مرتبه‌ای که برای خرید به صرافی مراجعه می‌کنید تهیه نمایید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

 

نحوه دریافت ارز دولتی

 

دلار مسافرتی چیست و چه تفاوتی با ارز دولتی دارد؟

در بخش‌های قبلی بیان کردیم که یکی از دلایل خرید دلار با کارت ملی می‌تواند مسافرت باشد. با این وجود نباید این نوع خرید دلار را با ارز مسافرتی یکسان بدانید. نرخ دلار مسافرتی و حجم آن معمولاً از دلاری که با کارت ملی خریداری می‌شود پایین‌تر است. همانگونه که گفتیم شما با ارائه کارت ملی می‌توانید تا سقف ۲۰۰۰ دلار در طول هر سال تامین ارز داشته باشید. با این حال اگر بخواهید ارز مسافرتی تهیه کنید سهمیه شما به مراتب پایین‌تر خواهد بود. اگر بخواهید به کشورهایی سفر کنید که نیاز به ویزا ندارند فقط ۳۰۰ یورو یا دلار می‌توانید از دولت ارز مسافرتی خریداری کنید. اگر هم بخواهید به کشورهایی سفر نمایید که با ویزا به شما اجازه اقامت می‌دهند می‌توانید تا سقف ۵۰۰ دلار یا یورو خرید ارز مسافرتی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:   اوراق گام بورس چیست؟ + نحوه خرید + مزایا

 

خرید دلار با کارت ملی از طریق کدام صرافی‌ها امکان پذیر است؟

برای خرید دلار با کارت ملی شما نمی‌توانید به هر صرافی مراجعه کنید. تنها صرافی‌های مجاز بانکی می‌توانند چنین دلاری را برای شما تامین کنند. طبیعتاً تعداد این صرافی‌ها محدود است و پیدا کردن آنها به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود. در برخی از استان‌ها فقط یک صرافی آن هم در مرکز استان جهت ارائه این گونه دلار وجود دارد. با توجه به این موضوع اگر می‌خواهید برای خرید دلار دولتی از طریق کارت ملی اقدام کنید ابتدا بهتر است به وب سایت بازار متشکل ارزی ایران بروید.

در این وب سایت می‌توانید با ارائه برخی از اطلاعات نزدیک‌ترین صرافی را جهت خرید دلار با کارت ملی پیدا کنید. حتماً تمامی اطلاعات مربوط به صرافی را از روی سایت یادداشت کنید. قبل از اینکه بخواهید برای خرید دلار به صرافی مراجعه حضوری داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم با آنجا تماس بگیرید و مطمئن شوید که ارز مورد نیاز شما را دارند. صرافی‌ها دلاری که با کارت مالی به فروش می‌رسد را یا باید از طریق صادر کننده دلار تامین کرده یا آن را از سایر صرافی‌ها خریداری نموده باشند.

 

نحوه دریافت ارز دولتی با کارت ملی

 

چگونه از طریق دلار درآمدزایی کنیم؟

اگر هدف شما از خرید دلار با کارت ملی درآمدزایی است باید بگوییم روش مناسبی را در پیش نگرفته‌اید. خرید این گونه دلار با پیچیدگی‌های بسیار زیادی همراه است و به راحتی نمی‌توانید آن را تامین کنید. از طرفی سقف خرید این دلارها بسیار محدود است و فقط یک بار در طول سال می‌توانید از این طریق درآمدزایی داشته باشید. به این ترتیب بهتر است به سراغ دیگر روش‌های درآمدزایی دلاری بروید. روش‌هایی که می‌توانید از طریق آنها درآمد دلاری داشته باشید را فقط می‌توانید از طریق یک دوره آموزشی پیدا کنید. گروه‌های مالی مثل آرادفین دوره‌های مختلفی برای شما ارائه می‌کند که از طریق آنها می‌توانید در بازارهای مالی جهانی فعالیت داشته باشید و به کسب درآمد دلاری بپردازید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *