NFT چیست؟ | توکن غیرقابل تعویض یا غیر مثلی به زبان ساده

کاربرد توکن غیر قابل تعویض

آشنایی با NFT

NFT مخفف توکن غیرقابل تعویض است. این توکن‌ها به دارایی‌هایی گفته می‌شود که از طریق زنجیره بلوکی ایجاد شده‌اند. ان اف تی‌ها برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر شدند و از آن زمان تا به امروز محبوبیت بسیار زیادی در دنیای هنر دیجیتال پیدا کرده‌اند. این توکن‌ها دارای یک ویژگی خاص هستند و آن هم منحصر به فرد بودن آنها می‌باشد. منحصر به فرد بودن این پول‌ها به دلیل امضای دیجیتالی است که در آنها موجود می‌باشد. نکته جالب دیگری که در مورد این پول‌های مدرن می‌توانیم عنوان کنیم قابلیت تعویض آنها با ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال می‌باشد. شما می‌توانید هر توکن ان اف تی را با هر کدام از پول‌های گفته شده معامله یا مبادله کنید. توکن‌های ان اف تی دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توانند در قالب عکس، فیلم، فایل صوتی یا هر فرمت دیگری عرضه شوند.

 

nft چیست

 

توکن‌های غیرقابل تعویض چگونه کار می‌کنند؟

بعد از آشنایی با NTF اکنون لازم است نحوه عملکرد توکن‌های غیر قابل تعویض را با هم مورد بررسی قرار دهیم. این توکن‌ها دارایی‌های رمزنگاری شده‌ای هستند که روی یک بلاکچین قرار می‌گیرند. بلاک چین یک دفتر عمومی توزیع شده است که تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. توجه داشته باشید که هر ان اف تی شامل کدهای شناسایی منحصر به فردی است که آن را از دیگر ان اف تی ها متمایز می‌کند. این توکن‌های غیر قابل تعویض دارای ارزشی می‌باشند که توسط بازار تعیین می‌گردد.

به عبارت بهتر ارزش آنها به صورت هارمونیک و بر اساس عرضه و تقاضا مشخص خواهد شد. شما می‌توانید هر چیزی که در دنیای واقعی وجود دارد مثل آثار هنری یا املاک و مستغلات را تبدیل به توکن‌های غیرقابل تعویض نمایید و با آنها تجارت کنید. به عبارت بهتر ابداع توکن‌های غیرقابل تعویض برای این اتفاق افتاده است که خرید، فروش و تجارت در دنیای واقعی کارآمدتر شود. البته ابداع این توکن‌ها به کاهش احتمال تقلب در معاملات هم کمک کرده است.

 

کاربرد توکن غیر قابل تعویض

 

توکن غیر مثلی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

توکن غیر مثلی، کاربردهای بسیار وسیعی در دنیای دیجیتال دارد. افرادی که به تجارت ارز دیجیتال علاقه دارند و دوست دارند آثار هنری جمع آوری کنند می‌توانند از توکن‌های غیر قابل تعویض بهره ببرند. البته کاربردهای این توکن‌ها بسیار بیشتر است و آنها را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 • محتوای دیجیتال:یکی از مهمترین کاربردهای ان اف تی در دنیای مدرن مربوط به محتوای دیجیتال می‌شود. سازندگان محتوا تلاش می‌کنند سود خود را با استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض افزایش دهند. این توکن‌ها به تولید کنندگان محتوا فرصتی را می‌دهد که مالکیت محتوای خود را در اختیار داشته باشند و آن را برای تبلیغ به پلتفرم‌های گوناگون بدهند. به این ترتیب آنها دارای یک اقتصاد سازنده و قدرتمند خواهند شد.
 • آیتم بازی:توکن‌های غیرقابل تعویض از سوی توسعه دهندگان بازی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. این توسعه دهندگان با کمک توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند فرصت‌های زیادی را برای بازیکنان خود فراهم نمایند. با کمک ان اف تی بازیکنان این فرصت را دارند که آیتم‌هایی از بازی را برای شخصیت خود خریداری کنند و پس از اتمام کار، با فروش آنها مجدداً پول خود را به دست آورند.
 • سرمایه گذاری: همانگونه که در بخش‌های ابتدایی گفتیم شما می‌توانید املاک و مستغلات یا آثار هنری را با استفاده ازNFT خریداری کنید. وقتی چنین کاری انجام دهید یعنی عملاً دارید روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کنید و می‌توانید در آینده بر اساس ارزشی که پیدا می‌کنند سود کسب کنید.
 • وثیقه:ویژگی دیگر ان‌ اف‌ تی‌ها این است که می‌توانید از آنها به عنوان وثیقه هم استفاده کنید. در واقع توکن غیر قابل تعویض و دیفای دارای ساختار مشابهی هستند. شما با استفاده از ساختار مالی دیفای می‌توانید پول قرض بگیرید و این امکان برای شما فراهم است که در این ساختار از NFT ها به عنوان وثیقه استفاده کنید.
 • دامنه سایت: یکی از کاربردهای بزرگ این توکن‌ها این است که می‌توانید از آنها برای پیدا کردن بهترین نام دامنه کمک بگیرید.توکن‌های غیرقابل تعویض معمولاً نامی آسان‌ برای به خاطر سپردن دامنه شما ارائه می‌کنند.
 • انتشار آثار هنری: هنرمندان مشهوری مانند اسنوپ داگ، شاون مندز و جک دورسی بسیاری از آثار هنری خود را در قالب ان اف تی‌های امنیتی شده منتشر کرده‌اند.آنها حتی اقدام به انتشار خاطرات خود در این قالب نموده و با این کار نشان داده‌اند که به NFT علاقه مند هستند.
بیشتر بخوانید:   ارز دیجیتال پپه چیست؟ | پیش بینی قیمت و آینده ارز pepe

 

ان اف تی

 

مزایای توکن‌های غیر قابل تعویض چیست؟

استفاده از NFT مزایای زیادی برای کاربران به همراه داشته است. از جمله مزایای مهم توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امنیت:یکی از مشکلاتی که به ویژه در خرید و فروش آثار هنری به روش سنتی وجود داشته است، موضوع امنیت می‌باشد. افرادی که طراح آثار هنری هستند یا به این محصولات ارزشمند علاقه دارند برای خرید و فروش آنها همیشه باید این کار را به صورت فیزیکی انجام می‌داده‌اند. یکی از مشکلاتی که در این بین وجود داشته است عدم اطمینان خریدار به کیفیت و اصالت آثار بوده است. اکنون اما با ظهور توکن‌های غیرقابل تعویض آنها آثار هنری را از زوال فیزیکی دور می‌کنند و اصالت به امنیتشان را تضمین می‌نمایند.
 • شفافیت:از زمانی که توکن‌های غیرقابل تعویض منتشر شده‌اند، محصولاتی که به وسیله آنها مورد معامله قرار می‌گیرند از نظر مالکیت شفاف هستند. تراکنش‌هایی که در حوزه ان اف تی انجام می‌شود به صورت کاملاً شفاف انجام می‌پذیرد و اطلاعات آن در معرض دید همه قرار می‌گیرد.
 • دسترسی:توکن‌های غیرقابل تعویض در سراسر جهان قابل دسترسی هستند. در گذشته برای انجام معاملات افراد مجبور بودند مسیرهای مختلف را بپیمایند تا در یک محل مشخص معامله را انجام دهند. با کمک ان اف تی این موضوع آسان‌تر شده و افراد می‌توانند معاملات خود را در منزل به انجام رسانند. نکته جالب دیگری که وجود دارد این است که دسترسی به آثار مختلف مثل آثار هنری از سراسر جهان با کمک این توکن‌ها امکان‌پذیر شده است.
 • بلاکچین: NFT زمینه لازم را برای استفاده هرچه بیشتر از بلاکچین‌ها فراهم کرده است.اکنون سرمایه‌گذاران می‌توانند با این فضای اقتصادی بیشتر آشنا شوند و مقداری از دارایی خود را در شبکه بلاک چین ذخیره سازی کنند. استفاده از بلاکچین در آینده تاثیر بیشتری درجهان خواهد داشت و افرادی که امروز با آن بیشتر آشنا شوند قطعاً در آینده سود خواهند کرد.

 

توکن غیر قابل تعویض چیست

 

سرمایه گذاری در حوزه NFT  با چه خطراتی همراه است؟

سرمایه‌گذاری روی ایده‌های جدید مثل NFT بدون ریسک نیست. طبیعتاً کسی که می‌خواهد روی ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری کند باید خطرات آن را هم در نظر بگیرد. سرمایه‌گذاری روی توکن‌های غیرقابل تعویض معمولاً ریسک‌های زیر را دارد:

 • یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حوزه توکن‌های غیرقابل تعویض وجود دارد، نبود قوانین و مقررات برای آنها است.بازار ان اف تی‌ها تا حد زیادی تنظیم نشده است و این موضوع احتمال تقلب و کلاهبرداری را افزایش می‌دهد. از طرفی این مشکلات می‌تواند تایید صحت یک توکن غیر قابل تعویض یا هویت فروشنده آن را دشوار کند.
 • در بسیاری از اوقات ارزش این توکن‌ها تحت تاثیر نوسانات شدید قرار می‌گیرد و حتی حدس و گمان هم در آنها می‌تواند تاثیرگذار باشد.توکن‌های مختلفی هستند که میلیون‌ها دلار فروخته شده‌اند و در مقابل آثاری وجود دارند که ارزشمند هستند اما هنوز کسی برای خریداری آنها پیشنهادی ارسال نکرده است. همین موضوع می‌تواند سبب این شود که سرمایه‌گذاران برای خرید دارایی‌های کم ارزش هزینه زیادی پرداخت کنند.
 • یکی از مشکلات دیگری که در مورد دنیای توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانیم به آن اشاره کنیم نقدینگی محدود آنها است.برای اینکه ان اف تی‌ها با قیمت منصفانه به فروش برسد باید برای آنها تقاضای خوبی وجود داشته باشد. از طرفی باید این نکته را هم در نظر گرفت که گاهی اوقات فروش یک NFT کارمزد بالایی هم به همراه خواهد داشت که طبیعتاً روی سود بالقوه آن اثر منفی می‌گذارد.
 • همانگونه که گفتیم بازار ان افتی رگوله نشده است و همین موضوع می‌تواند مشکلات حقوقی را برای خریدار یا فروشنده ایجاد کند. مثلاً ممکن است پس از اینکه یک اثر هنری فروخته شد، فرد دیگری ادعا کند که مالکیت معنوی اثر متعلق به او بوده است. طبیعتاً در این شرایط هم خریدار و هم فروشنده درگیر یک پرونده حقوقی خواهند شد. با توجه به این موضوع بهتر است قبل از هر اقدامی خریداران با یک وکیل یا مشاور مالی مشورت کنند تا اطمینان حاصل نمایند که تمام قوانین و مقررات قابل اجرا را رعایت می‌کنند.
بیشتر بخوانید:   استیکینگ خودکار چیست؟ | نحوه کسب درآمد از Autostaking

 

توکن غیر قابل تعویض

 

آشنایی با چند بازار مطرح ان اف تی

برای اینکه شناخت بیشتری نسبت به NFT داشته باشیم بهتر است با چند نمونه از بازارهای معروف آن در جهان آشنا شویم. معروف‌ترین بازارهای ان اف تی در جهان عبارتند از:

 • OpenSea: در دنیای توکن‌های غیرقابل تعویض،OpenSea یکی از معروف‌ترین بازارها می‌باشد. ان اف تی‌هایی که در این بازار ارائه می‌شوند مربوط به حوزه‌های مختلفی هستند. از جمله آنها می‌توانیم به هنر، موسیقی، مد، ورزش، بازی و… اشاره کنیم. در این سایت منابع آموزشی متنوعی هم برای کاربران ارائه می‌شود.
 • NBA Top Shot: اگر به ورزش و مخصوصاً بسکتبال علاقه‌مند باشید قطعاً نام NBA برای شما آشنا خواهد بود.مهمترین لیگ بسکتبال دنیا که در آمریکا برگزار می‌شود با این نام شهرت پیدا کرده است. بازار NBA Top Shot نیز دقیقاً در همین حوزه فعالیت دارد و به مبادله کلیپ‌های ویدیویی بسکتبال اقدام می‌کند. در این بازار توکن‌های غیرقابل تعویض، جامعه بزرگی از دنبال کنندگان وجود دارند و در مسابقات و چالش‌های آن شرکت می‌نمایند.
 • Nifty Gateway: در این بازار جهانی ان اف تی نیزمجموعه‌هایی از هنرمندان مشهور چند رسانه‌ای و ترکیبی، ویدئو، هنرهای زیبا و انیمیشن ارائه می‌شوند. در این سایت، بیشتر افرادی فعالیت دارند که هدفشان جمع آوری یا تجارت آثار هنری با ارزش بلند مدت می‌باشد.
 • Rarible: این سایت نوعی پلتفرم مبتنی بر اتریوم است.در این بازار توکن‌های غیرقابل تعویض امکان ایجاد، فروش و خرید حقوق مالکیت آثار هنری دیجیتال فراهم شده است. البته تمام این اتفاقات فقط از طریق ان اف تی قابل انجام خواهد بود.

 

نحوه خرید nft

 

در دنیای ان اف تی چه نوع کلاهبرداری‌هایی وجود دارد؟

کلاهبرداری و روش‌های اسکم چیزی نیست که دنیای NFT هم از آن مستثنا باشد. در این فضا هم احتمال کلاهبرداری وجود دارد و باید مراقب برخی از روش‌های متداول بود. رایج‌ترین روش‌های اسکمی که در دنیای ان اف تی مورد استفاده قرار می‌گیرند را با هم مرور می‌کنیم:

 • فیشینگ:فیشینگ یکی از روش‌های رایج کلاهبرداری در جهان است و متاسفانه احتمال اینکه در توکن‌های غیرقابل تعویض هم با آن مواجه شوید وجود دارد. پیوندهای فریبنده و پنجره‌های بازشو که در ظاهر پروژه‌های ان اف تی را تبلیغ می‌کنند ممکن است کلاهبرداری‌های فیشینگ باشند.
 • محصولات تقلبی:این احتمال وجود دارد که شما با NFT های تقلبی مواجه شوید. در این فضا کلاهبردارانی وجود دارند که آثار دیگران را به گونه‌ای می‌فروشند که انگار آنها را خودشان ساخته‌اند.
 • پمپاژ و تخلیه:متاسفانه برخی کلاهبرداران تبلیغاتی را پیرامون آثار موجود در دنیای ان اف تی ایجاد می‌کنند تا آنها را با قیمت بالا بفروشند. این افراد پس از آنکه به هدف خود رسیدند سریعاً پول خود را نقد می‌کنند و سرمایه‌گذاران را با دارایی‌های بی‌ارزش رها می‌نمایند.
بیشتر بخوانید:   صفر تا صد استخراج اتریوم | راهنمای کامل ماینینگ ارز ETH

برای اینکه در دام این کلاهبرداران نیفتید باید چند نکته مهم را رعایت کنید. حتماً رمزهای عبور قوی انتخاب کنید و احراز هویت دو مرحله‌ای را هم رعایت نمایید. ضمناً درست است که ذخیره این توکن‌ها در کیف پول‌های آنلاین راحت‌تر است اما اگر آنها را در یک کیف پول سرد ذخیره کنید ایمن‌تر خواهند بود.

 

توکن غیر مثلی

 

فرآیند خرید NFT چگونه است؟

برای خرید NFT شما باید یک فرایند را پشت سر بگذارید. اولین گام این فرایند این است که یک حساب کاربری در یکی از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال باز کنید. صرافی‌های گوناگونی در حال حاضر وجود دارند که می‌توانید برای این کار به آنها مراجعه نمایید اما حتماً قبل از انتخاب یکی از آنها تحقیقات کاملی داشته باشید. در گام دوم این فرایند باید یک کیف پول ارز دیجیتال برای خودتان ایجاد نمایید. این کیف پول وظیفه ذخیره دارایی شما را دارد. توجه داشته باشید اگر می‌خواهید  NFT‌ها را بدون دخالت شخص ثالث بخرید و بفروشید، به کیف پولی نیاز دارید که مستقیماً به بلاک چین متصل باشد.

ضمناً علاوه بر کیف پول‌های نرم‌افزاری و رایج، شما می‌توانید از کیف پول‌های سخت‌افزاری و فیزیکی هم استفاده کنید. پس از اینکه کیف پول خود را ایجاد کردید تنها کاری که نیاز است انجام دهید تا فرایند خرید توکن غیر قابل تعویض برای شما آغاز شود، تامین سرمایه لازم است. اکنون می‌توانید خرید این توکن‌ها را آغاز کنید. ضمناً پیشنهاد می‌کنیم قبل از آنکه بخواهید در دنیای ان اف تی فعالیت کنید، دوره‌های آموزشی مرتبط با آن را از طریق موسسات مالی مثل آرادفین پشت سر بگذارید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *