رد ادعاهای بی اساس در بازار های مالی

در این روز ها شاید در شبکه های اجتماعی(به خصوص اینستاگرام) افرادی را می بینید که ادعا می کنند که دائما در حال سود کردن هستند و یا در هرلحظه از زمان در حال پول پارو کردن هستند. برای مثال سود های 3 ، 4 درصدی  در روز یا حالا بدبینانه تر ماهی 40 درصد 50 درصد و حتی در بعضی جاها هم مشاهده می کنید که حتی ادعا می کنند ماهی 200 300 درصد (به خصوص جدیدا در بازار ارز های دیجیتال) سود می کنند و شما همیشه حسرت می خورید و ناامید هستید که، چرا من با این که کلی تلاش می کنم و آموزش می بینم و علم خود را بالا می برم، باز هم نمی توانم حتی به این اعداد میل کن. همواره به خودتون می گویید خوش بحال این افراد که روز به روز در حال پولدار شدن هستند ولی من دارم به صورت لاکپشت وار پول در می آورم.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که ناراحت ، ناامید و نگران نباشید و بعدش با همدیگه برویم که این ادعاها را بررسی کنیم که آیا واقعا این ادعاها تا چه میزان می توانند صحیح باشند!

برای این که بهتر متوجه این موضوع بشوید و برایتان ملموس تر باشد با یک مثال مقاله را ادامه می دهیم:

فرض کنید فردی حدود 1000 دلار سرمایه دارد. سپس فرض کنید که این فرد نمی تواند مانند اساتید بزرگ سود هایی را که آن ها ادعا می کنند بدست بیاورد و همچنین این فرد بدبین هم هست و فقط ادعا دارد که می تواند ماهی نهایت 20 درصد بدست آورد.

و همچنین فرض کنید که این فرد قصد دارد نهایت 8 سال را در بازار فعالیت کند.

سود در بازار های مالی همانطور که احتمالا می دانید یا شنیده اید به صورت نمایی است و محاسبه ی سود در بازار تحت عنوان فرمول سود مرکب شناخته می شود که فرمول آن به صورت زیر است:

 

فرمول سود مرکب در بازار های مالی - آرادفین

 

حال بیایید با هم بررسی کنیم که این فرد با دانش کم و سطح پایین، نسبت به همه، بعد از 8 سال سرمایه اش طی فرایند لاک پشت واری اش چقدر می شود :

 

محاسبه ی سود مرکب - آرادفین

 

اگر با ماشین حساب آن را محاسبه کنید به این نتیجه می رسید که این فرد لاک پشتی در طی 8 سال سرمایه 1000 دلاریش تبدیل می شود به 40 میلیارد دلار!!!!و این فرد تبدیل می شود به 20 ثروتمند اول دنیا آن هم فقط در طی 8 سال تبدیل می شود!!!!

حال یک قدم جلوتر می رویم و فرض دیگری را مطرح می کنیم که اگر این فرد بی تجربه فقط 4 سال دیگر ادامه دهد(در مجموع 12 سال) ثروتش می رسد به 250 تریلیون دلار(حدودا 2.5 برابر کل دارایی های دنیا) و می تواند کل دنیا را حدودا 3 بار بخرد!!!!!!!

حال این سوال را مطرح می کنم که ما، لاک پشت های بی تجربه، نسبت به اساتید بزرگ فضاهای مجازی، می پرسم که، به نظرمان چقدر رسیدن به این اهداف شدنی است؟؟؟

آیا خریدن ماشین های مدل بالا ،ساعت های چند هزار دلاری، خانه ها و شرکت های لوکس در مقایسه با این اعداد، این نتیجه را می رساند که این افراد به این ادعاهایی که می کنند دست پیدا کرده اند و یا حتی میل کرده اند؟؟؟(تازه ما بدبین و بی تجربه و لاک پشت بودیم چه برسد به آن ها که استاد هستند!!!)

پاسخ:قضاوت با خودتان!

شاید حتی تبلیغ هایی را جدیدا ببنید که سعی در فریب شما دارند و سعی می کنند به وسیله ی بازی با اعداد ذهن شما را مغلوب خودشان کنند به عنوان مثال فردی با 20 دلار فقط روزی 1 درصد سود کند بعد از 3 سال تبدیل به میلیاردر می شود. ولی هیچ وقت به شما نمی گویند که اولا چه کسی با 20 دلار سرمایه گذاری می کند؟و ثانیا اگر آن فرد بعد از 3 سال ادامه دهد چه اتفاقی می افتد؟؟

قطعا در اینستاگرام این روز ها، تبلیغات پر زرق و برقی را دیده اید که می گویند، اگر 50 هزارتومان داشته باشید، روزی یک درصد سود کنید، بعد از 1 سال، پول شما x تومان می شود که عدد قابل توجهی است و در آخر می گویند بیایید به پیج یا سایت من بهتون آموزش بدم!!!

اگر این تبلیغات کلاه برداری را، دوباره دیدید، از خودتان بپرسید، چه کسی با 50 هزار تومان سرمایه گذاری می کند؟ و بعد از آن حساب کنید اگر تا چند سال بعد ادامه بدهید با همین درصد سود ها، چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه به این سوالات پاسخ دادید، متوجه می شوید که اگر ادعاهای این افراد کلاه بردار و دروغگو، درست باشد، آن ها باید به جای فروش پکیج های آموزشی به درد نخور و تاریخ گذشته، در اینستاگرام، در حال خرید کره ی زمین باشند!!!

سخن آخر

این اعداد شاید به هیچ عنوان قابل دسترسی نیستند زیرا دسترسی به این اعداد لازمه ی آن است که ذهن و احساسات میلیاردها نفر را بتوانیم بخوانیم. حتی یک قدم جلوتر می رویم و فرض کنیم که به این علم دست پیدا کردیم و توانستیم امروز، ذهنیت و احساسات افراد را شناسایی کنیم. آیا احساسات و ذهنیت میلیاردها نفر در آینده نمی تواند تغییر کند(آیا بعضی از ما نمی توانیم فردا ناراحت یا عصبانی یا خوشحال یا …. باشیم؟) و حالت های جدیدی را خلق کنیم؟

پاسخ : قضاوت با شما!!!!

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *