آشنایی با صندوق طلا + مزایا و سودآوری

در کشور ایران، به دلیل ناامنی های اقتصادی و سیاسی، متاسفانه تورم به جزء جدایی ناپذیر این کشور تبدیل شده است که می تواند پس انداز های ما به مرور زمان کم ارزش تر کند. بدون شک می توان گفت، طلا یکی از امن ترین سرمایه گذاری ها در کشور ایران است که در سال های اخیر، باعث نجات پس اندازهای سرمایه گذارانش شده است و حتی بالاتر از تورم برای آن ها سودآوری داشته است.

صندوق طلا که به عنوان ابزاری مدرن برای سرمایه گذاری روی طلا، اختصاص داده شده است، امروزه طرفداران زیادی مجذوب خودش کرده است. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل درباره این موضوع صحبت کنیم. پیشنهاد می شود حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید که قرار است نکات منحصر به فردی را فرا بگیرید!

 

آشنایی با صندوق طلا برای سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری طلا، یک صندوق سرمایه گذاری کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه ارائه شده توسط سرمایه گذاران خود را، عمدتاً در گواهی سپرده سکه طلا (حداقل 70٪) و اوراق قرضه مبتنی بر سکه طلا (تا 20٪) سرمایه گذاری می کند.

مدیران صندوق ها با سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه، از طریق بازار سرمایه، به بازدهی مطلوب دست پیدا می کنند. افراد با سرمایه گذاری در این صندوق ها به دنبال کسب بازدهی بهتر از بازار بی ثبات طلا با کمک مدیریت حرفه ای صندوق هستند و از چالش های مرتبط با خرید و فروش فیزیکی این فلز گرانبها اجتناب می کنند.

 

صندوق طلا – روشی جدید برای سرمایه گذاری در طلا

صندوق‌ طلا ابزار سرمایه‌گذاری نسبتا جدیدی است که افراد را قادر می‌سازد تا بدون خرید فیزیکی در طلا سرمایه‌گذاری کنند. این سرمایه گذاری غیرمستقیم توسط یک مدیر پرتفوی حرفه ای مدیریت می شود تا ریسک نوسانات ناگهانی را به حداقل برساند و بازدهی مطلوب را تضمین کند. در نتیجه، بازده صندوق‌های طلا دقیقاً با سکه‌های فیزیکی طلا یکسان نیست، بلکه با آنها متناسب است.

یکی از مزیت های اصلی صندوق طلا، دسترسی به سرمایه گذاران با سرمایه اندک است. افراد می توانند با حداقل 500 هزار تومان سرمایه گذاری در طلا را آغاز کنند، در حالی که خرید یک سکه تمام طلا نیازمند چندین میلیون تومان است. این انعطاف پذیری در گزینه های سرمایه گذاری، صندوق های طلا را به گزینه ای جذاب برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری در این فلز گرانبها هستند تبدیل می کند.

بیشتر بخوانید:   افزایش سرمایه چیست و تاثیرات آن بر قیمت سهام

 

قابل معامله – یکی از ویژگی های کلیدی صندوق های طلا

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه صندوق های طلا، قابلیت معامله کردن آنها است. این صندوق ها به عنوان صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) شناخته می شوند. به این معنی که افراد می توانند بدون نیاز به ملاقات فیزیکی با مدیر صندوق، واحدهای صندوق را خریداری یا بفروشند. این فرآیند را می توان از طریق سامانه های معاملات آنلاین ارائه شده توسط کارگزاران تکمیل کرد.

از آنجایی که صندوق های سرمایه گذاری طلا در بازار سهام، ETF هستند، سرمایه گذاران انعطاف پذیری بیشتری، برای خرید یا فروش یک یا چند واحد از یک صندوق طلا، از طریق سیستم معاملات آنلاین کارگزاری خود دارند.

 

تخصیص وجوه در صندوق سرمایه گذاری طلا

در صندوق های سرمایه گذاری طلا، حداقل 70 درصد وجوه معمولاً در گواهی سپرده کالایی سکه طلا سرمایه گذاری می شود، در حالی که حداکثر 20 درصد به مشتقات مبتنی بر طلا اختصاص می یابد. مابقی وجوه در اوراق قرضه با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود. علاوه بر این، این صندوق‌ها این گزینه را دارند که برای محافظت از ریسک سکه‌های خریداری شده، وارد بازار مشتقه شوند.

 

ابزار جدید و به صرفه برای سرمایه گذاری روی طلا

یکی از مزیت های اولیه سرمایه گذاری در صندوق های طلا، کاهش ریسک است. قبل از معرفی صندوق های سرمایه گذاری مشترک با پشتوانه طلا و گواهی سکه طلا، سرمایه گذارانی که نگران کاهش ارزش ارز در بانک ها بودند، اغلب سکه های فیزیکی را در خانه ذخیره می کردند. با این حال، این نوع سرمایه گذاری خطرات قابل توجهی مانند خطرات ذخیره سازی و حمل و نقل را به همراه داشت. با ظهور صندوق های سرمایه گذاری طلا، این ریسک ها از بین رفته است و سرمایه گذاران اکنون می توانند با مبالغ کمتری در طلا سرمایه گذاری کنند.

با سرمایه گذاری در صندوق های طلا، افراد می توانند از افزایش ارزش سکه های فیزیکی طلا نیز بهره مند شوند. آنها می توانند با ابطال واحدهای صندوق که بر اساس ارزش روز سکه قیمت گذاری می شود، سرمایه نقدی دریافت کنند. علاوه بر این، ریسک خرید سکه های طلای تقلبی از بین می رود،  زیرا اصالت سکه های خریداری شده هنگام سرمایه گذاری در صندوق های طلا تضمین می شود.

سرمایه گذاری در صندوق های طلا، مزیت انحلال بخش های کوچک دارایی را ارائه می دهد. در برخی موارد، افراد ممکن است بخواهند مبلغی را نقد کنند که کمتر از ارزش یک سکه طلا است. با این حال، فروش سکه های فیزیکی در مقادیر کم ممکن است منجر به هزینه های تراکنش بالاتر و کاهش سود شود. تفاوت بین قیمت خرید و فروش صندوق‌های طلا از تفاوت خرید و فروش سکه‌های فیزیکی کمتر است (کارمزد کمتر) و صندوق‌های طلا را به گزینه سرمایه‌گذاری نقدپذیرتری تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید:   فرایندهای تسویه و تحویل قراردادهای آتی در بورس | صفر تا صد

 

نحوه مدیریت صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق های طلا توسط مدیران صندوق های حرفه ای مدیریت می شوند که تخصص خود را در زمینه مدیریت ریسک در شرایط مختلف بازار ارائه می دهند. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا از نظرات متخصصان سود ببرند و ریسک های سرمایه گذاری را کاهش دهند. مدیران صندوق می توانند تا 100 درصد منابع صندوق را برای سرمایه گذاری در سکه های طلا و اوراق مشتقه در زمان رشد بازار طلا اختصاص دهند. در زمان رکود سکه می توانند درصد منابع طلا را به 70 درصد کاهش دهند و 30 درصد باقیمانده را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص دهند. این رویکرد به طور موثر ریسک سرمایه گذاری مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر سکه را مدیریت می کند.

 

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های طلا

سرمایه گذاری در صندوق های طلا دارای مزایای متعددی است. اولاً، مدیران حرفه‌ای صندوق نظارت کامل و مستمر بر پرتفوی صندوق دارند و آنها را قادر می‌سازد تا در شرایط مختلف بازار تصمیمات آگاهانه بگیرند تا زیان‌های احتمالی را به‌طور بهینه مدیریت کنند. این سطح از دانش و تخصص ممکن است به راحتی برای سرمایه گذاران فردی که فاقد زمان و منابع لازم برای نظارت مستمر بر پرتفوی شخصی خود هستند، در دسترس نباشد.

مدیران صندوق های طلا به ابزارهای موثر برای محافظت از ریسک نوسانات قیمت سکه مانند مشتقات سکه دسترسی دارند. با استفاده از اهرم قراردادهای مشتقه برای خرید و فروش سکه، مدیران می توانند ریسک های سرمایه گذاری را به نفع سرمایه گذاران مدیریت کرده و منافع آنها را تقویت کنند.

به طور کلی، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا این فرصت را برای افراد فراهم می‌کند تا بدون چالش‌های مرتبط با خرید و فروش فیزیکی سکه‌های طلا، در معرض بازار طلا قرار بگیرند. این یک گزینه سرمایه گذاری منعطف را ارائه می دهد که توسط افراد حرفه ای مدیریت می شود و مزایای نقدینگی، مدیریت ریسک و تنوع را فراهم می کند.

بیشتر بخوانید:   کدال چیست؟ + کاربرد و نحوه ی استفاده از کدال بورس

 

مزایای نقدینگی صندوق طلا

یکی دیگر از مزیت های سرمایه گذاری در صندوق های طلا، نقدشوندگی بالای این صندوق ها است که باعث می شود کمتر در معرض دستکاری بازار قرار بگیرند. در بازارهای یک طرفه که بازار به سمت صف خرید یا فروش متمایل می شود، بازارساز از وجود یک طرف معامله برای تسهیل معاملات برای سرمایه گذاران اطمینان می دهد. این کمک می کند تا اختلاف قیمت بین نرخ عرضه و تقاضا به حداقل برسد.

از سوی دیگر، افرادی که مستقیماً در بازار طلا سرمایه گذاری می کنند، ممکن است در شرایط بازار یک طرفه از نقدینگی اطمینان یکسانی نداشته باشند و تفاوت قیمت بین نرخ عرضه و تقاضا بسیار بیشتر از نرخ صندوق باشد. این عدم اطمینان در سود هنگام ورود و خروج از بازار، آن را به گزینه ای کمتر جذاب برای سرمایه گذاران فردی تبدیل می کند.

به طور کلی، نقدینگی بالای صندوق‌های طلا گزینه‌های سرمایه‌گذاری باثبات‌تر و قابل اعتمادتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که ریسک‌های مرتبط با دستکاری بازار را به حداقل می‌رساند و اطمینان بیشتری از سود ایجاد می‌کند.

 

سودآوری صندوق های سرمایه گذاری طلا

توجه به این نکته ضروری است که سودآوری در بازار سرمایه به دلیل ماهیت آن، قابل تضمین یا تعهد نیست. سرمایه گذاران باید به نوع سرمایه گذاری و دارایی هایی که خریداری می کنند توجه داشته باشند. همانطور که قبلا ذکر شد، صندوق های سرمایه گذاری طلا در درجه اول روی سکه های طلا سرمایه گذاری می کنند و ارزش سکه های طلا تحت تاثیر دو عامل قیمت جهانی طلا و نرخ ارز است.

داده های تاریخی نشان می دهد که نتیجه بلندمدت نوسانات ارزش سکه برای سرمایه گذاران مثبت و سودآور بوده است. با این حال، عملکرد گذشته تضمین کننده بازده آتی نیست و نوسانات در بازار طلا می تواند بر سودآوری صندوق های سرمایه گذاری طلا تأثیر بگذارد. برای سرمایه گذاران مهم است که قبل از سرمایه گذاری در صندوق های طلا، اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک و شرایط بازار را به دقت در نظر بگیرند.

 

نحوه خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا

برای سرمایه گذاری در صندوق های طلا، افراد باید کد بورسی را دریافت کرده و از آن برای خرید یا فروش واحدهای صندوق استفاده کنند. حفظ چشم انداز بلندمدت هنگام سرمایه گذاری در صندوق های طلا ضروری است.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *