نحوه خرید زعفران در بورس کالا | راهنمای جامع و دقیق

قرارداد آتی زعفران

از بورس کالا چگونه می‌توان زعفران خریداری کرد؟

خرید زعفران در بورس کالا بر اساس اوراق آن انجام می‌شود. با توجه به ارزشی که زعفران دارد بسیاری از سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند اوراق مبتنی بر آن را در بورس کالا خریداری کنند. باید توجه داشته باشید که خرید زعفران از بورس کالا به ۴ روش انجام می‌شود. شما می‌توانید از روش‌های گواهی سپرده کالایی، قرارداد آتی، اختیار معامله و صندوق زعفران برای خرید زعفران مورد نیاز خودتان اقدام کنید. توجه داشته باشید که به دلیل صادراتی بودن این کالا و نوساناتی که در بازار آن وجود دارد همیشه فرصت‌های سودآوری فراوانی از طریق آن برای شما ایجاد می‌شود.

 

خرید زعفران در بورس کالا با کمک گواهی سپرده

همانگونه که گفتیم یکی از بهترین روش‌های خرید زعفران در بورس کالا استفاده از گواهی سپرده کالایی می‌باشد. اگر می‌خواهید از این روش برای خرید زعفران استفاده کنید نیازی نیست کد بورس کالا را دریافت نمایید. در واقع داشتن کد بورسی برای شرکت در معاملات این گواهی‌ها کفایت می‌کند. به عبارت بهتر با توجه به اینکه گواهی‌های سپرده در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار می‌گیرند داشتن کد بورسی برای شرکت در معاملات آنها کافی خواهد بود. گواهی سپرده کالا ویژگی‌های مختلفی دارد که آنها را با هم بررسی می‌کنیم:

 • گواهی‌های سپرده کالایی دارای یک سررسید یا تاریخ انقضا هستند.معاملات این گواهی‌ها تا زمانی که موعد سررسید آنها برسد انجام می‌شود. یعنی شما تا زمان انقضاء معاملات آنها می‌توانید گواهی سپرده زعفران را خرید و فروش نمایید.
 • اگر می‌خواهید از طریق بورس کالا زعفران را به صورت فیزیکی خریداری کنید ابتدا باید گواهی سپرده آن را به دست آورید.پس از آنکه گواهی سپرده کالایی را خریداری کردید باید با هماهنگی قبلی به یکی از انبارهای زعفران بورس کالا مراجعه نمایید. بر اساس گواهی سپرده کالایی می‌توانید زعفران خودتان را از انبارها دریافت کنید.
 • حداقل مقدار زعفرانی که در این روش می‌توانید خریداری کنید ۵۰۰ گرم خواهد بود. یعنی شما باید ۵۰۰ گواهی سپرده کالایی زعفران از طریق بورس اوراق بهادار خریداری نمایید.
 • معمولاً معاملات مربوط به گواهی سپرده کالایی در روزهای شنبه تا چهارشنبه انجام می‌شود.برای انجام این معاملات شما از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ عصر فرصت دارید سفارشات خود را ثبت کنید و گواهی سپرده کالایی خریداری نمایید.

 

خرید زعفران در بورس

 

قرارداد آتی زعفران چگونه است؟

روش دیگری که برای خرید زعفران در بورس کالا می‌توانیم پیشنهاد کنیم استفاده از قرارداد آتی است. البته برای انجام معاملات آتی داشتن کد بورسی به تنهایی کفایت نمی‌کند. شما باید کد بورس کالا را که البته مرتبط با بازار مشتقه باشد تهیه کنید. مهمترین نکاتی که در مورد معاملات آتی زعفران باید بدانید به شرح زیر هستند:

 • قراردادهای آتی زعفران به صورت دو طرفه منعقد می‌شود. یعنی شما هم می‌توانید از افزایش قیمت آنها سود کسب کنید و هم در کاهش آنهادرآمد داشته باشید. البته کسب سود یا درآمد شما بستگی به نوع قراردادی دارد که منعقد خواهید کرد.
 • در قراردادهای آتی شما حداقل باید ۱۰۰ گرم زعفران خریداری کنید.به عبارت بهتر باید حداقل یک قرارداد آتی زعفران امضا نمایید.
 • معاملات آتی زعفران در روزهای شنبه تا چهارشنبه و ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر قابل انجام هستند.برخلاف بسیاری از معاملات دیگر شما می‌توانید در روزهای پنجشنبه هم از ساعت ۹ تا ۱۵ اینگونه معاملات را انجام دهید.
بیشتر بخوانید:   اوراق صکوک (اوراق قرضه اسلامی) چیست؟ + انواع آن

 

خرید زعفران در بورس کالا

 

قرارداد اختیار معامله زعفران چیست؟

خرید زعفران در بورس کالا با قرارداد اختیار معامله هم قابل انجام خواهد بود. در این گونه قراردادها شما اختیار خرید یا فروش زعفران را بر اساس قیمت توافق شده مورد معامله قرار می‌دهید. همچنین زمان اعمال قرارداد را هم مشخص خواهید کرد. تفاوت بزرگ قرارداد اختیار معامله زعفران با دیگر قراردادها این است که خریدار آن تعهدی مبنی بر اجرایی کردن قرارداد ندارد. در واقع او این اختیار را دارد که در صورت تمایل قرارداد را اجرایی کرده و منافع خود را به دست آورد. برای بستن قراردادهای اختیار معامله نه تنها کد بورسی بلکه کد بورس کالا بازار مشتقه هم نیاز خواهد بود. روز و ساعات انجام معاملات اختیار معامله کاملاً مشابه قراردادهای آتی است.

 

آشنایی با صندوق زعفران در بورس

خرید زعفران در بورس کالا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر کالا هم امکان‌پذیر خواهد بود. در این روش شما باید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری را بررسی کرده و یکی از بهترین آنها را خریداری کنید. این صندوق‌ها معمولاً بر اساس اوراق بهادار مبتنی بر کشاورزی فعالیت دارند. دو صندوقی که فعلاً در بورس کالا وجود دارند و برای خرید زعفران می‌توانید به آنها مراجعه کنید، نهال و سحرخیز هستند. صندوق نهال مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری طلای سرخ نویرا است و سحرخیز به گروه سرمایه‌گذاری زعفران سحرخیز وابسته می‌باشد. قبل از اینکه هر کدام از این صندوق‌ها را خریداری کنید حتماً بازدهی آنها را بررسی کرده و گزینه‌ای را انتخاب نمایید که ریسک کمتری داشته باشد.

 

گواهی سپرده زعفران

 

خرید زعفران در بورس کالا از طریق کدام نماد انجام می‌شود؟

طبیعتاً یکی از نکات مهمی که هنگام خرید زعفران در بورس کالا باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید نماد زعفران در بورس است. با توجه به اینکه روش‌های خرید زعفران از طریق بورس کالا متنوع هستند طبیعتاً نمادهای گوناگونی هم برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. نماد هر کدام از روش‌هایی که برای خرید زعفران وجود دارد و در روش‌های قبلی آنها را معرفی کرده‌ایم خدمت شما بیان می‌نماییم:

 • اگر قرار است از طریق گواهی سپرده، زعفران خریداری کنید باید نمادی با حروفزعف را جستجو نمایید. در این نماد همچنین ۴ رقم قرار می‌گیرند که به صورت مختصر نشان دهنده ماه و سال انقضای گواهی سپرده هستند. مثلاً زعف0210پ16 یکی از نمادهای زعفران در گواهی‌های سپرده است که نشان می‌دهد سررسید این گواهی دی ماه ۱۴۰۲ است.
 • اگر قرار است زعفران را از طریق قراردادهای آتی خریداری کنید بهتر است به دنبال نمادی باشید که از حروفSAF در آن استفاده شده باشد. حروف و اعدادی که بعد از این کلمه قرار می‌گیرند نشان دهنده تاریخ سررسید قرارداد آتی خواهند بود.
 • نماد خرید زعفران در قراردادهای اختیار معامله نیست با حروف SF مشخص می‌گردد. البته این نکته را باید بگوییم که این نماد در حال حاضر فعال نیست و نمی‌توانید از طریق آن زعفران خریداری کنید. به جای آن می‌توانید به سراغ قرارداد اختیار معامله آتی بروید که نماد آن با حروف FS آغاز می‌شود و در ارقام بعدی نماد اختصاری ماه و سال سررسید قرار می‌گیرد.
 • در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز همانگونه که گفتیم فعلاً دو صندوق نهال و سحرخیز برای خرید زعفران در دسترس هستند.نماد این گونه صندوق‌ها همین اسم آنها یعنی نهال و سحرخیز است و اگر می‌خواهید آنها را پیدا کنید باید به دنبال این اسم‌ها بگردید.
بیشتر بخوانید:   راهنمای ورود به بورس | چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 

نحوه خرید زعفران در بورس

 

چند نوع زعفران در بورس کالا عرضه می‌شود؟

به طور کلی دو نوع زعفران در بورس کالا عرضه می‌شود که با نام‌های نگین و پوشال معروف شده‌اند. زعفران نگین به زعفران‌هایی گفته می‌شود که قسمتی از آنها قرمز رنگ می‌باشد و هیچ رنگ سفید یا زردی در آنها مشاهده نخواهید کرد. زعفران نگین معمولاً از کیفیت و مرغوبیت بسیار خوبی برخوردار است و البته در درجه‌های کیفی مختلفی وارد بازار می‌شود. عمده زعفران نگین موجود در کشور ما به کشورهای دیگر صادر می‌شود و این موضوع نشان دهنده کیفیت بسیار خوب آن است. زعفران‌های پوشال بر خلاف زعفران‌های نگین بخش قرمز رنگ ندارند. این مدل از زعفران‌ها نیز مصرف بالایی بین مردم دارند و به دلیل اینکه در آنها بخشی از خامه گل می‌مانند تشخیص کیفیتشان راحت‌تر می‌باشد. از لحاظ ظاهری زعفران‌های پوشال نسبت به نگین ظریف‌تر هستند اما حجم کمتری دارند.

 

چه عواملی بر قیمت زعفران اثرگذار هستند؟

خرید زعفران در بورس کالا در حقیقت مشارکت در تجارت این محصول مهم می‌باشد. وقتی قرار است شما به عنوان یک تاجر زعفران فعالیت کنید ابتدا باید عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن را بشناسید. اولین چیزی که بر قیمت این محصول تاثیر می‌گذارد و می‌تواند آن را تغییر دهد نوسانات نرخ ارز است. بالا و پایین شدن قیمت دلار تاثیر بسیار زیادی بر قیمت زعفران می‌گذارد. پارامتر دیگری که در تغییر قیمت زعفران می‌تواند موثر باشد میزان تقاضا برای این محصول است. البته به دلیل اینکه زعفران یک محصول بسیار ارزشمند و کمیاب می‌باشد معمولاً در داخل و خارج از کشور همیشه برای آن تقاضاهای زیادی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:   گواهی سپرده کالایی پسته | نحوه خرید پسته از بورس کالا

وقتی از تقاضا صحبت می‌کنیم نمی‌توانیم عرضه را نادیده بگیریم. میزان عرضه زعفران در کشور نیز همانند تقاضا بر روی قیمت این محصول تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. عامل دیگری که بر تغییرات قیمت زعفران می‌تواند اثر بگذارد تعرفه‌های گمرکی است که البته بیشتر برای صادر کنندگان این محصول اهمیت دارد. ضمناً حجم عرضه زعفران در دیگر کشورها و قوانین و مقرراتی که برای این محصول وضع می‌شود نیز در تغییرات قیمت اثرگذار هستند.

 

قرارداد آتی زعفران

 

خرید زعفران در بورس کالا چه زمانی سودآور خواهد بود؟

خرید زعفران در بورس کالا زمانی می‌تواند برای شما سودآور باشد که دانش لازم برای موفقیت در دنیای تحلیلگری را به دست آورید. بدون تخصص و با دل بستن به اتفاقات و شانس نمی‌توانید موفقیت پایداری در بازارهای معاملاتی داشته باشید. دل بستن به اتفاقات ممکن است موجب شکست شما در بازارهای معاملاتی شود که این موضوع می‌تواند دلسردی شدیدی برای شما به همراه داشته باشد. برای اینکه تخصص کامل را جهت موفقیت در بازارهای مالی و تجارت به دست آورید بهتر است در دوره‌های آموزشی آنها شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی مختلفی مثل دوره‌های گروه مالی آرادفین وجود دارند که می‌توانید با شرکت در آنها تخصص خودتان را افزایش دهید.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *