نحوه خرید شمش طلا در بورس [ گواهی سپرده شمش طلا ]

آموزش خرید شمش طلا در بورس

خرید شمش طلا چگونه انجام می‌گیرد؟

خرید شمش طلا فقط از طریق طلا فروشی‌ها انجام نمی‌شود و شما می‌توانید خرید شمش طلا در بورس کالا را هم تجربه کنید. خرید شمش در بورس معمولاً به دو شیوه گواهی سپرده یا قرارداد آتی انجام می‌پذیرد. برای اینکه بتوانید از طریق بورس کالا شمش طلای مورد نیاز خودتان را خریداری کنید ابتدا باید در سجام ثبت نام نمایید و کد بورسی دریافت کنید. البته داشتن کد بورسی به تنهایی نمی‌تواند شما را برای رسیدن به شمش طلا کمک کند. علاوه بر کد بورسی باید کد بورس کالا را هم به دست آورید تا بتوانید برای خرید شمش طلا در این بازار اقدام نمایید.

 

خرید شمش طلا در بورس با گواهی سپرده چگونه است؟

اولین روشی که برای خرید شمش طلا در بورس می‌توانید از آن استفاده کنید گواهی سپرده شمش طلا نام دارد. این گواهی در حقیقت نوعی اوراق بهادار است که مالکیت شما را بر مقدار مشخصی از شمش طلا ثابت می‌کند. هر گواهی سپرده شمش طلا معمولاً معادل 100 سوت شمش طلا خواهد بود. توجه داشته باشید که وزن هر شمش حدود یک کیلوگرم می‌باشد. گواهی سپرده شمش طلا معمولاً با نماد  CD1G0B0001 از بورس عرضه می‌شود. برای خرید شمش باید وارد پلتفرم معاملاتی خودتان در یکی از کارگزاری‌های رسمی کشور شوید و حجم و قیمت مورد نظر خودتان برای خرید هر گواهی سپرده را وارد کنید. توجه داشته باشید که معاملات گواهی سپرده از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ صبح روزهای شنبه تا پنجشنبه آغاز می‌گردد.

شما تا ساعت ۱۷ عصر در روزهای شنبه تا چهارشنبه و ساعت ۱۵ در روز پنجشنبه فرصت معامله خواهید داشت. نکته دیگری که باید در این زمینه به آن اشاره کنیم حراج پیوسته بودن معاملات شمش طلا در بورس است. وقتی می‌خواهید از روش گواهی سپرده شمش طلا بخرید باید محدودیت‌های خرید را هم بدانید. شما حداقل باید یک گواهی سپرده کالایی شمش طلا بخرید و حداکثر تعداد گواهی که می‌توانید خریداری نمایید ۱۰۰۰ عدد است. البته محدودیتی که گفتیم برای هر سفارش خرید شمش طلا می‌باشد و شما در مجموع برای هر کد معاملاتی این امکان را دارید که تا سقف ۵۰۰ هزار گواهی سپرده کالا خرید داشته باشید.

 

آموزش خرید شمش طلا در بورس

 

آیا پس از خرید شمش با گواهی سپرده حتماً باید آن را از انبار تحویل بگیریم؟

اینکه پس از خرید شمش طلا در بورس کالا بخواهید آن را به صورت فیزیکی از انبار دریافت کنید یا خیر بستگی به نظر خودتان دارد. هیچگونه الزامی وجود ندارد که سرمایه‌گذاران حتماً به انبار مراجعه کنند و فرایند تحویل فیزیکی شمش را پشت سر بگذارند. آنها می‌توانند به خرید و فروش گواهی سپرده‌ای که فعلاً دارند بپردازند و از این طریق معاملات خود را انجام دهند. معامله بر روی گواهی سپرده شمش طلا مثل این است که خود شمش را در اختیار داشته باشید و اقدام به خرید و فروش آن نمایید. زمانی که نوسانی در بازار طلا به وجود بیاید این نوسان به بازار بورس کالا و گواهی سپرده شما هم منتقل می‌شود. یعنی امکان کسب سود از طریق گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا قطعاً وجود دارد. به عبارت بهتر اینکه شمش‌ها را به صورت فیزیکی تحویل نگیرید اتفاقاً به نفع شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید:   نرخ بهره چیست + فرمول محاسبه نرخ بهره

 

نحوه خرید شمش طلا از بورس کالا

 

از طریق قرارداد آتی چگونه می‌توانیم صاحب شمش شویم؟

مسیر دیگری که برای خرید شمش طلا در بورس پیش روی شما وجود دارد استفاده از قراردادهای آتی است. در حقیقت یکی از قراردادهای آتی مهمی که در بورس کالا عرضه می‌شود، قرارداد آتی شمش طلا می‌باشد. اگر قبلاً در مورد قراردادهای آتی مطالعاتی انجام داده باشید قطعاً می‌دانید که فرایند استفاده از آنها چگونه است. در این گونه قراردادها خریدار و فروشنده تعهد می‌دهند که مقدار معینی از شمش طلا را در زمان سررسید و با قیمت توافقی معامله کنند. توجه داشته باشید که در این مدل قرارداد هر دو طرف تعهد می‌دهند که معامله را انجام دهند و هیچگونه اختیاری از این بابت نخواهند داشت.

در قراردادهای آتی هم شما هیچ الزامی ندارید که تحویل و تصفیه شمش‌ها را به صورت فیزیکی دنبال کنید. اگر می‌خواهید از قراردادهای آتی برای شمش طلا استفاده کنید در پلتفرم معاملاتی خود باید به دنبال نماد GB15ES02 بگردید. حداقل مقدار شمش طلایی که در یک قرارداد آتی می‌تواند مورد معامله قرار بگیرد یک گرم است. بد نیست در مورد زمان معاملات قراردادهای آتی شمش طلا هم صحبت کنیم. ساعت و روز انجام این قراردادها کاملا مشابه زمان خرید و فروش گواهی سپرده شمش طلا می‌باشد و هیچ تفاوتی ندارد.

 

خرید شمش طلا در بورس

 

فرآیند تحویل فیزیکی شمش طلا از بورس چگونه است؟

شاید تمایل داشته باشید پس از خرید شمش طلا در بورس کالا آن را به صورت حضوری تحویل بگیرید. برای دریافت حضوری شمش طلا باید شرایط آن را داشته باشید. شرایط تحویل فیزیکی شمش طلا را با هم مرور می‌نماییم:

  • اولین شرط تحویل فیزیکی شمش طلا این است که شما حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده از این دارایی در اختیار داشته باشید.اگر از طریق قراردادهای آتی شمش را به دست آورده باشید، حداقل سرمایه شما باید یک گرم شمش طلا باشد.
  • برای تحویل فیزیکی ابتدا باید درخواست خودتان را در پلتفرم معاملاتی که کارگزاری در اختیارتان قرار داده است ثبت کنید.مثلاً اگر دارایی شما به صورت گواهی سپرده می‌باشد ابتدا باید گزینه گواهی سپرده کالا را انتخاب کنید و سپس با انتخاب تحویل فیزیکی درخواست خودتان را نهایی نمایید.
  • پس از اینکه درخواست خودتان را ثبت کردید بهتر است با کارگزاری ارتباط بگیرید و آنها را در جریان درخواستتان قرار دهید.ارتباط گرفتن با کارگزاری هم از طریق تماس تلفنی و هم از طریق چت آنلاین امکان‌پذیر خواهد بود.
  • پس از اینکه مراحل قبلی را پشت سر گذاشتید و کارگزاری با درخواست شما موافقت کرد باید به انبارداری مراجعه نمایید و شمش طلای خودتان را به صورت فیزیکی دریافت کنید.
بیشتر بخوانید:   قرارداد آتی زعفران چیست؟ | نحوه خرید + مزایا + سودآوری

 

گواهی سپرده شمش طلا

 

هزینه انبارداری چگونه تعیین می‌شود و چه کسی باید پرداخت کند؟

یکی از موضوعاتی که پس از خرید شمش طلا در بورس کالا باید به آن دقت داشته باشید، هزینه انبارداری است. چه شما بخواهید شمش طلا را به صورت فیزیکی دریافت کنید و چه بخواهید آن را به صورت یک دارایی دیجیتال در سبد خودتان حفظ کنید باید با هزینه انبارداری آشنا گردید. مطابق قانون به ازای هر روزی که شمش طلا در انبار باقی بماند باید ۳۲.۷ ریال هزینه برای نگهداری آن پرداخت شود. پرداخت هزینه نگهداری شمش طلا در انبار بر عهده مالک آن است. یعنی چه شما فروشنده شمش باشید و چه در زمان تحویل فیزیکی آن مالکیت آن را در اختیار داشته باشید هزینه انبارداری باید توسط شما تسویه شود.

 

چرا خرید شمش طلا از بورس را امتحان کنیم؟

خرید شمش طلا در بورس کالا مزایای بسیار زیادی برای شما می‌تواند به همراه داشته باشد. با مزایای خرید شمش طلا از بورس کالا بیشتر آشنا خواهیم شد:

  • اولین مزیت بزرگ این خرید این است که شما امکان سرمایه‌گذاری با کمترین منابع مالی را هم خواهید داشت. طبیعتاً اگر بخواهید شمش طلا را به صورت فیزیکی از طلا فروشی‌ها خریداری کنید باید هزینه یک شمش کامل را بپردازید. این در حالی است که بورس کالا امکان خرید فقط ۱۰۰ سوت شمش را هم برای شما فراهم می‌کند.
  • امکان خریدن شمش طلا در بورس کالا این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که پورتفوی سرمایه‌گذاری خودتان را متنوع‌تر کنید.تنوع در سرمایه‌گذاری به یک معامله‌گر کمک می‌کند تا ریسک از دست رفتن سرمایه را به شدت کاهش دهد.
  • طلا بهترین سرمایه برای مقابله با تورم محسوب می‌شود.شما با کمک این دارایی می‌توانید ارزش سرمایه خودتان را در برابر طوفان‌های تورمی حفظ نمایید. البته خرید هر نوع طلایی و به هر شکلی این ویژگی را دارد اما به دلیل اینکه در بورس کالا شما با کمترین سرمایه هم می‌توانید این کار را انجام دهید، قطعاً این خرید جذاب‌تر خواهد بود.
  • وقتی شمش طلا را از طریق بورس کالا خریداری می‌نمایید نسبت به اصالت شمش هیچگونه تردیدی نخواهید داشت.این در حالی است که اگر بخواهید شمش را به صورت فیزیکی از طلا فروشی‌ها تهیه کنید حتماً باید اصالت آن را مورد بررسی قرار دهید. از طرفی به دلیل اینکه شمش‌ها در انبار بانک نگهداری می‌شوند از امنیت خوبی هم برخوردار خواهند بود.
  • معافیت مالیاتی یکی دیگر از مزایای خرید شمش طلا از طریق بورس کالا می‌باشد.شما به ازای خرید طلا از بورس کالا هیچگونه مالیاتی پرداخت نخواهید کرد. با این وجود اگر بخواهید به صورت فیزیکی طلا خریداری کنید، حتماً باید مالیات آن را پرداخت نمایید.
بیشتر بخوانید:   عرضه اولیه سهام چیست؟ + آموزش خرید و فروش + میزان سود

 

گواهی شمش طلا

 

آیا هر کسی می‌تواند خرید شمش طلا در بورس را تجربه نماید؟

طبیعتاً برای اینکه افراد بتوانند خرید شمش طلا در بورس را انجام دهند باید فرایندی را طی نمایند و به عنوان معامله‌گر بورس شناخته شوند. تا زمانی که فرایند ثبت نام آنها در سجام و کارگزاری به اتمام نرسیده و کد بورس کالا را هم به دست نیاورده‌اند، امکان ورود به این معاملات را نخواهند داشت. از طرفی افراد قبل از اینکه دانش و تجربه لازم در مورد خرید و فروش طلا را در بورس به دست نیاورده‌اند بهتر است وارد این گونه معاملات نشوند. زمانی که به تخصص و تجربه کافی در مورد خرید و فروش شمش طلا در بورس برسید آنگاه می‌توانید از این معاملات سودهای بزرگ کسب کنید. نگران نباشید هر کسی می‌تواند این تخصص و تجربه را به دست بیاورد، فقط باید صبور باشد و نهایت تلاش خود را به کار گیرد. گروه‌های مالی مختلفی مثل آرادفین دوره‌های مرتبط با بورس و بورس کالا را برگزار می‌کنند که برای افزایش تخصص خود می‌توانید در آنها حاضر شوید.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *