فری مارجین چیست؟ نحوه محاسبه مارجین آزاد (Free Margin)

فری مارجین چیست

آشنایی با فری مارجین

قبل از آن که بخواهیم تعریفی از فری مارجین خدمت شما بیان کنیم ابتدا بهتر است با خود اصطلاح مارجین بیشتر آشنا شویم. منظور از مارجین در معاملات فارکس پول نقد موجود در حساب معامله‌گر است که برای ایجاد یک تراکنش یا معامله جدید نوعی ضمانت محسوب می‌شود. در حقیقت مارجین فارکس بخشی از مبلغ مورد نیاز برای باز کردن معامله جدید می‌باشد. اکنون به سراغ تعریف free margin می‌رویم. این مفهوم تعریفی متفاوت از مارجین معمولی دارد. مارجین آزاد مقدار پول موجود در حساب مارجین را نشان می‌دهد که در معاملات مورد استفاده قرار نگرفته است و می‌توان از آن برای معامله یا تراکنش جدید استفاده کرد. دقت داشته باشید که در حالت معمولی اگر مارجین استفاده شده از اندازه سپرده بیشتر شود، کارگزار اجازه باز کردن معامله جدید را نمی‌دهد. با این حال وقتی از مفهوم فری مارجین استفاده می‌کنیم یعنی مقداری پول در حساب موجود است که می‌توان با آن معاملات جدید را باز کرد.

 

فری مارجین

 

Free margin چقدر مهم است؟

باید به این مورد توجه داشت که فری مارجین یکی از ابزارهای مهم بازار فارکس برای کاربران است. با توجه به اهمیتی که این ابزار دارد، معامله‌گران با تجربه ترجیح می‌دهند فقط در مواقع ضروری آن را مورد استفاده قرار دهند. در حقیقت مارجین آزاد در برابر هرگونه نوسان قیمت منفی می‌تواند مقاومت کند. همچنین از این ابزار می‌توان برای باز کردن معاملات اهرمی جدید استفاده کرد. البته در مورد این نوع مارجین باید به یک نکته بسیار مهم دقت داشت تا در فرایند معامله‌گری درگیر چالش‌های جدید نشد. اگر مارجین آزاد در بازار فارکس به عدد صفر متمایل شود حساب معاملاتی کاربر در وضعیت بحرانی قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی صرافی فارکس ممکن است برای جلوگیری از ضرر کاربر رو به کال مارجین آورد. این نکات نشان می‌دهد که مدیریت مارجین چقدر می‌تواند موفقیت شما را در بازار پیچیده فارکس تضمین کند.

بیشتر بخوانید:   حساب اسلامی در فارکس چیست؟ | مزایا و معایب

 

فری مارجین چیست

 

فری مارجین را چگونه محاسبه کنیم؟

فری مارجین همانگونه که گفتیم بخشی از دارایی باقی‌مانده در حساب پس از باز کردن معاملات است. برای محاسبه این مارجین باید به سراغ یک فرمول جذاب برویم. فرمولی که برای مارجین آزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت زیر است:

در واقع برای به دست آوردن مارجین آزاد شما باید موجودی حساب خودتان را از مارجین معمولی کم کنید. اجازه دهید محاسبه مارجین آزاد را با یک مثال بهتر توضیح دهیم. فرض کنید می‌خواهید یک لات EURUSD  خریداری کنید و موجودی حساب شما ۵۰۰۰ دلار است. ارزش فعلی معامله این دارایی 1103 دلار و اهرم ارائه شده به وسیله کارگزار 1:100 است. با توجه به فرمولی که گفتیم مارجین آزاد شما برابر با ۳۸۹۷ دلار می‌شود. محاسبه فرمولی آن نیز به شکل زیر است:

مثالی که زدیم بسیار سطحی بود و پیچیدگی خاصی نداشت. در حالت عادی برای محاسبه مارجین آزاد مجبور هستید معاملات باز و دیگر هزینه‌های حساب معاملاتی را هم در نظر بگیرید. طبیعتاً در این شرایط محاسبه فری مارجین کمی پیچیده‌تر خواهد شد. اکنون با مثال دیگری موضوع را بهتر بیان می‌کنیم. فرض کنید در حالی که یک معامله باز دارید می‌خواهید معامله دیگری را ایجاد نمایید. در معامله فعلی خودتان شما سود ۱۰۰ دلاری به دست آورده‌اید. در این حالت قبل از آن که بخواهید به سراغ محاسبه Free Margin بروید ابتدا باید Funds را به دست آورید. Funds شما برابر می‌شود با مجموع مانده حساب به اضافه سود منهای زیان ناشی از معاملات. با توجه به اینکه در این مثال ضرری متوجه معامله‌گر نشده است Funds او برابر با مجموعه مانده و سود خواهد بود که عدد 5100 دلار خواهد شد. دقت داشته باشید که مانده را طبق مثال قبلی 5000 دلار در نظر گرفتیم. اکنون مارجین آزاد شما طبق فرمول زیر به دست می‌آید:

بیشتر بخوانید:   مفهوم جفت ارز در بازار فارکس چیست ؟ | به زبان ساده

$ Free Margin = 5100 – 1103 = 3997

مارجین آزاد

 

بررسی تفاوت‌های مارجین و Free margin

در ابتدا اشاره کردیم که مارجین و فری مارجین با هم تفاوت‌های مختلفی دارند. البته مختصراً تفاوت بین آنها را بیان کردیم. اکنون قصد داریم کمی جزئی‌تر این تفاوت‌ها را با هم بررسی نماییم:

  • باید در نظر داشته باشید که مارجین آزاد نشان دهنده میزان پول موجود برای باز کردن معاملات جدید است.در طرف مقابل مارجین نشان دهنده مقداری است که برای معاملات فعلی شما وجود دارد. در واقع مارجین فقط از معاملات شما محافظت می‌کند اما مارجین آزاد امکان فعال سازی معاملات جدید را هم برای شما فراهم می‌سازد.
  • یکی دیگر از تفاوت‌های مارجین و مارجین آزاد در اثرگذاری آنها روی معاملات می‌باشد. مارجین برای محاسبه سطح مارجین استفاده می‌شود و زمانی که حساب شما به مارجین کال برسد به طور مستقیم روی آن اثر می‌گذارد.با این وجود Free margin تاثیری بر مارجین کال نخواهد داشت.
  • تفاوت دیگری که بین مارجین و مارجین آزاد می‌توانیم بیان کنیم در نحوه برداشت آنها می‌باشد.شما هر زمان که بخواهید می‌توانید مارجین آزاد خودتان را از حساب کاربری برداشت کنید. در واقع همیشه به مارجین آزاد دسترسی خواهید داشت و هیچ منعی جهت استفاده از آن متوجه شما نخواهد بود. در طرف مقابل اما شرایط متفاوت است و هر زمان که بخواهید نمی‌توانید از پولی که تحت عنوان مارجین دارید استفاده کنید. پول‌هایی که تحت عنوان مارجین نگهداری می‌شوند تا زمانی که معاملات مربوط به آنها باز هستند قابل برداشت نخواهند بود.
  • با تمام تفاوت‌هایی که این دو مفهوم در بازار فارکس دارند اما در یک موضوع با هم اشتراک پیدا می‌کنند.هم مارجین و هم فری مارجین بخشی از حقوق صاحبان دارایی در بازار فارکس هستند. هر کدام از آنها در زمان مورد نیاز می‌توانند توسط معامله‌گر مورد استفاده قرار گیرند و برای او سودآوری داشته باشند. البته معامله‌گر هم باید نحوه استفاده از آنها را به خوبی یاد گرفته باشد.
بیشتر بخوانید:   آموزش افتتاح حساب دمو فارکس در متاتریدر + راهنمای تصویری و قدم به قدم

 

free margin آموزش

 

چگونه از فری مارجین استفاده کنیم؟

برای استفاده از فری مارجین شما ابتدا باید دانش و تخصص خودتان در حوزه فارکس را تقویت کنید. باید با ابعاد مختلف بازار آشنا شوید و بدانید که چگونه می‌توانید در آن معاملات را با موفقیت به نتیجه برسانید. تا زمانی که با مقدمات فعالیت در فارکس آشنا نشده باشید نمی‌توانید از مواردی همچون مارجین آزاد بهره مناسب ببرید. البته اگر در دوره‌های جامع فارکس که به وسیله موسسات مالی معتبر کشور همچون آرادفین برگزار می‌شوند شرکت نمایید، می‌توانید آشنایی جامع‌تری با فارکس و تمام ابعاد آن پیدا کنید. البته این را هم بدانید که با یک دوره آموزشی کسی متخصص فارکس نمی‌شود و شاید سال‌ها تلاش و تجربه‌ اندوزی برای تبدیل شدن به تریدر موفق فارکس نیاز باشد.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *