مارجین لول چیست؟ | نحوه محاسبه سطح مارجین (Margin Level)

سطح مارجین

آشنایی با مارجین لول

مارجین لول یکی از شاخص‌های مهم بازار برای مدیریت ریسک و سرمایه می‌باشد. معامله‌گر با کمک سطح مارجین می‌تواند تاثیر معاملات باز خود را روی حساب کاربری به خوبی درک کند. در حقیقت این سطح که نوعی معادله ریاضی می‌باشد به معامله‌گر می‌گوید چه مقدار از موجودی او برای انجام معاملات جدید در دسترس است. هرچه سطح مارجین بالاتر باشد، میزان نقدینگی حساب کاربری افزایش خواهد یافت. از طرف مقابل هرچه سطح مارجین پایین‌تر بیاید، نقدینگی کاربر برای انجام معاملات جدید کمتر خواهد بود. باید این نکته را در نظر داشت که پایین آمدن سطح مارجین، خطر کال مارجین را هم افزایش می‌دهد. با توجه به این موضوع طبیعتاً معامله‌گر باید در محاسبه سطح مارجین دقت زیادی داشته باشد تا درگیر بحران نشود.

 

سطح مارجین

 

چرا محاسبه سطح مارجین مهم است؟

اشاره کوتاهی به اهمیت محاسبه مارجین لول داشتیم. اکنون می‌خواهیم نکات بیشتری را در این زمینه با هم مورد بررسی قرار دهیم:

 • مدیریت ریسک: اولین ویژگی که محاسبه سطح مارجین دارد کمک به معامله‌گران جهت کنترل ریسک حساب خود است. پایین بودن سطوح مارجین نشان دهنده آن می‌باشد که معامله‌گر نمی‌تواند از عمده موجودی حساب خود برای ایجاد معاملات جدید بهره ببرد. طبیعتاً در این شرایط اگر اتفاقات مطابق پیش بینی کاربر رقم نخورند احتمال کال مارجین افزایش پیدا خواهد کرد.
 • کنترل اهرم: یکی دیگر از مواردی که اهمیت محاسبه سطح مارجین را نشان می‌دهد نظارت بر اهرم است. سطح مارجین مشخص می‌کند که یک معامله‌گر از چه میزان اهرم بهره برده است.هرچه معامله‌گر از اهرم‌های بالاتری استفاده کند، سود بیشتری خواهد برد و البته معاملات با ریسک بالاتری را تجربه خواهد کرد. همان گونه که سود او از معاملات می‌توانند بالاتر باشند احتمال ضرر و زیان شدید هم وجود خواهد داشت. محاسبه سطح مارجین کمک می‌کند تا در شرایط ضرر و زیان معامله‌گر سریعتر بتواند تصمیمات صحیح بگیرد.
 • مدیریت معاملات: محاسبه سطح مارجین به معامله‌گران کمک می‌کند تا در مورد اضافه کردن معاملات جدید یا خروج از معاملات قبلی تصمیمات به موقع و آگاهانه بگیرند. سطح مارجین بالا نشان دهنده آن است که فضایی برای معاملات جدید وجود دارد.در این شرایط طبیعتاً کاربر به سمت آن می‌رود که از موجودی خود برای بهره بردن از فرصت‌های جذاب بازار کمک بگیرد. در طرف مقابل زمانی که سطح مارجین پایین بیاید، معامله‌گر ترجیح می‌دهد چند موقعیت باز خود را ببندد و از این طریق ریسک معاملات را محدود کند.
 • کال مارجین: چند مرتبه به کال مارجین اشاره کردیم. فراخوان مارجین می‌تواند بخشی از دارایی یک کاربر را از بین ببرد. با این حال محاسبه سطح مارجین کمک می‌کند تا کاربر از وضعیت حساب خود اطلاع بهتری داشته باشد و زمانی که نزدیک به کال مارجین است تصمیمات بهتری بگیرد.در حقیقت مارجین لول شبیه به یک آلارم عمل می‌کند و معامله‌گر را در لحظات بحرانی هوشیار می‌نماید.
بیشتر بخوانید:   آموزش فارکس از صفر تا صد کاملا رایگان - از مبتدی تا پیشرفته

 

مارجین لول

 

عوامل موثر بر مارجین لول

عوامل متعددی می‌توانند بر مارجین لول اثرگذار باشند. برخی از عوامل موثر در محاسبه سطح مارجین را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • اهرم: هرچه نسبت‌های اهرمی بالاتری را مورد استفاده قرار دهید، احتمالاً در سطوح مارجین پایین‌تری قرار خواهید گرفت. در حقیقت برای باز کردن معاملات بزرگتر به سهام کمتری نیاز خواهید داشت.البته باید مراقب اهرم‌هایی که استفاده می‌کنید باشید و در نظر بگیرید که آنها چگونه می‌توانند بر مارجین اثر بگذارند.
 • اندازه معاملات: اندازه معاملات شما تاثیر مستقیمی بر مارجین استفاده شده می‌گذارد.هرچه شما در معاملات بزرگتری مشارکت داشته باشید، احتمالاً به مارجین بیشتری نیاز خواهید داشت. این موضوع به طور بالقوه سطح مارجین شما را پایین خواهد آورد و می‌تواند در وقوع کال مارجین موثر باشد.
 • نوسانات: حرکات ناگهانی و غیر منتظره قیمت در بازار می‌تواند روی سطح مارجین تاثیر بگذارد.در حقیقت بازارهایی که نوسانات شدیدی دارند، معمولاً در سطوح مارجین هم دچار تغییرات غیر منتظره می‌شوند. این موضوع قطعاً روی معاملات کاربر در فارکس و نحوه مدیریت سبد او تاثیر خواهد گذاشت.
 • موجودی: اضافه کردن پول به حساب کاربری شما کمک می‌کند تا بتوانید از فرصت‌های بیشتری در بازار استفاده کنید.همچنین وجود پول در حساب شما کمک می‌کند تا در مواقع بحرانی بتوانید سطوح مارجین را بالاتر ببرید. طبیعتاً وقتی موجودی کافی در حساب نداشته باشید احتمال این وجود خواهد داشت که سطح مارجین شما خطرناک شود.

 

مارجین لول چیست

 

چگونه سطح مارجین را مدیریت کنیم؟

برای مدیریت لول مارجین باید به چند موضوع مهم دقت داشته باشید. توجه به نکات زیر کمک می‌کند تا سطح مارجین خود را بهتر مدیریت کنید:

 • اولین کاری که باید انجام دهید تعیین حد ضرر است. شما باید مشخص کنید که تا چه میزان ضرر در یک معامله منطقی است.طبیعتاً وقتی سطح حمایتی مورد نظر شما شکسته شد باید از آن معامله خارج شوید. تعیین حد ضرر کمک می‌کند تا بهتر بتوانید سطح مارجین را مدیریت نمایید.
 • ویژگی دیگری که در فارکس وجود دارد و می‌توانید از آن برای کنترل سطح مارجین استفاده کنید دستور توقف ضرر است. با کمک این دستور می‌توانید ضررهای احتمالی را محدود کرده و از سطح مارجین خود محافظت خوبی داشته باشید.البته باید  از این توانایی برخوردار باشید که زمان مناسب برای اعمال این دستور را تشخیص دهید.
 • با وجود اینکه اهرم می‌تواند سود معاملات شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهد اما باید استفاده بیش از حد آن را کنترل کنید. قبلا هم اشاره کردیم که اهرم در کنار سود زیاد می‌تواند ضرر جبران ناپذیر هم داشته باشد.به همین دلیل باید آن را کنترل کنید تا سطح مارجین شما بیش از حد پایین نیاید و احتمال وقوع کال مارجین زیاد نشود.
 • برای کنترل سطح مارجین بهتر است یک پورتفوی متنوع داشته باشید. البته داشتن دارایی‌های متنوع به دلایل دیگر هم اقدامی مثبت در جهت سودآوری شما می‌باشد.سعی کنید در فارکس جفت ارزهایی را خریداری کنید که با هم متفاوت باشند و به این شکل تاثیر سطح مارجین را روی معاملات پایین بیاورید.
بیشتر بخوانید:   انواع خروج از بازار

 

مفهوم margin level

 

چگونه در مدیریت سطح مارجین توانمند شویم؟

در مورد اهمیت مارجین لول و مدیریت آن نکات متعددی را با هم مورد بررسی قرار دادیم. تنها با مواردی که خدمت شما بیان کردیم نمی‌توانید سطوح مارجین را به خوبی کنترل کنید. برای کنترل این سطوح ابتدا باید با مفهوم مارجین و موارد مرتبط با آن آشنایی کامل پیدا کنید و در حد یک معامله‌گر یا سرمایه‌گذار نسبت به فارکس آگاهی داشته باشید. در حقیقت باید تبدیل به یک متخصص فارکس شوید تا بتوانید سطوح مارجین را مدیریت نمایید. برای تبدیل شدن به متخصص فارکس مسیری جز ارتقای دانش و کسب تجربه وجود ندارد. تجربه بر اثر معاملاتی که خودتان انجام می‌دهید به وجود می‌آید اما دانش را باید در دوره‌های آموزشی که موسسات مالی برتر کشور همچون آرادفین برگزار می‌کنند دنبال نمایید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *