کال مارجین چیست؟ | صفر تا صد ماجین کال (Call Margin)

کال مارجین

آشنایی با کال مارجین

همانگونه که احتمالاً شما هم می‌دانید یکی از فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری در فارکس استفاده از مارجین است. با این وجود نباید این موضوع را فراموش کرد که فرصت‌های بزرگ هم ریسک خاص خود را دارند. در معاملات مارجین تریدر همیشه سایه خطری به نام کال مارجین را در اطراف خود احساس می‌کنند. کال مارجین در حقیقت هشداری است که به معامله‌گر می‌گوید باید حساب خود را به وضعیت استاندارد تغییر دهد. بدترین اتفاقی که می‌تواند برای شما در این شرایط رخ دهد از دست دادن بخش زیادی از دارایی فارکس است. در واقع بر اثر کال مارجین شما مجبور هستید پول نقد به حساب خود واریز کنید یا بخشی از دارایی خود را واگذار نمایید.

 

مارجین کال چگونه اتفاق می‌افتد؟

کال مارجین زمانی اتفاق می‌افتد که موجودی حساب کاربر کمتر از حداقل حاشیه مورد نیاز باشد. مارجین کال بر اساس درخواست کارگزاری اتفاق می‌افتد و مشتری را ملزم می‌کند وضعیت موجودی حساب خود را سریعتر مدیریت کند. در حقیقت بر اساس این کال کاربر مجبور است از طریق تزریق نقدینگی بیشتر یا فروش بخشی از دارایی کمبود مارجین را مدیریت نماید. زمانی که کال مارجین اتفاق می‌افتد، کاربر مهلت کوتاهی دارد تا شرایط حساب خود را مشخص کند. پاسخ ندادن کاربر به این کال اتفاقات تلخی را برای او رقم خواهد زد. در صورت پاسخ ندادن معامله‌گر، کارگزار می‌تواند بخشی از دارایی او را بدون اجازه تریدر واگذار کند. برای جلوگیری از اختلافاتی که بین معامله‌گر و کارگزار معمولاً رخ می‌دهد، FINRA کارگزاران را مجبور کرده قوانین مربوط به مارجین را هنگام افتتاح حساب در اختیار کاربر قرار دهند.

بیشتر بخوانید:   آموزش افتتاح حساب دمو فارکس در متاتریدر + راهنمای تصویری و قدم به قدم

 

کال مارجین در فارکس

 

نحوه محاسبه کال مارجین چگونه است؟

پیشنهاد می‌کنیم با نحوه محاسبه کال مارجین آشنا شوید تا درک عمیق‌تری نسبت به آن پیدا کنید. محاسبه کالی مارجین را با یک مثال خدمت شما بیان می‌نماییم. فرض کنید در حال حاضر موجودی حساب شما ۱۰۰۰۰ دلار است. همچنین فرض کنید ۱۰۰۰۰ دلار هم از کارگزار به صورت وام دریافت کرده‌اید. اکنون می‌خواهید با ۲۰۰۰۰ دلاری که در اختیار دارید سهام ۲۰۰ شرکت را خریداری کنید و برای هر سهم طبیعتاً ۱۰۰ دلار سرمایه در نظر خواهید گرفت. برای اینکه از کالی مارجین جلوگیری به عمل آورید باید طبق یک فرمول بدانید حداقل چقدر موجودی نیاز خواهید داشت.

بر طبق این فرمول اگر ارزش حساب به کمتر از رقم 14285.71 دلار رسید در معرض خطر کال مارجین خواهید بود. در این حالت اگر قیمت یک سهم به کمتر از 71.42 دلار کاهش پیدا کند، با یک کال مارجین مواجه خواهید شد. فرض کنید شرکت همان سهم سود ناامید کننده‌ را گزارش کند و اندکی پس از آنکه شما سهام آن را خریداری کرده‌اید ارزش آن به ۶۰ دلار سقوط نماید. اکنون ارزش حساب شما به ۱۲ هزار دلار خواهد رسید و شما ۱۶۰۰ دلار نیاز دارید تا دچار کال مارجین نشوید. برای تامین این پول چند گزینه پیش روی شما وجود خواهد داشت. راه حل اول و سریع این است که ۱۶۰۰ دلار پول نقد به حساب خود واریز کنید. راه حل دوم و پردردسر این است که از طریق فروش دارایی‌های خودتان این رقم را تامین نمایید.

 

کال مارجین چیست

 

آیا کارگزاری در مورد کال مارجین هشدار لازم را به ما می‌دهد؟

معمولا اکثر کارگزاران معامله‌گران خود را در مورد کال مارجین هوشیار می‌کنند. طبیعتاً دریافت هشدار از کارگزاری‌ها به معامله‌گر کمک می‌کند سریعتر وضعیت حساب خود را مدیریت نماید. متاسفانه برخی کارگزاری‌ها در این زمینه روند متفاوتی در پیش می‌گیرند. آنها به جای اینکه به تریدر هشدار لازم در مورد این رخداد را ارسال کنند برای به تعادل رساندن حساب بخشی از دارایی او را می‌فروشند. البته نکته مهم اینجا است که معامله‌گر قبلاً در این مورد اختیار کامل را به صرافی واگذار کرده است. زمانی که حساب مارجین توسط معامله‌گر افتتاح می‌شود، مقررات گوناگونی برای او به نمایش گذاشته می‌شود. یکی از مقررات در مورد همین موضوع است که کارگزاری وظیفه دارد هشدار لازم در مورد کال مارجین را به اطلاع معامله‌گر برساند یا خیر. به همین دلیل به تمام تریدرهای بازارهای مالی مخصوصاً فارکس توصیه می‌کنیم حتماً قوانین و اطلاعیه‌های مرتبط با مارجین را دقیق مطالعه کنند.

بیشتر بخوانید:   آموزش اسپرد در فارکس | کارمزد پنهان در بروکر ها

 

مفهوم margin call

 

چگونه از مارجین کال پیشگیری کنیم؟

راه حل خاصی برای جلوگیری از کال مارجین وجود ندارد. تنها رعایت چند نکته می‌تواند احتمال وقوع این رخداد را برای معامله‌گر کاهش دهد. نکاتی که معامله‌گر لازم است رعایت کند تا دچار کال مارجین نشود به صورت زیر هستند:

  • سرمایه آزاد: یکی از پیشنهاداتی که همیشه به سرمایه‌گذارانداریم، نگه داشتن بخشی از سرمایه و استفاده نکردن از آن در معاملات است. دنیای معامله‌گری جهان پر رمز و رازی است که می‌تواند برای ساکنین خود چالش‌های اجتناب ناپذیری داشته باشد. افرادی که در چنین فضایی فعالیت دارند باید بخشی از سرمایه خود را به صورت آزاد نگه دارند و در شرایط حساس مثل کال مارجین از آنها برای مدیریت حساب کمک بگیرند.
  • تنوع: یکی دیگر از نکات کلیدی معامله‌گری در هر بازار مالی رعایت شرط تنوع است. کسی که می‌خواهد در یک بازار سرمایه‌گذاری کند، باید سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف داشته باشد.رعایت این شرط کمک می‌کند تا سبد معامله‌گر در برابر نوسانات مختلف واکنش بهتری داشته باشد و معمولاً درگیر کال مارجین نشود.
  • دارایی‌های پر بازده: بهتر است سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌هایی بروند که بازدهی قوی‌تری داشته باشند.به عبارت ساده‌تر شما باید به سراغ دارایی بروید که حداقل بتواند رقمی بیشتر از سود وام شما بازدهی به همراه داشته باشد. در غیر این صورت عملاً درآمدی از معاملات خود نخواهید داشت و صرفاً وقت خود را در بازار تلف کرده‌اید. ضمناً دقت داشته باشید که دارایی‌های پربازده معمولاً درگیر مشکلاتی همچون کال مارجین نخواهند شد.
  • پرداخت منظم: بازپرداخت وامی که از کارگزاری به صورت مارجین دریافت کرده‌اید معمولاً همانند وام‌های معمولی به صورت اقساط و ماهانه باید پرداخت شود. برای جلوگیری از کال مارجین توصیه می‌کنیم حتماً برنامه منظمی برای بازپرداخت وامی که دریافت کرده‌اید داشته باشید.
بیشتر بخوانید:   سشن های معاملاتی در فارکس|بهترین سشن معاملاتی

 

کال مارجین

 

اتخاذ بهترین تصمیمات در زمان Margin Call

رخداد کال مارجین در بازارهای مالی مثل فارکس اتفاقات تلخی را می‌تواند برای یک کاربر به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاقات او باید بهترین تصمیمات را اتخاذ کند و تا جایی که می‌تواند از بروز مشکلات جلوگیری نماید. برای مقابله با اتفاقاتی همچون کال مارجین ابتدا باید با فارکس و نحوه معامله‌گری در آن آشنا شد. این آشنایی صرفاً از طریق حضور در دوره‌های آموزشی که موسسات مالی برتر کشور همچون آرادفین برگزار می‌کنند حاصل می‌شود. در این دوره‌ها همه آن چیزی که یک نفر برای فعالیت در فارکس نیاز دارد بیان می‌گردد.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *