صفر تا صد استخراج اتریوم | راهنمای کامل ماینینگ ارز ETH

نحوه ی استخراج اتریوم

اتریوم چیست؟

یکی از ارزهای دیجیتالی که در جهان به شهرت فراوانی رسیده است، اتریوم می‌باشد. با توجه به همین موضوع بسیاری از علاقمندان کریپتوکارنسی به دنبال آن هستند که با مفهوم استخراج اتریوم بیشتر آشنا شوند. قبل از اینکه به استخراج این ارز دیجیتال بپردازیم بهتر است شناخت بهتری از خود اتریوم داشته باشیم. ملکه ارزهای دیجیتال لقبی است که برای اتریوم در نظر گرفته شده و این پول الکترونیکی پس از بیت کوین بیشترین حجم کریپتوکارنسی را از آن خود کرده است. با توجه به محبوبیت بسیار خوبی که بلاک چین اتریوم در جهان دارد بسیاری از کارشناسان عقیده دارند در آینده اتریوم می‌تواند انقلابی در سیستم‌های مالی و صنعتی ایجاد کند. شاید دلیل اینکه افراد بیشتری به دنبال ماینینگ اتریوم در ماه‌های اخیر بوده‌اند همین موضوع باشد. توجه داشته باشید که این رمز ارز نیز مانند بیت کوین به هیچ نهادی وابسته نیست و کاملاً مستقل عمل می‌کند. با توجه به این موضوع استخراج آن تاثیر زیادی در بازار اتریوم خواهد داشت.

 

استخراج etherium

 

آشنایی با مفهوم استخراج ارز دیجیتال

با توجه به اینکه فرایند استخراج تمام ارزهای دیجیتال تقریباً شبیه هم هستند پیش از اینکه بخواهیم به طور تخصصی استخراج اتریوم را بررسی کنیم، با مفهوم ماینینگ در دنیای کریپتوکارنسی آشنا می‌شویم. استخراج رمز ارز در حقیقت فرایندی برای حل مسائل پیچیده ریاضی می‌باشد. استخراج کنندگان اساساً زیر ساخت مهمی از شبکه ارزهای دیجیتال را ایجاد می‌کنند چرا که آنها زمان و قدرت محاسباتی خود را صرف حل مسائل ریاضی می‌کنند و اثبات کار را برای شبکه ایجاد می‌نمایند. به عبارت بهتر آنها اثبات کار اتریوم را برای شبکه فراهم می‌کنند تا مورد تایید قرار گیرد. البته در حال حاضر فرایند اجماع اثبات کار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به زودی این فرایند به مکانیزم اثبات سهام تغییر خواهد کرد.

 

نحوه ی استخراج اتریوم

 

استخراج اتریوم چگونه انجام می‌شود؟

اکنون بهتر است فرایند استخراج اتریوم را به طور کلی مرور کنیم. طبیعتاً در اولین گام برای ماینینگ این ارز دیجیتال باید فرایند ایجاد و افزودن بلوکی آنها از تراکنش‌ها به شبکه بلاکچین اتریوم انجام شود. استخراج این ارز دیجیتال هم در حال حاضر بر اساس مکانیزم اجماع اثبات کار انجام می‌شود. یکی از موضوعات مهمی که حتماً باید بدانید این است که تمام تراکنش‌هایی که در شبکه اتریوم انجام می‌شوند باید توسط ماینرها تأیید شوند. در واقع تاثیرگذاری ماینرها در این شبکه بیشتر از آن چیزی است که مردم تصور می‌کنند. معمولاً از رمز هشینگ Ethash برای حل پازل‌های سخت محاسباتی در مسیر استخراج موفقیت آمیز بلوک‌های تراکنش در شبکه بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود. مجموعاً این فرایند کمک می‌کند تا شبکه در برابر حملاتی مانند هک یا دستکاری ایمن‌تر شود.

 

استخراج اتریوم

 

چرا باید اتریوم را استخراج کرد؟

طبیعتاً وقتی انسان می‌خواهد کار بزرگی مثل استخراج اتریوم را انجام دهد باید دلیل آن را هم بداند. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد که مهمترین آنها را خدمت شما بیان می‌کنیم:

 • در بخش قبلی اشاره کردیم که استخراج یک ارز دیجیتال در بالا بردن سطح امنیت آن تاثیر بسیار زیادی دارد. با توجه به این نکته کاملا مشخص است که فعالیت در حوزه ماینینگ اتریوم به تمام کاربران این شبکه کمک می‌کند تا در سطحی امن‌تر تجارت خودشان را دنبال کنند.
 • درست است که ماینینگ در بالا بردن امنیت یک شبکه تاثیر زیادی دارد اما در حقیقتماینینگ عمل ایمن سازی یک شبکه را به یک تجارت پیچیده اما معمولاً کاملاً سودآور تبدیل می‌کند. بر اساس این نکته می‌توان گفت که اصلی‌ترین انگیزه استخراج ارز دیجیتال اتریوم، کسب درآمد است. ماینرها برای هر بلوک اتریوم که استخراج کنند پاداش مشخصی دریافت خواهند کرد. علاوه بر این آنها در کارمزد تراکنش‌هایی که توسط کاربران انجام می‌شود سهم خواهند داشت. البته کارمزدها سهم کمی از درآمد کلی یک ماینر دارند.
 • البته باید این را هم در نظر بگیریم که گاهی اوقات ممکن است استخراج ارز دیجیتال بیشتر از آنکه سودآور باشد هزینه ساز گردد. با این وجود برخی افراد به دلیل اینکه دوست دارند به شبکه بلاکچین اتریوم کمک بیشتری داشته باشند این ضرر را قبول می‌کنند و برای بالا بردن امنیتاتریوم در زمینه ماینینگ آن فعالیت می‌کنند. پس به نوعی می‌توانیم بگوییم نوع دوستی یکی دیگر از دلایل استخراج این ارز دیجیتال است.
 • دلیل دیگری که برای استخراج اتریوم می‌توانیم عنوان کنیم به دست آوردن سرمایه می‌باشد.شما برای اینکه بخواهید اتریوم را در بازار کریپتوکارنسی خرید و فروش کنید باید پول داشته باشید اما از طریق ماینینگ می‌توانید این ارز دیجیتال را بدون هیچ سرمایه قبلی به دست آورید. در واقع ماینینگ به شما کمک می‌کند تا بدون داشتن پول، سرمایه‌گذار اتریوم در دنیای کریپتوکارنسی شوید.
بیشتر بخوانید:   اندازه بلاک بیت کوین چیست؟| کاربرد و مزایای Block Size

 

استراتژی استخراج اتریوم

 

چگونه ماینر اتریوم شویم؟

افرادی را که در زمینه استخراج اتریوم فعالیت دارند به عنوان ماینر این ارز دیجیتال می‌شناسیم. با توجه به نکاتی که تا اینجا گفتیم شاید شما هم تمایل داشته باشید تبدیل به یک ماینر اتریوم شوید. برای تبدیل شدن به ماینر این رمز ارز باید چند مرحله را پشت سر بگذارید که عبارتند از:

 • کیف پول: در اولین گام برای تبدیل شدن به ماینر اتریوم شما باید یک کیف پول ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم داشته باشید. این کیف پول پاداش‌های شما را پس از استخراج ذخیره سازی می‌کند.متامسک، Ledger S Nano و Trezor One از جمله کیف پول‌هایی هستند که می‌توانید برای این کار انتخاب کنید.
 • انتخاب سخت افزار: پس از اینکه کیف پول اتریومی خودتان را ایجاد کردید اکنون باید سخت‌افزار لازم برای استخراج این ارز دیجیتال را برگزینید. با توجه به اینکه رقابت شدیدی در دنیای ماینینگ اتریوم وجود دارد، توصیه می‌کنیم یک سیستم کامپیوتری بسیار قدرتمند خریداری کنید.سیستم‌های ساده و کم مصرف نمی‌توانند به اندازه کافی اتریوم را برای شما سریع استخراج کنند تا سودآور باشد. البته در انتخاب سخت‌افزار باید به عواملی مثل هزینه تجهیزات، سیستم خنک کننده، عرضه و قیمت برق و اتصال به اینترنت پرسرعت هم توجه داشته باشید.
 • استراتژی استخراج: برای استخراج اتریوم شما باید یک استراتژی مناسب هم در نظر بگیرید.استراتژی‌های متنوعی هستند که ماینرهای مختلف تا به امروز مورد استفاده قرار داده‌اند و می‌توانید آنها را الگوی خود قرار دهید. در مورد استراتژی ماینینگ اتریوم در بخش‌های بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد.
 • نصب نرم افزار: مرحله آخری که برای ماینینگ اتریوم باید پشت سر بگذارید نصب نرم‌افزار مناسب جهت انجام این کار می‌باشد. نرم‌افزارهای مختلفی مثل Go Ethereum،Minedollars، Cudo Miner و Ethermine  وجود دارند که می‌توانید برای این کار از آنها کمک بگیرید. پس از نصب نرم‌افزار می‌توانید شروع به ماینینگ اتریوم کنید و از این طریق پاداش‌ها را به کیف پول ارز دیجیتالی خودتان اضافه نمایید.
بیشتر بخوانید:   کاردانو چیست؟ | آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال ADA

 

آموزش استخراج اتریوم

 

انواع استراتژی استخراج اتریوم

بر اساس فرایند و سخت‌افزاری که برای استخراج اتریوم انتخاب می‌کنید، روش‌های استراتژی مختلفی هستند که می‌توانید از آنها جهت ماینینگ کمک بگیرید. در مورد این روش‌ها اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهیم:

 • استخراج CPU: در این استراتژی از واحد پردازش مرکزی ماینر به عنوان استخراج کننده اتریوم استفاده می‌شود. این روش در حال حاضر چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.البته تقریباً 5 تا 6 سال پیش این یک گزینه جذاب برای ماینرهای اتریوم بوده است. استفاده از CPU برای استخراج ارزهای دیجیتال روند را بسیار کند می‌کند و شما برای چندین ماه هیچ سود قابل توجهی به دست نخواهید آورد. البته ویژگی مثبت روش CPU این است که فقط یک کامپیوتر و چند برنامه نرم افزاری برای آن مورد نیاز می‌باشد.
 • استخراج GPU: این روش احتمالاً محبوب‌ترین استراتژی استخراج اتریوم باشد. در این استراتژیماینرها از یک یا چند واحد پردازش گرافیکی برای ماینینگ اتریوم استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که ساخت یک ریگ ماینینگ متشکل از GPU نسبتا ارزان و کارآمد است. یک ریگ استاندارد اتریوم معمولاً شامل یک مادربرد، یک پردازه و یک فریم ریگ است که کارت‌های گرافیک را در خود جای می‌دهند.
 • ASIC: استخراجASIC مخفف Application-Specific Integrated Circuits است و به دستگاه خاصی اشاره دارد که استخراج ارز دیجیتال را انجام می‌دهند. در مقایسه با روش‌های فوق، استخراج ASIC به دلیل قدرت محاسباتی/پردازشی بالاتر، می‌تواند مقدار زیادی ETH تولید کند. با توجه به اینکه ماینرهای ASIC قدرت محاسباتی بیشتری نسبت به سایر ماینرها دارند، این ترس وجود دارد که فرصت‌های برابر را از سایر ماینرها سلب کنند.  به همین دلیل است که معمولاً شرکت‌هایی که نسخه جدیدی از ماینرهای ASIC خود را اعلام می‌کنند، با انتقادات جامعه ارزهای دیجیتال مواجه می‌شوند.
 • Cloud mining: روش ابری یکی از بهترین راه‌های استخراج اتریوم است کهدر آن ماینرها به یک نهاد که معمولاً شرکتی بزرگ است برای اجاره سکوهای ماینینگ هزینه پرداخت می‌کنند. خدمات ماینینگ ابری معمولاً دارای امکانات استخراج بزرگی هستند که از چندین ریگ ماینینگ تشکیل شده است. افرادی که پول کافی برای سرمایه گذاری در ریگ های ماینینگ ندارند، می‌توانند از این سرویس برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنند.
 • Solo Mining: به نظر می‌رسد روش انفرادی یا سولو قابل قبول‌ترین روش ماینینگ اتریوم باشد. با این وجود تعداد افرادی که در این روش برای استخراج ارزهای دیجیتال شرکت می‌کنند بسیار بالا است. این روش تنها زمانی می‌تواند برای شما سودآور باشد که منابع کافی برای حضور وسیع در شبکه را داشته باشید.
 • Pool mining: اتریوم را می‌توان با استفاده از استخرهای ماینینگ نیز استخراج کرد.در این روش معمولا گروهی از ماینرها منابع محاسباتی خود را در یک استخر ترکیب می‌کنند و از آن برای ماینینگ اتریوم کمک می‌گیرند. البته شما می‌توانید به صورت انفرادی با سرورهای اختصاصی خودتان هم از این استراتژی کمک بگیرید.
بیشتر بخوانید:   ارز دیجیتال Ton چیست؟| آینده ارز تون کوین تلگرام (TON)

 

ماینینگ اتریوم

 

عوامل موثر بر سودآور بودن ماینینگ اتریوم

عوامل مختلفی در سودآور بودن فرایند استخراج اتریوم تاثیرگذار هستند. اگر به این عوامل توجه داشته باشید سود و درآمد شما از فرایند ماینینگ رشد قابل توجهی پیدا خواهد کرد. عوامل موثر بر سودآوری ماینینگ اتریوم را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • پاداش به ازای هر بلوک: در حال حاضر ماینرها به ازای کاری که انجام می‌دهند ۲ اتریوم به اضافه کارمزد تراکنش را برای هر بلوک استخراج شده دریافت می‌کنند. اگر می‌خواهید پاداش‌های هر بلوک اتریوم را به صورت به روز رسانی شده دریافت کنید بهتر است به سایت اینترنتیIo مراجعه نمایید.
 • سختی شبکه: طبیعتاً فرایند استخراج هر ارز دیجیتالی مانند اتریوم مشکلات و چالش‌های خاص خود را دارد. سختی ماینینگ اتریوم در واقع به فرایندی اشاره دارد که ماینرها باید برای تولید یک بلوک پشت سر بگذارند. با این وجودهر چه ماینرها با سخت افزار قدرتمندتری وارد بازار شوند، میزان سختی آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 • Uptime: یکی دیگر از عوامل مهم تاثیرگذار بر سودآوری ماینینگUptime نام دارد. این اصطلاح به مدت زمانی که ریگ ماینر آنلاین است و ماینینگ انجام می‌شود اشاره دارد. طبیعتاً هرچه ریگ ماینر آنلاین‌تر باشد، سودآوری بیشتری خواهد شد.
 • سخت‌افزار: طبیعتاً هرچه قطعات و ابزار ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتال بهتر و به روزتر باشد سودآوری او افزایش بیشتری را تجربه خواهد کرد.اگر از سخت‌افزار مناسبی استفاده کنید می‌توانید نرخ هش را افزایش دهید یا مصرف برق را کمتر کنید. هر کدام از این اتفاقات که رقم بخورند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی بیشتری به عمل می‌آورند و عملاً سودآوری شما را افزایش می‌دهند.
 • تغییرات شبکه:طبیعتاً تغییراتی که در شبکه اتریوم برای استخراج این ارز دیجیتال اتفاق می‌افتند تاثیر زیادی در سودآوری ماینرها خواهند داشت. پیش بینی می‌شود روش فعلی اثبات کار یا استخراج PoW تا پایان سال ۲۰۲۴ موثر باشد اما احتمالاً پس از آن تغییرات زیادی در شبکه بلاکچین اتریوم به وجود خواهد آمد. ماینرهای اتریوم باید خودشان را با تغییرات وفق دهند تا بتوانند بیشترین سود را از این شبکه استخراج کنند.

 

آموزش ماینینگ اتریوم

 

لزوم شرکت در دوره‌های آموزشی برای استخراج اتریوم

افرادی که می‌خواهند در زمینه استخراج اتریوم فعالیت داشته باشند باید از همین الان آموزش خودشان را آغاز کنند. تمام نکاتی که ما در مورد ماینینگ اتریوم خدمت شما بیان کردیم فقط اطلاعات کلی در مورد روند این کار در اختیار شما قرار می‌دهد. افرادی که می‌خواهند در دنیای ماینینگ اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال به موفقیت برسند و سودهای جذابی کسب کنند باید به دنبال آموزش‌های پیشرفته باشند. اگر شما هم علاقه دارید یک ماینر حرفه‌ای اتریوم باشید و از یک مسیر استاندارد و اصولی کار خودتان را آغاز کنید پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌های آموزشی که در این زمینه برگزار می‌شود شرکت کنید. موسسات مالی مختلفی در کشورمان هستند که این دوره‌ها را برگزار می‌کنند و شما می‌توانید به آنها مراجعه نمایید. از جمله موسساتی که دوره‌های حرفه‌ای ماینینگ اتریوم را برگزار می‌کنند می‌توانیم به آرادفین اشاره کنیم. این موسسه دوره‌های آموزشی متعددی را در تمام زمینه‌های مالی برگزار می‌کند و از اساتید برجسته برای این کار کمک می‌گیرد.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *