مفهوم پیپ در فارکس چیست؟ ارزش هر pip چگونه محاسبه می شود؟ + مثال های کاربردی

لازمه سرمایه گذاری و معامله در هر بازار مالی، آشنایی با قوانین کلی بازار، نحوه تغییر قیمت ها و تحلیل بنیادی و فنی است. بنابراین باید اصول اولیه سرمایه گذاری در فارکس را یاد بگیرید. اصطلاحاتی در بازار فارکس وجود دارد که باید با آنها آشنا باشید. pip یکی از این کلمات است که امروز در این مقاله در فارکس به بررسی آن می پردازیم تا متوجه شوید پیپ در فارکس چیست و چگونه ارزش هر pip محاسبه می شود؟

پس تا پایان این مطلب با گروه مالی آرادفین همراه باشید، که قرار است نکات جالب و کاربردی را به شما گوشزد کنیم!!!

 

منظور از پیپ در فارکس چیست؟

کلمه پیپ در بازار فارکس که در انگلیسی به اختصار Price Interest Point می باشد، کوچکترین واحد ارزش نرخ ارز است. این کلمه در بین تمام معامله گران بازارهای بین المللی استفاده می شود و معیار تغییر قیمت در جفت ارز است.

حال می خواهیم مفهوم پیپ را با یک مثال برای شما توضیح دهیم، فرض کنید قیمت یک سهم در بورس تهران هزار تومان باشد؛ وقتی قیمت سهم به دو هزار تومان افزایش پیدا می کند، می گوییم از هر سهم هزار تومان سود کرده ایم یعنی 100 درصد. بنابراین در اینجا معیار تغییرات قیمت ما، تومان یا همان درصد است، اما در بازارهای بین المللی مانند فارکس، معیار سود و زیان ما واحدی به نام پیپ یا pip است.

بنابراین منظور از پیپ این است که هر پیپ، معادل همان تغییرات قیمت به تومان در بورس تهران است که در بازار ارز استفاده می شود. اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه پیپ را در نمودار جفت ارز تشخیص دهیم و هر پیپ معادل چه مقدار از قیمت یک جفت ارز است. در ادامه به توضیح کامل موضوع پیپ در فارکس می پردازیم.

این نکته را در نظر داشته باشید که اصطلاحات فراوانی در بازار فارکس وجود دارد، که بدون شک دانستن آن ها، قبل از ورود به این بازار ضروری است. البته واضح است که برای حرفه ای شدن در فارکس، باید در یک دوره منحصر به فرد و به روز شرکت کنید تا با این مفاهیم به طور کامل آشنا شوید. دوره فارکس آرادفین، می تواند به شما کمک فراوانی برای موفقیت در این بازار بکند پیشنهاد می شود، حتما نگاهی به سرفصل های این دوره بیندازید.

 

مفهوم پیپ در فارکس

قیمت هر جفت ارز در بازار فارکس، به صورت یک یا دو رقم صحیح و چند رقم اعشاری نمایش داده می شود.  اگر یک طرف جفت ارز، ین ژاپن (JPY) قرار گیرد، مانند EUR/JPY، از سه رقم اعشاری و اگر در جفت ارزی، ین ژاپن (JPY) در یک طرف آن، وجود نداشته باشد، از پنج رقم اعشار تشکیل شده است.

امروزه برخی از کارگزاران، برای ارزهایی که در آنها ین ژاپن وجود ندارد، 5 رقم اعشاری و برای جفت ارزهایی که یک طرف آنها ین ژاپن است، سه رقم اعشاری را به ما نشان می دهند. فرض کنید اگر قیمت یورو/دلار، 19504/1  باشد و به 19554/1 تغییر کند، می گوییم پنج پیپ تغییر کرده است. به نوعی چهارمین عدد بعد از اعشار، PIP نامیده می شود اما در این بین یک استثنا وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید:   بروکر فارکس چیست؟ ارائه ویژگی های بروکر فارکس معتبر و امن

حال فرض کنید در جفت ارز EUR/CAD، قیمت فعلی 1/2541 است، اما در یک ساعت قیمت به 1/2549 تغییر می کند. با توجه به شماره چهارم چکر، از شماره 1 به شماره 9 تغییر کرده است، قیمت 8 پیپ افزایش یافته است. برعکس این حالت نیز ثابت است و اگر رقم چهارم بعد از نقطه اعشار کاهش یابد، ارزش جفت ارز ما به همان میزان پیپ کاهش می یابد.

 

پیپ چه ویژگی هایی دارد؟

پیپ زبان مشترک بین تمام معامله گران در بازارهای مالی جهانی است. شاید در ابتدا مفهوم پیپ و تاثیر آن بر پول دلار، برای شما نامفهوم باشد، اما همانطور که گفته شد، مفهوم بسیار ساده ای دارد. شما می توانید با سود اندک در بازارهای مالی جهانی پول زیادی به دست آورید یا برعکس. با مقدار زیادی که از پیپ سود برده اید، مقدار کمی پول به دست آورید.

وضعیت فوق، تجارت در بازارهای جهانی را کمی از بازار بورس کشورمان متمایز می کند. به همین دلیل است که درک مفهوم پیپ و نحوه معامله در بازار فارکس بسیار مهم است. در واقع، به بیان ساده، در بازار فارکس، می توانید با حجم معاملات بالاتر از هر پیپ، سود خود را از نظر دلار ارزشمندتر کنید. به عنوان مثال، زمانی که معامله ای را با حجم یک لات کامل (معادل 100 هزار واحد پولی) باز می کنید، هر پیپ سود شما برابر با 10 دلار است و اگر معامله ای با حجم 0.1 لات باز کنید، سود شما معادل یک دلار است.

 

محاسبه پیپ در فارکس

همانطور که در مفاهیم قبلی اشاره کردیم، روش محاسبه پیپ در فارکس به این صورت است که در بروکرها، قیمت هر جفت ارزی که در یک طرف ین ژاپن نباشد، عدد چهارم بعد از اعشار بیان می شود.  اگر فرض کنید رقم چهارم از 1 به 9 تغییر کند، به این معنی است که ما در آن معامله 8 پیپ سود کرده ایم.

در مورد جفت ارزهایی که یک طرف آنها ین ژاپن (JPY) است، دومین عدد بعد از نقطه اعشار، پیپ است. یعنی اگر عدد بعد از اعشار 50 باشد و بعد از چند دقیقه به 60 تبدیل شود، در آن تراکنش ده پیپ سود کرده ایم.

 

ماشین حساب فارکس

ماشین حساب فارکس، مجموعه ای از برنامه هاست که به شما کمک می کند تا میزان سود و یا زیان دلاری که تجربه کرده اید را، بر حسب پیپ، محاسبه کنید و یا بالعکس. شما می توانید از این برنامه ها استفاده کنید و به جای روشی که در بالا ذکر شد، سود و زیان خود را، به راحتی به کمک ماشین حساب، محاسبه کنید.

بیشتر بخوانید:   مارجین لول چیست؟ | نحوه محاسبه سطح مارجین (Margin Level)

علاوه بر موارد فوق، ماشین حساب فارکس در موارد دیگر به ما کمک می کند. به عنوان مثال، می توانید از ماشین حساب مارجین فارکس، برای محاسبه میزان مارجین مورد نیاز برای هر تراکنش استفاده کنید.

یکی دیگر از کاربردهای ماشین حساب فارکس این است که می تواند به شما در تعیین حد ضرر کمک کند. با توجه به حجم معامله ای که باز می کنید و مقدار پولی که قرار است ریسک کنید، تعیین می کند که چند پیپ مجاز به تعیین ضرر است.

علاوه بر تعیین حد ضرر، ماشین حساب فارکس به شما کمک می کند تا اندازه حجم معاملاتی خود را بر اساس مقدار پولی که در حساب  دارید، تعیین کنید. بنابراین، به طور خلاصه، ماشین حساب فارکس یک ابزار قدرتمند است که به شما کمک می کند تا حجم معاملات، حد سود، حد ضرر، حاشیه و موارد دیگر را تعیین کنید. در سایت forextime.com، یکی از انواع ماشین حساب های فارکس است که می توانید در تراکنش های خود از آن استفاده کنید.

 

وجود استثنا در پیپ

پیپ USD/JPY – هنگام خرید ارزهای اصلی در برابر ین ژاپن، معامله گران باید بدانند که در هر جفت ارزی که یک طرف آن JPY باشد، یک پیپ به عنوان دومین رقم اعشار محاسبه می شود یا به عبارت دیگر، یک صدم نرخ جفت ارز است.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت جفت ارز USD / JPY در حال حاضر 102.622 است، اما در نیم ساعت آینده قیمت به 102.552 تغییر می کند. در واقع قیمت 7 پیپ کاهش یافته است.

نکته دیگری که باید در مورد جفت ارزها که یک طرف آن ین ژاپن است به خاطر داشته باشیم این است که هنگام محاسبه ارزش هر پیپ بر حسب دلار، به جای تقسیم حجم معاملات بر 10000، حجم معاملات را بر 100 تقسیم می کنیم.

استثنای دیگر در بازار فارکس زمانی است که می خواهید اونس طلا را معامله کنید. با توجه به ورود و خروج ارزهای قدرتمند در اونس طلای جهانی، نوسانات این سهم در بازار فارکس بسیار بالاست و در عرض چند دقیقه می تواند بین 50 تا 400 پیپ حرکت کند.

محاسبه ارزش هر پیپ در یک اونس طلا با سایر جفت ارزها متفاوت است. به این ترتیب که در جفت ارز، یک ده هزارم قیمت جفت ارز را یک پیپ در نظر می گیریم، اما در اونس طلا یک صدم قیمت آن (یعنی رقم دوم بعد از اعشار) را یک پیپ در نظر می گیریم. همچنین در حجم معاملات یک لات، ارزش هر پیپ در معاملات اونس طلا 1 دلار است و با انجام صد پیپ، 100 دلار درآمد کسب می کنید.

بیشتر بخوانید:   کپی تریدینگ چیست؟ | نحوه کپی ترید فارکس | رایگان

پس به طور خلاصه می توان گفت که در معاملات اونس طلا با حجم یک لات، هر پیپ برابر با یک دلار، در معاملات با حجم مینی لات، هر پیپ معادل 10 سنت و در معاملات با حجم یک میکرو لات، هر پیپ برابر با یک سنت است. (هر دلار از 100 سنت تشکیل شده است.)

برای محاسبه ارزش هر پیپ و مقدار پولی که در هر پیپ به دست می آورید یا از دست می دهید، ابتدا باید درک دقیقی از مفاهیم حجم معاملات در بازار فارکس داشته باشید.

 

انواع حالت های حجم استاندارد

لات: وقتی 1 لات کامل معادل 100000 واحد یک جفت ارز معامله می کنید.

مینی لات : زمانی که 0.1 لات معادل 10000 واحد یک جفت ارز خریداری می کنید.

میکرو لات : وقتی 0.01 لات معادل 1000 واحد یک جفت ارز خریداری می کنید.

 

چگونه میزان سود یا زیان هر پیپ را محاسبه کنیم؟

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، سود یا زیان در فارکس تنها به مقدار پیپ بستگی ندارد و بر خلاف بازارهای مالی که در کشور ما وجود دارد، اندازه و حجم جفت ارزی که معامله می کنیم نیز در آن موثر است. پس ابتدا باید درک درستی از حجم معاملات ذکر شده در مبحث قبل داشته باشیم و بدانیم که ارزش هر پیپ در هر حجم معاملاتی که انتخاب می کنیم متفاوت است.

  • اندازه حجم تراکنش (لات) تقسیم بر 10000 (همه جفت ارزها به جز جفت ارزهایی که در یک طرف JPY دارند.)
  • اندازه حجم تراکنش (لات) تقسیم بر 100 (برای جفت ارزهایی که شامل ین است.)

حال که مفاهیم فوق را در مورد حجم تراکنش و تصمیمات لازم برای محاسبه ارزش هر پیپ فهمیدیم، به مثال های زیر توجه کنید.

وقتی یک مینی‌ لات یا معادل ده هزار واحد ارز معامله می‌کنیم، برای محاسبه ارزش هر پیپ، باید 10000 واحد را بر 10000 تقسیم کنیم که نتیجه آن یک است. یعنی یک پیپ برابر با یک دلار است و با یک پیپ سود یا زیان یک دلار از دارایی ما کاهش یا افزایش می یابد. یا اگر با حجم یک میکرو لات معادل هزار واحد ارز معامله کنیم، برای محاسبه ارزش هر پیپ، هزار واحد تقسیم بر 10000 می شود که نتیجه یک دهم است. این بدان معناست که به ازای هر 10 پیپ سود یا زیان، یک دلار از دارایی های ما کاهش یا افزایش می یابد.

بنابراین، به طور خلاصه، زمانی که حجم معاملات ما یک لات کامل است، هر پیپ از سود ما برابر با 10 دلار، زمانی که حجم معاملات ما یک مینی‌ لات است، هر پیپ از سود ما معادل یک دلار و زمانی که حجم معاملات ما برابر یک میکرو لات است، هر پیپ سود ما برابر با یک دهم دلار است.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *