تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

تفاوت اسپرد و کمیسیون - آرادفین

درک تفاوت اسپرد و کمیسیون، برای معامله گران در بازارهای مالی، به ویژه در بازار فارکس، بسیار مهم است. مهم است که بین این دو مفهوم تمایز قائل شویم تا بتوانیم بازار را به طور مؤثر درک کنیم.

بازارهای مالی اصطلاحات و مفاهیم مختلفی را در بر می گیرند، که آشنایی معامله گران با این مفاهیم، قبل از درگیر شدن در فعالیت های سرمایه گذاری و معامله گری ضروری است. با کسب دانش کافی در مورد این مفاهیم، معامله گران می توانند تمایزات آنها را تشخیص دهند و اهمیت فردی آنها را درک کنند. البته، صرفا دانستن این مفاهیم و اصطلاحات، شاید نتواند به تنهایی سرمایه گذاری ما را دگرگون کند. در دوره جامع آموزش فارکس گروه مالی آرادفین، به صورت مفصل در مورد تمامی این مفاهیم صحبت شده است و نحوه ی استفاده از آن ها، برای بهبود معاملات در فارکس، ارائه شده است. پیشنهاد می شود حتما به سرفصل های منحصر به فرد این دوره نگاهی بیندازید.

اسپرد و کمیسیون، هر دو در دسته هزینه های معاملاتی قرار می گیرند که معامله گران به بروکر فارکس می پردازند. در حالی که هر دو جزء هزینه های معاملاتی هستند، تفاوت‌های اساسی  با یکدیگر دارند که ممکن است بلافاصله برای معامله‌گران آشکار نباشد. از این رو، برای معامله گران ضروری است که تفاوت های دقیق بین اسپرد و کمیسیون در بازار فارکس را کاملاً درک کنند. این درک، معامله گران را قادر می سازد تا از این مفاهیم به درستی استفاده کنند و تصمیمات تجاری آگاهانه بگیرند.

در این مقاله آموزنده، توضیح جامع، در مورد اسپرد و کمیسیون ارائه می دهیم و تفاوت های بین این دو را برجسته می کنیم. اگر می‌خواهید درک خود را از این مفاهیم در بازار فارکس، افزایش دهید و تفاوت‌های آنها را تشخیص دهید، توصیه می‌کنیم حتما این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید تا اطلاعات ارزشمندی بدست آورید.

 

اسپرد چیست؟

برای درک کامل تمایز بین اسپرد و کارمزد، اجازه دهید با تعریف هر اصطلاح به طور جداگانه شروع کنیم.

در بازار فارکس، اسپرد یا Spread، به تفاوت بین نرخ خرید و فروش یک ارز اشاره دارد. نابرابری بین قیمت پیشنهادی (قیمتی که معامله‌گران می‌توانند ارز را با آن بفروشند) و قیمت درخواستی (قیمتی که معامله‌گران می‌توانند ارز را با آن خریداری کنند) را نشان می‌دهد. اسپرد به عنوان کارمزد عمل می کند که معامله گران ملزم به پرداخت آن به کارگزاران برای انجام معاملات خود هستند. به عبارت ساده تر، وقتی در معاملات فارکس شرکت می کنید، می توانید یک ارز را با یک قیمت بخرید و آن را به قیمت دیگری بفروشید. اختلاف بین این دو قیمت به عنوان اسپرد شناخته می شود.

بیشتر بخوانید:   مارجین لول چیست؟ | نحوه محاسبه سطح مارجین (Margin Level)

معامله گران برای تسهیل معاملات و اجرای سفارشات خرید و فروش خود به بروکر ها متکی هستند. با این حال، کارگزاران، این خدمات را بدون هزینه ارائه نمی کنند، زیرا در اجرای سفارشات هزینه هایی را متحمل می شوند. بنابراین، آنها کارمزد معاملاتی را به معامله گران تحمیل می کنند که معمولاً به آن اسپرد می گویند. توجه به این نکته مهم است که اسپرد می تواند در جفت ارزهای مختلف و پلتفرم های معاملاتی متفاوت باشد. به طور معمول، جفت ارزهای اصلی در مقایسه با جفت ارزهای عجیب و غریب که کمتر معامله می شوند، اسپرد پایین تری دارند. اسپرد نقش مهمی در تعیین هزینه کل معامله برای معامله گران دارد.

در بازار فارکس انواع مختلفی از اسپرد وجود دارد که اسپرد ثابت و اسپرد شناور است. همانطور که از نام آن پیداست، یک اسپرد ثابت بدون توجه به شرایط بازار ثابت می ماند، در حالی که یک اسپرد شناور در پاسخ به پویایی بازار در نوسان است.

 

کمیسیون چیست؟

درک تمایز بین اسپرد و کمیسیون برای معامله گران حیاتی است تا به طور موثر هزینه های مرتبط با فعالیت های معاملاتی فارکس خود را ارزیابی کنند. کارگزاران ممکن است تبلیغ کنند که مبلغی را از معامله گران دریافت نمی کنند. اگرچه این ممکن است برای معامله گران مبتدی جذاب به نظر برسد، اما توجه به این نکته ضروری است که بروکر های فارکس، همچنان هزینه هایی را برای اجرای سفارش های خرید و فروش، از طرف معامله گران، متحمل می شوند. در نتیجه، این کارگزاران خدمات خود را با اعمال نوع دیگری از کارمزد تراکنش، به نام کمیسیون جبران می کنند.

کمیسیون نوعی کارمزد معاملاتی در بازار فارکس است که معامله گران به کارگزاران می پردازند. مقدار مشخص کمیسیون، معمولاً بر اساس حجم معاملات تعیین می شود. اگرچه مفهوم کمیسیون شباهت هایی با اسپرد دارد، اما عملکرد کاملا متفاوتی دارد. در دوره جامع آرادفین به طور مفصل در مورد این موضوع صحبت شده است.

بیشتر بخوانید:   آموزش افتتاح حساب دمو فارکس در متاتریدر + راهنمای تصویری و قدم به قدم

بروکر ها با دریافت کمیسیون، اطمینان حاصل می کنند که در ازای اجرای دستورات خرید و فروش معامله گران، پاداش دریافت می کنند. کمیسیون، به عنوان مکانیزم جبران خدمات بروکر عمل می کند و متفاوت از اسپرد است.

 نکته : کارگزاران مختلف، ممکن است ساختار کمیسیون متفاوتی داشته باشند. برخی از کارگزاران ممکن است کمیسیون ثابتی را برای هر معامله دریافت کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است کمیسیون را بر اساس درصدی از ارزش معامله محاسبه کنند. به معامله گران توصیه می شود که حتما با ساختار کمیسیون ارائه شده توسط کارگزار، برای ارزیابی دقیق کل هزینه های معاملاتی خود، آشنایی داشته باشند.

میزان کمیسیون دریافت شده توسط کارگزاران، می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد. با این حال، یک هدف مشترک برای همه کارگزاران این است، که مشتریان بیشتری را به کارگزاری خود جذب کنند، زیرا از این طریق، درآمد خود را ایجاد می کنند. کارگزاران فارکس، در جستجوی جذب یک پایگاه مشتری بزرگتر، ممکن است نرخ کمیسیون کمتری را برای تشویق معامله گران به انتخاب خدمات خود ارائه دهند.

هنگامی که یک بروکر فارکس، کمیسیونی را دریافت می کند، اطلاعاتی را در مورد میزان دقیق کمیسیون اعمال شده، برای هر لات، به معامله گران ارائه می دهند. لات در فارکس، به حجم معاملاتی یک معامله گر اشاره دارد.

 

انتخاب بروکر فارکس بر اساس اسپرد و کمیسیون

 

تفاوت کمیسیون و اسپرد - آرادفین

 

در نتیجه، تفاوت های اساسی بین بروکر های مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، یک بروکر، ممکن است اسپرد دریافت کند، اما کارمزد دریافت نکند. در حالی که بروکر دیگری ممکن است کمیسیون دریافت کند، اما اسپرد دریافت نکند. علاوه بر این، نوع خاص اسپرد یا کمیسیون ارائه شده، می تواند بر اساس عوامل مختلف، متفاوت باشد.

درک این نکته برای معامله گران ضروری است که انتخاب بروکر فارکس، می تواند به طور قابل توجهی بر هزینه های معاملاتی شما تأثیر بگذارد. کارگزاران مختلف ممکن است ساختار کارمزد و انواع کارمزد متفاوتی داشته باشند، که حتما باید قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرد. با در نظر گرفتن عواملی مانند اسپرد، کمیسیون و سایر هزینه‌های مرتبط، معامله‌گران می‌توانند بروکری را انتخاب کنند که با اولویت‌ها و اهداف تجاری آنها همسو باشد. انجام تحقیقات کامل و جستجوی اطلاعات، از منابع معتبر، به معامله گران در تصمیم گیری آگاهانه در مورد انتخاب بروکر، کمک می کند.

بیشتر بخوانید:   شاخص دلار چیست؟ (USDX) + کاربردهای حیاتی

در دوره جامع فارکس گروه مالی آرادفین، یک چک لیست برای انتخاب بهترین بروکر، در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که در هر کجای دنیا که باشند، بتوانند بهترین کارگزاران را انتخاب کنند.

 

تفاوت بین اسپرد و کمیسیون چیست؟

اسپرد و کمیسون، علیرغم اینکه هر دو هزینه های معاملاتی هستند، مفاهیم کاملا متفاوتی هستند که معامله گران باید بین آنها تفاوت قائل شوند. اسپرد به طور ساده می تواند بر روی معاملات شما تاثیر بگذارد و حتی در صورت بالا بودن، می تواند معاملات سودده شما را به ضرر تبدیل کند. در حالی که کمیسیون، هیچ تاثیری روی معاملات شما نمی گذارد و کارگزار، به صورت ثابت یک مبلغ یا درصدی از معامله ی شما را بر می دارد. بیشتر معامله گران، به اشتباه اسپرد و کمیسیون را یک چیز می دانند که منجر به سردرگمی آن ها می شود. با این حال، درک تفاوت بین این دو مفهوم بسیار مهم است.

در بازار فارکس، برخی بروکر ها اسپرد را در حساب‌های معاملاتی خود ارائه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر، معامله‌گران را ملزم به پرداخت کمیسیون می‌کنند. همچنین کارگزاری هایی وجود دارند که ممکن است هم اسپرد و هم کارمزد را به صورت همزمان دریافت کنند. هنگامی که یک کارگزار فارکس، به شما اطلاع می دهد که به ازای هر لات، باید کمیسیون پرداخت شود، یک قراردادی بین شما و کارگزار منعقد می شود. مبلغ کمیسیون بر اساس تعداد لات هایی که در هر تراکنش استفاده می کنید تعیین می شود. با افزایش تعداد لات ها، کمیسیون به طور طبیعی افزایش می یابد. البته توجه به این نکته ضروری است که مقدار درصدی کمیسیون افزایش پیدا نمی کند و ثابت است.

اسپرد نشان دهنده تفاوت بین نرخ خرید و فروش یک جفت ارز است که به صورت پیپ محاسبه می شود و به نرخ مبادله جفت ارزی که معامله می کنید، بستگی دارد.

با توجه به ماهیت جداگانه هر یک از آن ها، اسپرد و کمیسیون، نیاز به روش های محاسباتی متفاوتی دارند و تحت تأثیر عوامل متمایز قرار می گیرند. درک این تفاوت اسپرد و کمیسیون، برای ارزیابی دقیق هزینه های معاملاتی و تصمیم گیری آگاهانه در بازار فارکس ضروری است.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *