مفهوم کمیسیون در فارکس – مزایا و کاربرد کمیسیون

کمیسیون در فارکس - آرادفین

این یک واقعیت شناخته شده است که ما ملزم به پرداخت هزینه خدماتی هستیم که دریافت می کنیم. این امر حتی در دنیای معاملات فارکس نیز صادق است. این پرداخت هزینه، همان کمیسون در فارکس است. کارگزاران فارکس، مانند سایر ارائه دهندگان خدمات، برای خدماتی که به معامله گران ارائه می دهند، کمیسیون دریافت می کنند. اگر با یک بروکر فارکس مواجه شدید که ادعا می کند بدون هیچ گونه تشریفات یا کارمزدی اعم از کمیسیون و اسپرد، برای شما حساب معاملاتی باز می کند و شما را فوراً به بازار اصلی متصل می کند، در واقع یک اتفاق نادر است و ممکن است حتی یک پروژه کلاه برداری باشد.

البته تحلیل جامع بروکر های فارکس از جمله آنالیز مقدار هزینه های معاملاتی مختلف، یک کار تخصصی و نیازمند تجربه است تا بابت همه ی موارد، اطمینان خاطر داشته باشیم. در دوره فارکس گروه مالی آرادفین که به صورت جامع ارائه شده است، به صورت مفصل در مورد این موضوع صحبت می شود تا افراد تخصص کامل برای انتخاب بروکر (در هر کجای دنیا که زندگی می کنند) را بدست آورند.

طبیعی است که اکثر سرمایه گذاران ایرانی در این مورد و نحوه محاسبه کمیسیون، سوالاتی داشته باشند. نگران نباشید! در این مقاله به طور جامع به این موضوع خواهیم پرداخت و نکاتی را ارائه می دهیم که در جای دیگری نمی توانید آن ها را پیدا کنید. بنابراین، اگر با مفهوم کمیسیون در فارکس آشنایی ندارید، حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

اصطلاح کمیسیون در فارکس به چه معناست؟

کمیسیون در فارکس، میزان پورسانت ثابت و درصدی است که بروکر فارکس در ازای باز کردن هر معامله، از معامله گران دریافت می کند. به طور خلاصه، تفاوت اسپرد و کمیسیون، این است که کمیسیون مقدار ثابتی دارد ولی اسپرد ممکن است در هر لحظه از زمان تغییر کند. کارگزاران این آزادی را دارند که کمیسیونی را که دریافت می‌کنند تعیین کنند، که منجر به ایجاد فضای رقابتی در بین بروکر ها می‌شود. در نتیجه، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، تمایل بیشتری به کارگزارانی دارند که نرخ کمیسیون پایین‌تری ارائه می‌دهند. زیرا جذاب‌تر و محبوب‌تر به نظر می‌رسند.

بیشتر بخوانید:   مارجین لول چیست؟ | نحوه محاسبه سطح مارجین (Margin Level)

کمیسیون گرفتن در معاملات فارکس، یک روش رایج در صنعت است. البته کمیسیون به هیچ عنوان نباید تنها معیار انتخاب بروکر باشد، رعایت نکردن این مورد می تواند سرمایه شما را در معرض خطر های بالقوه قرار دهد. تحلیل این مورد به صورت کامل در دوره جامع فارکس آرادفین ارائه شده است.

برخی از کارگزاران ممکن است به دلیل خدمات اضافی که ارائه می دهند، از مشتریان کمیسیون بیشتری بخواهند. به عنوان مثال، کارگزاران ایرانی، کمیسیون های بالاتری را از معامله گران فارکس دریافت می کنند، زیرا خدماتی را ارائه می دهند که شامل تبدیل ریال به دلار و بالعکس است. همزمان، کارگزاران ایرانی به دلیل تحریم‌های حاکم با اسپردهای بالاتری مواجه می‌شوند و گزینه‌های محدودی برای ایرانیان باقی می‌گذارد. شایان ذکر است که اعمال تحریم ها، منجر به افزایش قابل توجه کمیسیون شده است. متاسفانه برای سرمایه گذاران ایرانی، پورسانت ها نوعی رقابت نیست، بلکه یک انحصار تاسف بار است.

 

انواع کمیسیون در فارکس

انواع کمیسیون در فارکس - آرادفین

 

قبل از بحث در مورد انواع مختلف کمیسیون در بازار فارکس، مهم است که به یک تصور غلط رایج پرداخته شود. شایعه ای نادرست در حال پخش است که نشان می دهد نرخ کمیسیون در فارکس از ساختاری هرمی پیروی می کند. با این حال، این دور از واقعیت است. درک این نکته ضروری است که تجارت فارکس یک طرح هرمی نیست. فعالیت های خرید و فروش در این بازار صرفاً به تصمیمات یک معامله گر بستگی دارد. هیچ معامله‌گری نمی‌تواند تابع دیگری باشد یا خودش موقعیت فرعی ایجاد کند.

اکنون، بیایید انواع کمیسیون در بازار فارکس را مورد بررسی قرار دهیم : بررسی کنیم.

1 – کمیسیون ثابت:

در این نوع کارمزد، مبلغ بر اساس نرخ های رایج برای جفت ارزی که می خواهید معامله کنید، از پیش تعیین می شود. کارگزاران معمولاً برای جفت ارزهای رایج تر، کمیسیون کمتری دریافت می کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که نرخ کمیسیون ممکن است برای ابزارهای معاملاتی مختلف متفاوت باشد.

کمیسیون شناور یا کمیسیون متغیر:

کمیسیون متغیر نیز بر اساس محبوبیت جفت ارز است. به طور ساده، تفاوت بین کمیسیون شناور و ثابت در این واقعیت نهفته است که محبوبیت جفت ارز در زمان واقعی ارزیابی می شود و کمیسیون بر اساس آن تنظیم می شود. هر جفت ارزی که معامله گران بیشتری آن را معامله کنند، کمیسیون شناور کمتری دارد.

بیشتر بخوانید:   انواع افت موجودی حساب یا drawdown در بازار فارکس+ نحوه ی آنالیز آن ها

کمیسیون درصدی:

درصد کمیسیون توسط کارگزار تعیین می شود. در معاملات فارکس، این کمیسیون معمولاً درصد کمی از پولی که وارد معامله شده است را شامل می شود.

 

اسپرد بهتر است یا کمیسون؟

 

 

اسپرد بهتر است یا کمیسیون

 

این سؤال که اسپرد بهتر است یا کمیسیون، سؤالی است که نیاز به در نظر گرفتن ویژگی های فردی و سبک های معامله گری دارد دارد. اسپرد و کمیسیون، کارمزدهای معاملاتی مجزایی هستند که توسط کارگزاران تحمیل می‌شوند و نه تنها در تعاریف، بلکه در روش‌های محاسبه‌شان نیز متفاوت هستند.

این نادرست است که قاطعانه بیان کنیم که اسپرد بهتر است یا کمیسیون، زیرا مناسب بودن آنها به ترجیحات معامله گرانی بستگی دارد که بر اساس ماهیت معاملات خود یکی را انتخاب می کنند. معامله گران این انتخاب را دارند که کارمزدها را به صورت اسپرد یاکمیسیون بپردازند، که این تصمیم کاملا شخصی است.

تصمیم بین دریافت اسپرد یا کمیسون، مشروط به سیاست های کارگزاری ها است. بروکر های مختلف، حساب های تجاری مختلفی را ارائه می دهند که هر کدام ویژگی های متمایز خود را دارند. در برخی از حساب‌های تجاری، کارگزاری‌ها اسپرد بیشتری دریافت می‌کنند، در حالی که در برخی دیگر، کمیسیون بیشتری اعمال می‌کنند.

در نتیجه، معامله‌گرانی که باید تعیین کنند که ترجیح می‌دهند اسپرد پرداخت کنند یا کمیسیون، باید مجموعه حساب‌های تجاری ارائه شده توسط کارگزاران مختلف را ارزیابی کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا قبل از تصمیم‌گیری نهایی، مطمئن شوند که کدام حساب تجاری و کارگزاری با نیازهای آن‌ها مطابقت دارد.

به عنوان مثال، برخی از معامله گران فارکس که از سبک اسکالپینگ استفاده می کنند، هدف آن ها معاملات کوتاه مدت متعدد با هدف جمع آوری سود های کوچک است.  اسکالپرها در بازار فارکس حجم بالایی از معاملات روزانه را انجام می دهند که اغلب به ده ها عدد می رسد. در نتیجه، اگر بخواهند برای هر یک از این معاملات اسپرد بالایی بپردازند، سود آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. پس نوسان گران ترجیح می دهند اسپرد کمتری بپردازند.

بیشتر بخوانید:   بروکر مارکت میکر چیست؟ | روش شناسایی بروکر Market Maker

در مقابل، برخی از معامله‌گران بلند مدت تر، ترجیح می‌دهند از پرداخت اسپرد اجتناب کنند و در عوض کمیسیون را انتخاب کنند. در چنین مواردی، این معامله‌گران باید حساب‌های تجاری مختلف را در میان کارگزاران متعدد ارزیابی کنند تا بروکر مناسبی را بیابند که به جای اسپرد، کمیسیون می گیرند.

در واقع، برتری اسپرد یا کمیسیون، یک موضوع ذهنی است که توسط معامله گران منفرد تعیین می شود. برای معامله گران ضروری است که ابتدا اولویت خود را در مورد اینکه آیا مایل به پرداخت اسپرد یا کمیسیون هستند، مشخص کنند. پس از اتخاذ این تصمیم، آن‌ها می‌توانند اقدام به انتخاب یک حساب معاملاتی کنند که ساختار کارمزدی با معاملات آن ها، مطابقت داشته باشد. در نهایت، انتخاب بین اسپرد و کمیسیون کاملاً در دست خود معامله‌گران است.

 

سخن پایانی در مورد کمیسیون در فارکس

در این مقاله آموزش فارکس،، درک جامعی از مفاهیم اسپرد و کمیسیون به همراه تمایز واضح بین این دو ارائه کرده ایم. اسپرد نشان دهنده تفاوت بین قیمت ask و bid است که توسط بروکر، تعیین می شود. برعکس، کمیسیون بر اساس حجم معاملات و در بیشتر مواقع به صورت درصد ثابتی از پول وارد معامله محاسبه می شود و به معامله گران ابلاغ می شود.

هنگام انتخاب یک کارگزار برای معاملات یا سفارشات خرید و فروش، ارزیابی انواع مختلف حساب های تجاری، بسیار مهم است. این ارزیابی شما را قادر می سازد تعیین کنید که کدام حساب معاملاتی، در یک بروکر خاص، به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

به خاطر داشته باشید که تمام حساب های معاملاتی در یک کارگزاری در دسترس شما هستند و تصمیم شما باید بر اساس یافتن بروکری باشد که با استراتژی معاملاتی شما همسو باشد. به طور کلی، بروکری که اسپرد یا کمیسیون کمتری دریافت می کند، سودمندتر است. به طور طبیعی، معامله گران قصد دارند تا سود خود را از معاملات خرید و فروش به حداکثر برسانند، بنابراین عاقلانه است که یک حساب معاملاتی در یک بروکر فارکس، که حداقل کمیسیون را ارائه می کند، شناسایی کنید.

با در نظر گرفتن دقیق این عوامل، می توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید و تجربه معاملاتی خود را بهینه کنید.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *