شاخص PMI چیست؟ | تاثیر شاخص PMI بر طلا و دلار

شاخص pmi چیست؟

شاخص مدیران خرید (PMI) که با نام شامخ نیز شناخته می‌شود ، به عنوان معیاری حیاتی از روندهای اقتصادی غالب در بخش‌های تولید و خدمات عمل می‌کند. این شاخص که از یک شاخص ترکیبی تشکیل شده است، مشخص می کند که آیا شرایط بازار در حال گسترش، انبساطی یا انقباضی است، همانطور که توسط مدیران خرید مشاهده می شود. هدف اصلی PMI این است که به تصمیم گیرندگان شرکت، تحلیلگران و سرمایه گذاران بینش جامعی در مورد شرایط فعلی و آینده کسب و کار ارائه دهد.

به طور خلاصه:

 • شاخص مدیران خرید (PMI) یا شامخ ، یک شاخص اقتصادی است که از نظرسنجی های انجام شده در بین مشاغل در یک بخش خاص به دست می آید.
 • این به عنوان معیاری از جهت غالب روندهای اقتصادی در تولید عمل می کند.
 • PMI بر نظرسنجی های ماهانه مدیران زنجیره تامین در 19 صنعت متکی است که هم فعالیت های بالادستی و هم فعالیت های پایین دستی را پوشش می دهد.
 • ارزش ها و نوسانات در PMI و اجزای آن بینش های ارزشمندی را برای تصمیم گیرندگان تجاری، تحلیلگران بازار و سرمایه گذاران ارائه می دهد. علاوه بر این، به عنوان یک شاخص پیشرو برای فعالیت اقتصادی کلی در ایالات متحده است.

 

فرمول و محاسبه شاخص مدیران خرید (PMI)

شاخص مدیران خرید (PMI) با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود:

PMI=( P1 ×1)+( P2 ×0.5)+( P3 ×0)

جایی که:

P 1 نشان دهنده درصد پاسخ دهندگانی است که بهبود را گزارش کرده اند.

P 2 نشان دهنده درصد پاسخ دهندگانی است که هیچ تغییری را گزارش نکرده اند.

P 3 نشان دهنده درصد پاسخ دهندگانی است که کاهش را گزارش کرده اند.

توجه به این نکته مهم است که سازمان‌های مختلف، از جمله IHS Markit Group، ارقام PMI را برای چندین کشور فراتر از ایالات متحده تولید می‌کنند.

 

PMI چگونه کار می کند؟

شاخص مدیران خرید (PMI) به عنوان یک معیار اقتصادی مهم و یکی از قابل اعتمادترین شاخص های پیشرو برای اقتصاد ایالات متحده عمل می کند. این شاخص از داده‌های جمع‌آوری‌شده از هر دو بخش تولید و خدمات به‌دست می‌آید و انتشار ماهانه آن بخش بیمارستان‌ها را نیز پوشش می‌دهد. PMI با ارائه بینش های ارزشمندی در مورد چشم انداز کسب و کار، به شرکت ها در درک جهت گیری اقتصاد کمک می کند.

نظرسنجی PMI که توسط موسسه مدیریت تامین (ISM) به صورت ماهانه جمع‌آوری و منتشر می‌شود، بین بیش از 400 مدیر اجرایی در 19 صنعت اولیه توزیع می‌شود. وزن اختصاص داده شده به هر صنعت با سهم آن از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (GDP) مطابقت دارد.

این نظرسنجی ها شامل پرس و جوهایی در مورد شرایط کسب و کار و هرگونه تغییر مشاهده شده، اعم از بهبود، بدتر شدن یا بدون تغییر باقی ماندن است. PMI بر اساس پنج حوزه اصلی بررسی با وزن برابر است:

 • سفارشات جدید
 • سطوح موجودی
 • تولید
 • تحویل تامین کننده
 • استخدام

PMI به صورت عددی از 0 تا 100 نشان داده می شود. مقدار PMI بالای 50، در مقایسه با ماه قبل، نشان دهنده گسترش است. برعکس، PMI کمتر از 50 نشان دهنده انقباض است، در حالی که خواندن در 50 نشان دهنده عدم تغییر است. هر چه انحراف از 50 بیشتر باشد، تغییر در فعالیت اقتصادی بیشتر است.

بیشتر بخوانید:   مفهوم جفت ارز در بازار فارکس چیست ؟ | به زبان ساده

 

استفاده از شاخص مدیران خرید

شاخص مدیران خرید (PMI) و داده‌های همراه به‌دست‌آمده از نظرسنجی‌های ماهانه انجام‌شده توسط مؤسسه مدیریت تأمین (ISM) به عنوان منابع تصمیم‌گیری ضروری در بخش‌های مختلف عمل می‌کنند. این بخش‌ها شامل مدیریت، تامین‌کنندگان و سرمایه‌گذارانی می‌شوند که به بینش‌های ارائه‌شده توسط PMI برای اطلاع‌رسانی تصمیمات استراتژیک و سرمایه‌گذاری خود متکی هستند.

1  – مدیران شرکت

مدیران شرکت از یافته های ماهانه PMI استفاده می کنند تا تصمیمات اساسی در مورد کسب و کار خود بگیرند. به عنوان مثال، یک سازنده خودرو، استراتژی های تولید خود را بر اساس سفارشات جدید پیش بینی شده از مشتریان در ماه های آینده استوار می کند.

این سفارشات جدید تصمیمات خرید رهبری شرکت را در مورد قطعات و مواد اولیه متعدد از جمله فولاد و پلاستیک دیکته می کند. علاوه بر این، تعادل موجودی موجودی در دسترس، میزان تولید مورد نیاز تولیدکننده برای انجام سفارشات جدید را راهنمایی می‌کند و در عین حال از سطح موجودی از پیش تعیین‌شده تا پایان ماه اطمینان می‌دهد.

2 – تامین کنندگان

تامین کنندگان به طور مشابه به PMI برای اطلاع از فرآیندهای تصمیم گیری خود متکی هستند. برای مثال، تامین‌کننده قطعات برای یک تولیدکننده از PMI برای سنجش تقاضای آینده برای محصولاتش استفاده می‌کند. درک سطوح موجودی نگهداری شده توسط مشتریان آنها نیز بسیار مهم است، زیرا به طور مستقیم بر حجم تولید مورد نیاز این مشتریان تأثیر می گذارد.

علاوه بر این، بینش PMI در مورد پویایی عرضه و تقاضا بر استراتژی های قیمت گذاری استفاده شده توسط تامین کنندگان تأثیر می گذارد. در مواردی که سفارش‌های جدید یک تولیدکننده در حال افزایش است، تامین‌کنندگان ممکن است قیمت‌های خود را مطابق با آن تنظیم کنند، به طور بالقوه قیمت‌ها را برای مشتریان افزایش دهند و افزایش قیمت‌ها را از سوی تامین‌کنندگان خود بپذیرند. برعکس، در دوره‌هایی که سفارش‌های جدید کاهش می‌یابد، ممکن است تولیدکنندگان مجبور شوند قیمت‌ها را کاهش دهند و در مورد هزینه‌های کمتر برای قطعاتی که تهیه می‌کنند مذاکره کنند.

علاوه بر این، شرکت ها می توانند از PMI برای کمک به برنامه ریزی بودجه سالانه و بهینه سازی تخصیص منابع در سطوح مختلف مدیریتی استفاده کنند. با تجزیه و تحلیل روند جریان نقدی جاری در ارتباط با داده های PMI، شرکت ها می توانند به طور موثر هزینه ها را مدیریت کرده و عملیات را ساده کنند.

3 – سرمایه

گذاران سرمایه گذاران می توانند از PMI به عنوان ابزاری ارزشمند برای سنجش شرایط اقتصادی استفاده کنند، زیرا به عنوان شاخص سلامت کلی اقتصاد عمل می کند. جهت روند مشاهده شده در PMI معمولاً قبل از تغییرات در شاخص های عمده فعالیت اقتصادی و تولید، از جمله تولید ناخالص داخلی (GDP)، تولید صنعتی و اشتغال است.

با نظارت بر ارزش و نوسانات در PMI، سرمایه گذاران می توانند بینش ارزشمندی در مورد روندهای نوظهور در اقتصاد گسترده تر به دست آورند. این آینده نگری می تواند در اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه و سرمایه گذاری بر فرصت های بالقوه در بازار موثر باشد.

 

نتایج شاخص مدیران خرید فعلی چیست؟

در ماه مه 2023، شاخص مدیران خرید (PMI) در 46.9 درصد ثبت شد، که کاهشی جزئی نسبت به 47.1 درصد گزارش شده در آوریل 2023 نشان داد. نسبت به ماه قبل

بیشتر بخوانید:   مارجین لول چیست؟ | نحوه محاسبه سطح مارجین (Margin Level)

علاوه بر این، PMI رشد اقتصادی پایداری را نشان داد و در ماه مه 2023 به میزان 50.3 درصد رسید. موسسه مدیریت عرضه (ISM) اشاره کرد که این پنجمین ماه متوالی رشد در این بخش است.

 

PMI جهانی چیست ؟

شاخص جهانی مدیران خرید (PMI) یک شاخص اقتصادی است که از نظرسنجی های توزیع شده بین شرکت های تولیدی و خدماتی در بیش از 40 کشور در سراسر جهان به دست می آید. این نظرسنجی‌ها پاسخ‌هایی را از حدود 28000 شرکت در مقیاس جهانی جمع‌آوری می‌کنند که مجموعاً بخش قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی جهانی (GDP) را که حدود 89 درصد تخمین زده می‌شود را نشان می‌دهند.

این مجموعه داده جامع به تحلیلگران و اقتصاددانان اجازه می دهد تا شرایط اقتصادی حاکم در مناطق مختلف را ارزیابی کنند و بینش های ارزشمندی را در مورد روندها و عملکرد اقتصاد جهانی ارائه می دهد. PMI جهانی به عنوان ابزاری حیاتی برای سیاست گذاران، سرمایه گذاران و کسب و کارهایی است که به دنبال درک و هدایت پویایی اقتصاد جهانی هستند.

داده های PMI

داده های شاخص مدیران خرید (PMI) بسته به شرکت و کشور از طریق کانال های مختلفی منتشر می شود. به عنوان مثال، هم IHS Markit و هم موسسه مدیریت تامین (ISM) داده های PMI را برای ایالات متحده منتشر می کنند، در حالی که اداره آمار چین مجموعه ارقام خود را ارائه می دهد. به طور کلی، سرمایه گذاران عمدتاً به دو منبع اصلی -ISM و IHS Markit- برای داده های PMI متکی هستند.

برای دسترسی به آخرین داده های PMI سایر کشورها، سرمایه گذاران می توانند از پلتفرم هایی مانند Trading Economics استفاده کنند. علاوه بر این، رسانه‌های مالی به طور گسترده داده‌های PMI را گزارش می‌کنند و تحلیل آسان پیامدهای آن را تسهیل می‌کنند.

هنگامی که PMI در یک کشور خاص کاهش می یابد، سرمایه گذاران ممکن است تصمیم بگیرند که قرار گرفتن در معرض بازارهای سهام آن کشور را کاهش دهند. برعکس، با بهبود قرائت PMI، سرمایه گذاران ممکن است در معرض افزایش قرار گرفتن در معرض سهام در کشورهای دیگر باشند. علاوه بر این، هنگام ارزیابی تأثیر بالقوه افزایش تورم بر اوراق قرضه بین‌المللی، بررسی داده‌های قیمت سودمند است . به طور معمول، قرائت تورم بالاتر ممکن است سرمایه گذاران را وادار کند که قرار گرفتن در معرض بازار اوراق قرضه را به دلیل احتمال کاهش قیمت اوراق قرضه کاهش دهند.

 

PMI چه چیزی را نشان می دهد؟

قرائت شاخص مدیران خرید (PMI) در محدوده 0 تا 100 قرار می گیرد. قرائت بالای 50 نشان دهنده گسترش اقتصادی است، با قرائت های بالاتر نزدیک به 100 نشان دهنده رشد اقتصادی مثبت قوی تر است. در مقابل، خوانش زیر 50 نشان دهنده انقباض اقتصادی است، با قرائت های پایین تر نزدیک به 0 نشان دهنده درجه بیشتری از انقباض است. قرائت دقیقاً 50 نشان دهنده عدم تغییر در محیط اقتصادی است.

 

مزایا و معایب PMI

مزایای PMI:

 • به موقع بودن: PMI به عنوان یک شاخص به موقع عمل می کند که معمولاً در اولین روز ماه بعد از دوره نظرسنجی منتشر می شود.
 • شاخص پیشرو: یکی از دقیق ترین شاخص های پیشرو وضعیت اقتصاد ایالات متحده در نظر گرفته می شود.
 • سلامت تولید را خلاصه می کند: PMI یک نمای کلی مختصر از سلامت بخش تولید ایالات متحده از طریق یک مقدار عددی واحد ارائه می دهد. علاوه بر این، گزارش بررسی کسب و کار همراه، بینش دقیقی را در مورد فعالیت های کلیدی کسب و کار ارائه می دهد.
بیشتر بخوانید:   سشن های معاملاتی در فارکس|بهترین سشن معاملاتی

معایب PMI:

 • دامنه محدود: PMI صرفاً بر بخش تولید متمرکز است که در طول زمان از اهمیت آن در اقتصاد ایالات متحده کاسته شده است. ISM همچنین گزارش ISM Non- Manufacturing Business را منتشر می کند که بخش خدمات ایالات متحده را تجزیه و تحلیل می کند و بیش از 80 درصد به تولید ناخالص داخلی کمک می کند.
 • ذهنیت: داده‌های مورد استفاده برای محاسبه PMI از پاسخ‌های ذهنی در گزارش نظرسنجی کسب‌وکار مشتق شده‌اند که ممکن است خطاهای احتمالی را معرفی کند.

 

نحوه استفاده از PMI

شاخص مدیران خرید (PMI) یک شاخص پیشرو مهم است که پتانسیل تاثیرگذاری بر بازارهای مالی را دارد. با این حال، زمانی که آخرین قرائت PMI نشان دهنده یک تغییر غیرمنتظره در اقتصاد است – چه مثبت یا منفی – عاقلانه است که قبل از ایجاد تغییرات قابل توجه در پرتفوی، احتیاط کرده و منتظر تایید سایر شاخص های اقتصادی باشید.

 

نکات مهم هنگام استفاده از PMI

 • فراتر از شماره سرفصل نگاه کنید: در گزارش تولید ISM در مورد تجارت عمیق‌تر شوید تا بینش‌هایی در مورد جنبه‌های کلیدی اقتصاد ایالات متحده از جمله تولید، اشتغال، قیمت‌ها و تجارت به دست آورید. تجزیه و تحلیل این مؤلفه ها درک جامع تری نسبت به تکیه بر PMI ارائه می دهد.
 • سطوح و زیرشاخص های کلیدی PMI را به خاطر بسپارید: سطوح مهم PMI مانند 43.2 را بشناسید و به زیرشاخص های اصلی توجه کنید. به عنوان مثال، طبق دفتر آمار کار، شاخص اشتغال بالای 50.6 معمولاً با افزایش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی مرتبط است. به طور مشابه، شاخص تولید بیش از 51.3 اغلب با ارقام افزایش تولید صنعتی فدرال رزرو مطابقت دارد.
 • موقعیت پورتفولیوها قبل از انتشار داده های ISM: با توجه به تأثیر بالقوه داده های PMI در بازار، موقعیت سبدها را قبل از انتشار آن در نظر بگیرید. اگر اقتصاد ایالات متحده رشد قوی نشان می دهد و انتظار می رود PMI این روند را تقویت کند، قبل از انتشار گزارش، خرید سهام ایالات متحده را در نظر بگیرید. برعکس، اگر انتظارات برای PMI بدبینانه است، قبل از انتشار برخی از سهام آمریکا را کوتاه کنید.

 

کلام آخر

سرمایه گذاران، اقتصاددانان و تحلیلگران دارای مجموعه ای از منابع برای سنجش مسیر اقتصاد هستند. در میان این ابزارها، شاخص مدیران خرید (PMI) به عنوان یک شاخص برجسته برجسته است. PMI که به صورت ماهانه منتشر می شود، از نظرسنجی که توسط مؤسسه مدیریت عرضه بین بیش از 400 شرکت در بخش های مختلف توزیع شده است، مشتق شده است. پاسخ‌های تلفیقی از این نهادها بینش‌هایی را در مورد ادراک آنها از شرایط اقتصادی حاکم ارائه می‌کند. خواندن PMI بالا نشان دهنده رشد مثبت است، در حالی که خواندن پایین نشان دهنده انقباض است.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *