ایردراپ چیست؟ | نحوه تشخیص ایردراپ های معتبر

ایردراپ چیست

اغلب گفته می شود که وعده ارز دیجیتال رایگان، آنقدر خوب است که درست نباشد و معمولاً نشانه تقلب است. با این حال، داستان ایردراپ متفاوت است. ایردراپ شامل توزیع ارز دیجیتال رایگان بین کاربران است، اما airdrop، معمولاً با اهداف خاصی و پس از انجام یک سری وظایف خاص توسط کاربر انجام می شود. در این مقاله قصد داریم به برخی از سوالات رایج در مورد ایردراپ ها پاسخ دهیم، از جمله ایردراپ چیست، نحوه عملکرد ایردراپ به چه صورت است؟، انواع مختلف ایردراپ ها، نحوه شناسایی ایردراپ های معتبر، نحوه سود بردن از ایردراپ ها و همچنین مزایا، معایب، شرایط. و قوانین شرکت در ایردراپ.

پس با ما همراه باشید و درباره این دنیای هیجان انگیز در بازار ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید!

 

آشنایی با ایردراپ در کریپتوکارنسی

 

ایردارپ

 

ایردراپ در دنیای ارزهای دیجیتال، به توزیع رایگان یا اهدای توکن ها به عنوان پاداش اشاره می کند. این نام پس از ارسال اقلام ضروری از هواپیما به مردم در مواقع بحران گرفته شده است. ایردراپ معمولاً برای اهداف بازاریابی و تبلیغاتی انجام می شود و برای معرفی علاقه مندان به بلاک چین و ارزهای دیجیتال به یک پروژه، استفاده می شود. آنها همچنین می توانند به عنوان راهی برای پاداش دادن به کاربران وفادار عمل کنند.

متأسفانه، برخی از کلاهبرداران کریپتو سعی کرده اند از ایردراپ به عنوان وسیله ای برای هک کاربران استفاده کنند. آنها این کار را با ارسال مقادیر بسیار کمی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال برای کاربران انجام می دهند و به محض اینکه کاربر این مقادیر را برای شخص دیگری ارسال کرد، هکرها می توانند هویت آنها را شناسایی کنند. این روش به حمله داستینگ (Dusting) معروف است. بنابراین، برای کاربران مهم است که در برابر هرگونه سپرده ناخواسته در کیف پول خود هوشیار باشند.

 

انواع ایردراپ ها و نحوه تشخیص ایردراپ های معتبر

توجه به این نکته ضروری است که هر زمان که ایردراپ ها به یک موضوع داغ تبدیل می شوند، وب سایت ها و حساب های جعلی در شبکه های اجتماعی ایجاد می شوند تا کاربران را به دریافت ایردراپ ترغیب کنند. به محض اینکه کاربران دستورالعمل ها را دنبال کنند، کیف پول آنها خالی می شود. از این رو، پیگیری ایردراپ ها فقط از منابع رسمی و قابل اعتماد بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید:   تحلیل سنتیمنت چیست؟ | آموزش تحلیل احساسات (سنتیمنت)

ایردراپ انواع مختلفی دارد که هر کدام هدف خاص خود را دارند. برخی از ایردراپ‌ها از کاربران می‌خواهند کارهای ساده‌ای مانند دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی و ارسال مجدد محتوا را انجام دهند و این به عنوان Smart Drop شناخته می‌شود. هدف از این نوع ایردراپ صرفاً تبلیغاتی است و در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت.

 

airdrop چیست

 

یک رویکرد جدیدتر که به عنوان Retrodrop یا Retroactive ایردراپ شناخته می‌شود، توسط پروژه‌هایی که هنوز در مرحله تست شبکه هستند یا راه‌اندازی شده‌اند، اما هنوز نشانه‌هایی ندارند، استفاده می‌شود. کاربرانی که در این مراحل اولیه در این پروژه‌ها شرکت می‌کنند به عنوان کاربران وفادار یا اصلی شناخته می‌شوند و در هنگام راه‌اندازی پروژه با توکن پروژه پاداش می‌گیرند.

شناسایی ایردراپ‌های معتبر با تأیید منبع و اطمینان از منطقی بودن دستورالعمل‌ها و الزامات و عدم نیاز کاربران به افشای اطلاعات حساس یا ارائه پرداخت ضروری است. ایردراپ های معتبر معمولاً در وب سایت رسمی، کانال های رسانه های اجتماعی یا خبرنامه های پروژه اعلام می شوند.

 

نگاهی دقیق تر به روش های مختلف ایردراپ و اهداف آنها

همانطور که قبلا ذکر شد، ایردراپ به یک استراتژی بازاریابی محبوب در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. ایردراپ‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته‌بندی کرد که هر کدام هدف منحصر به فردی دارند.

  1. ایردراپ جذب کاربر: هدف این نوع ایردراپ جذب کاربران جدید به پروژه با ارائه توکن های رایگان به آنها است. کاربران برای واجد شرایط بودن برای ایردراپ، ملزم به انجام وظایف خاصی مانند اشتراک گذاری پست یا دنبال کردن کانال های رسانه های اجتماعی هستند.
  2.  holders AirDrops : این ایردراپ ها برای پاداش دادن به دارندگان توکن موجود پروژه طراحی شده اند. دارندگان موظف هستند مقدار مشخصی از توکن ها را برای مدت معینی برای واجد شرایط بودن برای ایردراپ نگه دارند.
  3. Forked AirDrops: این نوع ایردراپ زمانی اتفاق می افتد که یک پروژه بلاک چین فورک می کند و یک بلاک چین جدید با توکن های خود ایجاد می کند. کاربرانی که توکن های اصلی را قبل از فورک نگه داشته اند، حق دریافت توکن های جدید را دارند.
  4. Bounty AirDrops : این نوع ایردارپ شبیه به ایردراپ های جذب کاربر است، اما وظایف مورد نیاز برای شرکت پیچیده تر است. ممکن است از کاربران خواسته شود در ازای توکن ها، ویژگی خاصی را توسعه دهند یا در پروژه مشارکت کنند.
بیشتر بخوانید:   شاردینگ چیست؟ | صفر تا صد مقیاس پذیری (Sharding) در بلاکچین

توجه به این نکته ضروری است که ایردراپ می تواند اهداف مختلفی از جمله ترویج یک پروژه، افزایش پذیرش کاربر و ایجاد پایگاه کاربر وفادار را انجام دهد. بنابراین، ارزیابی دقیق هدف هر ایردراپ و تعیین اینکه آیا با علایق و استراتژی سرمایه گذاری شما مطابقت دارد، ضروری است.

 

اهداف مختلف و انواع روش های ایردراپ

 

انواع ایردراپ

 

ایردراپ اهداف مختلفی را دنبال می کند و به روش های مختلفی سازماندهی می شود. در این قسمت به بررسی اهداف و انواع روش های ایردراپ می پردازیم.

آگاهی رسانی

یکی از اهداف اولیه ایردراپ افزایش آگاهی از یک پروژه است. هدف پروژه ها با توزیع رایگان توکن ها، معرفی خود به تعداد بیشتری از کاربران است. در سال 2018، زمانی که ارزش ICOها به بیش از 7 میلیارد دلار رسید، بخش قابل توجهی از این جذب سرمایه به چند پروژه اختصاص یافت، در حالی که بسیاری دیگر نتوانستند توجه کاربران را به خود جلب کنند. برخی از پروژه ها، به جای برگزاری یک پیشنهاد اولیه و پرداخت هزینه برای تبلیغات، توزیع توکن های خود را به صورت رایگان برای جذب سرمایه گذاری خودکار، تشویق به تحقیق و بحث بیشتر در مورد پروژه و ایجاد تبلیغات شفاهی مثبت انتخاب کردند.

جمع آوری داده های کاربران و شناخت آن ها

در سایر مدل‌های ایردراپ، کاربران باید فرمی را برای ارائه اطلاعات پر کنند. هدف از این کار این است که شرکت اطلاعات بیشتری در مورد کاربران خود به دست آورد که می تواند به آنها کمک کند تا استراتژی های بازاریابی متمرکز و دقیق تری برای پروژه خود ایجاد کنند.

جمع آوری کمک های مالی یا جذب سرمایه

از ایردراپ نیز می توان برای جذب سرمایه استفاده کرد. به جای فروش بخشی از توکن ها، پروژه ها می توانند برخی از آنها را به صورت رایگان بین کاربران توزیع کنند. اگر توجه به پروژه افزایش یابد، تقاضا برای توکن می تواند افزایش یابد و در نتیجه قیمت توکن افزایش یابد. ایردراپ پروژه EOS نمونه موفقی از جذب سرمایه است.

بیشتر بخوانید:   متاورس چیست؟ آموزش صفر تا صد دنیای Metaverse به زبان ساده

جوایز وفاداری

وفاداری در میان کاربران ارزهای دیجیتال نادر است. هدف اکثر کاربران کسب سود هر چه بیشتر است، اغلب با فروش سریع توکن های جدید. با این حال، برخی پروژه‌ها ایردراپ‌هایی از همان توکن یا سایر ارزهای دیجیتال را به کاربران وفادار ارائه می‌کنند. این کاربران ممکن است توکن پروژه را در اختیار داشته باشند، عضو یک باشگاه مشتریان یا بخش VIP باشند یا توکن های پروژه های دیگر را نگه دارند. نمونه هایی از این دسته عبارتند از ایردراپ Apecoin به اعضای باشگاه Monkey Castle یا FLR token ایردراپ به دارندگان XRP.

گسترش توزیع ارز دیجیتال

یکی از مشکلات اصلی ICO ها این است که نهنگ ها می توانند تعداد زیادی توکن بخرند که برخلاف ایده تمرکززدایی است. پروژه‌هایی که توزیع توکن غیرمتمرکز را در اولویت قرار می‌دهند، می‌توانند توکن‌ها را بین تعداد بیشتری از کاربران از طریق ایردراپ و طراحی مکانیزم توزیع کنند.

هارد فورک ها

ایردراپ همچنین می تواند در طول هارد فورک رخ دهد. وقتی تغییر قابل توجهی برای بلاکچین پروژه پیشنهاد می شود و بخش قابل توجهی از جامعه با آن مخالفت می کنند، ممکن است هارد فورک رخ دهد. این منجر به دو زنجیره مختلف، دو تیم توسعه متفاوت و دو توکن متفاوت می شود. تیم جدید توکن جدید را بر اساس دارایی هایشان در زنجیره قبلی به کاربران عرضه می کند.

 

نتیجه گیری در مورد ایردراپ

در نتیجه، ایردراپ ها اهداف مختلفی را انجام می دهند و می توان آنها را به روش های مختلفی دسته بندی کرد. درک این روش ها و اهداف برای تعیین اینکه آیا آنها با استراتژی سرمایه گذاری شما مطابقت دارند یا خیر، مهم است. علاوه بر این، کاربران باید همیشه صحت ایردراپ‌ها را تایید کرده و تنها از طریق منابع رسمی و معتبر در آن شرکت کنند تا قربانی کلاهبرداری نشوند.

درک انواع مختلف و اهداف ایردراپ برای تعیین اینکه آیا آنها با استراتژی سرمایه گذاری شما مطابقت دارند یا خیر، مهم است. علاوه بر این، بررسی صحت ایردراپ و اطمینان از انجام آن توسط یک منبع رسمی و قابل اعتماد برای جلوگیری از قربانی شدن در کلاهبرداری بسیار مهم است.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *