آموزش مقدمات و اصطلاحات فارکس از صفر تا 100

اصطلاحات فارکس شامل مجموعه ای از لغات و عبارات است که دارای معنا و مفاهیم خاصی در این حوزه هستند.

 

آشنایی با مقدمات و اصطلاحات فارکس

اصطلاحات فارکس یا بازار ارز خارجی، مجموعه‌ای از واژگان و عبارات خاصی  است که در این صنعت استفاده می‌شود. این اصطلاحات معمولا برای توصیف رویدادها، فرآیندها و مفاهیم مختلف در بازار فارکس مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این مقاله به برخی از اصطلاحات مهم در فارکس اشاره می‌کنیم.

 

اصطلاحات فارکس

 

 1. پیپ (Pip): پیپ یکی از اصطلاحات فارکس است که کوچک‌ترین واحد تغییرات قیمتی در یک جفت ارز را نشان می دهد. این آیتم اغلب به صورت دهم اعشاری نشان داده می شود.
 2. لات (Lot): این اصطلاح نشان دهنده واحد اندازه‌گیری حجم معاملات در فارکس است. یک لات معمولا معادل 100,000 واحد از ارز پایه است.
 3. پیپ‌اسپرد (Pip Spread): این نوع از اصطلاحات فارکس، اختلاف بین قیمت خرید و فروش یک جفت ارز را نشان می دهد. در واقع این اختلاف به عنوان هزینه تجارت در نظر گرفته می شود.
 4. سفارش خرید (Buy Order): درخواست خرید یک جفت ارز در بازار فارکس است.
 5. سفارش فروش (Sell Order): سفارش فروش، درخواست فروش یک جفت ارز در بازار فارکس است.
 6. تریلینگ‌استاپ (Trailing Stop): این تعریف یکی از اصطلاحات فارکس به شمار می­رود و هنگامی که قیمت به سمت مثبت تغییر می‌کند، سطح متحرک به طور خودکار افزایش پیدا می کند.
 7. مارجین (Margin): مقدار پولی که برای باز کردن و نگهداری یک معامله در بازار فارکس نیاز است را مارجین می نامند. این میزان پول معمولا به عنوان یک درصد از ارزش معامله در نظر گرفته می شود.
 8. استاپ لاس (Stop Loss): سفارشی که توسط تاجر قرار داده می شود تا از خسارت حداقلی در صورت بروز نقض قیمتی مشخص در معامله، جلوگیری کند. به عنوان مثال، اگه یک تاجر یک استاپ لاس در قیمت 1.1900 برای یک معامله بالا قرار دهد، این به معنی این است که اگر قیمت به 1.1900 برسد، معامله به صورت خودکار بسته می شود تا خسارت زیادی به تاجر وارد نگردد.
 9. تیک (Tick): تیک که یکی دیگر از اصطلاحات فارکس به شمار میرود، کوچک‌ترین تغییر قیمتی در بازار فارکس را نشان می دهد. در بسیاری از سیستم‌ها، قیمت‌ها به صورت تیک‌ها نمایش داده می شوند.
 10. نقطه پایانی (Take Profit): سفارشی که به صورت خودکار معامله را می بندد؛ در صورتی که قیمت به سمت نقطه سوددهی تعیین شده حرکت کند. این سفارش برای جمع‌آوری سودهای ممکن در یک معامله استفاده می شود.
 11. سواپ: سواپ یکی دیگر از اصطلاحات فارکس است که در واقع نشان دهنده هزینه‌ای است که معامله‌گران برای نگهداری یک پوزیشن در طول شبانه‌روز پرداخت می‌کنند. سواپ به نرخ بهره ارزهای پایه بستگی دارد.
بیشتر بخوانید:   مفهوم کمیسیون در فارکس - مزایا و کاربرد کمیسیون

این تنها چند نمونه از اصطلاحات است که در بازار فارکس استفاده می‌شود. برای تسلط بیشتر به اصطلاحات واژه‌های مربوط به فارکس، می‌توانید به دوره آموزش فارکس و دیکشنری فارکس مراجعه کنید.

 

اصطلاحات در فارکس

 

اصطلاحات فارکس به زبان ساده

 1. ارز پایه (Base Currency): ارزی که در یک جفت ارز به عنوان ارز اصلی استفاده می شود را ارز پایه می گویند.
 2. ارز مقابل (Quote Currency): ارزی که در یک جفت ارز به عنوان ارز دوم استفاده می شود نیز ارز مقابل نام دارد.
 3. نرخ ارز (Exchange Rate): نرخ ارز یکی از اصطلاحات فارکس است که قیمت یک ارز نسبت به ارز دیگر در بازار فارکس را مشخص می کند.
 4. جفت ارز (Currency Pair): دو ارز که با هم مقایسه می شوند و قیمت آنها در بازار فارکس تعیین می شود، جفت ارز نامیده می شوند. به عنوان مثال، EUR/USD که نرخ تبادل ارز یورو به دلار است.
 5. معامله (Trade): خرید یا فروش یک جفت ارز در بازار فارکس را ترید می­گویند.
 6. تحلیل تکنیکال (Technical Analysis): تحلیل تکنیکال یکی دیگر از اصطلاحات فارکس است که برای پیش‌بینی تغییرات قیمتی در بازار فارکس با استفاده از نمودارها و الگوهای قیمتی قبلی استفاده می شود.
 7. تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis): این نوع تحلیل روشی برای پیش‌بینی تغییرات قیمت در بازار فارکس است و با بررسی عوامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که بر قیمت ارز ها تاثیر میذارن، انجام می شود.
 8. لنگر (Hedging): لنگر یکی دیگر از اصطلاحات فارکس است که در معاملات متضاد برای کاهش خطرات بازار و حفظ سرمایه استفاده می شود.
 9. مارجین کال (Margin Call): مارجین کال هشداری است که به معامله‌گران داده می شود که مقدار مارجین آنها برای باز نگه داشتن یک پوزیشن کافی نیست. اگر معامله‌گر مارجین کافی را اضافه نکند، پوزیشن آن بسته می شود.
 10. بروکر فارکس (Broker): شرکت یا فردی که به شما اجازه می دهد در بازار فارکس معامله کنید و سفارشات شما را به صورت الکترونیکی اجرا می‌کند.
 11. پوزیشن: پوزیشن، وضعیت یک معامله‌گر در بازار فارکس است. یک پوزیشن می‌تواند باز یا بسته باشد. یک پوزیشن باز به معنای این است که معامله‌گر در حال معامله یک جفت ارز است و برعکس یک پوزیشن بسته به معنای این است که معامله‌گر از یک جفت ارز خارج گردیده.
بیشتر بخوانید:   شاخص دلار چیست؟ (USDX) + کاربردهای حیاتی

 

دیکشنری فارکس

دیکشنری فارکس (Forex Dictionary) یا لغت‌نامه فارکس، یک مجموعه از واژه‌ها و اصطلاحات مرتبط با بازار فارکس است که برای کمک به درک بهتر و استفاده صحیح از اصطلاحات فارکس استفاده می‌شود. این دیکشنری شامل تعاریف و توضیحات مختلف در مورد اصطلاحات بازار فارکس است که به تاجران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا با اصطلاحات بازار فارکس آشنا شوند و در معاملات خود از آن‌ها بهره‌برداری کنند. دیکشنری فارکس شامل اصطلاحات مختلفی می‌شود که به طور معمول در بازار فارکس استفاده می‌شود، از جمله:

 

مقدمات بازار فارکس

 • سرمایه گذاری بلند مدت (Long-term Investment): استراتژی سرمایه‌گذاری که برای مدت طولانی در بازار فارکس باقی می‌ماند.
 • سرمایه گذاری کوتاه مدت (Short-term Investment): استراتژی سرمایه‌گذاری که تا زمان کوتاهی در بازار فارکس باقی می‌ماند.
 • استراتژی معاملاتی (Trading Strategy): روشی که تاجران در بازار فارکس برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند.
 • سیگنال معاملاتی (Trading Signal): یک توصیه برای خرید یا فروش یک جفت ارز در بازار فارکس بر اساس تحلیل تکنیکال یا بنیادی.
 • حساب نمایندگی (Managed Account): یک نوع حساب فارکس که توسط یک مدیر مالی حرفه‌ای به نام نماینده مدیریت می‌شود.

 

جفت ارز؛ مهم ترین اصطلاح در بازار فارکس

یک از پایه‌ای‌ترین اصطلاحات فارکس، جفت ارز است. جفت ارز به دو ارزی گفته می شود که در کنار یکدیگر معامله می شوند. به عنوان مثال، جفت ارز EUR/USD به معنای خرید یک یورو و فروش یک دلار است. جفت ارزها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • جفت ارز اصلی (Majors): جفت ارزهایی که بیشترین حجم معاملاتی را دارند، جفت ارز اصلی نامیده می شوند. برخی از جفت ارزهای اصلی عبارتند از : EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD، AUD/USD  و USD/CHF.
 • جفت ارز فرعی (Cross Pairs): جفت ارزهایی که شامل دلار آمریکا نیستند، جفت ارز فرعی نامیده می شوند. برخی از جفت ارزهای فرعی عبارتند از : EUR/GBP، GBP/JPY،AUD/JPY و EUR/CHF.
بیشتر بخوانید:   تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *