لات در فارکس چیست؟ محاسبه لات در هر معامله

درک اصطلاحات مورد استفاده در بازار فارکس، برای هر کسی که به دنبال ورود به این حوزه است ضروری است. یکی از این اصطلاحات “لات” است. یک واحد اندازه گیری در فارکس که برای تعیین اندازه یک موقعیت یا مقدار ثابتی از ارز پایه استفاده می شود. به عبارت ساده تر می توان گفت، لات، واحد حجم در بازار فارکس است.

در نتیجه، درک انواع لات و نحوه محاسبه اندازه موقعیت در فارکس برای معامله گران بسیار مهم است. آنها را قادر می سازد تا ریسک خود را به طور موثر مدیریت کنند و معاملات را با دقت انجام دهند.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل در رابطه با این موضوع صحبت کنیم. پس پیشنهاد می شود حتما تا آخر این مقاله همره ما باشید تا چیزی را از دست ندهید.

 

لات چیست؟

در فارکس، لات یا Lot، یک واحد اندازه گیری است که برای تعیین حجم پوزیشن های باز شده، توسط معامله گران استفاده می شود. Lot نشان دهنده حجم خاصی از واحدهای معاملاتی است که می توانند باز شوند. به بیان خیلی ساده، مقدار لات، پول لازم برای خرید میوه و سبزیجات به وزن یک کیلوگرم در بازار فارکس است (یک مثال خنده دار برای درک بهتر). معامله گران از لات، به عنوان یک واحد استاندارد برای تعیین کمیت معاملات و مدیریت موثر موقعیت های خود استفاده می کنند.

اندازه لات در فارکس به طور مستقیم بر سطح ریسک در تجارت تأثیر می گذارد. با افزایش اندازه لات، ریسک مرتبط با معامله نیز افزایش می یابد. برای تعیین اندازه بهینه لات، معامله گران از یک مدل مدیریت ریسک استفاده می کنند که ارزش مناسب را بر اساس سطح ریسک برآورد شده محاسبه می کند.

البته مبحث مدیریت ریسک، خیلی گسترده تر از این حرف ها است که بتوان در این مقاله به آن اشاره کرد. در این مقاله صرفا محاسبه ی لات به کمک ساده ترین روش مدیریت ریسک، که 95 درصد معامله گران از این روش استفاده می کنند، گفته شده است. برای آشنایی با جدید ترین متد های مدیریت ریسک مدرن، که نمونه ی آن را در هیچ کجای دیگر نمی توانید پیدا کنید، پیشنهاد می شود دوره جامع آموزش فارکس آرادفین را شرکت کنید.

 

نحوه محاسبه لات

محاسبه اندازه لات در فارکس، مستلزم درک این موضوع است که، هر دارایی معامله شده در این بازار، به واحد پول حساب معاملاتی محاسبه می شود. این یک جنبه حیاتی برای معامله گران است. زیرا آنها باید هنگام باز کردن معامله، از ارز موجود در حساب معاملاتی خود آگاه باشند. اکثر ارزهای معامله شده در فارکس با دلار آمریکا جفت می شوند، اما جفت ارزهای جزئی مانند CHF/JPY نیز وجود دارد که هیچ دلار آمریکا در معامله وجود ندارد. برای محاسبه اندازه لات در فارکس، معامله گران می توانند از ماشین حساب معامله گر یا ماشین حساب لات استفاده کنند.

روش دیگر شامل استفاده از فرمول زیر است:

فرمول محاسبه لات - آرادفین

 

در این فرمول، Risked Money مقدار پولی است که قصد دارید در یک معامله ریسک کنید و StopLoss حد ضرر شما بر حسب پیپ است. با استفاده از این فرمول، معامله گران می توانند اندازه لات را به دقت محاسبه کنند و با حجم مناسب وارد بازار شوند.

بیشتر بخوانید:   سشن های معاملاتی در فارکس|بهترین سشن معاملاتی

 

لزوم محاسبه لات در فارکس

محاسبه اندازه لات مناسب در معاملات فارکس بسیار مهم است. زیرا به بهینه سازی اندازه موقعیت بر اساس میزان پول، سود مورد انتظار و سطح ریسک کمک می کند. این به معامله گران اجازه می دهد تا یک سیستم معاملاتی متعادل را پیاده سازی کنند که بتواند در برابر نوسانات بازار، کاهش قیمت و سایر رویدادهای پیش بینی نشده مقاومت کند. انتخاب اندازه لات مناسب نه تنها برای افزایش سیستم سپرده ضروری است، بلکه برای مدیریت موثر موقعیت های معاملاتی و به حداقل رساندن زیان های احتمالی نیز ضروری است. با محاسبه دقیق اندازه لات، معامله گران می توانند اطمینان حاصل کنند که موقعیت آنها قوی باقی می ماند و می توانند آشفتگی بازار را تحمل کنند و به آنها امکان می دهد با اطمینان معامله کنند و به اهداف سرمایه گذاری خود دست یابند.

در دوره آموزش فارکس آرادفین به صورت مفصل در مورد این موضوع صحبت می شود.

اگر معامله گر لات را بر اساس مدیریت سرمایه مورد نظر خود انتخاب کند، با فرض این که معامله گر قصد قمار کردن با پول خود را ندارد و می خواهد حساب شده عمل کند، اندازه اهرم تاثیری بر ریسک مرتبط ندارد. در این حالت، اندازه لات ثابت است و تغییرات در اهرم ، تنها بر میزان سپرده معامله گر تأثیر می گذارد. برای محاسبه پیپ، معامله گران باید نرخ ارز مستقیم و غیرمستقیم را نیز در نظر بگیرند. به عنوان مثال، قیمت پیپ برای لات استاندارد EUR/USD عدد 10 است، در حالی که برای جفت ارز USD/JPY حدودا 9 است.

 

بهترین اندازه لات چیست؟

اندازه لات بهینه، در معاملات فارکس به استراتژی فردی معامله گر و حد ضرری که تعیین می کند بستگی دارد. برای تعیین اندازه لات مناسب، معامله گران باید میزان سرمایه، فاصله توقف ضرر و تحمل ریسک را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر دارای حسای 1000 دلاری است، حد ضرر 50 پیپ نسبت به قیمت فعلی و تحمل ریسک 1 درصد باشد، باید با 0.2 لات وارد معامله شود.

 

حجم معقول برای شروع معامله در فارکس

اگر جزء افراد تازه‌ وارد در بازار فارکس هستید، احتمالا این سؤال برایتان پیش آید که با چه حجمی وارد معامله شویم بهتر است؟ اگر بخواهیم ساده به این سؤال پاسخ دهیم، می توانیم بگوییم، مناسب ترین حجم برای انجام معاملات افراد آماتور 0.01 lot است که کوچک ترین میزان لات در بازار فارکس است. با انتخاب این حجم اگر شما ضرر هم کنید، میزان ضرر شما بسیار ناچیز است و  با استرس و ریسک کمتری مواجه می شوید.

برای شروع معامله گری در بازار فارکس، به مبالغ بالا مانند 1000 یا 2000 دلار نیازی ندارید و کافی است تنها با مبلغ 100 دلار شروع به فعالیت کنید. البته به این نکته نیز توجه کنید که قبل از ورود به حساب واقعی لازم است چندین هفته در حساب دمو یا آزمایشی معامله کنید. اگر با حساب دمو آشنایی ندارید پیشنهاد می شود حتما مقاله ی ” آموزش افتتاح حساب دمو فارکس ” را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:   پرکاربرد ترین مدیریت سرمایه ربات ها و معایب و مزایای آن ها

مفهوم لات در فارکس چه اهمیتی دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، لات در فارکس، یکی از اصطلاحات ضروری برای هر معامله گر است. تا زمانی که با این مفهوم  آشنایی نداشته باشیم، نمی‌توانیم با استفاده از مدیریت سرمایه مناسب، میزان ریسک در هر معامله را مدیریت کنیم.

 

 

انواع Lot در فارکس

انواع مختلفی از لات ها در فارکس وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند که در ادامه به طور کامل به آن ها می پردازیم :

مقدار لات استاندارد

لات استاندارد پر استفاده ترین اندازه لات در معاملات فارکس است که 100000 واحد از ارز پایه را نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر جفت ارز EUR/USD را معامله می کنید، اندازه استاندارد لات 100000 یورو خواهد بود. ارزش یک پیپ در لات استاندارد 10 دلار است، به این معنی که به ازای هر حرکت قیمت پیپ، سود یا زیان شما 10 دلار تغییر می کند.

این نوع اندازه لات، معمولاً توسط معامله گران حرفه ای، حساب های تجاری و سرمایه گذاران نهادی، به دلیل سرمایه زیادی که برای معامله آن لازم است استفاده می شود. برای معامله یک لات استاندارد، باید حداقل 10000 دلار در حساب معاملاتی خود داشته باشید این میران سرمایه بدون در نظر گرفتن اهرم است. اگر شما 100 دلار پول داشته باشید و از اهرم 100 استفاده کنید می توانید وارد یک معامله 1 لات در فارکس شوید. معمولا عموم افراد اهرم 50 را انتخاب می کنند که عدد مناسبی برای این بازار است.

این نکته را در نظر داشته باشید که شما نیاز نیست حتما یک معامله 1 لات باز کنید که می توان گفت معامله ی بزرگی است و می توانید تنها با 0.01 لات معامله باز کنید که با 100 دلار، بدون اهرم هم قادر به انجام این کار هستید.

با توجه به ظهور کارگزاران آنلاین و رقابت شدید بین آنها، این امکان برای سرمایه گذاران خرد فراهم شده است که در اندازه هایی غیر از لات های استاندارد، مینی یا میکرو معامله کنند. کوچکترین لات موجود، لات نانو است که معادل 100 واحد ارزی است. در مقابل، در بازار بین بانکی که بانک‌ها با یکدیگر در پلتفرم‌هایی مانند رویترز و EBS معامله می‌کنند، اندازه استاندارد معامله یا لات استاندارد 1 میلیون واحد در ارز پایه است.

حساب هایی که به شما اجازه گرفتن میکرو لات یا مینی لات را می دهند، کارگزاران میز معاملاتی هستند و اسپرد های بالایی از شما می گیرند که می تواند معاملات سودده شما را به ضرر تبدیل کند!

 

مقدار میکرو لات

میکرولات یک واحد تجاری کوچک است که در فارکس استفاده می شود، که در آن هر لات حاوی 1000 واحد از ارز پایه، معادل 1000 دلار است. در این لات، هر پیپ دارای 10 سنت تغییر قیمت است که آن را برای معامله‌گرانی که می‌خواهند با سرمایه کمی شروع کنند یا نمی‌خواهند زیاد ریسک کنند، انتخابی ایده‌آل است. در حالی که لات های استاندارد بیشتر در فارکس استفاده می شوند، میکرولات ها گزینه ای انعطاف پذیر برای معامله گران در تمام سطوح فراهم می کنند. هیچ محدودیتی در میزان سرمایه مورد نیاز برای معامله میکرو وجود ندارد و معامله گران می توانند با هر مبلغی که احساس راحتی کنند شروع کنند.

بیشتر بخوانید:   حساب پم (PAMM) چیست؟ + مزایا و معایب + کاربرد

حداقل میزان مجاز برای لات در حساب های میکرو 0.001 لات است.

 

تفاوت بین لات و میکرولات چیست؟

هنگامی که یک سرمایه گذار با مقدار زیادی در فارکس معامله می کند، مقدار مشخصی واحد ارزی را برای خرید یا فروش سفارش می دهد. یک لات استاندارد برابر با 100000 واحد ارزی است در حالی که یک لات میکرو برابر با 1000 واحد ارز است. بنابراین، وقتی معامله‌گری با لات میکرو وارد بازار می‌شود، به این معنی است که 1000 واحد ارزی از ارز پایه را در یک جفت ارز می‌خرد یا می‌فروشد.

میکرو لات معمولاً توسط معامله گران تازه کار، که می خواهند ضررهای احتمالی را به حداقل برسانند یا توسط معامله گران با حساب های تجاری کوچک استفاده می شود. ده میکرو لات برابر با یک  لات استاندارد است. مهم است که توجه داشته باشید که شما می توانید هر ترکیبی از اندازه های لات را بر اساس سرمایه ای که در حساب تجاری خود دارید معامله کنید.

میکرو لات، انعطاف پذیری زیادی از نظر اندازه تراکنش ها ارائه می دهد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که انتخاب حجم مناسب برای معاملات یک ملاحظه حیاتی است که بسیاری از معامله گران از آن غافل هستند. میکرو لات می تواند یک راه حل ساده و راحت برای معامله گرانی که تازه وارد بازار شده اند و در حال یادگیری مدیریت هزینه ها در حین معامله هستند، ارائه دهد.

میکرولات، یک نقطه ورود کم هزینه و کم ریسک، برای معامله گرانی که می خواهند با تعهد کمتری در بازار فارکس شرکت کنند، ارائه می دهد. این ویژگی به ویژه در زمان نوسانات بازار مفید است، زمانی که معامله گران می توانند از میکرو لات ها برای دنبال کردن حرکات تهاجمی بازار و تخمین هزینه های تراکنش بلند مدت استفاده کنند. پیش از این، معامله گران با سرمایه محدود قادر به حضور در بازار نبودند، اما با در دسترس بودن میکرولات، اکنون می توانند معامله را آغاز کنند. Micro lots یک راه حل ایده آل برای مبتدیان یا معامله گران با سرمایه محدود است که می خواهند در چندین بازار معامله کنند.

میکرو لات به معامله گران انعطاف پذیری برای آزمایش و معامله با جفت ارزهای مختلف بدون تعهد مقدار قابل توجهی از سرمایه را ارائه می دهد. با میکرولات، معامله‌گران می‌توانند سبد سهام خود را متنوع کنند و ریسک خود را از یک جفت ارز واحد کاهش دهند. این رویکرد همچنین معامله گران را قادر می سازد تا از تأثیر منفی حرکت های ناگهانی و بزرگ در بازار جلوگیری کنند. برای معامله میکرولات در بازار فارکس، می توانید یک حساب میکرو فارکس باز کنید که معمولاً دارای حداقل نیازهای سپرده کمتری نسبت به حساب های معمولی است.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *