انواع افت موجودی حساب یا drawdown در بازار فارکس+ نحوه ی آنالیز آن ها

یکی از پارامتر های بسیار مهمی که در هر بازاری به خصوص بازار فارکس با آن مواجه می شوید و در کارنامه ی معاملاتی هر فرد یا هر ربات معامله گری می توانید ببینید افت موجودی حساب است . تقریبا می توان این افت موجودی حساب که در ادامه ی مقاله به صورت کامل در مورد آن صحبت خواهیم کرد،در حالت کلی میزان ریسک پذیری و به خطر افتادن حساب معاملاتی را نشان می دهد.

اگر توانایی تحلیل این فاکتور را داشته باشید می توانید به راحتی بفهمید که یک فرد یا اکسپرت ادوایزر مورد نظر ما تا چه اندازه ای خطر کرده است و حساب معاملاتی را در معرض ریسک های منفی و خطرناک قرار داده است.

در این الگوچرچ قصد داریم کامل ترین مقاله ای را در رابطه با این موضوع در اختیار شما قرار دهیم و نکاتی را به شما آموزش دهیم که در جای دیگری نمی توانید آن را پیدا کنید.پس پیشنهاد می شود حتما تا آخر مقاله همراه ما باشید.

تذکر : با توجه به این که الگوچرچ در زمینه معاملات الگوریتمی و طراحی اکسپرت ادوایزر ها فعالیت می کند این مقاله را در خطاب به ربات های معامله گر بیان می کند ولی در حالت کلی تفاوتی بین ربات ها و کارنامه های معاملاتی انسان ها وجود ندارد.

 

drawdown در بازارهای مالی چه چیزی است؟

به طور ساده ، میزان ضرری که در هر معامله متحمل می شویم drawdown می گویند.برای مثال ما در معامله اول 5 دلار ضرر می کنیم در اینجا افت موجودی حساب(drawdown) 5 دلار است . همچنین در معامله پنجم 10 دلار ضرر می کنیم و در اینجا میزان افت موجودی حساب، 10 دلار است.

میزان افت موجودی حساب انواع مختلفی دارد که می توان آن را به 3 نوع تقسیم کرد که در ادامه در مورد آن ها به صورت کامل توضیح می دهیم.

 

انواع drawdown در بازار فارکس

برای اینکه بتوانید میزان ریسک پذیری یا به خطر انداختن موجوی حساب را توسط یک اکسپرت ادوایزر با دقت بالا تحلیل کنید باید هر سه نوع drawdown را به خوبی بشناسید که به صورت زیر هستند :

  • Absolute drawdown

  • Relative drawdown

  • Maximum drawdown

که در ادامه در مورد هر کدام به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که ابتدا به طور کامل هر یک از پارامتر ها را به صورت کامل توضیح می دهیم و بعد از آن به نحوه ی تحلیل این پارامتر ها در کارنامه های معاملاتی می پردازیم . پس حتما تا آخر این مقاله را با دقت بخوانید.

 

تعریف Absolute DrawDown

این فاکتور به طور ساده به ما نشان می دهد زمانی که ما ربات معامله گر خود را فعال کردیم و در بازار قرار دادیم قبل از اینکه به سوددهی برسیم چه میزان ضرر را تجربه کرده ایم.

به طور دقیق تر اختلاف بین موجودی اولیه حساب با بیشترین ضرری که در ابتدای کار متحمل شده است چقدر است.

برای مثال ما یک حساب با موجوی اولیه ی 100 دلار را باز کردیم.در ابتدای کار به دلایلی از جمله اتفاقات پیش بینی نشده یا بعضی خطا ها ، 20 دلار ضرر می کنیم و موجودی حساب ما به 80 دلار می رسد.بعد از مدتی حدود 40 دلار سود می کنیم و از ضرر خارج می شویم و موجوی حساب ما به 120 دلار می رسد.در این حالت  absolut drawdown حساب ما عدد 20 دلار است و دیگر تغییری نمی کند.

بیشتر بخوانید:   مفهوم کمیسیون در فارکس - مزایا و کاربرد کمیسیون

حتی اگر میلیون ها دلار در آینده سود کند باز هم absolut drawdown در این حساب برای همیشه 20 دلار است.

برای درک بهتر می توانید یک نگاهی به شکل زیر بیندازید:

 

Absolute Drawdown - آرادفین

تعریف Maximum drawdown

این فاکتور به طور ساده به ما می گوید که بیشترین فاصله موجودی بین یک قله و یک دره پیاپی در تمام دورانی که اکسپرت ادوایزر در بازار های مالی فعالیت کرده است چقدر است.(دقت داشته باشید که اول باید قله تشکیل شود بعد دره. مطابق شکل پایین.)

یکی از نکات مهم در رابطه با drawdown این است که دو عدد حداکثر و حداقل موجودی باید پیاپی باشند مانند آنچه در تصویر مشاهده می کنید و تا زمانی  که موجودی حساب نتوانسته است از بازه ی سقف و کف دیده شده فراتر رورد مبنای محاسبه ی drawdown تغییر نخواهد کرد.

اما اگر قبل از آن که یک قله ی جدید بسازد میزان بیشتری ریزش کرده و کف جدید را ببیند آنگاه درصد drawdown حساب افزایش می یابد.برای مثال اگر سرمایه شما 1000 دلار باشد و قبل از افزایش آن به 900 دلار کاهش یابد آن وقت می توان گفت که drawdown آن حساب شما -10% است.برای درصد هم تقسیم بر peak می شود.

 

ماکزیمم دراوداون - (maximum drawdown) - آرادفین

بدترین حالت DrawDown میزان 100 درصد است که نشان می دهد سیستم کاملا ضررده است و حساب را صفر کرده است و بهترین حالت DrawDown عدد صفر است به این معنا که سیستم حتی یک سنت هم ضرر نکرده است(در بازه های زمانی بلند مدت غیر ممکن است)

 

فرمول Maximum Drawdown percentage

این عدد به صورت درصدی هم بیان می شود که محاسبه ی آن از طریف فرمول زیر بدست می آید :

 

فرمول maximum drawdwon درصدی - آرادفین

مقدار درصدی maximum drawdown در داخل پرانتز ، در کنار مقدار مطلق آن قرار دارد.

 

تعریف Relative Drawdown

این فاکتور تقریبا مانند maximum drawdown است با این تفاوت که به صورت درصدی نشان می دهد و مقدار مطلق آن در داخل پرانتز نمایش داده می شود.این مقدار بر اساس فاصله ی بین بالاترین موجودی که حساب به خود دیده است و نزدیک ترین و پایین ترین دره ای که اطراف آن قله قرار دارد.(دقت داشته باشید که دره قبل از قله باید باشد مانند شکل) محاسبه می شود.

پیشنهاد می کنم به شکل زیر توجه کنید تا کامل متوجه شوید:

 

تعریف Relative Drawdown - آرادفین

فرمول Relative drawdown percentage

این فرمول بسیار شبیه فرمول maximum drawdown است با این تفاوت که تعریف قله و دره آن کمی متفاوت است. با مقایسه شکل های مربوط به هر کدام می توانید متوجه مفهوم هریک شوید.

فرمول Relative drawdown percentage به صورت است :

 

فرمول relative drawdown percentage - آرادفین

 

نحوه ی آنالیز 3 نوع DrawDown

حال که با این 3 مفهوم به طور کامل آشنا شدید، نوبت به تحلیل آن ها می رسد که مهم ترین بخش این مقاله است. پس با دقت بیشتری ادامه مقاله را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:   مفهوم جفت ارز در بازار فارکس چیست ؟ | به زبان ساده

در حالت کلی می توان گفت ما نیازی به دانستن این شکل ها و فرمول ها نداریم و تنها چیزی که اهمیت دارد، تحلیل این اعداد است،  که می تواند ما را به یک اکسپرت سودده و امن برساند!

برای این که ما یک اکسپرت ادوایزر را لحاظ از میزان ریسک پذیری و به خطر افتادن سرمایه، مورد بررسی قرار دهیم، باید از بین این 3 پارامتر 2 پارامتر که مهم تر هستند را مورد بررسی قرار دهیم.

 

2 پارامتری که مهم تر هستند عبارتند از :  absolute drawdown و Maximum drawdown

تذکر : عددی که relative drawdown را به ما می دهد، مفهوم خاصی را نمی رساند. زیرا می توان گفت، این فاکتور  در حالت کلی یک Drawdown را به معنای واقعی آن نشان نمی دهد. drawdown به معنای افت موجودی حساب بعد از دیدن یک قله است. بنابراین باید دره ای که بعد از قله تشکیل می شود در نظر گرفته شود.

 

1 – تحلیل absolut drawdown

اولین پارامتری که باید چک کنید، absolut drawdown است که هنگام شروع، چه مقدار ضرر را متحمل شده است که باید این عدد تا جای ممکن کم باشد. هر چه قدر این عدد کمتر باشد نشان می دهد که ربات فارکس کم ریسک تر است و بیشتر می توان به آن اعتماد کرد.

حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این عدد چقدر باشد، مناسب است؟

پاسخ : اگر اکسپرت فارکس، بازه های بلند مدت تری، برای مثال 20 سال را تجربه کرده باشد، این عدد تا 40 درصد قابل قبول است. بدیهی است که هر چقدر این مقدار کمتر باشد بهتر است.

تذکر : این عدد در کارنامه ی معاملات به صورت دلاری نمایش داده می شود و شما باید آن را به درصد تبدیل کنید که می توانید از فرمول زیر برای تبدیل به درصد استفاده کنید :

 

absolute drawdown% formula - آرادفین

 

ولی اگر ربات معامله گر، بازه های زمانی کمتری را،  برای مثال 1  سال تجربه کرده باشد، این عدد نباید کمتر از 10 درصد باشد. این یکی از مهم ترین پارامتر هایی است که باید هنگام خرید ربات فارکس به آن توجه کرد.

 

2 – تحلیل maximum drawdown

تحلیل این فاکتور دقیقا مانند absolute drawdown است. به طوری که هرچقدر این مقدار کمتر باشد، نشان می دهد، ربات امن تر و مناسب تر است و می توانید به آن اعتماد کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که مقدار عددی این فاکتور هم مفهوم خاصی را نمی رساند. زیرا این مقدار در اواسط یا انتهای equity curve رخ داده است و معمولا عدد بالایی است که می توان گفت کمکی به ما نمی کند!

برای مثال این عدد می تواند 10000$ باشد .در صورتی که ما قرار است فقط با 100 دلار شروع به سرمایه گذاری کنیم و راه زیادی را داریم تا سرمایه ی خود را تا این اندازه زیاد کنیم تا بتوانیم این مقدار drawdown را ببینیم.

بیشتر بخوانید:   استیتمنت چیست؟ | صفر تا صد تحلیل کارنامه معاملاتی

پس باید به مقدار درصدی آن که در داخل پرانتز قرار دارد توجه کنیم و بر اساس آن تحلیل کنیم.

حال شاید این سوال برای پیش بیاید که این عدد چقدر باشد مناسب است؟

پاسخ : اگر اکسپرت، بازه های بلند مدت تری برای مثال 20 سال را تجربه کرده باشد، این عدد تا 50 درصد قابل قبول است.بدیهی است که هر چقدر این مقدار کمتر باشد بهتر است. زیرا اکسپرتی که 20 سال در بازار معامله کرده است و سودده بوده است، طبیعی است که بالاخره در یک بازه زمانی شرایط بازار آشفته شده و درگیر ریسک های سیستماتیک شده است، که دور از انتظار هم نبوده است.

ولی اگر ربات معامله گر ، بازه های زمانی کمتری را  برای مثال 1  سال تجربه کرده باشد این عدد نباید کمتر از 10 درصد باشد. زیرا بسیاری از شرایط بازار را تجربه نکرده است و نمی توان زیاد به آن اعتماد کرده است.

ممکن است بر حسب اتفاق در شرایط خوبی از بازار قرار داشته است و یا حتی به صورت کاملا شانسی ضرر نکرده است.

حتی یک قدم جلوتر می رویم، ممکن است طراح ربات از این موضوع خبر داشته است و نتوانسته است رباتی را طراحی کند که در بازه ی بلند مدت سودآور باشد، به همین دلیل، اکسپرت را در یک بازه ی خاص که شرایط خوب بوده است، ساخته است که بدیهی است شرایط بازار همیشه خوب نیست!

توصیه می شود به هیچ عنوان سمت این اکسپرت ها یا ربات های معامله گر نروید، که می تواند سرمایه شما را به خطر بیندازد. همچنین فریب عدد های عالی در بازه های زمانی کوتاه را نخورید.

آرادفین اعتقاد دارد، این مهم ترین فاکتوری است که باید قبل از خرید اکسپرت فارکس به آن توجه کرد و گرنه ممکن است روز های سختی را تجربه کنید.

 

میزان ریسک ربات بر اساس maximum drawdown

  • اگر این عدد بین 0 تا 20 درصد باشد می توانیم بگوییم که عالی است.
  • اگر بین 20 تا 30 درص باشد میتوانیم بگوییم خوب است.
  • اگر بین 30 تا 50 درصد باشد میتوانیم بگوییم کمی پر ریسک است.
  • و در نهایت اگر بالاتر از 50 باشد می توان گفت که این اکسپرت ادوایزر بسیار پر ریسک و خطرناک است

گروه مالی آرادفین، تنها شرکتی است ربات های معامله گر خود را بلند ترین بازه های زمانی ممکن تست می کند و این ادعا را دارد که می تواند ربات های خود را در طولانی ترین زمان های ممکن سودآور نگه دارد، که نمونه ی آن را درجای دیگری نمی توانید مشاهده کنید. (کافی است در اینترنت کمی جستجو کنید تا خودتان متوجه درستی این ادعا بشوید)

 

نتیجه گیری

انواع drawdown یا افت موجودی، یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که باید قبل از خرید و یا سرمایه گذاری روی هر ربات معامله گر به آن توجه کنید، تا از ریسک های سرمایه گذاری خود به خوبی آگاه شوید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *