قرارداد آتی زعفران چیست؟ | نحوه خرید + مزایا + سودآوری

کارمزد آتی زعفران

از زمان گذشته تا به حال هنگامی که انسان ها می‌خواهند یا یکدیگر داد و ستد و معامله کنند، برای اعتماد بیشتر دست نوشته ای می‌نوشتند. کم کم با گذشت زمان این دست نوشته‌ها شکل جدید تر و پیشرفته تری به خود گرفت به گونه ای که ما آنها را امروزه قرارداد می‌خوانیم. اما یک قرارداد درست چه ویژیگی هایی باید داشته باشد؟ ما در این مقاله از گروه مالی آرادفین قصد داریم تا به برسی قرارداد های آتی و به خصوص قرارداد آتی زعفران بپردازیم. خواندن این مقاله برای همه کاربران توصیه می‌شود چرا که اطلاعات مفید و سودمندی در زمینه معاملات در اختیار آنها قرار خواهد داد.

 

 قرارداد آتی چه معنایی دارد؟

قرارداد آتی درواقع یک توافق بین دو طرف برای خرید و فروش یک دارایی معین در یک زمان مشخص در آینده است. در این قرارداد، قیمت، زمان و شرایط خرید و فروش به صورت دقیق تعیین شده و قید می‌شود. قرارداد آتی در بورس‌های تجارتی کاربرد فراوانی دارد و بارزترین ویژگی آن تعیین قیمت است. در یک تعریف ساده با قرارداد آتی، طرفین به توافق می‌رسند که در تاریخ تعیین شده در آینده، دارایی مشخصی را به قیمت مشخصی بخرند یا بفروشند. این قراردادها معمولاً بر روی دارایی‌های مالی مانند سهام، ارز، کالاهایی مانند نفت و گندم، طلا، نقره و زعفران و … بسته می‌شوند. توافقات آتی به سرمایه‌گذاران و تجار فرصت می‌دهد که در آینده و با توجه به تغییرات قیمتی مربوطه، از سرمایه خود بهره‌برداری بیشتری کنند و ریسک قیمت‌ها را مدیریت کنند.

 

قرارداد آتی زعفران چیست

 

قرارداد آتی زعفران چیست؟

قرارداد آتی زعفران نوعی قرارداد بازرگانی است که برای خرید و فروش زعفران در آینده استفاده می‌شود. در این نوع قرارداد، شرکت یا فروشنده زعفران متعهد می‌شود در تاریخی مشخص در آینده، مقدار معینی از زعفران را به شرکت یا خریدار تحویل دهد. همچنین، قیمت زعفران و شرایط تحویل در قرارداد آتی زعفران قبل از انجام قرارداد تعیین می‌شود. این نوع قرارداد برای کنترل ریسک قیمتی، انعطاف‌پذیری در برنامه ریزی و حمایت از تولیدکنندگان زعفران استفاده می‌شود. در صنعت زعفران، قرارداد آتی زعفران به عنوان یک ابزار مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا افراد درصدد حفظ قیمت و کنترل ریسک‌های مربوط به قیمت زعفران باشند.

 

قرارداد آتی زعفران

 

مزایای قرارداد آتی زعفران

قرارداد آتی زعفران مزایای زیادی دارد؛ از جمله:

 1. تضمین قیمت: با بستن قرارداد آتی زعفران، قیمت محصول برای شما تضمین می‌شود. این به این معنی است که با توجه به تغییرات بازار و نوسانات قیمت، شما همچنان می‌توانید زعفران را با قیمتی ثابت خریداری کنید.
 2. مطمئن بودن از تامین محصول: با بستن قرارداد آتی زعفران، شما تضمین می‌کنید که بازار مناسبی برای خرید زعفران خواهید داشت. این به شما اطمینان می‌دهد که محصول مورد نیازتان را در زمان مشخص و با کیفیت مطلوب دریافت خواهید کرد.
 3. امکان برنامه‌ریزی بهتر: با بستن قرارداد آتی زعفران، می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای فعالیت‌های تجاری خود انجام دهید. با داشتن قیمت و تامین محصول تضمین شده، می‌توانید برنامه‌های تولید، فروش و توزیع را بهتر و بهینه‌تر مدیریت کنید.
 4. کاهش ریسک: با بستن قرارداد آتی زعفران، شما از ریسک نوسانات قیمت در بازار زعفران جلوگیری می‌کنید. این به این معنی است که حتی اگر قیمت زعفران در بازار نیاز را رو به افزایش یا کاهش باشد، شما با همان قیمت تضمین شده می‌توانید زعفران را خریداری کنید و از تلاطمات بازار جلوگیری کنید.
 5. افزایش اعتماد: با بستن قرارداد آتی زعفران، شما می‌توانید کیفیت محصول را برای خریداران تامین کنید. با این تضمین، محصول را با کیفیت مطلوبی به خریداران ارائه خواهید داد و اعتماد آنها را به دست خواهید آورد.
 6. تعیین و تضمین حجم تولید: با بستن قرارداد آتی زعفران، شما می‌توانید تعداد و حجم تولید را برای دوره های آینده مشخص کنید. این مزیت به شما این اجازه را می‌دهد که نیازهای بازار را پوشش دهید و رشد و توسعه کسب و کار خود را برنامه‌ریزی کنید.
 7. به بازارهای جدید دسترسی داشته باشید: با بستن قرارداد آتی زعفران، شما می‌توانید به بازارهای جدید و بین‌المللی دسترسی داشته باشید. با تضمین تامین زعفران با کیفیت و با قیمت تعیین شده، می‌توانید فرصت‌های جدید را در داخل و خارج از کشور برای خود فراهم کنید و به رشد و گسترش کسب و کار خود را بپردازید.
بیشتر بخوانید:   آموزش صفر تا صد تحلیل بنیادی در بورس به زبان ساده

 

زعفران در بازار جهانی به چند شکل معامله می‌شود؟

بر اساس استانداردهای تعیین شده در بورس و با توجه به کیفیت و خصوصیات زعفران، آن را به دو نوع رشته‌ای بریده ممتاز (نگین) و رشته‌ای درجه یک (پوشال معمولی) تقسیم می‌کنند. رشته‌ای بریده ممتاز (نگین) کیفیت بالاتر و قیمت بیشتری دارد و معمولا با نام سر گل زعفران برای استفاده‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. رشته‌ای درجه یک (پوشال معمولی) نیز کیفیت بالایی دارد و معمولاً برای استفاده‌های معمولی مناسب است. تعیین دقیق نوع زعفران بستگی به استانداردها و قوانین مورد استفاده در هر کشور یا بورس کالا دارد.

 

نمونه قرارداد آتی زعفران

 

چه کسانی در قرارداد آتی زعفران نقش دارند؟

در قرارداد آتی زعفران، دو نفر یا دو طرف اصلی نقش مهمی دارند و برخی دیگر نقشی فرعی ایفا می‌کنند؛ از جمله:

 1. فروشنده: فروشنده، صاحب زعفران است که قصد دارد زعفران خود را در قرارداد آتی به فروش برساند. فروشنده مسئول تامین زعفران با کیفیت مشخص شده، تحویل زمانی مقرر و طبق شرایط تعیین شده در قرارداد است.
 2. خریدار: خریدار، فرد یا شرکتی است که می خواهد مقدار مشخصی زعفران با کیفیت را تحویل بگیرد. خریدار مسئول پرداخت قیمت تعیین شده و انجام تعهدات خود در قرارداد است.
 3. واسطه ها: در برخی موارد ممکن است واسطه‌ها نیز در فرآیند قرارداد آتی زعفران حضور داشته باشند. آنها نقش واسطه و تسهیل‌کننده را بین فروشنده و خریدار ایفا می‌کنند و در بستن و اجرای قرارداد نقش دارند.

چگونه می‌توانیم کد آتی کالا (زعفران) بگیریم؟

قبل از گرفتن کد معاملاتی باید کد بورسی داشته باشید و برای داشتن کد بورسی نیاز به ثبت نام در سامانه سجام دارید. این نکته را فراموش نکنید که بعد از دریافت کد بورسی برای شرکت در معاملات قراردادهای آتی کالا نیاز به کد معاملی مخصوص دارید.

بیشتر بخوانید:   قرارداد اختیار معامله در بورس چیست؟ + بررسی انواع آن

 

چه عواملی بر قیمت زعفران تاثیر می‌گذارند؟

قیمت زعفران تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. برخی از عوامل کلیدی عبارتند از:

 1. تقاضا و عرضه: مقدار تقاضا و عرضه زعفران در بازار می‌تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد. افزایش تقاضا و کاهش عرضه می‌تواند به افزایش قیمت زعفران منجر شود و بالعکس.
 2. شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی، از جمله بارش باران، دما و رطوبت، می‌تواند بر کیفیت و سازماندهی زعفران تأثیر بگذارد. این عامل می‌تواند از طریق کاهش تولید یا کیفیت پایین تر محصول، قیمت را افزایش دهد.
 3. هزینه تولید: عوامل مرتبط با تولید زعفران، مانند قیمت بذر، کود، آبیاری، کارگری و دیگر هزینه‌های مرتبط در فرآیند کاشت و برداشت می‌توانند قیمت زعفران را تحت تأثیر قرار دهند.
 4. قوانین و مقررات: نرخ مالیات و صدور مجوزها می‌توانند تأثیر زیادی بر قیمت زعفران داشته باشند. قوانین تجاری و صادراتی نیز ممکن است بر قیمت زعفران تأثیرگذار باشند.
 5. تغییرات ارزش ارز: زعفران یکی از محصولات صادراتی است و قیمت آن می‌تواند تحت تأثیر تغییرات ارزش ارز باشد. افزایش یا کاهش ارزش ارز ممکن است قیمت زعفران در بازار جهانی را تغییر دهد.
 6. محدودیت‌های تجاری: محدودیت‌های صادراتی یا ورودی می‌توانند قیمت زعفران را تحت تأثیر قرار دهند. این محدودیت‌ها می‌توانند به دلیل سیاسی، اقتصادی یا جنگیدن با تقاضای جهانی برای زعفران اعمال شوند.

نمونه ی قرارداد آتی زعفران در بورس کالا، به شکل زیر است:

تابلو آتی زعفران

 

منظور از حداقل وجه تضمین در بازار آتی چیست؟

معمولاً هر بازار آتی (بازار قراردادهای آتی) یکسری الزامات و قوانین خاصی دارد که ممکن است حداقل وجه تضمین را تعیین کنند. حداقل وجه تضمین  به مبلغی اشاره دارد که بازیگران ( خریداران و فروشندگان) در این بازار باید از آن به عنوان یک تضمین برای معاملات خود استفاده کنند. معمولاً حداقل وجه تضمین براساس نوع معامله، نوع دارایی مورد معامله و یا نوع بازار آتی متفاوت است. معمولا حداقل وجه تضمین قراردادهای آتی زعفران حدود ۷۰ درصد وجه تضمین اولیه تعیین شده می‌باشد.

بیشتر بخوانید:   اوراق مشارکت چیست؟ | کاربردها و انواع آن

 

کارمزد آتی زعفران

 

منظور از پوشش ریسک چیست؟

پوشش ریسک به اقدامات و استراتژی‌هایی اشاره دارد که به منظور کاهش یا مدیریت خطرات و تهدیداتی که ممکن است بر یک سازمان یا فرد تأثیرگذار باشد، انجام می‌شود. هدف اصلی پوشش ریسک این است که به ما اطمینان بدهد که در صورت وقوع رویدادهای ناخواسته، ما در حالتی هستیم که به طور مناسب با آنها برخورد کنیم و تأثیر آنها را کاهش دهیم. پوشش ریسک می‌تواند شامل استفاده از ابزارهای مالی مانند بیمه، قراردادهای آتی، ارز، مشتقات مالی و سایر وسایل مالی دیگر باشد.

 

سخن آخر

همانطور که قبلا اشاره کردیم قرارداد آتی کالا یک نوع قرارداد مالی است که برای خرید یا فروش کالای مشخص در آینده بسته می‌شود. در این نوع قرارداد، طرفین تعهد می‌کنند تا در تاریخ مشخصی تحت شروطی معین به تبادل کالا و پرداخت وجه بپردازند. از جمله کالاهایی که در قراردادهای آتی معامله می‌شوند می‌توان به ارزها، سایر سرمایه‌گذاری‌ها مانند نفت، طلا، زعفران و… اشاره کرد. اما در صورتی که کسی نتواند قرارداد آتی کالا را اجرا کند، معمولاً عواقب و مسئولیت‌های حقوقی و مالی بر عهده او خواهد بود. این مسئله می‌تواند از طریق توافق و قوانین قرارداد تعیین شود. ما در این مقاله تمام نکات لازم قرارداد آتی زعفران را برای شما عنوان کردیم. اگربه دنبال کسب اطلاعات مفید درباره بورس هستید می‌توانید به وبسایت گروه مالی آرادفین مراجعه کنید. متخصصان این گروه همیشه و در هر حال آمادگی پشتیبانی از شما را دارند.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *