اوراق گام بورس چیست؟ + نحوه خرید + مزایا

اوراق گام چیست؟

اوراق گام، به گواهینامه های اعتباری تولیدی اشاره دارد که ابزارهای مالی مبتنی بر تولید در بنگاه های اقتصادی است. این اوراق که به عنوان اوراق قرضه گام نیز شناخته می شوند، به عنوان ابزار تامین مالی، توسط شرکت ها و واحدهای اقتصادی استفاده می شوند. این اوراق، در هر دو بازار پول و سرمایه قابل معامله هستند.

در اصل، اوراق قرضه گام، به شرکت ها اجازه می دهد تا اوراق قرضه را برای جذب نقدینگی و اعتبار برای اهداف تولید منتشر کنند. پس از انتشار، این اوراق را می توان در بازار خرید و فروش کرد. اوراق گام را می توان به عنوان سرمایه با ارزشی برای شرکت هایی که به دنبال تامین مالی هستند بیان کرد.

 

کاربرد اوراق گام در بورس

اوراق گام را می توان در بازار سهام، به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد. دارندگان این اوراق، حق دارند اوراق قرضه را تا زمان سررسید نگه دارند و در این مرحله می توانند آنها را به بنگاه اقتصادی متعهد، بفروشند و پول خود را دریافت کنند. از طرف دیگر، دارندگان این اوراق می توانند اوراق قرضه گام خود را، قبل از سررسید از پیش تعیین شده در بورس کالا بفروشند. این انعطاف‌پذیری، اوراق گام برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال به حداکثر رساندن بازده خود هستند، یک ابزار مالی همه‌کاره است.

 

مراحل دریافت اوراق گام

دریافت اوراق قرضه گام شامل چندین مرحله است که به شرح زیر است:

1 – اعتبار سنجی تعهد

برای دریافت اوراق گام، ابتدا یک شرکت باید درخواست خود را به بانک ارائه کند. بانک درخواست را تایید و سقف انتشار اوراق گام را تعیین خواهد کرد.

2 – معرفی متقاضی به بانک

در این مرحله متعهدی که می خواهد مواد اولیه را از شرکت دیگری (متقاضی) خریداری کند، باید متقاضی را به بانک معرفی کند. در حقیقت، متقاضی همان شرکتی است که اقدام به فروش مواد اولیه کرده و به جای پول خود، اوراق گام با سود تثبیت شده در سررسید، دریافت می کند. متقاضی به جای استفاده از وجوه خود، اوراق قرضه را با بهره در سررسید ارائه می کند. متقاضی می تواند اوراق قرضه را تا سررسید نگه دارد یا قبل از سررسید آن را بفروشد.

بیشتر بخوانید:   نرخ بهره چیست + فرمول محاسبه نرخ بهره

3 – درخواست انتشار اوراق قرضه گام از سوی متقاضی

تامین کننده مواد اولیه که شرکت متقاضی می باشد، در ازای مدارکی که از شرکت اول دریافت و به بانک تحویل می دهد، تقاضای انتشار اوراق گام را دارد. هنگامی که بانک درخواست را تأیید کرد، اوراق قرضه منتشر شده و برای تجارت در دسترس قرار می گیرد.

 

معاملات اوراق قرضه گام چگونه است؟

اوراق گام ، یک دوره سررسید یک ساله دارند و می توان آنها را از طریق بازارهای خارج از بورس (OTC)، بورس کالا و سیستم گام معامله کرد. دارندگان اوراق این اختیار را دارند که اوراق خود را قبل از سررسید با قیمت تخفیفی بفروشند یا می توانند اوراق را تا سررسید نگه دارند و با تحویل آن به بانک پول خود را دریافت کنند. این انعطاف پذیری در معاملات اوراق قرضه، اوراق قرضه گام را به یک گزینه سرمایه گذاری مناسب و در دسترس برای سرمایه گذاران تبدیل می کند.

 

نکات مهم در مورد اوراق گام

در مورد اوراق قرضه گام، چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

1 – اشخاص حقیقی، مجاز به مشارکت در خرید و فروش اوراق گام نیستند. تنها شرکت هایی می توانند وارد سامانه انتشار و مدیریت اوراق گام شوند که مراحل اعتبار سنجی نزد بانک های عامل را طی کرده باشند.

در صورتی که شرکتی در موعد مقرر به تعهدات خود عمل نکند و بانک مجبور به توقیف و فروش اوراق باشد، شرکت دیگر در آینده، واجد شرایط درخواست انتشار اوراق گام نخواهد بود.

شرکتی که سابقه خوبی دارد، ممکن است در سال های بعد، سقف اعتباری او برای دریافت اوراق گام افزایش یابد.

بیشتر بخوانید:   حق تقدم چیست؟ | به زبان ساده

 

آیا اوراق‌گام دارای سقف هستند؟

سقف صدور و خرید اوراق قرضه گام، از طریق شبکه بانکی و سقف تضمین برای هر موسسه اعتباری، توسط هیات مدیره بانک مرکزی معین می شود.
تبصره ۱:
آستانه عمومی برای صدور اوراق قرضه گام، حداقل ۶۵ درصد برای بنگاه‌ های کوچک و متوسط (کمتر از 150 نفر شاغل) و باقی آن برای بنگاه‌ های بزرگ (بالای 150 نفر) اعمال می‌شود.
تبصره ۲:
بانک مرکزی بسته به عملکرد بنگاه یا موسسه اعتباری در حوزه ضمانت و دریافت مطالبات ناشی از اوراق بهادار منتشر شده، نسبت به سقف ضمانت اقدام می‌کند.

 

سقف اعتباری اوراق گام برای هر شرکت

سقف اعتبار برای هر شرکت متعهد، همانطور که در صورت های مالی حسابرسی شده گزارش شده است، بر اساس فروش سال گذشته آنها، محاسبه می شود. سقف اعتباری معادل 120 درصد فروش شرکت، پس از کسر مانده تسهیلات مربوط به تامین مالی سرمایه در گردش و تعهدات ناشی از اوراق گام قبلی منتشر شده از طریق شبکه بانکی می باشد. بانک مرکزی هر ساله سقف ضمانت نامه اورق گام را تعیین و به بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ می کند. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که محدودیت های اعتباری برای اوراق قرضه گام، به طور منصفانه و ثابت برای همه شرکت های شرکت کننده در برنامه محاسبه می شود.

 

 

مزایای اوراق گام بورس

اوراق گام بورس، به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط، دارای مزایای متعددی است. این ابزار جدید تامین مالی، اخیرا وارد بازار سرمایه شده و منبع تامین مالی جایگزینی را برای شرکت ها فراهم می کند. با استفاده از اوراق قرضه گام، شرکت ها می توانند وابستگی خود، به وام های بانک ها را کاهش دهند که به نوبه خود بار مالی بانک ها را کاهش می دهد.

یکی از مزایای کلیدی اوراق گام بورس این است که به چرخش چرخ تولید کمک می کند. شرکت هایی که از این اوراق برای خرید مواد اولیه استفاده می کنند، می توانند بدون وقفه به تولید خود ادامه دهند. سپس می توانند اوراق قرضه را با بهره در سررسید یک ساله بازپرداخت کنند. این تضمین می کند که فرآیند تولید بدون وقفه باقی می ماند و به شرکت ها کمک می کند تا عملیات خود را حفظ کنند و کسب و کار خود را توسعه دهند.

بیشتر بخوانید:   ارزش خالص دارایی (NAV) چیست؟+نکات طلایی سرمایه گذاری

 

عناصر گواهی اعتبار مولد “گام”

گواهی اعتبار مولد، که به عنوان اوراق قرضه گام نیز شناخته می شود، شامل سه بازیگر کلیدی است:

  • بانک
  • شرکت متعهد
  • خریدار/متقاضی

 

اصطلاحات مورد استفاده در اوراق گام بورس

مؤسسه اعتباری نماینده

بانک یا موسسه اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی، که بنا به درخواست شرکت متقاضی اقدام به انتشار اوراق می کند و مبلغ اسمی را در سررسید بازپرداخت می کند.

شرکت

اشخاص حقوقی دارای مجوز فعال در بخش های اقتصادی مولد.

شرکت متعهد

شرکتی که نهاده هایی از جمله کالا و خدمات را خریداری می کند و سفته را به شرکت فروشنده ارائه می کند.

شرکت متقاضی

شرکت فروشنده که اوراق گام را پس از صدور دریافت می کند.

سیستم

سیستم انتشار و مدیریت اوراق مشارکت در بازار پول و سرمایه.

محدودیت گارانتی

حداکثر میزان مجاز ضمانت اوراق برای مؤسسه اعتباری عامل.

محدودیت اعتبار

حداکثر مبلغی که شرکت متعهد می تواند از اوراق قرضه بهره مند شود.

 

سوالات متداول

اوراق گام چیست؟

گواهینامه های اعتباری تولیدی هستند که مواد خام را برای شرکت های تولیدی که ممکن است بودجه کافی نداشته باشند، فراهم می کند.

چرا اوراق گام صادر می شود؟

اوراق قرضه گام، عمدتا برای رسیدگی به موضوع شکست چرخه تولید در شرکت های کوچک و متوسط منتشر می شود.

ارزش اسمی اوراق قرضه چقدر است؟

ارزش اسمی اوراق قرضه گام، 100000 ریال ایران است.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *