نحوه ی ثبت نام سجام به چه صورت است؟ + نکات مهم

ثبت نام سجام

سامانه سجام چیست؟

در سال‌های اخیر بازار بورس شهرت بیشتری پیدا کرده و افراد بیشتری به دنبال فعالیت در این عرصه معاملاتی هستند. فعالیت در بورس بدون ثبت نام سجام امکان‌پذیر نیست. سجام در حقیقت مخفف سامانه جامع اطلاعات مشتریان است و توسط شرکت سرمایه‌گذاری اوراق بهادار ایجاد شده است. هدف از ایجاد این سامانه، یکپارچه سازی اطلاعات معامله‌گران بازار سرمایه و دسترسی راحت‌تر آنها به خدمات این بازار می‌باشد. به وجود آمدن این سامانه انجام بسیاری از امور بورسی را برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نسبت به گذشته آسان‌تر کرده است.

 

مراحل ثبت نام سجام چگونه است؟

مراحل ثبت نام سجام به طور کلی شامل دو مرحله ثبت نام و احراز هویت می‌باشد. در ابتدای کار شما باید به سامانه سجام مراجعه کنید و مراحل ثبت نام غیرحضوری را پشت سر بگذارید. در مرحله اول ثبت نام غیرحضوری شما اطلاعات شخصی خودتان را وارد سامانه می‌کنید. پس از وارد شدن اطلاعات توسط شما، سامانه برای بررسی صحت آنها استعلام می‌گیرد. با پایان ثبت نام غیرحضوری شما باید یا به یکی از مراکز منتخب احراز هویت که توسط سجام معرفی می‌شوند مراجعه کنید یا به صورت غیرحضوری این کار را انجام دهید. نهایتاً با دریافت کد بورسی و تاییدیه سهامدار در سجام کار شما در این سامانه به پایان می‌رسد. هر کدام از این مراحل را در ادامه با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

ثبت نام سجام

آشنایی با فرآیند ثبت نام غیر حضوری سجام؛ نحوه ورود به بخش ثبت نام

بخش غیر حضوری ثبت نام سجام در چند مرحله انجام می‌پذیرد. ابتدا شما باید با فرآیند ورود به قسمت ثبت نام آشنا شوید. این فرآیند به صورت زیر است.

  • ورود: برای ثبت نام سجام ابتدا باید به پایگاه اینترنتی این سامانه به آدرس https://www.sejam.ir/ مراجعه نمایید. پس از ورود به سایت باید گزینه ثبت نام در سجام را انتخابکنید. این گزینه را می‌توانید در نوار بالایی سایت به راحتی مشاهده کنید.
  • شماره همراه: اولین چیزی که برای ثبت نام در سامانه سجام از شما درخواست خواهد شد یک شماره تلفن همراه است.دقت داشته باشید که این شماره تلفن همراه باید تحت مالکیت خودتان باشد. اگر شماره سیم کارتی که وارد سامانه می‌کنید تحت مالکیت فرد دیگری باشد در آینده دچار مشکلات متعددی خواهید شد و سامانه امکان استفاده از خدمات خود را برای شما فراهم نمی‌کند.
  • کد تایید و کد ملی: پس از وارد کردن شماره همراه، یک کد تایید 5 رقمی برای شما ارسال می‌شود که باید آن را در قسمت مربوطه درج نمایید. همچنین برای اینکه وارد بخش ثبت نام سامانه سجام شوید باید کد ملی خودتان را در قسمتی که مربوط به آن است وارد کنید.گزینه دیگری که در این بخش با آن مواجه می‌شوید نوع مشتری است. در این قسمت به جز شرکت‌هایی که قرار است در سامانه سجام ثبت نام کنند، بقیه افراد باید گزینه حقیقی ایرانی را انتخاب نمایند.
بیشتر بخوانید:   کارگزاری چیست؟ + فرایند ثبت نام در برترین گارگزاری ها

 

 

سامانه سجام

 

آشنایی با فرآیند ثبت نام غیر حضوری سجام؛ تکمیل فرم‌ها و استعلام اطلاعات

پس از اینکه مراحل مقدماتی را پشت سر گذاشتید و وارد بخش ثبت نام سجام شدید، باید اقدام به تکمیل فرم‌ها نمایید. فرم‌هایی که لازم است تکمیل نمایید را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • اطلاعات هویتی: اولین فرم مربوط به اطلاعات هویتی شما است.در این فرم شما باید اطلاعاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، نام پدر، جنسیت، شماره شناسنامه، سریال شناسنامه، محل صدور، محل تولد و تاریخ تولد را درج کنید.
  • اطلاعات ارتباطی: در فرم بعدی شما باید موقعیت جغرافیایی محل زندگی خود را برای سامانه مشخص نمایید. اطلاعاتی که در این مرحله باید وارد سامانه کنید عبارتند از نام کشور، استان، شهر، بخش، خیابان، کوچه، پلاک، شماره تلفن ثابت، کد پستی و تلفن اضطراری.
  • اطلاعات شغلی:در این فرم شما باید شغل خودتان را مشخص کنید و اطلاعات مربوط به آن را تکمیل نمایید. اگر در مشاغلی مثل مشاغل خانگی، بازار آزاد، فریلنسری و… فعالیت دارید به جای برخی از اطلاعات خواسته شده می‌توانید اطلاعات محل زندگی خودتان را مجدداً وارد کنید. مثلاً برای آدرس شرکت و کد پستی یا تلفن ثابت می‌توانید این کار را انجام دهید.
  • اطلاعات مالی: فرم دیگری که برای ثبت نام سجام لازم است آن را تکمیل نمایید اطلاعات مالی نام دارد. در این فرم شما باید میزان آشنایی خودتان با مفاهیم مالی و سرمایه‌گذاری را مشخص کنید.تکمیل تمام اطلاعات خواسته شده در این فرم ضروری نیست و می‌توانید برخی از آنها را پر نکنید.
  • اطلاعات حساب بانکی:در این بخش شما باید اطلاعات یک حساب بانکی تحت مالکیت خودتان را وارد نمایید. از جمله اطلاعاتی که لازم است در این بخش به سامانه ارائه دهید می‌توانیم به شماره حساب، نوع شماره، بانک صادر کننده حساب، شعبه صادر کننده آن، کد شعبه و شماره شبا اشاره نماییم. همچنین باید تایید کنید که حساب پیش فرض شما برای فعالیت در بورس همین حسابی است که مشخصات آن را وارد کرده‌اید.
  • استعلام اطلاعات: پس از اینکه تمامی فرم‌ها را تکمیل کردید، سامانه برای تایید صحت آنها از مراجع ذی صلاح استعلام می‌گیرد.شما باید مدت زمان کوتاهی صبر کنید تا سامانه صحت اطلاعاتتان را تایید کند. در صورت عدم تایید برخی از اطلاعات باید نسبت به ویرایش آنها اقدام نمایید. نتیجه استعلام به صورت پیامک برای شما ارسال می‌شود.
بیشتر بخوانید:   صندوق سهامی چیست؟ آیا مناسب سرمایه گذاری است؟

 

احراز هویت سجام

 

احراز هویت چگونه انجام می‌شود؟

شاید مهمترین مرحله در ثبت نام سجام احراز هویت باشد. پس از اینکه سامانه سجام صحت اطلاعات وارد شده توسط شما را تایید کرد می‌توانید برای احراز هویت اقدام کنید. در گذشته احراز هویت سجام فقط به صورت حضوری امکان‌پذیر بود. با این حال در حال حاضر این کار را می‌توانید هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری انجام دهید. در روش حضوری باید به یکی از مراکز منتخب احراز هویت که توسط سامانه سجام معرفی می‌شود مراجعه نمایید.

لیست مراکز منتخب سامانه سجام را می‌توانید با کلیک بر روی گزینه مراکز احراز هویت در نوار بالایی سایت این سامانه دریافت کنید. برای پیدا کردن نزدیک‌ترین مرکز احراز هویت باید استان و شهر خودتان را انتخاب کنید تا اطلاعات مراکز برای شما به نمایش گذاشته شود. معمولا اکثر دفاتر پیشخوان دولت این کار را می‌توانند برای شما انجام دهند. روش احراز هویت غیرحضوری هم به صورت الکترونیکی و با کمک وب سایت سامانه یا اپلیکیشن موبایل قابل انجام است. پس از اینکه هویت شما به وسیله سامانه مورد تایید قرار گیرد، ثبت نام به اتمام می‌رسد و کد بورسی شما صادر می‌گردد.

 

آیا برای ثبت نام سجام باید هزینه پرداخت کنیم؟

برای ثبت نام سجام شما دو مرتبه باید هزینه پرداخت کنید. مرتبه اول زمانی است که پس از وارد کردن کد تایید و کد ملی به قسمت ثبت نام ورود پیدا کرده‌اید. به محض اینکه وارد قسمت ثبت نام شوید قبل از آنکه فرم‌ها برای شما به نمایش در بیاید هزینه ثبت نام در سامانه اعلام می‌گردد. شما باید این هزینه را از طریق درگاه بانکی پرداخت کنید تا بتوانید به تکمیل اطلاعات فرم‌ها بپردازید. مرتبه دومی که باید برای ثبت نام در سامانه سجام هزینه پرداخت کنید مربوط به احراز هویت می‌شود. البته اگر بخواهید این کار را به صورت حضوری و از طریق دفاتر پیشخوان دولت انجام دهید باید برای آن هزینه پرداخت کنید. سامانه سجام اعلام کرده است که هزینه احراز هویت برای شخص اصیل ۱۱۱ هزار ریال و برای نماینده قانونی او ۱۲۷ هزار ریال تعیین می‌شود.

 

سجام

 

چگونه می‌توانیم اطلاعات خودمان در سجام را ویرایش کنیم؟

برای ویرایش اطلاعات در سجام ابتدا باید وارد سایت این سامانه شوید. سپس لازم است گزینه ویرایش اطلاعات را که زیر نشان سامانه جامع اطلاعات مشتریان قرار دارد انتخاب کنید. اکنون صفحه جدیدی برای شما باز می‌شود و در آن باید شماره تلفن همراهی که در سجام ثبت کرده‌اید را وارد نمایید. پس از وارد کردن شماره موبایل و کد امنیتی باید منتظر ارسال کد تایید بمانید. به محض اینکه کد تایید برای شما پیامک شد می‌توانید آن را در سامانه وارد کنید و با درج کد ملی خودتان در قسمت مربوط به آن به صفحه ویرایش اطلاعات منتقل شوید. اکنون می‌توانید اطلاعاتی که قبلاً در هر فرم ثبت نام سجام وارد کرده‌اید را ویرایش نمایید.

بیشتر بخوانید:   آشنایی با صندوق طلا + مزایا و سودآوری

 

از طریق سجام می‌توانیم وضعیت سهام عدالت خودمان را بررسی کنیم؟

اصلاً برای اینکه بخواهید وضعیت سهام عدالت خودتان را بررسی کنید لازم است ابتدا ثبت نام سجام را پشت سر بگذارید. برای بررسی وضعیت سهام عدالت پس از اینکه ثبت نام خود را با موفقیت پشت سر گذاشتید باید وارد وبگاه سجام شوید. پس از ورود به سایت این سامانه، گزینه سهام عدالت را پیدا کنید و روی آن کلیک نمایید. اکنون به یک صفحه جدید منتقل می‌شوید و در آنجا باید به دنبال گزینه مشاهده دارایی سهام عدالت و انتخاب آن بگردید. به محض اینکه این گزینه را انتخاب کنید صفحه‌ای برای شما نمایش داده می‌شود که در آن باید کد ملی خودتان را درج نمایید. وارد کردن کد ملی شما را به مرحله بعدی می‌برد و در آنجا باید کد امنیتی را وارد کنید. پس از آن، کد تایید ورود به باشگاه سهام عدالت برای شما ارسال می‌گردد که با وارد کردن آن می‌توانید وضعیت سبد سهامی خودتان را تماشا کنید.

 

نحوه ثبت نام سجام

 

با سجامی شدن چگونه می‌توانیم در بورس فعالیت کنیم؟

ثبت نام سجام گام اول شما برای فعالیت در بورس است. پس از ثبت نام در سجام باید به دنبال یک کارگزاری معتبر و تشکیل حساب معاملاتی در آن باشید. با تشکیل حساب در یک کارگزاری می‌توانید در معاملات بورس شرکت نمایید. البته توصیه ما این است قبل از آنکه بخواهید وارد بورس شوید ابتدا دوره‌های آموزشی مربوط به آن مثل تحلیل تکنیکال و بنیادی را پشت سر بگذارید. بدون آشنایی با مفاهیم تکنیکال و بنیادی نمی‌توانید در بورس به موفقیتی برسید. شما می‌توانید این دوره‌ها را در سایت‌های اینترنتی معتبری مثل گروه مالی آرادفین پشت سر بگذارید و سپس وارد دنیای معاملات بورس شوید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *