تفاوت سبدگردانی اختصاصی و صندوق سرمایه گذاری در بورس

تفاوت صندوق سرمایه گذاری و سبدگردانی

امروزه همه مردم به دنبال شغلی هستند که خودشان کارفرمای خودشان باشند. در خانه بنشینند و پول در بیاورند، بدون چک و چانه زدن و خستگی. بورس فضایی است که این امکان را برای مردم فراهم کرده است. بورس یک بازار مالی است که در آن اوراق بهادار مانند سهام، اوراق قرضه، انواع مشتقات مالی ، انواعی از کالاها و … خرید و فروش می‌شوند. اما باید مراقب باشید که بی گدار به آب نزنید، آشنایی با مفاهیم و اطلاعات اولیه بورسی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. ما در این مقاله از گروه مالی آرادفین به تفاوت سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری در بورس خواهیم پرداخت.

 

منظور از سبدگردانی اختصاصی چیست؟

یکی از روش های سرمایه گذاری در بورس ، سبد گردانی است. سبدگردانی اختصاصی در بورس به معنای انتخاب و تشکیل یک سبد سهام اختصاصی توسط سرمایه‌گذار یا گروهی از متخصصان در این زمینه است. در این روش، سرمایه‌گذار یا گروهی از سرمایه‌گذاران در طول یک فرایند تحلیلی و پژوهشی، سهام‌هایی را که پتانسیل رشد و عملکرد مطلوبی دارند، انتخاب و به صورت یک سبد ایجاد می‌کنند.

 

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

 

اهداف سبدگردانی اختصاصی چیست ؟

اهداف سبدگردانی اختصاصی می‌تواند شامل افزایش عملکرد و عواید سرمایه‌گذاری، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری یا تنظیم قابلیت دسترسی به بازارهای خاص باشد. این روش یکی از روش‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری در بورس است.

 

مزایای سبدگردانی اختصاصی چیست؟

سبدگردانی اختصاصی در بورس مزایا و فواید زیادی دارد. برخی از مهمترین مزایا عبارتند از:

 1. تنوع سرمایه‌گذاری: با داشتن سبد سهام اختصاصی، سرمایه‌گذار می‌تواند سرمایه خود را در چندین سهم مختلف تقسیم کند. این تنوع سبدگردانی به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد، زیرا اگر سهمی عملکرد ضعیفی داشته باشد، با سایر سهام موجود در سبد می‌تواند ضرر ها را جبران کند.
 2. امکان دسترسی به بازارهای خاص: با تشکیل سبدگردانی اختصاصی می‌توان به راحتی به انواعی از بازارهای خاص دسترسی داشت.
 3. در امان ماندن از نوسانات بازار: با ساخت سبد گردانی اختصاصی، می‌توان از تحرکات و نوسانات قیمت‌ها در بازار نهایت استفاده را کرد و از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

 

منظور از صندوق های سرمایه گذاری در بورس چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری در بورس، نوعی صندوق‌ هستند که در بورس قابلیت خرید و فروش دارند. خریداران هیچ نقشی در انتخاب سهام ندارند، بلکه این سهام توسط گروهی کارشناسی شده انتخاب و در قالب صندوق سرمایه‌گذاری به مشتریان ارائه می‌شود. هدف این صندوق ها بازسازی یا ردیابی عملکرد یک شاخص مربوط به بازار سرمایه است.

بیشتر بخوانید:   رفتار گله ای چیست؟ | نحوه اجتناب از رفتار گله ای

 

مزایای  صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

مزایای استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس عبارتند از :

 • هزینه‌های کمتر نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام
 • تنوع در سرمایه‌گذاری به دلیل وجود سبد گردانی در صندوق و امکان خرید و فروش آسان در بورس
 • علاوه بر موارد بالا در خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران می‌توانند در تغییرات عمومی بازار سرمایه شرکت داشته باشند بدون اینکه نیازی به خرید و فروش مستقیم سهام داشته باشند.

 

تفاوت سبدگردانی اختصاصی و صندوق سرمایه گذاری

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس سبد دارایی در حقیقت به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ از جمله:

 1. صندوق‌های سهامی: این نوع صندوق‌ها تمرکزشان بر سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها است. سهامی که در سبد دارایی این صندوق‌ها وجود دارند، ممکن است از شرکت‌های کوچک، متوسط یا بزرگ باشند و تمامی صنعت‌ها را دربرگیرند. هدف این صندوق‌ها، از طریق سرمایه‌گذاری در سهام، به دست آوردن سود و افزایش سرمایه است.
 2. صندوق‌های سهام مختلط: این نوع صندوق‌ها علاوه بر سرمایه‌گذاری در سهام، در سایر ابزارهای مالی مانند اوراق بهادار، اوراق قرضه و سایر سرمایه‌گذاری‌ها نیز سرمایه‌گذاری می‌کنند. هدف این صندوق‌ها تنوع سبد دارایی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است.
 3. صندوق‌های درآمد ثابت: این نوع صندوق‌ها دارایی‌های مشخصی را در سبد دارایی خود دارند و به اصول و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری مشخصی تعهد دارند. برخی از نمونه‌های این دسته از صندوق‌ها شامل صندوق‌های اختلاطی و صندوق‌های سرمایه درآمد ثابت است.
 4. صندوق سرمایه‌گذاری کالایی : نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که در سبد دارایی خود بر روی کالاها سرمایه‌گذاری می‌کند. این کالاها ممکن است شامل کالاهای اولیه مانند نفت، گاز طبیعی، طلا و نقره، مواد معدنی و … باشد یا کالاهای قابل دسترسی عمومی مانند گندم، قند، کاکائو و تنباکو.

 

مقایسه سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

 

تفاوت سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری در بورس چیست؟

 1. عملکرد

تفاوت اصلی بین سبدگردانی اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس در روش‌های عملکرد و منبع سرمایه است. در روش سبدگردانی اختصاصی یک سرمایه‌گذار یا یک تیم متخصص برای مدیریت سرمایه و سهام خود مشورت می‌کند. در این حالت، سرمایه‌گذار تصمیمات سرمایه‌گذاری را بر اساس هدف‌های خود، انواع ریسک ها ، استراتژی سرمایه‌گذاری و تحلیلات مالی خود می‌گیرد. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، یک صندوق به نمایندگی از تعداد زیادی سرمایه‌گذاران تشکیل می‌شود. سرمایه‌گذاران سهام صندوق را خریداری و سرمایه خود را به صورت مساوی بین تعدادی سهم‌های موجود در صندوق تقسیم می‌کنند.

 1. مدیریت
بیشتر بخوانید:   اوراق سلف چیست و چه کاربردی در سرمایه گذاری دارد؟

در سبدگردانی اختصاصی، سبدگردان مسئول انتخاب سهام مناسب و مدیریت ریسک است. تصمیمات سرمایه‌گذاری در صندوق توسط یک مدیر سرمایه‌گذاری حرفه‌ای گرفته می‌شوند. این مدیر سرمایه‌گذاری معمولا بر اساس استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق و الزامات قانونی مربوطه عمل می‌کند.

 1. نحوه خرید

در مورد سبدگردانی اختصاصی، سرمایه‌گذار می‌تواند به صورت مستقیم سهام خاصی را در بورس خریداری کند و در صورت لزوم ترکیب سبد را تغییر دهد. البته به سرمایه اولیه بزرگ‌تری با توجه به تعداد سهام خریداری شده نیاز است. در مقابل، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سهام خریداری شده توسط صندوق به نمایندگی از سرمایه‌گذاران، با توجه به قیمت سهم ها در بازار، تعدیل می‌شوند. سرمایه‌گذاران با خرید سهم‌های صندوق، به طور مجازی سهام‌هایی که در اختیار صندوق قرار دارند را خریداری می‌کنند. این به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد به صورت مستقیم در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، بدون این که نیازی به سرمایه بزرگی داشته باشند.

 1. هزینه‌ها

در سبدگردانی اختصاصی ممکن است سرمایه گذاران با سرمایه اضافی رو به رو باشند، زیرا به تکنولوژی و مهارت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری نیاز دارند. همچنین، هزینه‌های تراکنش ممکن است بالا برود زیرا سرمایه‌گذار باید برای هر خرید یا فروش سهم مبلغ تراکنش را پرداخت کند. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، هزینه‌ها معمولاً کمتر هستند زیرا هزینه‌های تراکنش برای سرمایه‌گذار توسط صندوق مدیریت می‌شود و با توجه به تعداد سرمایه‌گذاری که در صندوق وجود دارد، هزینه‌ها کم می شوند.

 1. انتخاب سهام

در سبدگردانی اختصاصی، سرمایه‌گذاران دقیقاً می‌دانند که سهام شرکت‌هایی که در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند را انتخاب کرده‌اند و این مزیت این اجازه را به آنها می‌دهد که درصد دقیقی از سرمایه خود را در هر شرکت تعیین کنند. اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران نمی‌دانند که سهام چه شرکت‌هایی را در صندوق خریداری کرده‌اند.

بنابراین، تفاوت اصلی بین سبدگردانی اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس در روش عملکرد و منبع سرمایه است. سبدگردانی اختصاصی بیشتر برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که تمایل دارند کنترل بیشتری بر سهام خود داشته باشند و آمادگی لازم برای مدیریت سرمایه و انواعی از ریسک استراتژی خود را دارند. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران در صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند و از مدیریت حرفه‌ای این صندوق برای تصمیم‌گیری و مدیریت سرمایه خود بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید:   نحوه خرید شمش طلا در بورس [ گواهی سپرده شمش طلا ]

تفاوت صندوق سرمایه گذاری و سبدگردانی

 

سبدگردانی اختصاصی بهتر است یا صندوق های سرمایه گذاری؟

تصمیم گیری در مورد استفاده از سبدگردانی اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به نیاز های فردی، هدف‌های سرمایه‌گذاری و سطح تخصص و تجربه شما بستگی دارد. در ادامه برخی از ویژگی‌های هر یک از این روش‌ها را به طور خلاصه برسی خواهیم کرد:

 1. سبدگردانی اختصاصی

 • انعطاف‌پذیری: با سبدگردانی اختصاصی، شما کاملا مسئولیت انتخاب و مدیریت سرمایه‌های خود را دارید و می‌توانید بر اساس شرایط خود سبد خرید را شکل دهید.
 • کنترل بیشتر: در سبدگردانی اختصاصی، شما کنترل کامل بر سرمایه‌گذاری‌های خود دارید و می‌توانید استراتژی‌های خاص خود را اجرا کنید.
 • هزینه بالا: برای سبدگردانی اختصاصی، به دلیل نیاز به تخصص و تحلیل بیشتر، ممکن است هزینه‌های بیشتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته باشد.
 1. صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 • سرمایه‌گذاری‌ها از تنوع بیشتری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری برخوردارند، زیرا این صندوق‌ها معمولاً در انواع دارایی‌ها و صنایع سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 • مدیریت حرفه‌ای: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیران حرفه‌ای و تیم‌های مالی با تجربه نسبت به مدیریت سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار مسئولیت دارند.
 • هزینه کمتر: در برخی از موارد، هزینه‌های مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری (مانند هزینه مدیریتی) نسبت به سبدگردانی اختصاصی کمتر است.

 

مقایسه صندوق سرمایه گذاریو و سبدگردانی

 

چه کسی می‌تواند به ما در تصمیم های بورسی کمک کند؟

لازم به ذکر است که برای تصمیم‌گیری درباره سبدگردانی اختصاصی یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بهتر است با مشاور های مالی مشورت کنید. یکی از گروه‌های مالی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، وب‌سایت گروه مالی آرادفین است . این وبسایت دارای تجربه‌ای درخشان و متخصصان متبحر در این زمینه است. شما می‌توانید انواعی از مشاوره های مالی را با خیال راحت از این سایت دریافت کنید.

 

سخن آخر

برای افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بورس هستند آشنایی با برخی از اصطلاحات ، تعاریف، مفاهیم، تفاوت ها و شباهت های می‌تواند بسیار مفید باشد. برخی از اطلاعات شامل تحلیل‌های مالی، گزارش‌های مالی، اخبار مرتبط با شرکت‌ها و صنایع مختلف، آمارها، نمودارها و سایر ابزارهای تحلیلی هستند که برای ارزیابی سهم‌ها و تصمیم‌گیری در خرید و فروش سهام استفاده می‌شود. با داشتن اطلاعات بورسی، شما می‌توانید بهترین تصمیم‌ها را در خرید و فروش سهام بگیرید، نقاط قوت و ضعف شرکت‌ها را شناسایی کنید و به تحلیل ریسک‌ها و موارد دیگر بپردازید. همچنین، با شناخت این اطلاعات، می‌توانید به کشف فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورسی بپردازید .

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *