بهترین صندوق سرمایه گذاری + بازدهی صندوق ها در سال 1402

در یک صندوق سرمایه گذاری باید به دنبال چه ویژگی هایی باشید؟ با وجود طیف گسترده ای از صندوق های سرمایه گذاری، چگونه می توانید صندوق سرمایه گذاری ایده آل را شناسایی کنید؟ این مقاله به بررسی ویژگی های یک صندوق سرمایه گذاری مناسب و نحوه انتخاب صندوقی که نیازهای شما را برآورده می کند، می پردازد. همچنین بازدهی انواع صندوق های سرمایه گذاری در سال 1402 را در اختیار شما قرار می گیرد.

 

انتخاب صندوق سرمایه گذاری ایده آل

در شرایط اقتصادی امروز، که حفظ ارزش پول در اولویت قرار دارد، سرمایه گذاری بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. با این حال، با روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در دسترس، که هر کدام ریسک ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند، تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاران می‌تواند چالش برانگیز باشد که کدام یک برای آنها مناسب است. از سوی دیگر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند، زیرا نیاز به یادگیری گسترده را از بین می‌برند و در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کنند.

انواع مختلفی از صندوق‌ها وجود دارد که هرکدام بر اساس ترکیب دارایی‌هایشان دارای سطح ریسک مشخصی هستند. بنابراین، افراد با درجات مختلف تحمل ریسک، می توانند صندوق مناسبی را انتخاب کنند. علاوه بر این، ویژگی های دیگری مانند عملکرد صندوق و دارایی های تحت مدیریت می تواند به شناسایی بهترین صندوق سرمایه گذاری کمک کند.

 

فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

یکی از عوامل کلیدی که هنگام انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باید در نظر داشت، میزان ریسکی است که سرمایه گذار مایل به انجام آن است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان به طور کلی به صندوق‌های سهام، صندوق‌های مختلط، صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های تضمین سرمایه، با درجات مختلف ریسک، طبقه‌بندی کرد. بنابراین، ارزیابی میزان تحمل ریسک قبل از انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مناسب بسیار مهم است و شاید بتوان گفت مهم ترین پارامتری است که باید قبل از خرید صندوق سرمایه گذاری به آن توجه کرد.

علاوه بر این، تخصص تیم مدیریت دارایی که مسئول مدیریت پرتفوی ها و دارایی های مختلف صندوق است، نیز می تواند یکی از ملاحظات اساسی باشد که باید قبل از خرید صندوق در نظر بگیرید.

 

ویژگی های بهترین صندوق سرمایه گذاری

برخی از ویژگی های بهترین صندوق سرمایه گذاری به شرح زیر است:

سابقه عملکرد

یکی از حیاتی ترین جنبه های یک صندوق سرمایه گذاری، سابقه عملکرد آن است. بازده تاریخی صندوق می تواند ایده ای از پتانسیل آن برای ایجاد سود به شما بدهد. بنابراین، قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، باید عملکرد تاریخی صندوق را تجزیه و تحلیل کنید.

ضریب بتا

ضریب بتا اندازه گیری نوسانات صندوق سرمایه گذاری در مقایسه با کل بازار است. این به سرمایه گذاران کمک می کند تا بفهمند صندوق چقدر ریسک دارد و چگونه ممکن است تحت شرایط مختلف بازار عمل کند.

ضریب آلفا

ضریب آلفا توانایی صندوق سرمایه گذاری در عملکرد بهتر از بازار را اندازه گیری می کند. ضریب آلفای مثبت نشان می دهد که صندوق نسبت به بازار عملکرد بهتری داشته است، در حالی که ضریب آلفای منفی به معنای مخالف است.

بیشتر بخوانید:   قرارداد اختیار معامله در بورس چیست؟ + بررسی انواع آن

دارایی های تحت مدیریت

مقدار پول سرمایه گذاری شده در یک صندوق سرمایه گذاری، که به عنوان دارایی های تحت مدیریت نیز شناخته می شود، می تواند یکی از ملاحظات اساسی باشد. این می تواند به شما ایده دهد که این صندوق چقدر در بین سرمایه گذاران محبوب است و چقدر از طرف بازار حمایت می شود. با این حال، شایان ذکر است که دارایی های بالاتر تحت مدیریت همیشه بازده بهتری را تضمین نمی کند. همچنین می توان گفت بهترین صندوق سرمایه گذاری هم، به هیچ عنوان ریسک سرمایه گذاری شما را صفر نمی کند!

در نظر گرفتن این ویژگی ها می تواند به شما کمک کند بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنید که با اهداف سرمایه گذاری و میزان ریسک پذیری شما همسو باشد.

 

اهمیت عملکرد گذشته صندوق های سرمایه گذاری

همانطور که قبلا ذکر شد، انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد، و هر یک هدف مشخصی را دنبال می کنند. برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری، ارزیابی عملکرد صندوق، در دوره های گذشته ضروری است. همه صندوق ها دارای یک وب سایت هستند که در آن سرمایه گذاران می توانند بازده دوره ای به دست آمده توسط صندوق را مشاهده کنند.

بررسی بازده صندوق، می تواند معیاری عالی، برای اندازه گیری عملکرد صندوق باشد. زیرا نشان دهنده توانایی صندوق در مقاومت در برابر نوسانات اقتصادی است. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که بازده با سطح ریسک رابطه مستقیم دارد. به عنوان مثال، مقایسه نوسانات یک شاخص کل با یک صندوق با درآمد ثابت ممکن است اطلاعات دقیقی ارائه نکند. بنابراین، مقایسه صندوق ها با سطوح ریسک مشابه برای به دست آوردن ارزیابی دقیقی از عملکرد آنها مهم است.

 

درک ضریب بتا در صندوق های سرمایه گذاری

ضریب بتا یک عامل اساسی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری است. زیرا ریسک صندوق را، با ریسک سیستماتیک شاخص کل بازار سهام، مقایسه می کند. ضریب بتا را می توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:

 

ضریب بتا در صندوق سرمایه گذاری - آرادفین

 

در اینجا “pm” نشان دهنده بازده روزانه شاخص کل بورس، “pi” نشان دهنده بازده روزانه صندوق و “n” تعداد روزهای دوره مورد بررسی است.

اگر صندوقی دارای ضریب بتای 1 باشد، درصد افزایش و کاهش قیمت واحدهای صندوق برابر با درصد افزایش یا کاهش شاخص کل خواهد بود. اگر ضریب بتای صندوق بیشتر از 1 باشد، نشان دهنده این است که نوسانات بازده صندوق بیشتر از نوسانات بازار خواهد بود.

برعکس، صندوق‌هایی با ضریب بتا کمتر از 1، نوسانات کمتری نسبت به نوسانات بازار خواهند داشت. مهم است که به خاطر داشته باشید که ضریب بتای بالاتر، همچنین به این معنی است که صندوق دارای سطح بالاتری از ریسک است. بنابراین، ارزیابی ضریب بتای صندوق در رابطه با سطح تحمل ریسک سرمایه گذار، قبل از سرمایه گذاری بسیار مهم است.

وقتی یک صندوق دارای ضریب بتای 2 باشد، به این معنی است که قیمت واحدهای آن دو برابر شاخص بازار حرکت می کند. به عنوان مثال، اگر بازار 10 درصد افزایش قیمت داشته باشد، ارزش واحدهای این صندوق 20 درصد افزایش می یابد. در مقابل، در صورت کاهش 10 درصدی بازار، ارزش واحدهای این صندوق نیز 20 درصد کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر، اگر صندوقی بتای 0.5 داشته باشد، رشد قیمت واحدهای آن با افزایش 10 درصدی شاخص بازار، 5 درصد خواهد بود و با کاهش 10 درصدی بازار، ارزش واحدهای آن 5 درصد کاهش می یابد. ٪.

بیشتر بخوانید:   قرارداد آتی زعفران چیست؟ | نحوه خرید + مزایا + سودآوری

اگر صندوقی ضریب بتای صفر داشته باشد، تحت تاثیر نوسانات بازار قرار نمی گیرد، به این معنی که بین صعود و سقوط بازار و ارزش واحدهای این صندوق ارتباطی وجود ندارد.

نکته ی مهم : توجه به این نکته ضروری است که ضریب بتا در گذشته محاسبه شده است و به هیچ عنوان، تضمینی برای پیروی سود از ضریب بتا در آینده وجود ندارد! پس به هیچ عنوان، ضریب بتا را به عنوان تنها معیار برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری قرار ندهید!

 

درک ضریب آلفا در صندوق های سرمایه گذاری

ضریب آلفا مقدار بازدهی مازاد یک صندوق را نسبت به شاخص کل بازار بورس نشان می‌دهد. در صندوق های سرمایه گذاری، به ضریب آلفا، بازده فعال نیز گفته می‌شود.

برای محاسبه ضریب آلفا می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

 

ضریب آلفا در بهترین صندوق سرمایه گذاری - آرادفین

 

در جایی که rm بازده شاخص کل بورس، rp بازده صندوق از ابتدای فعالیت، rf نرخ بازده بدون ریسک و Bp ضریب بتای صندوق است.

اگر آلفای محاسبه شده مثبت باشد، نشان دهنده عملکرد بهتر صندوق نسبت به شاخص بازار است. از سوی دیگر، اگر آلفای محاسبه شده منفی باشد، به این معنی است که صندوق نسبت به شاخص بازار ضعیف عمل کرده است.

نکته ی مهم : توجه به این نکته ضروری است که ضریب آلفا در گذشته محاسبه شده است و به هیچ عنوان، تضمینی برای پیروی سود از ضریب آلفا در آینده وجود ندارد! پس به هیچ عنوان، ضریب آلفا را به عنوان تنها معیار برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری قرار ندهید!

البته باید توجه داشت که ضریب آلفا به تنهایی نمی تواند به عنوان تنها معیار انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرد، زیرا تنها عملکرد صندوق را در مقایسه با شاخص بازار نشان می دهد و ریسک کلی صندوق را در نظر نمی گیرد. بنابراین، باید در کنار عوامل دیگری مانند بازده تاریخی و ضریب بتا استفاده شود.

شایان ذکر است که ضرایب آلفا و بتا صندوق های سرمایه گذاری را، اغلب می توان در وب سایت های مالی مانند فیپیران یافت.

 

بهترین صندوق سرمایه گذاری در فیپیران - آرادفین

 

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، سرمایه گذاران می توانند مشخصات صندوق های مختلف را در کنار یکدیگر مقایسه کنند و با کلیک بر روی نام هر صندوق به اطلاعات دقیق تری در مورد آن دسترسی پیدا کنند.

 

دارایی های تحت مدیریت صندوق در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

دارایی های تحت مدیریت (AUM) یک عامل اساسی است که باید در هنگام ارزیابی بهترین صندوق های سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. سطح AUM نشان دهنده سطح اعتماد سرمایه گذاران به صندوق است و همچنین سطح تخصص مورد نیاز برای مدیریت موثر صندوق را تعیین می کند. مدیریت حجم انبوه دارایی نیازمند تیمی با تجربه است که به همین دلیل صندوق پیشتاز کارگزاری مفید با بیش از 4 هزار میلیار تومان AUM، بزرگترین صندوق سهامی غیردولتی، در بازار سرمایه ایران است.

بیشتر بخوانید:   صندوق املاک و مستغلات چیست + نحوه خرید و فروش + مزایا

 

چگونه به اطلاعات صندوق سرمایه گذاری دسترسی داشته باشیم؟

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری، دسترسی به اطلاعات مربوط به صندوق های مختلف، مهم است. یکی از راه های انجام این کار مراجعه به سایت های شرکت مدیریت فناوری بورس اوراق بهادار تهران یا فیپیران است. این وب سایت ها اطلاعاتی در مورد صندوق های سرمایه گذاری مختلف از جمله عملکرد، سطوح ریسک و تخصیص دارایی ها ارائه می دهند.

علاوه بر این، می‌توانید از وب‌سایت‌های فردی هر صندوق نیز بازدید کنید تا به اطلاعات دقیق‌تری درباره استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، تیم مدیریت و عملکرد تاریخی آن‌ها دسترسی داشته باشید. با مقایسه اطلاعات از منابع مختلف، می توانید تصمیم آگاهانه تری در مورد اینکه کدام صندوق برای اهداف سرمایه گذاری و تحمل ریسک شما مناسب است، بگیرید.

 

سوالات متداول در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

چه عواملی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری موثر است؟

وقتی نوبت به انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری می رسد، عوامل متعددی از جمله بازده تاریخی، ضریب بتا، ضریب آلفا و دارایی های تحت مدیریت وارد عمل می شوند. با بررسی این عوامل، سرمایه گذاران می توانند عملکرد و سطح ریسک صندوق های مختلف را ارزیابی کرده و بر اساس اهداف سرمایه گذاری و تحمل ریسک خود تصمیمی آگاهانه بگیرند. توجه به این نکته ضروری است که این عوامل نباید به صورت مجزا در نظر گرفته شوند و برای ارزیابی جامع تر باید با هم تحلیل شوند.

 

آیا دارایی های تحت مدیریت در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری موثر است؟

بله، دارایی های تحت مدیریت می تواند عامل مهمی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری باشد. مقدار بالاتری از دارایی های تحت مدیریت می تواند نشان دهنده اعتماد سرمایه گذاران بیشتر به صندوق و استراتژی سرمایه گذاری آن باشد. با این حال، مهم است که عوامل دیگری مانند بازگشت تاریخی، ضریب بتا و ضریب آلفا را در تصمیم گیری آگاهانه در نظر بگیرید.

 

ضریب بتا در بهترین صندوق سرمایه گذاری چیست؟

ضریب بتا نوسان یا ریسک یک صندوق را در مقایسه با بازار اندازه گیری می کند. ضریب بتای 1 به معنای حرکت قیمت صندوق مطابق با بازار است. ضریب بتای بزرگتر از 1 به معنای ریسک پذیری صندوق است و تمایل به حرکت بیشتر از بازار دارد، در حالی که ضریب بتای کمتر از 1 به این معنی است که صندوق دارای ریسک کمتری است و کمتر از بازار حرکت می کند. بنابراین، ضریب بتا یک عامل تعیین کننده در ارزیابی و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری است.

 

ضریب آلفا در بهترین صندوق سرمایه گذاری چیست؟

ضریب آلفا عملکرد یک صندوق را نسبت به شاخص معیار آن اندازه گیری می کند و نشان دهنده بازده اضافی صندوق پس از تعدیل ریسک بازار است. آلفای مثبت نشان دهنده عملکرد بهتر صندوق از معیار است، در حالی که آلفای منفی نشان دهنده عملکرد ضعیف است. به عبارت دیگر، ضریب آلفا معیاری است از توانایی مدیر صندوق برای ایجاد بازدهی بالاتر و فراتر از آنچه بر اساس حرکات بازار انتظار می رود.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *