آیا معاملات الگوریتمی می تواند نقدشوندگی بازارها را بهبود دهد؟

می توان گفت تغییرات تکنولوژی، انقلابی در شیوه ی داد و ستد دارایی های مالی به پا کرده است. هر مرحله از فرآیند معاملات، از ورود سفارش ها گرفته تا محل معاملات و پشتیبانی سفارشات، در حال حاضر همگی به طور کامل به صورت خودکار درآمده اند.

از دستاورد این خودکار شدن، می توان به  کاهش چشمگیر هزینه های متحمل شده توسط واسطه ها اشاره کرد.

با کاهش هزینه‌های مبادله، تکنولوژی این پتانسیل را دارد که مواردی از جمله  تسهیل پوشش ریسک، بهبود نقدینگی و کارآمدتر کردن قیمت‌ها را بهبود ببخشد. همچنین می توان گفت در نهایت قادر است هزینه سرمایه شرکت ها را  به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

معاملات الگوریتمی، یک نمونه چشمگیر از این تغییر تکنولوژیکی گسترده است. در حال حاضر  بسیاری از فعالان  بازار ازجمله بانک ها، موسسات مالی، بازارگردان ها و معامله گران خرد از الگوتریدینگ استفاده می‌کنند .

الگوتریدینگ، را می توان به طور ساده این گونه  تعریف کرد که :

” برای تصمیم‌گیری خودکار درباره ی معاملات خاص، ارسال سفارش‌ها و مدیریت آن سفارش‌ها پس از ارسال، از الگوریتم‌های رایانه‌ای استفاده کنیم. “

البته معاملات الگوریتمی، مفهوم وسیع تری را در برمی گیرد که برای آشنایی با آن و درک بهتر موضوع، پیشنهاد می شود حتما مقاله ای را که در این باره نوشته شده است مطالعه کنید. همچنین می توانید در مقالات آرادفین، منحصر به فرد ترین و جامع ترین مقالات درباره معاملات الگوریتمی را مشاهده کنید.

حال وقتش رسیده است که با این پرسش پاسخ دهیم که آیا معاملات الگوریتمی می تواند نقد شوندگی بازارها را بهبود دهد؟

بیشتر بخوانید:   ربات معامله گر چیست و کارکرد آن به چه صورت است؟ + مزایای ربات معامله گر

 

بهبود نقد شوندگی به کمک معاملات الگوریتمی

معاملات الگوریتمی، کاربرد های زیادی دارد که اگر علاقه دارید تمامی کاربرد های آن را بدانید، پیشنهاد می شود مقاله ی ” معاملات الگوریتمی برای سرمایه گذاران خرد و بزرگان بازار ” را مطالعه کنید.

یکی از کاربرد های بسیار مهم آن، افزایش نقدشونگی بازار های مالی است که بر عهده ی بازارگردان های قدرتمند این بازار ها است. پس اگر بخواهیم سریع به پرسش بالا پاسخ دهیم، می گوییم : قطعا بله!!!

شاید بهتر است، قبل از این که مقاله را ادامه دهیم، این سوال را مطرح کنیم که:

 ” اصلا چرا نقدشوندگی بازار اهمیت بالایی دارد و باید تا حد ممکن افزایش یابد؟ “

1 – بازار هایی که نقد شوندگی پایینی دارند، spread یا هزینه های معاملاتی آن ها بسیار بالا است. ورود به این بازار ها، ریسک سرمایه گذاری شما را بالا می برد و هزینه های شرکت های سرمایه گذاری و بانک ها را به شدت افزایش می دهد.

2 – بازار ها یا سهم هایی که نقد شوندگی پایینی دارند، عموما کمتر تحلیل پذیر هستند و امکان سفته بازی در آن ها افزایش پیدا می کند. اگر نتوانیم با احتمال بالایی جهت قیمت را پیش بینی کنیم، بدیهی است که ریسک سرمایه گذاری ما به شدت افزایش پیدا می کند.

3 – اگر ما پول خود را وارد بازاری کنیم که نقدشوندگی پایینی دارد، زمانی که به پول خود نیاز داریم و قصد داریم پول خود را از بازار خارج کنیم، مشتری بالقوه ای برای دارایی ما وجود ندارد و یا اگر هم وجود داشته باشد حاضر است با قیمتی که برای ما خوشایند نیست دارایی ما را بخرد.

بیشتر بخوانید:   رد ادعاهای بی اساس در بازار های مالی

این سه مورد مهم ترین دلایل اهمیت نقدشوندگی بازار های سرمایه گذاری است و در بازار های پر ریسک حتی اهمیت بیشتری هم پیدا می کند.

 

الگوریتم ها برای افزایش نقدشوندگی بازار های مالی

الگوریتم های کامپیوتری، که برای بهبود نقد شوندگی بازار های مالی به کار می روند، کاملا با الگوریتم هایی که برای سرمایه گذاری کاربرد دارد، متفاوت هستند. وظیفه ی آن ها خرید و فروش لحظه ای در بازار های سهام، فارکس ،ارز های دیجیتال و …. است تا جایی که کمترین تاثیر را بر روی روند قیمتی بگذارد.

یکی از وظایف اصلی این الگوریتم ها جلوگیری از تجربه ی نوسان های شدید قیمتی، در آن بازار یا نماد های مختلف است، تا بتواند بازار سالم تر و امن تری را برای سرمایه گذاران فراهم کند.

ممکن است گاهی مواقع افرادی که به تازگی وارد بازار های مالی می شوند و قصد دارند معامله گران بزرگی شوند، خطا های پیش بینی خود را، گردن بازارگردان ها یا معاملات الگوریتمی، که برای بهبود نقد شوندگی کاربرد دارند، بیندازند. ولی این جمله را به خاطر داشته باشند که اگر معاملات الگوریتمی به کمک بازارگردان ها نمی آمد، امروزه بازار ها به قدری آشفته می شدند که، عده ی کمی تمام پول های بازار را می بلعیند و دیگر پولی برای شما باقی نمی ماند تا آن را بدست آورید.

 

کاربرد معاملات الگوریتمی در سرمایه گذاری

همانطور که گفته است الگوریتم ها و دستور العمل هایی که برای بهبود نقدشوندگی و کارایی بازار به کار می رود، هیچ شباهتی به الگوریتم های مناسب برای سرمایه گذاری ندارد. پس پیشنهاد می شود حتما قبل از خرید اکسپرت، دقت کافی داشته باشید. الگوتریدینگ مناسب برای سرمایه گذاری، ویژگی های منحصر به فردی را در اختیار ما می گذارد که می توانید مزیت های آن را در مقاله ی ” مزیت های معاملات الگوریتمی ” مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:   چگونه می توانم اندیکاتور های خوب را پیدا کنم؟ - معرفی اندیکاتور اختصاصی

 

سخن آخر

شرکت آرادفین، کار های زیادی را در زمینه ی معاملات الگوریتمی، معاملات خودکار و ربات های معامله گر انجام داده است و همچنین سرمایه گذاری های زیادی را در این حوزه انجام داده است.گروه مالی آرادفین، ادعا دارد که یکی از پیشگامان این حوزه است و نوآوری های زیادی را در این زمینه انجام داده است. معرفی کردن مفهوم پورتفولیو های خودکار برای اولین بار، می توان یکی از نوآوری های منحصر به فرد و پیشرفته این شرکت دانست که می تواند در عین حال که ریسک را به شدت کاهش می دهد، سودآوری را به مراتب افزایش دهد.

پیشنهاد می کنیم حتما یک نگاهی به محصولات ما بیندازید تا خودتان متوجه این موضوع بشوید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *