اوراق تبعی فروش چیست؟ | آشنایی با مزایا و معایب آن

اوراق تبعی فروش

آشنایی با اوراق تبعی فروش

سرمایه‌گذاری در بورس همیشه ریسک خاص خود را داشته است. با این حال اگر با ابزاری مثل اوراق تبعی فروش آشنا شوید می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری خودتان را تا حدی کاهش دهید. ضمناً به این نکته هم توجه داشته باشید که کاهش ریسک سرمایه‌گذاری یعنی بالا بردن بازدهی و سود شما از بورس. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که نحوه استفاده از این اوراق بسیار مهم است. اگر در زمان مناسب و به صورت صحیح آنها را مورد استفاده قرار دهید می‌توانند سرمایه شما را بیمه کنند. با این وجود اگر روش مناسبی برای استفاده از این اوراق در نظر نگیرید حتی می‌توانند سرمایه شما را به طور کامل نابود سازند. این گونه اوراق توسط شرکت منتشر کننده سهام عرضه می‌شود. شرکت منتشر کننده سهام بر اساس این اوراق متعهد می‌گردد که تعداد مشخصی از سهام خود را با قیمتی تعیین شده که به آن قیمت اعمال می‌گویند، در تاریخی معین که آن را هم تاریخ اعمال می‌گویند از سهام‌دار خریداری نماید.

 

اوراق تبعی فروش

 

چرا شرکت‌ها اوراق تبعی را منتشر می‌کنند؟

طبیعتاً شرکت‌ها از انتشار اوراق تبعی فروش هدفی را دنبال می‌کنند. آنها می‌خواهند با این کار ریسک سرمایه‌گذاری در سهام خودشان را برای معامله‌گران کاهش دهند. طبیعتاً این اقدام شرکت‌ها موجب می‌شود تا اطمینان سهامداران برای خرید سهام آنها افزایش پیدا کند. به نوعی می‌توان گفت شرکت‌ها با انتشار این اوراق ارزش سهام خود را تضمین می‌نمایند. به عبارت بهتر آنها با این کار اعتماد سهامداران را جلب می‌کنند و به آنها اطمینان می‌دهند که در صورت اصلاح قیمت سهم، منافعشان حفظ خواهد گردید. توجه داشته باشید که قبل از انتشار این اوراق، شرکت‌ها باید در یک اطلاعیه شرایط آنها را به اطلاع تمام سرمایه‌گذاران برسانند.

 

اطلاعیه عرضه اوراق تبعی چه زمانی منتشر می‌شود و شامل چه اطلاعاتی است؟

شرکت‌ها وظیفه دارند حداقل یک روز کاری قبل از عرضه اوراق تبعی فروش اطلاعیه مربوط به آن را در اختیار سازمان بورس قرار دهند. سازمان بورس هم نسبت به انتشار این اطلاعیه اقدام می‌کند و اطلاعات موجود در آن را در اختیار سهامداران قرار می‌دهد. اطلاعاتی که معمولاً در این گونه اطلاعیه‌ها وجود دارند به شرح زیر هستند:

 • دارایی: دارایی یا سهم پایه در واقع سهمی است که اوراق تبعی باید بر اساس آن تعیین گردد.
 • شرکت عرضه کننده:یکی دیگر از اطلاعات مهمی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد نام شرکت عرضه کننده سهام و کارگزار آن می‌باشد.
 • دوره: یکی دیگر از اطلاعات مهمی که در مورد این اوراق منتشر می‌گردد، دوره معاملاتی است. این دوره به حد فاصل بین اولین و آخرین روز معاملاتی اوراق اشاره دارد.
 • سررسید: آخرین روزی که می‌توان اوراق تبعی را فروختبه عنوان تاریخ سررسید مشخص می‌شود. به عبارتی می‌توانیم این زمان را تاریخ انقضای اوراق تبعی بدانیم.
 • قیمت اعمال: قیمتی که فروشنده اوراق تبعی متعهد می‌شود در زمان سررسید به سهامدار پرداخت کند قیمت اعمال نامیده می‌شود.
 • سقف خرید: هر سهامدار می‌تواند تعداد مشخصی اوراق اختیار فروش تبعی را خریداری کند.به حداکثر تعداد اوراقی که هر سهامدار می‌تواند آنها را به دست آورد سقف خرید گفته می‌شود.
بیشتر بخوانید:   DPS یا سود نقدی سهام چیست؟ + نحوه ی پرداخت آن

 

اوراق تبعی فروش چیست

 

مزایا و معایب استفاده از اوراق تبعی فروش

استفاده از اوراق تبعی فروش هم می‌تواند برای شما مزیت داشته باشد و هم دارای معایبی است. ابتدا مزایای بهره بردن از این اوراق را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • بزرگترین مزیت اوراق تبعی، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران است. در واقع این اوراق نوعی پوشش برای حفظ ارزش سهام آنها محسوب می‌شود و سرمایه آنها را بیمه می‌کند.
 • همچنین اوراق تبعی زمانی که بازار به دلیل هیجانات منفی در حال اصلاح شدید است می‌تواند ارزش سهام شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاران در شرایط امنی قرار دهد.افرادی که در چند سال اخیر سرمایه‌گذار بورس بوده‌اند ارزش چنین چیزی را بیشتر از دیگران متوجه می‌شوند چرا که با نوسانات منفی گوناگونی مواجه شده‌اند.
 • وقتی یک شرکت اوراق تبعی را برای سرمایه‌گذاران خود منتشر می‌کند یعنی عملاً تقاضا برای خرید سهام خود را افزایش داده و این موضوع سبب می‌شود تا ارزش سهام آن رشد کند.از طرفی انتشار این اوراق موجب می‌شود اعتماد سرمایه‌گذاران به شرکت بیشتر گردد.

پس از بررسی مزایا استفاده از اوراق تبعی، اکنون معایب آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم. عمده معایبی که این اوراق دارند مربوط به شرایط اعمال آنها می‌شود. مثلاً سهامدار باید دارایی پایه داشته باشد تا در آینده بتواند اوراق را اعمال کند. همچنین وجود سقف خرید برای اوراق، کار سهامدار را جهت حراست از سرمایه خود سخت‌تر می‌کند.

 

تسویه اوراق تبعی چیست

 

اوراق تبعی را چگونه اعمال کنید؟

طبیعتاً زمانی که اوراق تبعی فروش را در اختیار داشته باشید در زمان مناسب قصد اعمال آنها را خواهید داشت. برای اعمال این اوراق شما باید حداقل یک روز قبل از سر رسید اقدام کنید. البته برای اعمال اوراق باید به دستورالعمل آنها توجه داشته باشید و بر اساس آن درخواست خود را ثبت نمایید. دستورالعمل نحوه اعمال این اوراق نهایتاً یک روز قبل از عرضه آنها در بازار در قالب یک اطلاعیه منتشر می‌شود. ضمناً در هنگام خرید اوراق هم باید به یک نکته بسیار مهم توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید:   سهام عدالت چیست؟ + افراد مشمول + نحوه ی دریافت آن

وقتی می‌خواهید اوراق تبعی فروش یک سهم را خریداری کنید باید به تعداد آن سهم پایه در پورتفوی بورسی شما وجود داشته باشد. جهت اعمال اوراق تبعی شما باید حداکثر تا ساعت ۱۴ روزی که سررسید به پایان می‌رسد درخواست خودتان را از طریق کارگزاری که در آن فعالیت دارید ثبت نمایید. ضمناً توجه داشته باشید که پس از ثبت این درخواست دیگر امکان لغو آن را نخواهید داشت. بهتر است همه موارد را در نظر بگیرید و سپس درخواست اعمال اوراق تبعی را ثبت کنید چرا که راه برگشتی برای آن وجود ندارد.

 

اوراق اختیار تبعی فروش

 

 

در هنگام ثبت درخواست اعمال اوراق تبعی به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

برای اینکه ثبت درخواست اعمال اوراق تبعی فروش شما بدون هیچ مشکلی انجام شود بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید. نکاتی که در ثبت درخواست اعمال اوراق به شما کمک می‌کنند عبارتند از:

 • شما باید درخواست اعمال اوراق را فقط از طریق کارگزاری ناظر آن انجام دهید. کارگزاری ناظر این اوراق برای هر نماد همان کارگزاری است که شما در آن فعالیت دارید و سهام پایه را از طریق آن خریداری کرده‌اید. ضمناً شما حق ندارید کارگزار ناظر اوراق را یک هفته مانده به سر رسید آنها تغییر دهید.
 • در صورتی که درخواست تسویه اوراق را در تاریخ سررسید ثبت نکرده باشید آنها منقضی می‌شوند.کاملا مشخص است وقتی اوراق منقضی شوند و از تاریخ سررسید عبور کنند دیگر امکان اعمال آنها وجود نخواهد داشت. حتماً به تاریخ سررسید در ثبت درخواست اعمال اوراق توجه داشته باشید.
 • افرادی که در بازار تازه وارد هستند بهتر است به این مورد دقت داشته باشند که استفاده از اوراق تبعی زمانی برای سهامداران سودآور است که قیمت دارایی پایه در سررسید کمتر از قیمت اعمال باشد.توجه داشته باشید که هیچ گونه محدودیتی برای ثبت درخواست تسویه این اوراق وجود ندارد و ممکن است شما با یک تصمیم اشتباه سرمایه خودتان را از دست دهید.
 • در بخش قبلی این نکته را گفتیم که تعداد اوراق اختیار تبعی که شما خریداری می‌کنید باید با تعداد دارایی پایه در سبد سهامی برابر باشد.اگر بیش از دارایی پایه خودتان اوراق تبعی خریداری کرده باشید در زمان سررسید نمی‌توانید از مازاد آنها استفاده کنید. یعنی تعداد اوراقی که بیش از دارایی پایه شما هستند اعمال نمی‌گردند و عملاً پولی که برای آنها هزینه کرده‌اید بدون هیچ عایدی از بین می‌رود.
بیشتر بخوانید:   کد بورسی چیست | آموزش نحوه ی دریافت کد بورسی

 

تسویه فیزیکی و نقدی اوراق تبعی فروش چیست؟

برای تسویه اوراق تبعی فروش شما به دو روش می‌توانید اقدام کنید. روش اصلی اعمال این اوراق، تسویه فیزیکی نام دارد. روش دومی هم که می‌توانید استفاده کنید اول نقدی بعد فیزیکی است. در تسویه فیزیکی سهام پایه شما به قیمت اوراق تبعی به فروش می‌رسد. یعنی پس از انجام این تسویه دیگر شما هیچ سهامی از شرکت مورد نظر در سبد خود نخواهید داشت. زمانی که تسویه اول نقدی بعد فیزیکی را انتخاب می‌کنید موضوع کمی متفاوت می‌شود. در این روش مابع التفاوت قیمت اعمال اوراق تبعی و دارایی پایه محاسبه می‌شود و به شما پرداخت می‌گردد. پس از این تسویه، شما سهام شرکت مورد نظر را در سبد خود حفظ خواهید کرد. البته باید توجه داشته باشید که حالت پیش فرض اعمال اوراق تبعی، تسویه به روش فیزیکی است. با این وجود اگر هم دارنده اوراق و هم عرضه کننده نوع تسویه را اول نقدی بعد فیزیکی قرار داده باشند امکان استفاده از روش نقدی هم فراهم خواهد شد.

 

عرضه اوراق تبعی

 

چه زمانی برای خرید و اعمال اوراق تبعی اقدام کنیم؟

اوراق تبعی فروش در موارد گوناگونی توسط شرکت‌ها منتشر می‌شوند. گاهی اوقات خرید و اعمال آنها می‌تواند برای شما مفید باشد و گاهی اوقات هم نه تنها مفید نیست بلکه خسارت آور خواهد بود. با توجه به این نکته اینکه در چه شرایطی این اوراق را خریداری کنید یا نکنید موضوع مهمی محسوب می‌شود. طبیعتاً افرادی که در بورس با سابقه بوده و به قول معروف سرد و گرم آن را چشیده باشند بهتر می‌توانند تشخیص دهند که شرایط مناسب برای استفاده از این اوراق چه زمانی مهیا است. افرادی که در بورس تازه وارد هستند بهتر است ابتدا دانش خودشان را در مورد بازار سرمایه افزایش دهند و بعد به سراغ این اوراق بروند. آنها می‌توانند با شرکت در دوره‌های آنلاینی که گروه‌های مختلف مثل آرادفین برگزار می‌نمایند، دانش خودشان در مورد بورس و ابزار موجود در آن را بالاتر ببرند.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *