ربات و پورتفو ربات چه تفاوت هایی با هم دارند؟

احتمالا همه ما چه به عنوان معامله گر و چه به عنوان سرمایه گذار با مفهوم پورتفو یا پورتفولیو آشنا هستیم. به این مفهوم ساده، که سرمایه خود را بین دارایی های مختلف یا بازار های مختلف (به عنوان مثال بریم طلا، سهام، مسکن و خودرو و …بخریم )، و یا در یک بازار، بین نماد های مختلف(به عنوان مثال، در بورس بریم بین چند صنعت و چند سهم بخریم و یا در ارز های دیجیتال، بین دسته بندی های مختلف، چند ارز بخریم) تقسیم کنیم که ریسک خود را تا جای ممکن کاهش دهیم.

احتمالا شاید جدیدا هم به گوش بعضی هاتون هم خورده باشد که دیگر معاملات دستی دارد قدیمی می شود و ربات های معامله گر جای آن ها را می گیرد به همین خاطر مثلا بریم یک ربات فارکس بخریم و یا بسازیم و پول خود را به آن بدهیم و توکل به خدا کنیم!!!

سوالی مهمی که در اینجا پیش می آید این است که آیا واقعا یک ربات یا یک اکسپرت (با فرض سودآور بودن) برای موفقیت در بازار کافی است؟

تنها به این دلیل که، از ما حرفه ای تر و بی احساس تر است؟ آیا با همه ی انی تفاسیر، موفقیت آن تضمین شده است؟!

پاسخ:قطعا خیر!!!!

وقتی ما داریم کل سرمایمون را روی یک ربات قرار می دهیم به این معنی است که در اصل داریم تمام سرمایمون را روی یک نماد(به عنوان مثال تک سهم شدن) و یا یک بازار قرار می دهیم و ریسک ما به شدت بالا می رود و اگر خدایی نکرده اتفاق غیر منتظره ای رخ دهد(برای مثال صفر شدن ارزش ارز لونا) با توجه به این که تمام سرمایه ما، برای مثال روی یک، اکسپرت فارکس است و احتمال خطای ربات(یا خطای استراتژی) وجود دارد،احتمال ضرر کردن زیاد و یا از دست دادن سرمایه افزایش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید:   آنالیز نتایج بک تست - قسمت اول

شاید الان کمی ترسیده باشید ولی نگران نباشید برای این کار هم راه حل وجود دارد که احتمالا خودتان تا الان حدس زدید!!

قبل از این که ادامه دهم می خواهم یکی از تجربه هایی که شما احتمالا با آن مواجه شده اید را مطرح کنم.

شاید در این روز ها عده ای را ببینید که دارند به این سمت حرکت می کنند و ربات تریدر می سازند و حالا یا در وبسایت ها و یا در شبکه های مجازی ربات های خودشان را  تبلیغ می کنند و قصد دارند به شما بفروشند و به شما می گویند که اگر این ربات من را بخرید دیگر نیازی به هیچ چیزی ندارید و فقط کافی است پول خود را روی ربات من بگذارید و برید دنبال تفریح و عشق و حال و هر روز پول پارو کنید.این افراد در 95 درصد مواقع،این حرف ها را از روی ناآگاهی خود به شما می زنند و آن 5 درصد هم با توجه به جدید بودن این علم و ناآگاهی اکثریت افراد، قصد سوءاستفاده از آن ها را دارند.

و هیچ وقت به شما نمی گویند که اگر تمام پولت را روی بهترین ربات فارکس هم بریزی، با ریسک بسیار بالا در بازار هستی و احتمال داره، حتی سرمایه ات را از دست بدهی.

پس در نهایت فرقی نمی کند که ما دستی داریم معامله می کنیم یا به کمک ربات ها. باید ریسک خود را پخش کنیم(risk Diversify) که در شرایط غیرمنتظره آسیب نبینیم. بدون شک مدیریت سرمایه، حرف اول را در موفقیت در بازار های مالی می زند!

بیشتر بخوانید:   میجک نامبر برای اکسپرت ادوایزر ها (ربات های معامله گر)

در نهایت در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که بهتر است، سرمایه خود را به جای یک ربات ، روی چند ربات پخش کنیم و پورتفویی از ربات ها را تشکیل دهیم تا ریسک خود را کاهش دهیم و احتمالا موفقیت خود را در آینده بالا ببریم.

البته دانش پورتفولیو کردن ربات های معامله گر، خود شاخه ای از علم جداگانه است و این که ما بیاییم صرفا سرمایه خود را بین ربات های مختلف پخش کنیم لزوما پورتفو نکرده ایم! ولی در حالت کلی اگر سرمایه خود را بین چند ربات، پخش کنیم، ریسک خود را کاهش داده ایم و کار عاقلانه تری انجام داده ایم.

به همین دلیل، تمامی ربات های ارائه شده در آرادفین، به صورت پورتفولیو است و ربات های تکی به هیچ عنوان فروخته نمی شود. این مورد، تمایز منحصر به فرد و یکتایی را بین محصولات آرادفین و محصولات مشابه، در ایران و حتی در سراسر دنیا، ایجاد کرده است!

تمامی پوتفولیو ربات هایی که توسط شرکت آرادفین توسعه داده شده اند، کاملا بر اساس شیوه های مدرن و علوم مختلفی از جمله آمار ، احتمال ، هوش مصنویی و بهینه سازی هوشمند، طراحی شده اند و حتی گروه مالی آرادفین، ادعا دارد که در این زمینه، در دنیا حرفی برای گفتن دارد.

همچنین آرادفین خود را پیشگام این مسیر در ایران و حتی در سطح دنیا می داند و ادعا دارد که این مفهوم را برای اولین بار یه صورت کاملا علمی و عمیق به بازار معرفی کرده است.  برای اثبات این موضوع کافی است یک جستجویی در اینترنت انجام دهید تا متوجه شوید که اثری از مفهوم پوتفو کردن ربات های معامله گر وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:   معاملات الگوریتمی در بورس تهران + روش های اجرا

 

سخن آخر

در نهایت، آرادفین شما را اجبار به این موضوع نمی کند که، حتما پورتفولیو تشکیل دهید. قصد آرادفین صرفا آگاه سازی در این زمینه مدرن و جدید است و به شما توصیه می کند که پورتفو ها می توانند نتایج بهتری را، برای شما به ارمغان بیاورند. همیشه بهتر است، قبل از انجام هر کاری، از ریسک های آن آگاه باشیم و برای پیامد های کاری که انجام می دهیم آمادگی داشته باشیم.

 

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *