چه بازه های زمانی برای سرمایه گذاری روی ربات ها مناسب تر است ؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد و حتی کمی دچار سردرگمی شده اید که برای سرمایه گذاری به کمک ربات های معامله گر، حداقل چه بازه ی زمانی مناسب تر است تا بهترین نتیجه را بگیریم؟

نگران نباشید در این مقاله می خواهیم سردرگمی شما را به طور کامل برطرف کنیم و از دانشی که بدست می آورید در هر جای دنیا که زندگی می کنید استفاده کنید. همچنین علاوه بر آن نه فقط در زمینه ی سرمایه گذاری به کمک ربات ها و اندیکاتور های اختصاصی، بلکه حتی اگر خواستید سرمایه خود را به کسی بسپارید، که با آن کار کند، از آن استفاده کنید.

قبل از اینکه وارد بحث مورد نظر شویم یک سوال را از شما می پرسم که به احتمال زیاد هم به عنوان معامله گر و هم به عنوان سرمایه گذار با آن مواجه شده اید که ابتدا سوالم را از معامله گران و بعد از سرمایه گذاران می پرسم :

اگر به عنوان معامله گر در هر بازار مالی فعالیت کرده باشید، حتی در مدت زمان کم ، متوجه می شوید که در بعضی مواقع، با این که کاملا به استراتژی سودآور خود پایبند هستید و حتی درگیر هیجانات و احساسات ناشی از معامله گری نمی شوید،  باز هم در پایان ماه ضرر می کنید. در صورتی که حتی شاید در سال جاری در تمام ماه ها سود کرده باشید(در بهترین حالت ممکن و خوشبینانه). این اتفاق در بازار های مالی کاملا بدیهی است و حتی در بازار های پر ریسک تر، مثل فارکس(بازی مجموع صفر) نسبت به بازار های روند دار و مولد مثل بورس ها و ارز های دیجیتال(بازار های مجموع ثابت)  نمود بیشتری پیدا می کند.

این دوره ضرردهی که غیر قابل اجتناب است، به سیکل های ضرردهی معروف هستند که احتمالا با آن آشنا هستید و به گوشتان خورده است. در این مواقع مهم نیست چقدر حرفه ای و استراتژی معاملاتی شما پیچیده و سودآور است اگر معامله کنید قرار است ضرر کنید.

چون بازار با شما لج کرده و کار و زندگیش رو ول کرده و آمده فقط پول شما را بگیره و به شما ضرر بزنه و بره!!!

خیالش هم راحت است که دست شما بهش نمیرسه تا از او انتقام بگیرید و یا ازش شکایک کنید!!!

در مقابل حتی مواقعی هم بوده(بیشتر در بازار های مالی رونددار) که شما حتی اگر معامله گری هم بلد نبودید و به صورت شانسی وارد بازار می شدید، در بیشتر مواقع سود می کردید.(که معمولا افراد در این مواقع سود کردن خود را حاصل توانایی های بدون نقص خود می دانند!!!). در این مواقع هم اهمیتی ندارد که، هیچ تجربه یا دانشی در بازار های مالی ندارید.

بیشتر بخوانید:   آموزش نصب اکسپرت و نحوه ی اجرای اکسپرت در متاتریدر 4 و 5

بازار این دفعه با شما حال کرده و کار و زندگیش رو ول کرده، تا بیاد به شما پول بده. تا انگیزه بگیرید و بیشتر پول بیارید تو بازار. (بدیهی است که فرصت سود کردن شانسی مدت کوتاهی برقرار است!!!)

حال سوالم را از معامله گران را مطرح می کنم آیا با این شرایط مواجه شدید؟؟؟

حالا میریم سراغ سرمایه گذاران. که قبل از اینکه بحثم را ادامه دهم منظورم استفاده از کانال های سیگنال دهی و Vip که حتما با آن ها آشنایی دارید نیست روی صحبتم با کسانی هست که قصد داشتن سرمایه خود را به موسسات مالی معتبر و یا اشخاص معتبر و متخصص بسپارند.

اگر تا به حال قصد داشتید سرمایه تان را به متخصصی بسپرید که با آن در بازار های مالی کار کند متوجه شده اید که این افراد سوددهی در مدت زمان کم مثلا یک ماه را تضمین نمی کنند و حتی تعداد عمده ای از این متخصصان حتی استفاده از این گزینه را هم برای شما فراهم نمی کنند(مثلا پولت را بده من هر ماه بهت سود میدم) و معمولا مدت زمان های طولانی تر برای مثال 6 ماه یا یکسال(بیشتر یکسال)را به شما پیشنهاد می دهند.این پیشنهاد آن ها برخواسته از تجربه ی معامله گری آن ها در مورد چیزی است که قبل تر با هم در موردش صحبت کردیم.حتی اگر دقت کرده باشید در سراسر دنیا، مخصوصا شرکت های سرمایه گذاری و هج فاند های بزرگ و معتبر دنیا(از جمله بریج واتر ، گلدمن ساکس و …) عملکرد خود را به صورت سالانه منتشر می کنند نه به صورت ماهانه یا هفتگی.

حال سوالم را از سرمایه گذاران را مطرح می کنم آیا با این شرایط مواجه شدید؟؟؟

اگر کسی سوددهی در کوتاه مدت را برای شما تضمین کرد مطمئن باشید یک جای کار مشکل دارد!!!

که دو حال برای آن وجود دارد :

1 – آن شخص قصد سوءاستفاده از شما را دارد.

2 – آن شخص دانش و تجربه ی کافی ندارد.

پس همانطور که متوجه شدید هیچ کس در دنیا و هیچ سیستم معاملاتی بر روی کره ی زمین(شاید در کره های دیگر پیدا شود!!!!) قادر نیست دائما در کوتاه مدت سود بدهد و ضرر نکند(کاملا هم توسط علم الگوتریدینگ قابل اثبات هست!!) و همچنین یک قدم جلوتر هم می رویم همچنین هیچ کس در دنیا و هیچ سیستم معاملاتی بر روی کره ی زمین قادر نیست دائما ضرر کند حتی در کوتاه مدت!!!!(چرااااا؟؟؟؟)

پس با همه ی این گفته ها نتیجه می گیریم هرچه بازه های کوتاه مدت تر برای مثال 1 ماه و 3 ماه را برای سرمایع گذاری روی ربات های معامله گر انتخاب کنیم ریسک سود کردن افزایش پیدا می کند و احتمال ضرر کردن هم بیشتر می شود و هرچه به  سمت بازه های بلند مدت تر برویم ریسک سود کردن ما کاهش می یابد و احتمال ضرر کردن هم کمتر می شود.

بیشتر بخوانید:   آیا معاملات الگوریتمی می تواند نقدشوندگی بازارها را بهبود دهد؟

حال با ارائه مثال هایی این موضوع را اثبات می کنیم که برای شما قابل لمس تر باشد :

مثال 1 :

 

بازه مناسب برای خرید یا اجاره ربات های معامله گر 1 - آرادفین

 

همان طور که در مثال بالا مشاهده می کنید، این اکسپرت، در حالت کلی سودآور بوده است و سود زیادی را نصیب سرمایه گذارانش کرده است. ولی همانطور که مشاهده می کنید در قسمت هایی از مسیرش دچار ضرر شده است که کاملا طبیعی است. اگر ما بخواهیم عملکرد ربات را برای بازه ی زمانی کوتاه مدت، مورد سنجش قرار دهیم، کار درست و اصولی انجام نداده ایم.

مثال 2 :

 

بازه مناسب برای خرید یا اجاره ربات های معامله گر 2 - آرادفین

 

همان طور که در مثال بالا مشاهده می کنید، این ربات فارکس مدرن، در حالت کلی سودآور بوده است و سود زیادی را نصیب سرمایه گذارانش کرده است. ولی همانطور که مشاهده می کنید در قسمت هایی از مسیرش ضرر هایی را تجربه کرده است که کاملا طبیعی است. اگر ما بخواهیم عملکرد ربات را برای بازه ی زمانی کوتاه مدت، مورد سنجش قرار دهیم، کار درست و اصولی انجام نداده ایم و احتمال اینکه دچار خطای احساسی شویم وجود دارد!

مثال 3 :

 

بازه مناسب برای خرید یا اجاره ربات های معامله گر 3 - آرادفین

 

در مثال 3 بر خلاف مثال های بالا، این اکسپرت فارکس،  ضررده است و اگر روی آن سرمایه گذاری می کردید، دچار زیان می شدید. ولی همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، این ربات در قسمت هایی از مسیرش، اصلاح هایی کرده و در مدت زمان کمی، سود نصیب سرمایه گذارانش کرده است. اگر به صورت شانسی شما در زمان های اصلاح پول خود را روی اکسپرت بگذارید، کمی سود می کنید و خیال می کنید که این ربات معامله گر سودآور است و قرار است پول زیادی بدست آورید، در صورتی که این طور نیست!

بهترین کار، همان طور که قبل تر هم به آن اشاره شد، زیر نظر گرفتن عملکرد ربات معامله گر در بازه ی زمانی بلند مدت است!

نکته مهم: حتی اگر بهترین اکسپرت فارکس را خریداری کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید، احتمال اینکه در مسیر سودآوری خود، زیان هایی را متحمل شود، کاملا وجود دارد و این مسئله کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است!

در آخر شاید برای بعضی هاتون هم تا الان یک سوال اساسی تر به وجود آمده باشد و آن این است که اگر ما بازه های زمانی اجاره بلند مدت تر را انتخاب کنیم آیا سودکردن ما تضمین شدس و ضرر نمی کنیم؟؟؟!!!!

پاسخ:به هیچ عنوان!!!!!

بیشتر بخوانید:   آنالیز نتایج بک تست – قسمت دوم

و یک سوال دیگر هم شاید تا الان برایتان ایجاد شده باشد و آن این است که با خرید اکسپرت فارکس و سرمایه گذاری روی آن، پس از گذشت یک ماه، سود بدست آوریم، به این معنی است که ربات سودده است؟

پاسخ به هیچ عنوان!!!!

به مثال زیر توجه کنید :

مثال 4 :

 

بازه مناسب برای خرید یا اجاره ربات های معامله گر 4 - آرادفین

 

مثال 4 ، شبیه مثال 3 است. این اکسپرت معامله گر، کاملا ضررده است ولی در قسمت هایی از مسیرش، سود هایی را تجربه است!

سوال بعدی این است که اگر در مدت کوتاه،  ضرر کنیم به این معنا است که ربات ضررده است؟؟؟!!!

پاسخ به هیچ عنوان!!!!

به مثال زیر توجه کنید :

 

بازه مناسب برای خرید یا اجاره ربات های معامله گر 5 - آرادفین

 

در نهایت احتمالا، این سوال برایتان پیش آمده است که :

با همه ی این گفته ها، ما چگونه می توانیم ریسک انتخاب ربات های سودآور را کاهش دهیم و آگاهی بیشتری نسبت به سرمایه گذاری خود داشته باشیم؟

اگر ضرر روی ربات ها سرمایه گذاری کردیم در بازه ی بلند مدت و ضرر کردیم چه؟

ما که نباید پول خود را به خطر بیندازیم تا ببینیم که ربات های معامله دیگران سودده هستند یا ضررده؟

نمی توان گفت بدون شک، اکثر این ربات ها، اسپم و کلاه برداری هستند؟

کاملا حق با شماست!!!

شرکت آرادفین، به این دلیل که تخصص بالایی در این زمینه دارد و سرمایه گذاری های زیادی را در زمینه ی معاملات الگوریتمی و ربات های معامله گر انجام داده است، به خوبی از این دغدغه ها آگاه است و آن ها را پیش بینی می کند و دقیقا می داند که مشکلات در کجا وجود دارند. به همین دلیل مقاله ای جامع با عنوان ” چگونه می توانم ربات های معامله گر سودآور را شناسایی کنم؟ ” نوشته است که نمونه ی آن را در هیچ کجا، اعم از سایت های خارجی و داخلی، نمی توانید پیدا کنید. این مقاله حاصل سال ها تجربه و سرمایه گذاری است و ارزش بسیار بالایی دارد.

گروه مالی آرادفین، ادعا دارد که شرکت پیشرو در معاملات الگوریتمی در ایران است و کارهای زیادی در این زمینه انجام داده است.

 

سخن آخر 

در بازار های مالی هیچ کس و هیچ رباتی نمی تواند با قطعیت آینده بازار ها را پیش بینی کند و برای اطمینان از اکسپرت های معاملاتی و اندیکاتورهای اختصاصی،  ترجیح برآن است که عملکرد آن ها را در بازه های بلند مدت تر بررسی کنیم و عملکرد آن ها را زیر نظر بگیریم تا ریسک انتخاب محصولات ضعیف تر و اسپم، را کم کنیم و احتمال سود کردن توسط ربات های خوب را بالاتر ببریم و همچنین بر اساس عملکرد کوتاه مدت، خوبی یا بدی ربات ها را قضاوت نکنیم!

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *