چگونه می توانم ربات های معامله گر سودآور را شناسایی کنیم؟

 اگر در آرادفین گشت و گذاری انجام داده باشید ، ممکن است کمی گیج شده باشید و با خودتان گفته اید که با این همه تنوع ربات های معامله گر و پورتفوها که توسط متخصصان آرادفین طراحی شده اند ، واقعا کدام ها بهتر و برای من مناسب تر هست؟

احتمالا قبل از خرید ربات فارکس، با خود می گویید که، من دانشی در این زمینه ندارم که بخوام خوب را از بد تشخیص دهم و ربات یا پورتفو مناسب را پیدا کنم؟یا حتی بعضی هاتون صرفا بدون اینکه دیدی یا علمی نسبت به یک ربات فارکس داشته باشید، با تبلیغات جذاب و یا روش های دیگری، جذب ربات های معامله گر  شدید و آن ها را خریداری کرده اید. حتی دعا می کردید که ربات شما در آینده سود بدهد، بدون اینکه واقعا بفمید چه چیزی را خریداری کرده اید!!

نگران نباشید دقیقا در این مقاله  می خواهیم دید شما را نسبت به ویژگی های ربات های معامله گر و یا اکسپرت ها بازتر کنیم و راهنمایی هایی را به شما بدهیم که نه تنها در آرادفین بلکه در هر جای دنیا که قصد داشتید یک اکسپرت فارکس را خریده و یا اجاره کنید بتوانید تا حدودی بد و خوب را از هم تشخیص دهید و مناسب ترین انتخاب ها را داشته باشید.

پس حتما تا آخر این مقاله همراه باشید که قرار است نکاتی را به شما آموزش دهیم که قرار نیست در هیچ جای دیگر آن ها را پیدا کنید.

گروه مالی آرادفین، ادعا دارد که شرکت پیشرو در معاملات الگوریتمی در ایران است و کارهای زیادی در این زمینه انجام داده است. آرادفین این تضمین را به شما می دهد که این مقاله، کامل ترین مقاله ای است که می توانید در این زمینه پیدا کنید.

در ابتدا قبل از این که ادامه مقاله را با هم بخوانیم پیشنهاد می کنم حتما مقاله ی ” خرید اکسپرت، اندیکاتور و پورتفو ربات در آرادفین چه مزیت هایی برای ما دارد؟ ” را مطالعه کنید و بعد از آن بریم که از این مسیریاب در این زمینه بهره ببریم.

خب قبل از این که راهنمایی ها را شروع کنم می خواهم به این نکته ی مهم اشاره کنم که هیچ روش کلی و مسیر واحدی در دنیا وجود ندارد که بتواند 100 درصد عملکرد ربات را تضمین کند همانطور که هیچ استراتژی یا فردی نمی تواند 100 درصد ، آینده را پیش بینی کند.

همیشه این جمله را به خاطر داشته باشید که :

” ربات ها شاید کمی یا شاید هم خیلی  از ما باهوش تر هستند، ولی آن ها خدا نیستند “

می دونم خسته شدید ولی دیگه شروع شد.

 

1 –دقت بک تست

دقت نتایج بک تستی که متخصص از ربات گرفته است چقدر است تا بفهمیم چقدر می توانیم به نتایجی که می بینیم اعتماد کنیم.پیشنهاد می شود مقاله ی ” دقت بک تست چقدر مهم است؟ ” را با دقت بخوانید تا بتوانید این آیتم را به خوبی تحلیل کنید.

بیشتر بخوانید:   آنالیز نتایج بک تست - قسمت اول

 

2 آنالیز نتایج بک تست ربات

شاید یکی از مهم ترین بررسی هایی که باید روی ربات های معامله گر انجام بدهید ، آنالیز رفتار ربات در گذشته است که در مقالات ” آنالیز نتایج بک تست – قسمت اول ” و ” آنالیز نتایج بک تست – قسمت دوم “، به طور کامل  و مفصل ، تمام متغیر های موجود در کارنامه هر ربات توضیح داده شده است که پیشنهاد می شود، حتما آن را قبل از خرید اکسپرت فارکس، مطالعه کنید.

با توجه به گسترده بودن موضوع، در این مقاله امکان صحبت کردن در مورد آن نیست و خودش می تواند یک کلاس درس کامل باشد. به طوری که ما هم این مبحث را به دلیل طولانی بودن به یک مقاله ی دو قسمتی تقسیم کردیم که می توانید به طور کامل آن را یاد بگیرید.

 

3 – بازه زمانی بک تست 

هر چه بازه ی زمانی بک تست یا به اصطلاح مدت زمانی که ربات آن را دیده است بیشتر باشد، نه تنها نتایج ربات قابل اعتماد تر است بلکه احتمال این که در آینده عملکرد بهتری داشته باشد بیشتر است. زیرا اکسپرت، بیشتر اتفاقات را دیده است و با آن دست و پنجه نرم کرده است و احتمال این که اتفاقات تکراری برای ربات معامله گری که بازه ی زمانی بیشتری را دیده است، تکرار شود، بیشتر است.

در اینجا یک مثالی را برای شما می زنیم که نه تنها این موضوع برای همیشه یادتان بماند بلکه در هیچ مکان و زمانی مورد سوءاستفاده قرار نگیرید.

 

 

چگونه می توانم ربات های بهتر را پیدا کنم؟ - آرادفین

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این ربات معامله گر کاملا ضررده است ولی در قسمتی از (Equity Curve) اصلاح کرده و سود داده است که اینجا همان جایی است که خیلی از افراد در سراسر دنیا ربات را مخصوص آن بازه ی زمانی کوتاه طراحی می کنند و همچنین از عدم آگاهی افراد سوءاستفاده کرده ( بدون اینکه واقعا این افراد دانش خاصی هم داشته باشند) و پول های افراد ناآگاه را برای فروش ربات های بی‌ارزششان می گیرند.

 

4 عملکرد ربات معامله گر در تایم فریم های دیگر

یکی از آیتم های دیگری که هنگام خرید ربات معامله گر می توانید بررسی کنید،عملکرد ربات در تایم فریم های دیگر است.

به عنوان مثال متخصصی ربات معامله گری  را برای تایم فریم h1 طراحی کرده است و به شما هم توصیه می کند که فقط در این تایم فریم معامله کنید.حال شما باید چک کنید که آن ربات در تایم فریم های دیگر برای مثال m30 یا h2 یا h4 چه چگونه رفتار کرده است و یک عملکرد نسبتا معمولی رو با بالا داشته باشد.

بیشتر بخوانید:   ربات و پورتفو ربات چه تفاوت هایی با هم دارند؟

به این نکته توجه کنید که نباید در اینجا دنبال نتایج عالی و کمال گرا باشید چون طبیعتا یک  – ربات معامله گر نمی تواند در تمامی تایم فریم ها عالی عمل کند با توجه به این که هر تایم فریم نوسانات و رفتار خاص خود را دارد و طبق نظر متخصص هم، یک تایم فریم خاص که به شما توصیه کرده است می تواند بهترین عملکرد را برای شما به ارمغان بیاورد. ولی اگر یک نتایج حداقلی در تایم فریم های دیگر داشته باشد می تواند استحکام بالای ربات را در برابر تغییر رفتار های جدید نشان دهد و در آینده بیشتر به آن اعتماد کرد.

به عنوان مثال می توانید چک کنید که ربات اولا ضررده نباشد و ثانیا یک سود حداقلی رو به بالا و کمی با ثبات(Stability) داشته باشد کافی است.

البته این نکته هم می توانیم اضافه کنیم که طبیعتا هرچه عملکرد ربات در تایم فریم های دیگر بهتر باشد ربات معامله گر از استحکام بالاتری برخوردار است و بیشتر می توان به آن در آینده اعتماد کرد.

 

5 عملکرد ربات بر روی نماد های دیگر

یکی دیگر از آیتم های دیگری که هنگام خرید یا اجاره ربات معامله گر می توانید بررسی کنید،عملکرد ربات بر روی نماد های دیگر است.

به عنوان مثال فرض کنید که متخصصی رباتی را بر روی نماد EURUSD طراحی کرده است و به شما توصیه می کند که فقط در همین تایم فریم از آن استفاده کنید که از لحاظ فنی، حرف اشتباهی هم نمی زند.بدیهی است که یک ربات نمی تواند در تمامی نماد ها عملکرد خوبی داشته باشد.ولی اگر این ربات بتواند در نماد های دیگر بازار به خصوص نماد های مشابه یک عملکرد معمولی رو به بالا داشته باشد می تواند نشان دهد که ربات معامله گر از استحکام بالایی در برابر تغییرات رفتار بازار دارد.

باز دوباره این نکته را توجه کنید که مانند آیتم قبلی در اینجا نباید دنبال عالی و بی نقص بگردید و یک نتایج حداقلی، به عنوان مثال، اولا ضررده نبودن و ثانیا کمی با ثبات بودن کفایت می کند که استراتژی از استحکام کافی برخوردار است.

 

6 – عملکرد ربات روی زمان های تاریخی بد

یکی دیگر از متغیر هایی که می توانید برای پیدا کردن ربات های معامله گر بهتر بررسی کنید عملکرد ربات روی زمان های تاریخی بد است.به عنوان مثال از زمان های تاریخی بد می توان به بحران 2008 آمریکا،کرونا و یا …. اشاره کرد که ربات در این روز ها یا بازه ی زمانی چگونه رفتار کردند.

بیشتر بخوانید:   آیا معاملات الگوریتمی واقعا کار می کند؟

 

7 مدیریت سرمایه مورد استفاده در ربات

شاید یکی از مهم ترین متغیر ها، در بررسی ربات های معامله گر، مدیریت سرمایه و یا مدیریت ریسکی است که، آن ها استفاده می کنند، شاید حتی مهم تر از استراتژی معاملاتی ربات. این نکته در معاملات به روش دستی و سنتی هم صدق می‌کند.

در اینجا ابتدا باید بررسی کنید که متخصص چه مدیریت سرمایه ای را برای ربات طراحی کرده و ما را در معرض چه ریسک هایی قرار می دهد. می توانید در مقاله ی “پرکاربرد ترین مدیریت سرمایه ها و معایب و مزایا آن ها ” ، به طور کامل با مدیریت سرمایه های مختلف و ریسک های آن آشنا شوید و به کمک آن بهترین روش را طبق معیار های ریسک پذیری خود انتخاب کنید.

 

8 وابسته نبودن ربات به بروکر

یکی دیگر از متغیر هایی که می تواند روی عملکرد معاملاتی ربات تاثیر بگذارد هزینه های معاملاتی است. هزینه های معاملاتی عبارتند از اسپرد(Spread) کمیسیون(Commision) و بهره شبانه(Swap) است که در بروکر های مختلف این هزینه ها متفاوت است.

بهترین ربات معامله گر ،رباتی است هزینه های معاملاتی تاثیر زیادی در آن نداشته باشد و بتواند در همه ی بروکر ها عملکرد خوبی داشته باشد و بروکر با هزینه های کمتر، صرفا نتایج را کمی بهتر کند. به عبارت ساده تر هزینه های معاملاتی کمتر، شرط لازم برای ربات نباشد.

ولی بعضی ربات های معامله گر به خصوص ربات هایی که معاملات زیادی را می گیرند برای مثال ربات های اسکالپر(Scalper)،عملکرد آن ها به شدت به هزینه های معاملاتی وابسته است و اگر در بروکر های خاصی نباشند، می توانند به دلیل هزینه های معاملاتی بالاتر، حتی به ربات های ضررده تبدیل شوند. پس حتما یادتان باشد این متغیر را فراموش نکنید.

 

سخن آخر

به این نکته توجه کنید که که هیچ روش کلی و مسیر واحدی در دنیا وجود ندارد که بتواند 100 درصد عملکرد ربات را تضمین کند همانطور که هیچ استراتژی یا فردی نمی تواند 100 درصد آینده را پیش بینی کند.(اگر کسی این تضمین را داد مطمئن باشید به جای کار می لنگد!!!!

که دو حالت وجود دارد:

1 – آن شخص قصد سوءاستفاده از شما را دارد.

2 – آن شخص دانش کافی ندارد و متخصص نیست.

و اینکه شاید یک ربات نتواند از تمامی آیتم های بررسی ما عبور کنند که لزوما ربات های بدی نیستند

ولی بدیهی است که هرچقدر تعداد تست های بیشتر را با موفقیت بگذارند و یا از فیلتر های بیشتری عبور کند، طبیعتا استحکام آن ها بیشتر است . همچنین اگر نتایج بهتری را در این تست ها کسب کرده باشند می توان اعتماد بیشتری به ربات معامله گر کرد.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *