لایت کوین چیست؟ | بررسی ارز دیجیتال Litecoin و کاربردهایش

تفاوت لایت کوین و بیت کوین

معرفی لایت کوین

لایت کوین نوعی شبکه ارز دیجیتال منبع باز و بین المللی است. این بلاک چین به صورت همتا به همتا کار می‌کند.  Litecoin به وسیله مهندس معروف گوگل چارلی لی توسعه یافته است. طبیعتاً Litecoin هم مانند اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین طراحی شدند، به عنوان آلت کوین شناخته می‌شود. ارز دیجیتال این بلاک چین با نام LTC در بازار عرضه می‌شود که در حقیقت مخفف نام Litecoin است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۱ برای بهبود مشکلات اصلی بیت کوین توسعه پیدا کرد.

مهم‌ترین مشکلات بیت کوین در آن زمان سرعت، مقیاس پذیری و تمرکز بودند. با توجه به این موضوع  LTCبر روی یک فورک از بلاکچین بیت کوین طراحی شد. البته در این میان باید بگوییم که تمرکز زدایی مهمترین هدف از طراحی این بلاکچین بوده است. در واقع بسیاری از فعالان دنیای دیجیتال نسبت به قدرت بیش از حد بیت کوین در دنیای کریپتوکارنسی واهمه داشتند. این ارز دیجیتال نیز مانند بیت کوین از مدل اجماع اثبات کار برای ایمن سازی شبکه خود استفاده می‌کند.

 

Litecoin  چگونه کار می‌کند؟

فرآیند عملکرد لایت کوین شباهت زیادی با بیت کوین دارد. این بلاکچین به صورت منبع باز کار می‌کند و از فرآیند اثبات کار برای تایید تراکنش‌های خود بهره می‌برد. با این وجود Litecoin تفاوت‌های قابل توجهی هم با بیت کوین دارد. به هر حال فرایند کار LTC را در دو بخش زیر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • نحوه استخراج: ماینرهای لایت کوین با حل مسائل پیچیده ریاضی که به صورت مختصر هش نامیده می‌شود حق ثبت تراکنش‌های جدید در بلاک چین را به دست می‌آورند. ماینرها به عنوان جایزه برای هر هشی که ثبت می‌کنند، 12.5 LTC پاداش می‌گیرند. توجه داشته باشید که عملیات استخراج این ارز دیجیتال صرفاً با یک کامپیوتر قابل اجرا نیست. حل هش نیاز به قدرت محاسباتی بسیار زیادی دارد که به انرژی و فضای قابل توجهی نیاز خواهد داشت. به همین دلیل عمده ماینینگ Litecoin بوسیله مزارع آن و استخرهای ماینرها با استفاده از سخت‌افزار پیچیده انجام می‌پذیرد.
 • فرآیند عرضه: عرضه Litecoin فقط تا ۸۴ میلیون سکه امکان‌پذیر خواهد بود. در واقع عرضه این رمز ارز به صورت محدود انجام می‌شود. فرایند عرضه آن شبیه به بیت کوین است و پاداشی که ماینرها برای استخراج LTC دریافت می‌کنند در فواصل زمانی منظم نصف می‌شود. باید در نظر داشت که اگر پاداش آنها نصف نمی‌شد عرضه لات کوین به صورت نامحدود افزایش پیدا می‌کرد. خوب است بدانید که پاداش ماینرها برای افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین Litecoin در ابتدا 50 LTC بوده است. در طول چند سال گذشته با کاهش پاداشی که ماینرها به دست می‌آوردند، این رقم به 5 LTC نزول پیدا کرده است.

 

لایت کوین

 

لایت کوین برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

لایت کوین برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد دارد. اولین کاربرد این ارز دیجیتال همانند بسیاری دیگر از رمز ارزهای موجود در بازار پرداخت های P2P است. از طرفی با خرید این رمز ارز شما می‌توانید سرمایه‌گذاری خوبی روی یک دارایی آینده‌دار داشته باشید. به دلیل اینکه خریدها در بلاکچین Litecoin با سرعت بیشتر و کارمزد کمتر انجام می‌پذیرند، معمولاً جهت سفارشات خرد مثل مواد غذایی یا سوخت گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شوند. نکته دیگری که در مورد این بلاکچین باید به آن اشاره کنیم وضعیت توسعه آن می‌باشد. با توجه به اینکه Litecoin اولین بلاک چینی بوده است که پس از بیت کوین به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته بسیاری از توسعه دهندگان کد ارتقا را ابتدا در شبکه آن آزمایش می‌نمایند. مثلاً خوب است بدانید این ارز دیجیتال اولین بلاک چینی بوده که شبکه لایتنینگ لایه ۲ برای انجام تراکنش‌های ریز و ارزان روی آن آزمایش شده است.

بیشتر بخوانید:   بهترین ارز دیجیتال در حوزه بازی و گیمینگ برای سرمایه گذاری

 

ارز لایت کوین

 

چرا از Litecoin بهره ببریم؟

استفاده از لایت کوین مزایای بسیار زیادی برای کاربران به همراه دارد. مهم‌ترین مزایایی که می‌توانیم برای این آلت کوین عنوان کنیم به صورت زیر هستند:

 • سرعت تراکنش‌ها: یکی از ویژگی‌های مهم Litecoin این است که تراکنش‌ها در آن با سرعت زیادی انجام می‌شوند. به عبارت بهتر تولید هر بلاک در این شبکه بلاکچین حدود ۲.۵ دقیقه طول می‌کشد. این در حالی است که این مدت زمان برای بیت کوین ۱۰ دقیقه می‌باشد. این سرعت زیاد به Litecoin اجازه می‌دهد در هر ثانیه بیش از ۵۰ تراکنش را پردازش نماید.
 • کارمزد: یکی از مزایای بزرگی که لایت کوین برای کاربران خود دارد، پایین بودن هزینه تراکنش‌ها می‌باشد.برای انتقال این پول الکترونیکی شما نیاز نیست هزینه زیادی پرداخت کنید. با یک هزینه پایین می‌توانید تمام تراکنش‌های خودتان را در این شبکه ثبت نمایید.
 • دسترسی: با وجود اینکه شهرتLitecoin نسبت به کوین و اتریوم کمتر است اما در اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال می‌توانید رمز ارز مرتبط با آن را پیدا کنید. جالب است بدانید در کشورهایی که دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین دارند نیز این ارز دیجیتال قابل خرید و فروش بوسیله آن دستگاه‌ها می‌باشد. اگر از روش PayPal برای نقل و انتقال بین المللی پول استفاده می‌کنید نیز خوب است بدانید این سرویس از Litecoin پشتیبانی می‌کند.

 

آینده لایت کوین

 

معایب لایت کوین چیست؟

با وجود مزایایی که برای لایت کوین عنوان کردیم اما این ارز دیجیتال دارای معایبی نیز می‌باشد. برخی از مهمترین معایب آن را بررسی خواهیم کرد:

 • جنجال 2017: در دنیای کریپتوکارنسی و به ویژه برای این بلاکچین در سال ۲۰۱۷ یک اتفاق بزرگ رقم خورد.چارلی لی خالق Litecoin عمده دارایی خود را با استناد به تضاد منافع واگذار کرد و عملاً باعث از بین رفتن اعتماد به این رمز ارز شد. طبیعتاً این اتفاق برای سرمایه‌گذاران چندان جذاب نبوده و سبب کاهش اعتماد آنها نسبت به بلاک چین Litecoin شده است.
 • سرعت تراکنش‌های بیت کوین: یکی دیگر از مواردی که به محبوبیت این بلاکچین آسیب وارد کرده است بالا رفتن سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین می‌باشد.در واقع یکی از مواردی که سبب شده بود برخی از کاربران دنیای کریپتوکارنسی به جای بیت کوین به سراغ Litecoin بیایند همین سرعت انجام تراکنش‌ها بوده است. اکنون و با توجه به بالا رفتن سرعت انجام تراکنش‌ها در بلاک چین بیت کوین بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند مجدداً از معتبرترین ارز دیجیتال بازار استفاده کنند.
 • آلودگی: یکی از مشکلاتی که تمام ارزهای دیجیتالPoW دارند مصرف بسیار زیاد برق آنها می‌باشد. با توجه به اینکه لایت کوین نیز از روش اجماع اثبات کار برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کند این ایراد به آن هم وارد است. به همین دلیل بسیاری از فعالان محیط زیست در مورد هزینه انرژی و آلودگی ناشی از پروژه‌هایی شبیه به Litecoin ابراز نگرانی کرده‌اند.
 • تراکنش خصوصی: این ارز دیجیتال در جدیدترین به روز رسانی خود امکانی را به کاربران داده که تراکنش‌ها را به صورت خصوصی انجام دهند. بروز این اتفاق سبب شده تا چند صرافی مرکزی رمزنگاری معاملاتLTC را ممنوع اعلام کنند. از جمله صرافی‌هایی که نسبت به این اتفاق واکنش منفی داشته‌اند می‌توانیم به Bithumb و Upbit اشاره کنیم.
 • تمرکز: تحلیل‌های اخیر نشان می‌دهد که عرضهLitecoin به صورت متمرکز انجام می‌شود. به عبارت بهتر عمده سکه‌های موجود در این بلاکچین در اختیار افراد محدودی است. تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۱۳ درصد کیف پول‌های LTC بیش از یک میلیون سکه و ۳۲ درصد دیگر بیش از 100000 LTC در اختیار دارند.
بیشتر بخوانید:   پالیگان چیست؟ | پیش بینی قیمت و آینده ارز متیک(Matic)

 

رمز ارز لایت کوین

 

کدام ارز دیجیتال در شبکه Litecoin ادغام شده است؟

یکی از اتفاقات جالبی که در بلاکچین لایت کوین اتفاق افتاده است مربوط به ادغام دوج کوین در آن می‌شود. ماینینگ ادغام شده زمانی اتفاق می‌افتد که دو بلاکچین مجزا با استفاده از الگوریتم اجماع یکسانی با یکدیگر اتصال برقرار کنند. در سال ۲۰۱4 میلادی و زمانی که چارلی لی هنوز سهامدار عمده Litecoin بود این اتفاق در این بلاک چین رقم خورد. احتمالاً شما هم به خوبی می‌دانید که دوج کوین در سال ۲۰۱۳ میلادی بر روی یک بلاکچین مجزا راه‌اندازی شد و از روش اجماع اثبات کار پیروی کرد. دقیقاً یک سال بعد از طراحی آن چارلی پیشنهاد داد که استخراج دوج کوین با استفاده از الگوریتم Scrypt Litecoin برای امنیت بیشتر انجام پذیرد. کاربران دوج با این پیشنهاد موافقت کردند و از آن زمان تاکنون این دو ارز دیجیتال در یکدیگر ادغام شده‌اند.

 

معایب لایت کوین

 

مهمترین شباهت‌های لایت کوین و بیت کوین

در ابتدا اشاره کردیم که لایت کوین و بیت کوین شباهت‌های زیادی با هم دارند. اکنون می‌خواهیم چند نمونه از مهم‌ترین شباهت‌های این دو رمز ارز را با هم مرور نماییم:

 • پیش استخراج: با وجود اینکه برای راه‌اندازیLitecoin تبلیغات بسیار زیادی انجام شد اما چارلی لی LTC را پیش استخراج نکرد. در واقع همانند بیت کوین هر LTC که وارد بلاکچین می‌شود باید توسط استخراج کنندگان ایجاد شده باشد. حتی طراحان Litecoin این اجازه را به خود ندادند که سکه‌ای را خارج از این جریان وارد بلاک چین خود کنند.
 • مکانیزم اثبات کار: هر دو بلاک چین از مکانیزم اجماع اثبات کار پیروی می‌کنند. به همین منظور چارلی لیبرای تشویق مشارکت کنندگان در پروژه لایت کوین پاداش‌های رمزنگاری LTC را به صورتی در کدهای لایت کوین قرار داده است که استخراج کنندگان بابت حل هر الگوریتم به آنها دست پیدا خواهند کرد.
 • روش نصف کردن پاداش: بیت کوین هر چهار سال یکبار پاداش استخراج خود را نصف می‌کند. همانگونه که قبلاً گفتیمLitecoin نیز به تبعیت از بیت کوین همین روش را در پیش گرفته و هر چهار سال یک بار پاداش استخراج را برای ماینرها به نصف کاهش می‌دهد.
 • کوچکترین واحد: طراحان لایت کوین برای آنکه به بیت کوین به عنوان معتبرترین ارز دیجیتال احترام بگذارند کوچک‌ترین واحد این رمز ارز را مانند بیت کوین ساخته‌اند.در واقع هر فوتون LTC مانند یک ساتوشی BTC   دارای ارزش 00000001 می‌باشد.
بیشتر بخوانید:   اوراکل چیست؟ | نقش اوراکل در بلاکچین و قرارداد هوشمند

 

لایت کوین چیست

 

بررسی تفاوت‌های Litecoin و بیت کوین

با وجود تمام شباهت‌هایی که لایت کوین با بیت کوین دارد، این دو شبکه در برخی پارامترها متفاوت هستند. پارامترهایی که سبب تفاوت این دو بلاک چین شده‌اند عبارتند از:

 • الگوریتم استخراج: یکی از اهداف اصلی طراحی Litecoin آن بوده است که افراد بیشتری امکان استخراج ارز دیجیتال داشته باشند. با اختراع ریگ‌های استخراج گران قیمت ASIC بسیاری این ترس را داشتند که قدرت هش بیت کوین تنها در چند استخر بزرگ ماینینگ متمرکز شود. به همین دلیل طراحان لایت کوین اقدام به استفاده از Scrypt کردند. در واقع اولین تفاوت این دو بلاکچین در الگوریتم استخراج آن‌ها است.
 • عرضه: با وجود اینکه هر دو بلاکچین برای میزان عرضه خود محدودیت قرار داده‌اند اما حجم عرضهارزهای دیجیتال در آنها متفاوت است. حداکثر عرضه بیت کوین در جهان ۲۱ میلیون سکه خواهد بود و این در حالی است که حداکثر عرضه Litecoin به ۸۴ میلیون خواهد رسید. به عبارت بهتر عرضه Litecoin در آینده ۴ برابر بیت کوین خواهد بود.
 • طراح اصلی: یکی از بزرگترین اتهاماتی که به بیت کوین وارد می‌شود، ناشناخته بودن بنیانگذار اصلی آن است.با وجود آنکه ساتوشی ناکامورا به عنوان بنیانگذار بیت کوین معرفی شده اما هنوز هیچکس او را ندیده است. با این وجود همه جهان می‌دانند که Litecoin به وسیله چارلی طراحی و بنیان نهاده شده است. اقدامات لی تاثیرات مثبتی در دنیای کریپتوکارنسی داشته که قطعاً بسیاری از کاربران آن را فراموش نخواهند کرد.
 • حفظ حریم خصوصی: همانگونه که در بخش‌های قبلی گفتیم ارتقاء لایت کوین به نسخه جدید آن که تحت عنوانارتقاء MimbleWimble شناخته می‌شود امکان استفاده از تراکنش‌های ناشناس را در این بلاکچین به وجود آورده است. با این وجود تا به امروز بیت کوین هیچگونه ویژگی حفظ حریم خصوصی برای کاربران خود قائل نشده و از این نظر هم این دو بلاکچین متفاوت می‌باشند.

 

تفاوت لایت کوین و بیت کوین

 

لایت کوین خریداری کنیم یا نکنیم؟

نه تنها لایت کوین بلکه در مورد هیچ ارز دیجیتال دیگری ما نمی‌توانیم مطلقاً بگوییم آن را خریداری کنید یا نکنید. ممکن است خرید این ارز دیجیتال در حال حاضر برای شما سود یا ضرر به همراه داشته باشد اما در آینده همه چیز متفاوت خواهد بود. در حقیقت پارامترهای اقتصادی مشخص می‌کنند که چه زمانی اقدام به خرید کدام دارایی کنید. ممکن است در یک مقطع زمانی خرید هیچ کدام از دارایی‌های کریپتوکارنسی عاقلانه نباشد و در زمانی دیگر برخی از آنها جذاب باشند.

اگر می‌خواهید در این جهان وسیع، مدرن و جدید موفق باشید و شکست نخورید باید تبدیل به یک تحلیلگر حرفه‌ای ارز دیجیتال گردید. بدون حضور در دوره‌های با کیفیت و مطالعه منابع به روز نمی‌توانید تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای شوید. شرکت در دوره‌های آموزشی که موسسات برتر مالی کشور همچون آرادفین برگزار می‌کنند، به شما کمک می‌کند تا در مسیر حرفه‌ای شدن قرار گیرید. در این دوره‌ها اطلاعات مهمی در مورد روش‌های تحلیلگری بازار کریپتوکارنسی و شناخت فرصت‌ها به شما آموزش داده می‌شود.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *