استیکینگ چیست؟ | آموزش کسب درآمد از استیکینگ ارز دیجیتال

آموزش staking

استیکینگ چیست؟

یکی از روش‌های رایج سرمایه‌گذاری، استیکینگ نام دارد. در این روش شما سکه‌ یا توکن‌های خودتان را به شبکه ارز دیجیتال قرض می‌دهید. البته سکه‌ها را به شبکه‌ای قرض می‌دهید که تراکنش‌های خودتان را در آن ثبت می‌نمایید. در مقابل آن، شبکه به اندازه ارز دیجیتالی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید به شما پاداش می‌دهد. طبیعتاً هرچه توکن‌های بیشتری را در شبکه به اشتراک بگذارید تراکنش‌های بیشتری را اعتبارسنجی خواهید کرد و سکه‌های جدید بیشتری به عنوان سود دریافت خواهید نمود. این روش معمولاً در بلاکچین‌هایی استفاده می‌شود که مکانیزم اجماع اثبات سهام را انتخاب کرده‌اند. در این روش شرکت کنندگان شبکه با اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید و افزودن بلاک‌های تازه از بلاکچین پشتیبانی به عمل می‌آورند. آنها در ازای کاری که انجام می‌دهند از شبکه پاداش می‌گیرند.

 

Staking چگونه عمل می‌کند؟

اگر مالک دارایی‌هایی هستید که بلاکچین آنها از مکانیزم اثبات سهام پیروی می‌کند، می‌توانید روش استیکینگ را دنبال کنید. در این روش دارایی‌های شما برای مشارکت و کمک به حفظ امنیت زنجیره بلوکی شبکه قفل می‌شوند. البته این را باید بدانید که به ازای این کار شما پاداش دریافت خواهید کرد. به عبارت بهتر در ازای قفل کردن دارایی‌های شما و شرکت در اعتبارسنجی شبکه، جوایزی را در آن بلاک چین ارز دیجیتال به نام پاداش‌های سهام دریافت خواهید کرد. برای اینکه در فرایند staking دچار مشکل نشوید پیشنهاد می‌کنیم حتماً از یک کیف پول ارز دیجیتال که از این روش پشتیبانی می‌کند استفاده نمایید. ضمناً توجه داشته باشید که این روش در استخرهای مختلفی انجام می‌شود و شما می‌توانید هر کدام از آنها را انتخاب کنید. در برخی از این استخرها ترکیبی از توکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا شانس کاربر برای ایجاد بلوک و دریافت پاداش بیشتر شود.

 

معایب استیکینگ یا سهام گذاری

 

انواع روش استیکینگ

روش استیکینگ در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از روش‌ها بسته به عواملی مانند تخصص فنی، منابع موجود و تحمل ریسک، مزایا و معایب مناسب معامله‌گران مختلفی هستند. در حقیقت هر معامله‌گر بر اساس استراتژی که دارد می‌تواند یکی از این روش‌ها را مورد استفاده قرار دهد. با انواع روش‌های staking بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • مستقل: در روش مستقل شما به حداقل سرمایه ارز دیجیتال و دانش فنی نیاز خواهید داشت.برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر در این روش شما باید مقدار از پیش تعیین شده ارز دیجیتال بلاک چین مورد نظرتان را خریداری و در آن قفل نمایید. به این ترتیب در فرایند اجماع شرکت خواهید کرد و می‌توانید در تراکنش‌ها مشارکت داشته باشید. افرادی که در این روش شرکت داشته باشند مستقیماً به امنیت آن کمک خواهند کرد و از طریق تلاش‌هایی که دارند می‌توانند پاداش‌های کریپتو دریافت کنند.
 • استخر: افرادی که دارایی‌های کوچکتری دارند بهتر است از روش استیکینگ استخر استفاده کنند. این گونه کاربران می‌توانند در بسیاری از پروژه‌های اتریوم همچونLido شرکت داشته باشند. این پروژه‌ها جایگزین کاربر پسند و ارزان قیمتی برای کاربران محسوب می‌شوند. ویژگی مهم استخرها این است که در آنها چندین سهامدار توکن‌های خود را ترکیب می‌نمایند تا قدرت Staking خود را بالا برده و از این طریق شانسشان را برای اعتبارسنجی بلوک‌ها و دریافت جوایز تقویت نمایند. برای ملحق شدن به یک استخر شما باید گزینه‌های متنوعی که وجود دارد را بررسی کنید و نهایتاً یکی از آنها را برگزینید. پس از پیوستن به آن استخر لازم است ارز دیجیتال خود را از طریق کیف پولتان به آن تزریق نمایید.
 • سهامداری: برخی از صرافی‌های کریپتوکارنسی امکان استفاده از خدمات سهامداری را برای شما فراهم می‌سازند. با کمک این قابلیت شما می‌توانید دارایی‌های خود را مستقیماً در پلتفرم‌ها برای دریافت کمیسیون قرار دهید.البته این روش معمولاً مشکلات زیادی دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند روش‌های کم خطرتر را انتخاب کنند. یکی از مشکلات بزرگ روش سهامداری، امنیت پایین آن می‌باشد.
بیشتر بخوانید:   بیمه ارز دیجیتال چیست؟ | انواع حفاظت از ارزهای دیجیتال

 

استیکینگ

 

شرکت در فرآیند Staking چه مزایایی برای ما دارد؟

استفاده از روش استیکینگ مزایای زیادی برای معامله‌گران داشته است. اگر شما هم دوست دارید وارد این فضا شوید، خوب است ابتدا با مزایای آن بیشتر آشنا گردید. برخی از مزایای مهم این روش را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • درآمد غیر فعال:ایجاد درآمد غیر فعال آرزوی بسیاری از کسانی است که در دنیای دیجیتال فعالیت دارند. اگر قصد ندارید دارایی ارز دیجیتال خود را به زودی بفروشید شرکت در فرایند staking کمک می‌کند تا از این طریق بتوانید کسب سود نمایید. بدون فعالیت در این روش امکان این را نخواهید داشت که از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال درآمدی به دست آورید.
 • آسان:یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این روش آسان بودن آن است. شما به راحتی می‌توانید سرمایه خود را در کیف پول ارز دیجیتالی تزریق کرده و از این طریق وارد روش استیکینگ شوید.
 • پروژه‌های مورد علاقه:طبیعتاً هر کدام از افرادی که در دنیای کریپتوکارنسی فعالیت می‌کنند به یکی از پروژه‌های موجود در آن علاقه نشان می‌دهند. شرکت در روش staking به شما کمک می‌کند تا از پروژه‌های ارز دیجیتال مورد علاقه خود پشتیبانی بهتری داشته باشید. شما با قرار دادن بخشی از سرمایه خودتان بلاکچین مورد نظر را در برابر حملات مقاوم‌تر کرده و توانایی آن را برای پردازش تراکنش‌ها تقویت می‌نمایید.
 • حمایت از محیط زیست: وقتی وارد روش استیکینگ می‌شوید یعنی عملاً دارید با سیستم‌های ماینینگ سنتی مقابله می‌کنید. متأسفانه این سیستم‌ها تاثیر منفی شدیدی روی محیط زیست داشته‌اند. در واقع آنها برای استخراج ارز دیجیتال مصرف انرژی را به شکل عجیبی بالا می‌برند و به این شکل به محیط زیست آسیب وارد می‌کنند.اگر به جای آنها از روش مدرن و جدید Staking کمک بگیرید می‌توانید مصرف انرژی را به شکل قابل توجهی پایین آورید و روشی سازگار با محیط زیست دنبال نمایید.
 • تکامل شبکه:برخی از بلاکچین‌ها در قبال حمایتی که سهامداران از آنها دارند به همراهان خود حق رای و مشارکت در حاکمیت را می‌دهند. این گونه سهامداران می‌توانند اشکالات موجود در سیستم را معرفی کرده و به بهبود یا تغییر پروتکل‌ها کمک نمایند. این دسته از سهامداران مجموعاً تاثیر مثبت و فعالی در هدایت مسیر شبکه خواهند داشت.

 

استیکینگ ارز دیجیتال

 

روش استیکینگ چه ریسکی به همراه دارد؟

با وجود تمام مزایا و ویژگی‌های مثبتی که فعالیت در روش استیکینگ برای کاربران دارد اما این گونه از مشارکت در دنیای کریپتو هم بدون ریسک نیست. افرادی که از گذشته در دنیاهای معاملاتی گوناگون فعالیت داشتند می‌دانند که کنترل ریسک بزرگترین اهرم یک معامله‌گر برای موفقیت محسوب می‌شود. به همین خاطر با ریسک‌های موجود در این روش بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • نوسانات:ارزهای دیجیتال از گذشته از نظر نوسانات قیمتی بدنام شده‌اند. در حقیقت افرادی که وارد دنیای کریپتو می‌شوند باید این موضوع را در نظر بگیرند که هم ممکن است سرمایه آنها چند برابر شود و هم احتمال سقوط ارزش دارایی آنها وجود دارد. کنترل نوسانات، پیروزی یا شکست آنها را در این فضا رقم خواهد زد.
 • جریمه: افرادی که با کمک روشStaking در دنیای کریپتوکارنسی مشارکت می‌کنند باید این را در نظر داشته باشند که نقض پروتکل‌ها برای آنها جریمه به همراه خواهد داشت. در حقیقت آنها ممکن است متعهد به پرداخت هزینه‌های مضاعف شوند یا از فعالیت در شبکه برای طولانی مدت منع گردند. البته این مواردی که گفتیم بهترین حالت جریمه‌هایی است که برای افراد در نظر گرفته می‌شود. در شدیدترین حالت ممکن این احتمال وجود دارد که کل دارایی آنها مصادره گردد.
 • موانع تکنولوژیکی: روش استیکینگ ایجاب می‌کند که دارایی کاربران در یک کیف پول دیجیتال خاص یا گره اعتبارسنجی برای مدت طولانی ذخیره سازی شود.طبیعتاً کیف پول یا گره باید از ایمنی خوبی برخوردار باشند تا کاربر با خیالی آسوده سرمایه خود را در آنها ذخیره کند. با این حال اگر اشکالات فنی یا ناهنجاری‌های نرم‌افزاری وجود داشته باشد ممکن است بخشی از دارایی سهامداران از بین برود. پشتیبانی هر بلاکچین باید این موضوع را به طور مرتب بررسی کند و مانع از بروز آن شود.
 • دسترسی: شرکت در روشStaking   مستلزم آن است که شما دارایی‌های خودتان را برای مدت زمان مشخصی در بلاک چین ذخیره‌سازی کنید. در طول این زمان طبیعتاً کاربران دسترسی به دارایی‌های خود نخواهند داشت و با چالش‌های زیادی در این مسیر مواجه می‌شوند. به عبارت بهتر آنها نمی‌توانند در فرصت‌های جدیدی که برای سرمایه‌گذاری در دیگر بازارها یا خود دنیای کریپتوکارنسی ایجاد می‌شود شرکت داشته باشند. همچنین امکان تغییر استراتژی تا پایان زمان Staking برای آنها مقدور نخواهد بود.
بیشتر بخوانید:   ارز دیجیتال بارسلونا چیست؟ | فن توکن (BAR)

 

سود استیکینگ

 

چگونه از طریق Staking کسب درآمد داشته باشیم؟

از طریق روش استیکینگ دو راه اصلی برای کسب درآمد وجود دارد که خوب است با آنها آشنا شوید. این دو روش را در ادامه خدمت شما معرفی خواهیم کرد:

 • پاداش:درآمدهایی که به شرکت کنندگان روش استیکینگ اختصاص پیدا می‌کند پاداش نام دارد. پاداش‌هایی که مشارکت کنندگان در این روش دریافت می‌کنند متناسب با مقدار ارز دیجیتالی است که در این روش سرمایه‌گذاری نموده‌اند. در واقع این کار جوابی است برای تعهدی که سرمایه‌گذاران در قبال شبکه متقبل می‌شوند. پاداش سهام‌گذاران بر اساس ارز دیجیتال بومی پلتفرمی که از آن پشتیبانی کرده‌اند پرداخت می‌گردد.
 • کارمزد: مسیر دیگری که منجر به کسب سود برای سهامگذاران روشStaking می‌شود و می‌توانیم به آن اشاره کنیم دریافت بخشی از کارمزد تراکنش‌ها است. درآمد حاصل از کارمزد تراکنش‌هایی که سهام‌گذار به دست می‌آورد با حجم تراکنش‌هایی که او نظارت می‌کند مرتبط است. طبیعتاً هرچه این تراکنش‌ها بیشتر باشد کسب سود برای سهامگذار بیشتر خواهد شد.

 

آموزش staking

 

Soft staking چیست؟

معامله‌گری در روش استیکینگ معمولاً به دو صورت انجام می‌شود. Soft staking یکی از این دو حالت است. در این حالت‌ها سکه یا توکن‌هایی که سهامگذار در شبکه سپرده گذاری می‌کند قفل نمی‌شوند. در واقع سهامگذار این فرصت را دارد که سکه‌ها یا توکن‌های خود را به طور همزمان در پروژه‌های دیگری هم به اشتراک بگذارد و از آنها برای معاملات خود استفاده کند. در واقع سهام گذاری نرم این فرصت را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد که با شرایط متغیر بازار سازگار باشند. البته در این روش شما فقط می‌توانید تعداد محدودی از سکه‌های خود را در معاملات وارد کنید. به عبارت بهتر سفارشات فروش محدودی می‌توانید داشته باشید.

بیشتر بخوانید:   ترید چیست ؟

 

آشنایی با استیکینگ سخت

مسیر دیگری که سهامگذاران استیکینگ می‌توانند از آن استفاده کنند، Hard staking نام دارد. مشارکت در این روش برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران کمی سخت‌تر است. در این حالت یک معامله‌گر یا سهامگذار زمانی می‌تواند از سکه‌های خود استفاده کند که تاریخ سررسید آنها فرا رسیده باشد. به عبارت بهتر در این حالت تمام سکه‌ها قفل می‌شوند و تا زمان سر رسید امکان استفاده از آنها وجود نخواهد داشت. معمولاً مدت زمانی که سکه‌ها قفل هستند و در دسترس معامله‌گر قرار نمی‌گیرند بین یک ماه تا ۴ ماه می‌باشد. باید به این توجه داشته باشید که وقتی یک بازه زمانی طولانی را در این روش انتخاب می‌کنید احتمال اینکه سود بالاتری هم به دست آورید وجود دارد. با وجود اینکه این روش کمی دست معامله‌گر را در انجام سفارشات خود می‌بندد اما پیشنهاد بسیاری از کارشناسان این است که آن را به روش نرم ترجیح دهید.

 

درآمد استیکینگ

 

چگونه سهام گذار شویم؟

برای اینکه تبدیل به یک سهامگذار استیکینگ شوید باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. مراحلی که برای تبدیل شدن به سهامگذار باید طی کنید را در ادامه خدمت شما معرفی خواهیم کرد:

 • در گام اول باید به دنبال بلاک چین ارز دیجیتالی باشید که از مکانیزمPoS پشتیبانی به عمل می‌آورد. از جمله بلاک چین‌هایی که بر اساس این مکانیزم کار می‌کنند می‌توانیم به کاردانو، پولکادات و اتر اشاره کنیم. البته قبل از پیدا کردن چنین بلاک چینی ابتدا باید در یک صرافی حساب کاربری ایجاد نموده و روی این ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری انجام دهید.
 • متناسب با ارز دیجیتالی که انتخاب می‌نمایید باید بهترین کیف پول سازگار با آن را برگزینید. کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری متنوعی در بازار وجود دارند که می‌توانید به سراغ آنها بروید.هر کدام از این کیف پول‌ها شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند. اینکه کدام یک را برگزینید بستگی به استراتژی معاملاتی خود شما خواهد داشت.
 • اکنون برای اینکه سهامگذار ارز دیجیتال مورد نظر خودتانشوید باید روش استیکینگ را هم انتخاب کنید. قبلا در مورد انواع این روش صحبت کردیم و می‌توانید یکی از آنها را برگزینید.
 • پس از اینکه تمام انتخاب‌های خود را انجام دادید اکنون باید طبق آنها مراحل شروع استیکینگ را دنبال کنید.پس از اینکه مراحل را به صورت گام به گام پشت سر بگذارید، فرایند staking برای شما آغاز می‌گردد.

 

انواع روش استیکینگ

 

لزوم شرکت در دوره‌های آموزشی مربوط به استکینگ

اگر می‌خواهید از طریق روش استیکینگ و سهام گذاری تبدیل به یکی از ثروتمندان دنیای کریپتوکارنسی شوید باید با این روش آشنایی حرفه‌ای و تخصصی پیدا کنید. نکاتی که ما تا اینجا گفتیم اطلاعات عمومی در مورد این روش هستند و به هیچ وجه با اتکا به آنها نمی‌توانید وارد این مکانیزم پیچیده شوید. برای موفقیت در این روش بهتر است به سراغ دوره‌هایی بروید که موسسات مالی معتبر همچون آرادفین برگزار می‌کنند. در این دوره‌ها به شما آموزش داده می‌شود که بهترین استراتژی‌ها را جهت موفقیت در دنیای کریپتوکارنسی در پیش گیرید.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *