کیف پول سخت افزاری چیست؟ | آشنایی با انواع کیف پول سرد

کیف پول سرد

آشنایی با کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت ‌افزاری یا سرد در کنار کیف پول‌های نرم‌افزاری دو دسته اصلی کیف پول‌های ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهند. برخلاف کیف پول‌های نرم‌افزاری که به صورت آنلاین در دسترس کاربران قرار می‌گیرند، کیف پول‌های سرد نوعی دستگاه‌های فیزیکی هستند و کاربران باید آنها را خریداری نمایند. ویژگی مهم این کیف پول‌ها نیز همین مورد است که به اینترنت متصل نیستند. عدم اتصال آنها به اینترنت کمک می‌کند تا فضای امن‌تری را برای محافظت از دارایی دیجیتالی کاربران فراهم سازند. به عبارت بهتر کیف پول‌های سخت‌افزاری وسیله‌ای قابل لمس‌تر برای ذخیره‌سازی آفلاین رمز ارزها هستند. اگر بخواهیم ظاهر این کیف پول‌ها را برای شما ترسیم کنیم باید بگوییم شباهت زیادی به یک درایو USB دارند و به راحتی می‌توانید آنها را به سیستم کامپیوتر خودتان وصل کنید.

 

نحوه استفاده از کیف پول سخت افزاری

 

آشنایی با اجزای کیف پول‌های سخت افزاری

کیف پول سخت ‌افزاری از اجزای متعددی تشکیل شده است که برای رسیدن به یک هدف با هم کار می‌کنند. مهمترین اجزای موجود در این کیف پول‌ها را خدمت شما بیان می‌نماییم:

 • میکروکنترلر امن: مهمترین بخش در یک کیف پول سرد میکروکنتلر امن آن می‌باشد. این جز به عنوان مغز کیف پول فعالیت می‌کند و وظیفه ذخیره و محافظت از کلیدهای خصوصی را بر عهده دارد. البته وظایف حیاتی دیگری همچون امضای تراکنش‌ها نیز بر عهده این قسمت می‌باشد. میکروکنتلرهای امن از طراحی برخوردار هستند که آنها را قادر می‌سازد در برابر حملات فیزیکی مقاوم باشند. شاید همین موضوع سبب شده تا آنها برای حفظ امنیت کلیدهای خصوصی جدا از اینترنت فعالیت کنند.
 • صفحه نمایش: صفحه نمایش دیگر جزء مهم کیف پول‌های سخت‌افزاری است که جهت نمایش اطلاعات به کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت با کمک این صفحه نمایش، کاربران می‌توانند با کیف پول سرد خود تعامل پیدا کنند. در صفحه نمایش هر کیف پول موجودی فعلی آن، جزئیات تراکنش‌ها و درخواست‌هایی که برای کاربر ارسال شده است به نمایش گذاشته می‌شود.
 • دکمه‌های ورودی: همانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری که در حوزه امور مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کیف پول‌های سخت‌افزاری هم دارای دکمه‌های ورودی هستند. این دکمه‌ها برای آن استفاده می‌شوند که کاربران درخواست‌های خودشان در منوی دستگاه را ثبت نمایند. این دکمه‌ها را معمولاً همراه با صفحه نمایش استفاده می‌کنند تا کاربر بتواند با دستگاه، تعامل بیشتری داشته باشد.

 

کیف پول سخت افزاری

 

کیف پول سخت افزاری چگونه کار می‌کند؟

کیف پول سخت ‌افزاری ارزهای دیجیتال با تولید کلید خصوصی کار می‌کند. در حقیقت این کیف پول‌ها یک فضای فیزیکی آنلاین برای ذخیره و محافظت از کلیدهای خصوصی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. این کیف پول‌ها را می‌توانیم قطعه کوچکی از سخت‌افزار بدانیم که دارای چند عملکرد ضروری است و شباهت زیادی به کامپیوترهای ابتدایی دارد. همانگونه که قبلاً هم گفتیم ویژگی مهم کیف پول‌های سرد این است که به تنهایی امکان اتصال به اینترنت را ندارند. در حقیقت این ویژگی دسترسی به آنها را برای هکرها تقریباً غیر ممکن می‌کند. برای استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری کاربران باید آنها را به یک سیستم کامپیوتر وصل کنند که البته قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد.

بوسیله این اتصال یک تراکنش در داخل خود دستگاه از طریق چیزی تحت عنوان پل کریپتو انجام می‌شود که کیف پول را قادر می‌سازد مستقیماً به زنجیره بلوکی وصل شود. این پل کریپتو داده‌های تراکنش را بدون امضا به کیف پول سرد شما منتقل می‌کند. پس از آن کیف پول به صورت رمزنگاری اطلاعات تراکنش‌ها را با کلید خصوصی کاربر امضا کرده و مجدداً آنها را در پل کریپتو بارگذاری می‌نماید. نهایتاً پل کریپتو داده‌های تراکنش را به عنوان یک تراکنش تکمیل شده به شبکه بلاک چین ارسال می‌نماید. از آنجایی که بلاکچین به صورت دیجیتالی همه جا وجود دارد کیف پول‌های سخت‌افزاری این فرصت را برای کاربر فراهم می‌کنند که در هر جایی از جهان به وسیله اینترنت به دارایی خود دسترسی پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:   تفاوت اکانت های تریدینگ ویو چیست؟

 

کیف پول سخت افزاری چیست

 

بررسی مزایای کیف پول سرد

استفاده از کیف پول سخت ‌افزاری مزایای زیادی برای کاربران به همراه دارد. مهم‌ترین مزایایی که این کیف پول‌ها می‌توانند برای شما داشته باشند عبارتند از:

 • امنیت: کیف پول‌های سخت‌افزاری از امنیت پیشرفته برخوردار هستند و کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین ذخیره سازی می‌کنند. به این شکل کیف پول‌های سرد در برابر بدافزارها، حملات فیشینگ و تلاش‌های ثبت کلید از دارایی شما محافظت به عمل می‌آورند.با توجه به اینکه کیف پول سرد به صورت فیزیکی نگهداری می‌شود کلیدهای موجود در آن همیشه در دستگاه هستند و خطر سرقت یا دسترسی غیر مجاز به آنها کاهش پیدا می‌کند.
 • ذخیره سازی: مزیت دوم استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری مربوط به ذخیره‌سازی سرد آنها می‌شود. به عبارت بهتر این کیف پول‌ها اطلاعات دارایی شما را به صورت آفلاین ذخیره سازی می‌کنند. با توجه به اینکه دارایی شما در محیطی جدا از اینترنت قرار می‌گیرد دارای یک لایه حفاظتی اضافی می‌شود و هکرها نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • کاربرپسند:بیشتر کیف پول‌های سخت‌افزاری دارای رابط‌های بصری و برنامه‌های همراه هستند که حتی برای افرادی که دانش فنی زیادی ندارند در دسترس می‌باشند. در این سیستم‌ها معمولاً فرایندهای راه‌اندازی ساده است و منوهایی برای کاربران به نمایش گذاشته می‌شود که مدیریت دارایی‌های دیجیتالی را آسان می‌کنند.
 • پشتیبانی:کیف پول‌های سرد در مقایسه با کیف پول‌های نرم معمولاً طیف گسترده‌تری از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند و با شبکه‌های بلاکچین گوناگونی سازگاری دارند. تطبیق پذیری آنها به کاربران اجازه می‌دهد تا چندین دارایی دیجیتال را به راحتی از یک دستگاه واحد مدیریت نمایند. به این ترتیب شما می‌توانید با یک کیف پول سرد هر چقدر ارز دیجیتال که می‌خواهید ذخیره سازی کنید.
 • بازیابی: کیف پول‌های سخت‌افزاری اغلب ویژگی‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی را ارائه می‌کنند. به این ترتیب شما اگردستگاه خودتان را گم کنید یا به سرقت برود یا دچار مشکل شود می‌توانید دارایی‌های موجود در آن را بازیابی کنید. برای بازیابی اطلاعات موجود در این کیف پول‌ها باید عبارات اولیه یا عبارات بازیابی را که به عنوان پشتیبان از کلیدهای خصوصی عمل می‌کنند در اختیار داشته باشید.

 

کیف پول سرد

 

در استفاده از کیف پول سخت افزاری با چه چالش‌هایی مواجه می‌شویم؟

درست است که استفاده از کیف پول سخت ‌افزاری کمک می‌کند تا دارایی‌های دیجیتال شما از خطرات بیشماری در امان نگه داشته شوند. با این وجود مطمئناً آنها قادر نیستند که از دارایی‌های شما در برابر همه چیز محافظت به عمل آورند. به همین دلیل بهتر است ابتدا با چالش‌های احتمالی استفاده از این کیف پول‌ها بیشتر آشنا شوید:

 • کلیدهای خصوصی و کلید بازیابی کیف پول سرد ۲ عامل مخفی نگه داشتن اطلاعات شما هستند. به همین دلیل هیچکس به جز خود شما نباید به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.هر کس به این اطلاعات دسترسی پیدا کند می‌تواند تمام دارایی‌های دیجیتالی شما را در حساب‌های متنوعتان کنترل کند. وضعیت زمانی بدتر می‌شود که دیگر نمی‌توانید حتی به حساب‌های خودتان دسترسی هم پیدا کنید. با توجه به این موضوع حفظ و نگهداری کلید بازیابی بسیار مهم است و شما باید آن را جایی ذخیره کنید که دیگران دسترسی به آن نداشته باشند.
 • کیف پول‌های سخت‌افزاری توانایی بسیار خوبی در حفاظت از دارایی‌های شما در برابر تهدیدات و هک‌های آنلاین خواهند داشت. با این وجود آنها نمی‌توانند شما را از امضای قراردادهای هوشمند مخرب باز دارند.البته این نکته را باید بگوییم که بسیاری از قراردادهای هوشمند خطری برای دارایی‌های شما نخواهند داشت اما همیشه هم شرایط ایده آل پیش نمی‌رود. ممکن است این قراردادها سعی کنند دارایی‌های شما را به سرقت ببرند. به همین دلیل باید به دنبال راهی باشید که در برابر قراردادهای مخرب از دارایی خودتان حفاظت کنید. برای محافظت از دارایی‌های خودتان در برابر قراردادهای هوشمند مخرب بهتر است آنها را در چند حساب مختلف تفکیک نمایید.
بیشتر بخوانید:   بهترین میم کوین برای سرمایه گذاری |میم کوین های انفجاری

 

کیف پول سرد چیست

 

چگونه بهترین کیف پول سرد را انتخاب کنیم؟

با توجه به اهمیتی که کیف پول سخت ‌افزاری در محافظت و مدیریت ارزهای دیجیتال دارد انتخاب بهترین کیف پول موضوع مهمی محسوب می‌شود. توجه به چند پارامتر مهم کمک می‌کند تا بهترین کیف پول را برای حفاظت از دارایی‌های خودتان برگزینید. پارامترهایی که بهتر است به آنها توجه داشته باشید را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • هدف: شما باید مشخص کنید که قرار است از کیف پول مورد نظر خودتان برای چه اهدافی استفاده کنید. آیا قرار است فقط در دنیای کریپتوکارنسی فعالیت داشته باشید یا می‌خواهید در پروژه‌های جدید دیجیتالی هم مشارکت کنید. همچنین باید این مورد را مشخص نمایید که دارایی‌های دیجیتالی را برای مدت کوتاه ذخیره سازی خواهید کرد یا در یک بازه زمانی طولانی مدت برای آنها برنامه‌ریزی دارید.
 • دسترسی:کیف پولی که انتخاب می‌کنید باید دسترسی راحتی به خدمات مدیریت ارزهای دیجیتال برای شما فراهم کند. در واقع به عبارت بهترین کیف پول باید مدیریت آسانی برای کاربران ایجاد کند و هر کسی با هر سطح تحصیلات بتواند از آن بهره ببرد.
 • انعطاف‌پذیر: هرچه یه کیف پول انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و امکان استفاده از قابلیت‌های جانبی همچون اتصال به بلوتوث یا افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی را برای کاربران فراهم کند، گزینه جذاب‌تری خواهد بود.
 • امنیت: هیچ چیزی مانند امنیت در انتخاب یک کیف پول سرد ارزش و اهمیت ندارد.اگر کیف پولی که خریداری می‌کنید امنیت خوبی برای شما ایجاد نکند مدام شما را درگیر چالش‌های مختلف می‌کند و هزینه زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد. از طرفی در این کیف پول‌ها دارایی شما با خطرات زیادی مواجه می‌شود و احتمال از دست رفتن آن افزایش پیدا می‌کند.

 

بهترین کیف پول سخت افزاری

 

آشنایی با چند نمونه از معروف‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری

برای اینکه آشنایی شما نسبت به کیف پول سخت ‌افزاری بیشتر شود چند نمونه از برترین کیف پول‌های سرد موجود در جهان را با هم بررسی خواهیم کرد. کیف پول‌هایی که در ادامه بررسی می‌کنیم طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند:

 • Ledger Nano: این کیف پول سرد از محبوبیت زیادی بین طرفداران برخوردار است و توانسته اعتبار خوبی در جهان کریپتوکارنسی برای خود به دست آورد. ویژگی مهمLedger Nano  در تراشه ایمنی می‌باشد که برای آن تعبیه شده است. این تراشه ایمن کیف پول خود را در برابر حملات فیزیکی مقاوم‌تر کرده است. ضمناً این را هم باید اشاره کنیم که این کیف پول طراحی جمع و جوری دارد و استفاده از آن بسیار آسان است.
 • Trezor: کیف پول سردTrezor بیشتر به دلیل نحوه ورود کاربران شناخته می‌شود. در حقیقت کاربران این کیف پول برای اینکه بتوانند از خدمات آن استفاده کنند نیازی به درج رمز عبور نخواهند داشت. البته در این کیف پول آنها باید احراز هویت دو مرحله‌ای را پشت سر بگذارند. با توجه به این نکات باید بگوییم که Trezor طراحی ایمنی دارد و با طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال سازگار می‌باشد.
 • KeepKey: این کیف پول سخت ‌افزاری یک صفحه نمایش بزرگ دارد که کاربر با کمک آن می‌تواند جزئیات تراکنش‌ها را به راحتی مشاهده کند.در کنار این ویژگی طراحی کم نظیر آن سبب شده تا افرادی که به زیبایی کیف پول اهمیت می‌دهند هم به سراغ آن بروند. ویژگی مهم دیگری که KeepKey دارد سازگاری آن با ارزهای دیجیتال متنوع می‌باشد که دست کاربر را در معامله‌گری باز می‌گذارد.
 • CoolWallet S: یکی دیگر از معروف‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری ارز دیجیتالCoolWallet S نام دارد. این کیف پول از طراحی کاملاً فشرده و قابل حملی برخوردار می‌باشد. ویژگی مهم CoolWallet S  آن است که دارای اتصال بلوتوث ایمن می‌باشد و همچنین با ارزهای دیجیتال متنوعی کار می‌کند.
 • BitLox: کیف پولBitLox بیشتر به دلیل اقدامات پیشرفته امنیتی خود از جمله رمزگذاری سخت‌افزاری مدل نظامی شناخته می‌شود.  این کیف پول قابل حمل است و می‌توانید چندین ارز دیجیتال را به طور همزمان در آن ذخیره سازی کنید.
بیشتر بخوانید:   ریفای چیست؟ | کاربرد ReFi یا امور مالی احیا کننده

 

کیف پول سخت افزاری برای ایرانیان

 

چگونه با کیف پول سخت افزاری در دنیای کریپتو کارنسی موفق شویم؟

خرید یک کیف پول سخت ‌افزاری موفقیت شما را در دنیای ارز دیجیتال به هیچ وجه تضمین نمی‌کند. برخی افراد فکر می‌کنند وقتی ابزار کاری را خریداری کنند موفقیتشان در آن حرفه تضمین شده است اما این تصور کاملاً غلط می‌باشد. کیف پول‌های سخت‌افزاری ابزاری هستند که می‌توانند به موفقیت شما کمک کنند اما در کنار آن شما به چیزهای مهمتری نیاز خواهید داشت. مهمترین ابزار شما برای رسیدن به موفقیت در دنیای کریپتوکارنسی داشتن تخصص و شناخت کامل نسبت به این دنیای جدید می‌باشد. با وجود اینکه عمر ارزهای دیجیتال هنوز به دو دهه نرسیده است اما این جهان پر از شگفتی چالش‌های جذابی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران دارد. اگر می‌خواهید از پس چالش‌های موجود در این فضا بربیایید و بتوانید به قول معروف گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید باید در دوره‌های آموزشی ارز دیجیتال شرکت کنید. گروه‌های مالی مدرن همچون آرادفین دوره‌های با کیفیتی در این زمینه برگزار می‌کنند که می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *