صرافی ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی 5 مورد از بهترین‌ها

بهترین صرافی ارز دیجیتال

بررسی بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال، امکان خرید و فروش رمزارزها را در دنیای کریپتوکارنسی فراهم می‌کند. کاربران دنیای کریپتوکارنسی با کمک صرافی‌ها می‌توانند از طریق ارزهای فیات اقدام به خرید و فروش پول‌های الکترونیکی کنند. باید توجه داشت که در طول سالیان گذشته تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال رشد فزاینده‌ای داشته‌اند. در حقیقت به دلیل اینکه تمایل به خرید و فروش این ارزها روز به روز افزایش پیدا می‌کند، افراد بیشتری متقاضی تاسیس صرافی‌های ارز دیجیتال می‌شوند. عملکرد صرافی‌ها شباهت زیادی به کارگزاری‌های الکترونیکی دیگر بازارهای مالی دارند. در صرافی‌های ارز دیجیتال ابزارهای مالی مختلفی جهت تحلیل بازار کریپتو کارنسی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. بسیاری از این صرافی‌ها امکان انجام معاملات آتی را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند.

 

صرافی ارز دیجیتال

 

صرافی ارز دیجیتال چه کاری انجام می‌دهد؟

همانگونه که در بخش قبلی اشاره کردیم عملکرد صرافی ارز دیجیتال شباهت زیادی به یک کارگزاری بورس دارد. صرافی‌ها به معامله‌گران این فرصت را می‌دهند که به خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده همچون بیت کوین و اتریوم بپردازند. فرایند ثبت سفارشات در یک کارگزاری بورس به این شکل است که کاربر تعداد سهام مورد نظر خود را همراه با قیمت پیشنهادی ثبت می‌کند. هر زمان خریدار یا فروشنده‌ای برای قیمت پیشنهادی او پیدا شود بخشی از سهام یا تمام آن خرید یا فروش می‌شوند. مدل فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال هم به همین شکل است. در این صرافی‌ها معامله‌گر مشخص می‌کند که چه تعداد از یک توکن خاص را تمایل دارد بخرد یا بفروشد و چه قیمتی برای آن پیشنهاد می‌کند. هر زمان قیمت یک سفارش خرید و فروش مطابقت پیدا کرد صرافی به طور خودکار معامله را بین هر دو طرف انجام می‌دهد. درآمد صرافی‌ها نیز از طریق کارمزدهایی که برای معاملات دریافت می‌کنند تامین می‌شود.

 

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

 

آشنایی با صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال معمولاً در سه حالت متمرکز، غیرمتمرکز و هیبریدی دسته‌بندی می‌شود. معمولا صرافی‌های متمرکز شباهت بیشتری با کارگزاری‌های بورس دارند. این گونه صرافی‌ها تحت مالکیت و اداره یک مرجع متمرکز هستند و روی تمام حساب‌ها و تراکنش‌هایی که به وسیله آنها انجام می‌پذیرد کنترل کاملی وجود دارد. تمامی معاملاتی که در این صرافی‌ها انجام می‌پذیرند باید توسط مدیران آن تایید شوند. در حقیقت کاربرانی که وارد این صرافی‌ها می‌شوند باید به مدیران اعتماد کامل داشته باشند. یکی از مزایای بزرگ استفاده از صرافی متمرکز ارز دیجیتال، نقدینگی بسیار خوب آن است. ویژگی مثبت دیگری که برای این مدل صرافی می‌توانیم عنوان نماییم امکان بازیابی دارایی کاربران می‌باشد. با توجه به اینکه کاربران باید برای فعالیت در صرافی‌های متمرکز فرایند تایید هویت را پشت سر بگذارند، امکان دسترسی به دارایی‌های دیجیتال آنها وجود خواهد داشت.

نکته دیگری که خوب است در این زمینه به آن اشاره کنیم، سرعت انجام تراکنش‌ها توسط این صرافی‌ها می‌باشد. معمولاً صرافی‌های متمرکز سرعت بیشتری برای انجام تراکنش کاربران دارند. البته قطعاً این صرافی‌ها هم بی‌ایراد نیستند و فعالیت در آنها با چالش‌های گوناگونی همراه است. اولین چالش فعالیت در صرافی‌های متمرکز بالا بودن خطر حمله سایبری به آنها می‌باشد. از طرفی اگر به صرافی‌های متمرکز غیر معتبر اعتماد کنید این احتمال وجود دارد که آنها در حجم معاملات و دیگر فرایندهای خرید و فروش ارز دیجیتال دستکاری‌هایی داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید:   معاملات مارجین چیست؟ | معامله مارجین در بازار ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال چیست

 

صرافی های غیرمتمرکز چگونه هستند؟

مدل دیگر صرافی ارز دیجیتال که می‌توانیم به شما معرفی کنیم، صرافی‌های غیرمتمرکز هستند. این صرافی‌ها شباهت بسیار کمی با کارگزاری‌های بورس دارند. در واقع این صرافی‌ها بر بستری از دفتر کلی توزیع شده عمومی اجرا می‌شوند. آنها به کاربران این اجازه را می‌دهند که رمز ارزها را بدون نظارت یک مرجع مرکزی معامله کنند. این صرافی‌ها معمولاً به وسیله نهادهای قضایی کشورهای مختلف تایید می‌شوند. از طرفی هر کاربری که بخواهد در این صرافی‌ها فعالیت کند باید فرایند احراز هویت پیچیده‌ای را پشت سر بگذارد. شاید مهمترین مزیت فعالیت در این کارگزاری‌ها امنیت خوبی باشد که برای کاربران خود فراهم می‌کنند.

معمولاً خطر حمله سایبری به کارگزاری‌های غیر متمرکز نسبت به متمرکز کمتر است. ضمناً تنها کسی که در این کارگزاری‌ها روی اطلاعات شخصی کاربران و سرمایه آنها نظارت دارد خودشان هستند. هیچ شخص ثالثی دسترسی به اطلاعات آنها نخواهد داشت. با این وجود بسیاری از کاربران به دلیل اینکه نقدینگی موجود در این صرافی‌ها بسیار کمتر از صرافی‌های متمرکز است ترجیح می‌دهند به سراغ کارگزاری‌های متمرکز ارز دیجیتال بروند. ایراد دیگری که در صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد پیچیدگی معامله ۲ رمز ارز متفاوت می‌باشد. اگر شما بخواهید دارایی موجود در یک دفتر کل را با دفتر کل متفاوت دیگری معامله کنید باید نرم‌افزارهای اضافی و شبکه‌های دیگری روی سیستم خودتان نصب کنید.

 

اکسچنچ رمز ارز

 

صرافی هیبریدی چیست؟

صرافی ارز دیجیتال هیبریدی در حقیقت ترکیبی از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز است. این گونه صرافی‌ها تلاش می‌کنند نقاط قوت صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را ترکیب کرده و شرایط بهتری جهت انجام معاملات برای کاربران فراهم آورند. در این صرافی‌ها دارایی‌های کاربران کنترل نمی‌شود اما پایگاه داده متمرکزی وجود دارد که اطلاعات تراکنش‌ها و معاملات کاربران را مدیریت می‌نماید. یکی از مزایای مهم بهره بردن از صرافی‌های هیبریدی اکوسیستم بسته آنها است. از طرف این صرافی‌ها حفاظت خوبی از حریم خصوصی کاربران خود دارند. مهمترین ایرادی هم که به این کارگزاری‌های آنلاین وارد است، عمر کوتاه آنها می‌باشد. کارگزاری‌های ارز دیجیتال هیبریدی مدت کوتاهی است به وجود آمده‌اند و هنوز برای تبدیل شدن به یک پلتفرم قابل اعتماد خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال راه طولانی در پیش دارند.

 

بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

 

پارامترهای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال

انتخاب صرافی ارز دیجیتال یکی از مهمترین کارهایی است که شما برای موفقیت در دنیای کریپتوکارنسی باید پشت سر بگذارید. به همین دلیل بهتر است ابتدا پارامترهای انتخاب بهترین صرافی را بشناسید و بر اساس آنها به دنبال گزینه مورد نظر خودتان باشید. پارامترهای زیر به شما کمک می‌کنند تا بهترین صرافی دنیای کریپتوکارنسی را پیدا کنید:

  • احتیاط: در انتخاب صرافی‌های ارز دیجیتال نباید عجله داشته باشید و هر گزینه‌ای را انتخاب کنید. برخی از صرافی‌های آنلاینی که شما به آنها مراجعه می‌کنید کلاهبردار هستند و می‌توانند سرمایه شما را به راحتی از دسترس خارج کنند. از طرفی صرافی‌های دیگری وجود دارند که ممکن است امنیت خوبی نداشته باشند و مدام مورد حمله سایبری قرار گیرند. بهتر است به دنبال صرافی باشید که شفافیت داشته و دارای دفتر مرکزیباشد.
  • تحقیق: برای پیدا کردن بهترین صرافی ارز دیجیتال قطعاً باید تحقیقات وسیعی داشته باشید.البته طبیعتاً صرافی‌هایی که شهرت بیشتری داشته باشند گزینه‌های ایده‌آل‌تری هم هستند اما نباید چشم بسته آنها را انتخاب کنید. نظرات دیگر کاربران، توضیحات کارگزاری در مورد خودش، حملات سایبری که احتمالاً به صرافی شده و… مواردی هستند که باید مورد بررسی قرار دهید.
  • امنیت: در پارامتر اول اشاره کردیم که امنیت موضوع مهمی در انتخاب یک صرافی می‌باشد.بهترین راه برای اینکه امنیت صرافی را ارزیابی کنید، مرور فرایند ایجاد حساب کاربری در آن است. هرچه یک صرافی فرایند پیچیده‌تری برای تشکیل حساب کاربری در نظر بگیرد قطعاً از امنیت بالاتری برخوردار خواهد بود.
  • کارمزد: معمولاً در بررسی شرایط کارگزاری، کاربران همه چیز را بررسی می‌کنند اما نسبت به یک نکته غافل هستند.بسیاری از سرمایه‌گذاران کریپتوکارنسی فکر می‌کنند کارمزدهای صرافی‌های گوناگون مشابه هم هستند و فراموش می‌کنند که باید کارمزد تراکنش‌ها را در هر صرافی هم ارزیابی نمایند. برخی صرافی‌ها که شرایط نسبتا خوبی برای کاربران فراهم کرده‌اند، کارمزدهای سنگینی دریافت می‌کنند و به همین دلیل گزینه جذابی برای سرمایه‌گذاری و معامله‌گری نخواهند بود.
بیشتر بخوانید:   نانس چیست؟ | کاربرد عدد Nonce در بلاکچین و ماینینگ

 

صرافی ارز دیجیتال متمرکز

 

آشنایی با 5 نمونه از برترین صرافی‌های جهان

صرافی‌های ارز دیجیتال متعددی در جهان وجود دارند و شناخت برترین‌ها کمک می‌کند تا در انتخاب صرافی ایده‌آل خودمان تصمیم گیری بهتری داشته باشیم. در مورد پارامترهای انتخاب یک صرافی توضیحات مختلفی را در بخش‌های قبلی خدمت شما بیان کردیم. طبیعتاً در چنین کاری نمی‌توانیم روی فاکتورهایی همچون امنیت، حجم معاملات، منابع آموزشی و کارمزد تمرکز نداشته باشیم. ما باید به دنبال صرافی بگردیم که بر اساس هدف معاملاتی خودمان یک پکیج مناسب از این پارامترها را ارائه کند. با ۵ نمونه از برترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان در سال ۲۰۲۴ میلادی آشنا خواهیم شد.

Kraken(1

صرافی ارز دیجیتال  Krakenیک کارگزاری آمریکایی می‌باشد و در سال ۲۰۱۱ میلادی تاسیس شده است. طبق آخرین اطلاعات ارزش معاملات این صرافی به ۱۰.۸ میلیارد دلار می‌رسد. صرافی کراکن در حال حاضر بیش از ۲۰۰ ارز دیجیتال متفاوت را به کاربران خود ارائه می‌نماید. این صرافی معتبر از نظر کارشناسان حوزه کریپتوکارنسی امتیاز بسیار خوب ۴.۹ از ۵ را دریافت کرده است. شاید مهمترین مزیت استفاده از این صرافی، امنیت بسیار خوبی باشد که برای کاربران خود در نظر می‌گیرد. ضمناً کاربرانی که به دنبال یک صرافی مناسب جهت پیشرفت در دنیای تریدینگ هستند خوب است بدانند که Kraken یکی از بهترین آکادمی‌های آموزشی ارز دیجیتال جهان را در اختیار دارد. یکی از ایراداتی که به این صرافی وارد است کارمزدهای بالای آن می‌باشد. همچنین این کارگزاری برای کاربران خود کارت اعتباری کریپتو ارائه نمی‌کند.

Coinbase(2

کوین بیس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال مستقر در ایالات متحده آمریکا است. معامله‌گری با این صرافی بسیار آسان می‌باشد و دارایی‌های دیجیتال در آن به صورت آفلاین ذخیره می‌گردند. کاربرانی که علاقه دارند معاملات متنوع انجام دهند از این بابت در کوین بیس هیچ نگرانی نخواهند داشت. این صرافی امکان معامله روی تمامی ارزهای دیجیتال را فراهم کرده و به کاربران این اجازه را می‌دهد استراتژی‌های معاملاتی مختلفی اجرا نمایند. کارشناسان کریپتوکارنسی به این کارگزاری ارز دیجیتال امتیاز بسیار خوب ۴.۷ را می‌دهند. ‌تجارت در Coinbase یعنی همراهی با جامعه بزرگی از معامله‌گرانی که در آن حضور دارند. این کارگزاری امکان برداشت سریع را برای کاربران فراهم کرده و محیطی امن برای معاملات آنها ایجاد نموده است.

OKX(3

OKX یکی از معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان است که برای ارائه خدمات خود از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. دفاتر مرکزی این صرافی ارز دیجیتال در کشورهای امارات، ترکیه، هنگ کنگ، سنگاپور و استرالیا وجود دارد. افرادی که ترجیح می‌دهند از یک صرافی قابل اعتماد و با کارمزد پایین استفاده کنند، OKX گزینه ایده‌آلی برای آنها خواهد بود. خرید و فروش رمز ارز با کمک این صرافی بسیار آسان انجام می‌گیرد و می‌توان از طریق آن بازدهی بالایی کسب کرد. OKX از نظر کارشناسان امتیاز ۴.۵ را به دست آورده است. برای شروع فعالیت در این صرافی حداقل ۱۰۰ دلار سرمایه نیاز خواهید داشت. کاربران این صرافی هم می‌توانند از پلتفرم‌های معاملاتی وب و هم پلتفرم‌های موبایل بهره ببرند. بزرگترین ایرادی که می‌توانیم برای این صرافی عنوان کنیم عدم دسترسی کاربران آمریکایی است.

بیشتر بخوانید:   هش ریت چیست؟ | رابطه بین نرخ هش و قیمت بیت کوین

Bitget(4

اگر به دنبال یک صرافی ارز دیجیتال محبوب هستید، بیت گت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این صرافی خدمات بی‌ عیب و نقصی ارائه می‌کند و به دنبال آن است که کاربران خود را حفظ نماید. ارزش معاملات این صرافی در حال حاضر به حدود ۸۶۲ میلیون دلار می‌رسد. بسیاری از ابزار تجارت هوشمند همچون کپی تریدینگ در این صرافی وجود دارند. همین دلایل سبب شده است تعداد کاربران Bitget در سراسر جهان به ۲۰ میلیون نفر برسد. کارشناسان کریپتوکارنسی برای این کارگزاری امتیاز ۴.۹ را در نظر گرفته‌اند. معامله‌گران بیت گت می‌توانند بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال را خرید و فروش کنند. این صرافی از لحاظ امنیتی هم در شرایط نسبتاً خوبی قرار دارد. البته ایرادی که کاربران برای این صرافی در نظر گرفته‌اند، پیچیده بودن رابط کاربری است.

Robinhood(5

صرافی ارز دیجیتال رابین هود پیشنهاد کارشناسان برای سرمایه‌گذاران تازه کار است. دفتر اصلی این صرافی در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. معاملات این پلتفرم بدون کمیسیون و کارمزد انجام می‌شوند. حداقل سرمایه لازم برای فعالیت در این کارگزاری فقط یک دلار است. افرادی که به تازگی وارد دنیای کریپتوکارنسی شده‌اند در Robinhood می‌توانند ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، اتریوم، دوج کوین، لایت کوین و… را معامله کنند. این صرافی امکان معامله سهام بورس آمریکا و صندوق‌های ETF را نیز برای کاربران خود فراهم آورده است. از نظر معایب هم عدم پشتیبانی مناسب و پاسخگویی به کاربران را می‌توانیم از ایرادات این صرافی عنوان کنیم.

 

بهترین صرافی ارز دیجیتال

 

انتخاب صرافی ارز دیجتال مناسب چقدر در موفقیت ما نقش دارد؟

انتخاب صرافی ارز دیجیتال ایده‌آل و مناسب اولین گام شما برای فعالیت در دنیای کریپتوکارنسی است. با این وجود قبل از آنکه بخواهید به این جهان پر از رمز و راز وارد شوید باید خودتان را مجهز کنید. شما باید برای یک جنگ بزرگ با میلیون‌ها معامله‌گر از سراسر جهان آماده خواهید شوید. البته در این جنگ مدرن تنها چیزی که می‌تواند شما را نجات دهد، قدرت تحلیلگری است. اگر شما یک تحلیلگر معاملاتی به روز و در سطح جهانی باشید، در هر بازار مالی می‌توانید فرصت‌ها را شکار کنید و از طریق آنها به کسب سود بپردازید. با توجه به این نکات اگر می‌خواهید در دنیای کریپتوکارنسی تبدیل به یک بازنده دائمی نشوید لازم است در دوره‌های آموزشی مرتبط با ارز دیجیتال شرکت نمایید. دوره‌های آموزشی که آرادفین به عنوان یک گروه مالی برتر در سطح کشور برگزار می‌کند می‌تواند شروع خوبی برای یادگیری فنون تحلیلگری در بازارهای مالی باشد.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *