ارز دیجیتال مونرو چیست؟ | آشنایی کامل با ارز Monero یا XMR

مونرو

آشنایی با مونرو

یکی از جالب‌ترین و خاص‌ترین ارزهای دیجیتال دنیای کریپتوکارنسی مونرو نام دارد. این ارز دیجیتال به دلیل اینکه برای حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاعات ارزش زیادی قائل است نسبت به دیگر رمز ارزها منحصر به فرد می‌باشد. برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال دیگر که مبتنی بر شفافیت و امنیت هستند، Monero رویکرد متفاوتی را با حمایت از ایده‌آل‌های ناشناس بودن ارائه می‌کند. ناشناس بودن کاربران در این بلاکچین از طریق فناوری‌هایی مثل امضای حلقه، آدرس‌های مخفیانه و تراکنش‌های محرمانه حلقه تضمین می‌شود. این اتفاق کمک می‌کند تا هر کاربر شبکه Monero به طور پیش فرض ناشناس بماند و جزئیات مربوط به فرستنده، گیرنده و مبلغ معاملات او پنهان شوند. با توجه به اینکه Monero به صورت ناشناس فعالیت می‌کند به عنوان یک ارز دیجیتال با محوریت حریم خصوصی شناخته می‌شود. هر چند این اتفاق چالش‌های مختلفی هم برای این ارز دیجیتال به وجود آورده است.

 

Monero چگونه کار می‌کند؟

همانگونه که در بخش اول گفتیم مونرو روی حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاعات کاربران به شدت حساس است. برای همین منظور این بلاک چین روی دو مفهوم تکیه دارد که عبارتند از آدرس‌های مخفیانه و امضاهای حلقه. با این دو مفهوم مهم و کلیدی در Monero بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • آدرس‌های مخفی: این آدرس‌ها به فرستنده امکانی را می‌دهند که برای هر تراکنش منفردیک آدرس عمومی یکبار مصرف به وجود آورد. البته گیرنده همچنان می‌تواند مانند دیگر بلاکچین‌ها از جمله بیت کوین یک آدرس عمومی برای دریافت تمام پرداخت‌های خود داشته باشد. ضمناً به این نکته توجه داشته باشید که هر کاربر Monero دارای یک کلید نمای خصوصی و یک کلید خرج خصوصی است. کلید نما به او کمک می‌کند تا تمام تراکنش‌های مرتبط با حساب خود را مشاهده کند. از طرفی کلید خرج خصوصی هم برای مجاز کردن پرداخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • امضای حلقه: امضای حلقه مفهومی از رمزنگاری عمومی است و به امضای دیجیتالی گفته می‌شود که می‌تواند توسط هر عضو از گروه خاصی از افراد با کلیدهای خصوصی ایجاد گردد.در واقع هر زمان شما بخواهید یک تراکنش XMR انجام دهید، بلاک چین Monero حلقه‌ای از کلیدهای شما و کاربران دیگر را تشکیل می‌دهد. در واقع تراکنش‌ها به صورت حلقه‌ای انجام می‌پذیرند و برای افرادی که در آینده آنها را مشاهده خواهند کرد غیر ممکن است تشخیص دهند چه کسی تراکنش را انجام داده است.

 

ارز دیجیتال مونرو

 

XMR چیست؟

توکن XMR در واقع ارز دیجیتال بلاک چین مونرو است. کاربرانی که الگوریتم اثبات کار این بلاکچین را اجرا کنند می‌توانند توکن‌های XMR را استخراج کرده و زمانی که یک بلوک جدید را با موفقیت ایجاد نمایند پاداش بگیرند. توجه داشته باشید که این پاداش ها برای پوشش هزینه های استخراج و تضمین عدم تمرکز و امنیت شبکه در نظر گرفته شده است. باید این نکته را در نظر داشت که Monero یک پروژه منبع باز بوده و تحت پیشنهاد اولیه ICO قرار نگرفته است.

در واقع هیچ توکنی در این بلاکچین برای توسعه دهندگان یا بنیانگذاران از قبل رزرو نشده است. در مقابل، این بلاکچین به وسیله جامعه‌ای از توسعه دهندگان و داوطلبان حرکت در مسیر پیشرفت را ادامه می‌دهد. ارزش توکن XMR مانند دیگر ارزهای دیجیتال بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد. ضمناً به این مورد دقت داشته باشید که تنها راه به دست آوردن این ارز دیجیتال استخراج آن نیست. کاربران می‌توانند توکن‌های XMR  را از طریق صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال خرید و فروش کنند.

بیشتر بخوانید:   ارز دیجیتال پپه چیست؟ | پیش بینی قیمت و آینده ارز pepe

 

ارز دیجیتال monero

 

آشنایی با ویژگی‌های کلیدی مونرو

برخی از ویژگی‌های مهم مونرو را در بخش‌های قبلی خدمت شما بیان کردیم. با این وجود باید بگوییم که این بلاک چین دارای ویژگی‌های فنی متعدد و بیشتری است. چند ویژگی و فناوری مهم دیگری که در این شبکه وجود دارد را با هم مرور می‌کنیم:

 • الگوریتم اثبات کار:چند مرتبه اشاره کردیم که Monero از الگوریتم اثبات کار پیروی می‌کند. این الگوریتم روشی برای استخراج ارزهای دیجیتال می‌باشد که مبتنی بر تمرکز زدایی است. البته این روش به دلیل اینکه انرژی زیادی مصرف می‌کند مخالف محیط زیست می‌باشد.
 • RingCT: این عبارت مقادیرXMR ارسال شده در یک تراکنش را با ترکیب آن با تراکنش‌های مختلف دیگر پنهان می‌کند. در واقع با کمک RingCT کاربران می‌توانند از اطلاعات خود در دنیای کریپتوکارنسی محافظت به عمل آورند.
 • بلوک پویا: یکی از ویژگی‌های جذابMonero این است که اندازه بلوک‌ها را به صورت پویا محاسبه می‌کند. در واقع این بلاکچین اندازه بلوک‌ها را بر اساس تعداد تراکنش‌های پردازش شده در یک دوره معین مشخص می‌نماید. این اتفاق چند مزیت بزرگ برای Monero به همراه دارد. اولین مزیت آن این است که هزینه تراکنش‌ها را پایین می‌آورد و در آن صرفه‌جویی می‌کند. مزیت دوم این کار پایین آوردن زمان انجام تراکنش‌ها است.
 • Bulletproofs: این فناوری کمک می‌کند تا RingCT که قبلاً خدمت شما معرفی کردیم بهبود پیدا کند. در واقع با کمک Bulletproofs اندازه اطلاعات تراکنش‌ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌نماید.Bulletproofs همچنین کمک می‌کند تا تایید تراکنش‌ها به صورت کارآمدتر اتفاق بیفتند و هزینه‌های مربوط به آنها کاهش داشته باشد.

 

اکوسیستم مونرو

 

اکوسیستم مونرو چگونه است؟

اکوسیستم مونرو از ابعاد مختلفی تشکیل شده است. بعد اول این اکوسیستم متشکل از کاربران مختلفی است که در آن فعالیت دارند. از جمله این کاربران می‌توانیم به توسعه دهندگان هسته، افرادی که از این شبکه برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند ، ماینرهایی که با استخراج XMR سعی در کسب درآمد دارند و صرافی‌هایی که به تجارت مشغول هستند اشاره کنیم. برای اینکه این کاربران بتوانند در Monero بهتر فعالیت داشته باشند کیف پول‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند از آنها بهره ببرند. این کیف پول‌ها فرصتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که نسبت به ذخیره سازی و مدیریت دارایی خود در Monero اقدام کنند. علاوه بر این توجه داشته باشید که تعداد بسیار زیادی از خرده فروشان در سراسر جهان  Monero را به عنوان روش پرداخت معرفی می‌کنند. بعد دیگری که در این اکوسیستم فعال است و می‌توانیم به آن اشاره کنیم انجمن Monero می‌باشد. این انجمن تلاش می‌کند تا ارز دیجیتال XMR را در جهان توسعه دهد.

 

رمز ارز XMR

 

آشنایی با مهمترین مزایای Monero

در دنیای کریپتوکارنسی هر ارز دیجیتال مزایای منحصر به فرد خود را دارد. اصلاً همین مزایا هستند که سبب جذب کاربران به بلاکچین‌های گوناگون می‌شوند. طبیعتاً مونرو هم از این قاعده مستثنا نیست و دارای مزایای مخصوص به خود است. برخی از مهم‌ترین مزایای این ارز دیجیتال را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • حریم خصوصی: شاید منحصر به فردترین مزیت استفاده ازMonero، شرایط خاص حریم خصوصی در آن باشد. این ارز دیجیتال تمرکز ویژه‌ای روی حفظ حریم خصوصی کاربران دارد و سعی می‌کند اطلاعات افراد را در اختیار دیگران قرار ندهد. در واقع با پروتکل‌هایی که در این شبکه وجود دارد به سختی می‌توان تشخیص داد که تراکنش‌های انجام شده مربوط به کدام کاربر هستند.
 • شهرت: با توجه به اینکهMonero سابقه نسبتا خوبی در دنیای کریپتوکارنسی دارد، در این جهان جدید به شهرت رسیده است. شهرت بسیار زیادی که مونرو در دنیای ارزهای دیجیتال دارد به کاربران کمک می‌کند تا به آن بیشتر اعتماد کنند. اعتماد بیشتر کاربران سبب می‌شود تا آنها تبدیل به ابزار تبلیغات این ارز دیجیتال شوند و آرام آرام ارزش آن در فضای کریپتوکارنسی رشد پیدا کند. طبیعتاً این اتفاق برای افرادی که روی Monero سرمایه‌گذاری کرده‌اند بسیار ایده آل است.
 • تیم توسعه: متخصصینی که به عنوان توسعه دهندگان بلاک چینMonero در حال فعالیت هستند از تجربه بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. آنها بخشی از نخبگان دنیای رمزنگاری هستند که تلاش می‌کنند از تجربه خود برای بهبود پروتکل‌ها در Monero کمک بگیرند. با توجه به این موضوع قطعاً این بلاکچین در آینده کریپتوکارنسی نقش بیشتری خواهد داشت.
 • ردیابی معاملات: یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده ازMonero این است که معاملات شما در شبکه قابل ردیابی نیستند. در واقع همانگونه که گفتیم این بلاکچین تلاش می‌کند تا حریم خصوصی افراد را به خوبی حفظ کند. حفظ حریم خصوصی زمانی رقم می‌خورد که معاملات کاربران برای دیگر افراد به راحتی قابل ردیابی نباشند. البته این اتفاق ممکن است امنیت بلاکچین را هم تحت تاثیر قرار دهد و به نوعی نکته منفی هم محسوب شود.
بیشتر بخوانید:   ارز دیجیتال GLC چیست؟ | بررسی ویژگی های گلد کوین (GoldCoin)

 

مزایای مونرو

 

بررسی معایب موجود در مونرو

طبیعتاً هیچ شبکه ارز دیجیتالی در جهان وجود ندارد که فقط دارای مزایا باشد. مونرو نیز مانند دیگر بلاکچین‌ها در کنار مزایایی که دارد، دارای مشکلاتی نیز می‌باشد. برای اینکه از این بلاک چین و امکانات آن استفاده کنید ابتدا باید با چالش‌های موجود در آن آشنا شوید. مهم‌ترین چالش‌های موجود در این شبکه ارز دیجیتال به صورت زیر هستند:

 • نوسان قیمت: یکی از مشکلاتی که در این ارز دیجیتال و البته اکثر رمزارزهای موجود در دنیای کریپتو وجود دارد، نوسان شدید قیمت آنها است.با توجه به اینکه بازار این ارزها به صورت کاملاً شفاف و هارمونی مدیریت می‌شود، همه چیز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد. همین موضوع سبب شده تا نوسانات قیمتی رمز ارزهایی همچون Monero نسبت به دیگر دارایی‌های موجود در جهان بسیار شدیدتر باشد.
 • حرفه‌ای: فعالیت در بلاک چینMonero  با توجه به پروتکل‌های موجود در آن بسیار پیچیده است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم افرادی که به تازگی وارد دنیای کریپتوکارنسی شده‌اند و به نوعی مبتدی محسوب می‌شوند به این فضا ورود نکنند. به تعبیر بهتر می‌توانیم بگوییم که Monero بیشتر برای افراد حرفه‌ای گزینه مناسبی محسوب می‌شود و افراد تازه کار بهتر است به سراغ دیگر بلاکچین‌ها بروند.
 • کیف پول: با وجود آنکه مونرو سابقه خوبی در دنیای کریپتوکارنسی دارد و از شهرت نسبتاً قابل قبولی برخوردار است اما بسیاری از کیف پول‌های مطرح با آن همکاری نمی‌کنند.در حقیقت بسیاری از کیف پول‌های محبوب دنیای ارز دیجیتال از این رمز ارز پشتیبانی نمی‌کنند. با توجه به این موضوع اگر می‌خواهید از این رمز ارز جذاب برای معاملات خود بهره ببرید بهتر است به دنبال کیف پول‌هایی باشید که حتماً از آن پشتیبانی به عمل می‌آورند. هرچند استفاده از کیف پول‌هایی که شهرت چندانی ندارند شاید چندان قابل اعتماد نباشد اما با توجه به شرایطی که Monero دارد، چاره دیگری برای این کار وجود نخواهد داشت.
بیشتر بخوانید:   بهترین بازی شبکه پالیگان چیست؟ 5 بازی برای کسب درآمد

 

مونرو چیست

 

کدام کیف پول را برای Monero انتخاب کنیم؟

همانگونه که گفتیم انتخاب کیف پول مونرو یکی از چالش برانگیزترین کارها در این بلاکچین می‌باشد. با وجود اینکه بسیاری از کیف پول‌های محبوب از این ارز دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند باز هم کیف پول‌های مناسبی هستند که باید در بین آنها یکی را انتخاب کنید. به طور کلی کیف پول‌های موجود در دنیای کریپتوکارنسی به دو نوع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های سخت‌افزاری به دلیل اینکه دارایی شما را در محیطی خارج از اینترنت نگهداری می‌کنند از امنیت بهتری برخوردار هستند. با این وجود برای اینکه از این کیف پول‌ها استفاده کنید باید آنها را به صورت فیزیکی خریداری نمایید. در طرف مقابل کیف پول‌های نرم‌افزاری به دلیل اینکه خدمات خود را با هزینه کم در اختیار کاربران قرار می‌دهند، بوسیله برخی از معامله‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته به دلیل اینکه این کیف پول‌ها در بستر اینترنت فعالیت دارند، خطرات امنیتی آنها بسیار بیشتر است.

 

آینده مونرو چگونه خواهد بود؟

هیچ پیش بینی قطعی نمی‌توانیم در مورد آینده مونرو داشته باشیم. در واقع نمی‌توانیم هیچ رخدادی را در آینده به طور 100 درصد پیش بینی کنیم. اگر چنین کاری می‌توانستیم بکنیم از همین الان خودمان را برای چالش‌هایی که در آینده به وجود خواهند آمد، آماده می‌کردیم. با این وجود اگر بخواهیم نظرات تحلیلگران دنیای کریپتوکارنسی را نسبت به این رمز ارز بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که اکثر آنها نسبت به آینده Monero خوشبین هستند. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال روشی متفاوت از دیگر رمز ارزها را در پیش گرفته بعید است به این زودی از دور رقابت با دیگر دارایی‌های الکترونیکی خارج شود.

 

مونرو

 

چگونه از طریق Monero کسب سود داشته باشیم؟

همانگونه که در بخش‌های قبلی گفتیم مونرو از قوانین و پروتکل‌های پیچیده‌ای برای مدیریت خود استفاده می‌کند. به همین دلیل هم گفتیم که معامله‌گران مبتدی بهتر است وارد فضای این ارز دیجیتال نشوند. با این حال هیچکس دوست ندارد فرصت معامله‌گری در این بلاک چین را به راحتی از دست دهد. اگر می‌خواهید در دنیای جدید Monero به موفقیت‌های بزرگی برسید باید از همین الان دوره‌های تخصصی مرتبط با ارزهای دیجیتال را آغاز کنید. همچنین در کنار این دوره‌ها باید کورس‌های اختصاصی که در مورد Monero برگزار می‌شوند را هم پیگیری نمایید. موسسات مالی مطرحی همچون آرادفین این دوره‌ها را برگزار می‌کنند. شما با کمک آنها می‌توانید تبدیل به یک معامله‌گر حرفه‌ای ارز دیجیتال و به ویژه در حوزه Monero شوید.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *