سهام عدالت چیست؟ + افراد مشمول + نحوه ی دریافت آن

سهام عدالت چیست

یکی از بحث های داغی که این روزها بر سر زبان ها افتاده‌، مربوط به سهام عدالت است. سهام عدالت درواقع راهی جدید و جذاب برای سرمایه‌گذاری در بازار مالی است. اما چه کسی سرمایه گذاری می‌کند؟ چه کسی سود دریافت می‌کند؟ مردم چه نقشی در سهام عدالت دارند؟ اصلا سهام عدالت چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم تا به سوالاتی این‌چنین و حتی سوالات دیگر شما پاسخ دهیم. پس اگر علاقه‌مند هستید تا با راز های نهفته سهام عدالت آشنا شوید؛ این مقاله مخصوص شماست.

 

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت یک برنامه‌ی دولتی در ایران است که به منظور تقسیم سودهای سهام برخی از شرکت‌ها به مردم عادی اجرا می‌شود. در این برنامه، سهامی از شرکت‌هایی که در دست دولت هستند به هر شهروند ایرانی اعطا می‌شود به طوری که هر فرد به مقداری از سهام از هر یک از این شرکت‌ها متناسب با اهداف برنامه و میزان سرمایه‌گذاری در آن‌ها دسترسی دارد.

 

سهام عدالت چیست

هدف دولت از پرداخت سهام عدالت چه بود؟

هدف اصلی دولت از اجرای برنامه‌ی سهام عدالت در ایران، رسیدن به اهداف اقتصادی، اجتماعی و عدالت اجتماعی است. این برنامه با هدف ایجاد توزیع عادلانه‌تر ثروت، افزایش مشارکت عمومی در اقتصاد و افزایش ظرفیت نیروی انسانی و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دولتی اجرا می‌شود. با اجرای سهام عدالت، دولت سعی دارد تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دولتی را در اختیار افراد عادی و مردم بگذارد.  این اقدام همچنین می‌تواند به افزایش شفافیت و نظارت عمومی بر شرکت‌های دولتی و بهبود عملکرد آن‌ها کمک کند.

 

سهام عدالت در ایران برای اولین بار

اولین بار دولت در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۸۴ طرحی را به عنوان سهام عدالت مطرح ساخت. اما این طرح دارای ایراداتی بود که باید رفع می‌شد.  در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۴ بعد از برطرف کردن ایرادات به تصویب دولت رسید. دولت پس از آن کم کم زمینه عملی کردن این طرح را فراهم آورد و در نهایت در چهار کلان شهر این طرح به اجرا درآمد؛ البته ناگفته نماند در ابتدا سهام عدالت به کسانی داده می‌شد که تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی ، رزمندگان و افراد بیکار باشند.

 

ارزش سهام عدالت

 

ارزش سهام عدالت چه قدر است؟

در ایران مبلغ سهام عدالت با توجه به شرکت‌های مختلفی که در این برنامه شرکت کرده‌اند، متفاوت است. هر شرکت دولتی که در برنامه سهام عدالت شرکت می‌کند، مبلغ خاصی برای هر سهم تعیین می‌کند. مبلغ سهام عدالت ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند ارزش شرکت، عملکرد آن در بازار و تقاضا و عرضه باشد. بنابراین، برای هر شرکت، مبلغ سهام عدالت با توجه به شرایط مخصوص آن شرکت و با تعیین ارزش سهم‌ها توسط معاونت سرمایه‌گذاری حاکم بر آن شرکت مشخص می‌شود. اما برگه هایی که در ابتدا به مردم داده می‌شد، برگه های ۵۰۰,۰۰۰ و ۱,۰۰۰,۰۰۰ هزار تومانی است. که بعد ها با پرداخت مابه‌التفاوت برگه های ۵۰۰ هزار تومانی به یک میلیونی تبدیل شد ( در افراد تحت پوشش سازمان کمیته امداد و بهزیستی مابه‌التفاوت توسط دولت پرداخت می‌شود).

بیشتر بخوانید:   پذیره نویسی چیست | آشنایی با فرایند پذیره نویسی در بورس

 

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

براساس قانون ، سهام عدالت به شش دهک پایین جامعه تعلق می‌گیرد که شامل ۴۲ میلیون نفر می باشند. کسانی که شامل این سهام میشوند عبارتنداز افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ، روستاییان ، کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان لشکری و…

 

سود سهام عدالت

 

سود سهام عدالت چقدر است؟

معمولا سود سهام  بر اساس عملکرد شرکت و سودآوری آن به صورت سالانه تعیین می‌شود.  سود سهام عدالت به صورت دو بار درسال  اواخر آذرماه و اواخر اسفند ماه پرداخت می‌شود. هر سال با توجه به تورم و میزان افزایش سرمایه ، مبلغ سود سهام هم بیشتر می‌شود (برای مثال آخرین سود سهام عدالت پرداخت شده برای سهام های پانصد هزار تومانی به صورت تقریبی ۷۲۰ هزار تومان ، و برای دارندگان سهام یک میلیونی مبلغ یک میلیون و چهارصد هزار تومان بود. اما همانطور که گفته شد میزان سود به عوامل مختلفی بستگی دارد و ممکن است کم و زیاد شود).

 

آیا به افراد فوت شده سهام عدالت تعلق می‌گیرد؟

یکی از پرسش های که افراد در مورد سهام عدالت دارند این است که آیا به فرد متوفی سهام عدالت تعلق می‌گیرد؟ در پاسخ باید بگویم که بله، در ایران در صورت فوت فردی که سهام عدالت داشته است، سهام عدالت متعلق به وراث او می‌شود. برای این کار ورثه باید از طریق قانونی اقدام کنند.

 

آیا می‌شود برای نوزادان سهام عدالت گرفت؟

در دوره اول بله امکان ثبت نام کودکان و نوزادان فراهم بود. اما متأسفانه کودکانی که بعد از دوره دوم متولد شده اند، هنوز سایتی برای ثبت نام آنها ایجاد نشده است. یعنی در سال  ۱۴۰۲  هیچ خبری مبنی بر ثبت نام این کودکان اعلام نشده است. مطمئن باشد هر خبر جدیدی که در این مورد باشد ما از طریق سایت گروه مالی آرادفین آن را اعلام خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:   مهم ترین اصطلاحات و مفاهیم کاربردی در بورس [به زبان ساده]

 

چه شرکت هایی در سهام عدالت شرکت داشته‌اند ؟

بسیاری از شرکت‌های بزرگ و معروف در سهام عدالت شرکت داشته‌اند و هنوز هم در دسترس برخی افراد قرار دارند. در سـهام عدالت 49 شرکت سهم دارند. از این ۴۹ شرکت ، ۳۶ شرکت بورسی است که سودی که ماهانه به حساب مردم واریز می‌شود متعلق به این شرکت هاست. این شرکت ها شامل:

طرح سهام عدالت

و ۱۳ شرکت غیر بورسی است که هیچ سودی ماهانه و یا سالانه به مردم پرداخت نمی‌کنند. این شرکت ها شامل:

سهام عدالت

 

جدید ترین اخبار مربوط به بورس را چگونه دریافت کنیم؟

برای دریافت جدیدترین اخبار مربوط به بورس، شما می‌توانید از سایت‌ها و وبسایت‌های مختلف دیدن کنید. معمولاً برخی از سایت ها بخشی مخصوص اخبار بورس دارند. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت‌ها و در بخش اخبار بورس دائماً با تغییرات قیمت‌ها، شاخص‌ها، شرکت‌ها و سایر اخبار مربوط  بورس و…آشنا شوید. فراموش نکنید برخی از سایت ها می‌توانند اطلاعات دروغین به شما بدهند و شما را گمراه کنند. اما ما شما را با سایتی آشنا خواهیم کرد که علاوه بر صحت اطلاعات ، اطلاعات جذاب و مفیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.سایت گروه مالی آرادفین همواره بروزترین اطلاعات را به شما هدیه می‌کند.

 

سود سهام عدالت چگونه واریز می‌شود؟

معمولا سود سهام عدالت به صورت نقدی واریز می‌شود. اما سود سهام عدالت به چه حسابی می آید؟ تمام کسانی که سهام عدالت دارند، مشخصات خود به علاوه شماره کارت و اطلاعات بانکی خود را قبلا در سامانه ای به نام سجام ثبت کرده اند‌. برای همین کار واریز به آسانی صورت می‌گیرد.

 

آیا می‌توان سهام عدالت را بفروشیم؟

در پاسخ به سوال بالا می‌توان گفت بله. برای فروش سهام عدالت دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. در روش مستقیم سهام داران می‌توانند مسولیت سهام های خود را برعهده بگیرند و هر چند تا سهم که خودشان می‌خواهند بفروشند البته از سهم متعلق به ۳۶ شرکت بورسی (ناگفته نماند شما می‌توانید تنها ۳۰ درصد از سهام خود را بفروشید). در روش غیرمستقیم سهام توسط دولت فروخته می‌شود و به حساب دارندگان سهام واریز می‌شود.

 

چگونه به پرسش های خود در مورد سهام عدالت پاسخ دهیم؟

خوب است بدانید که اگر پرسش یا سوال و حتی مشکلی برای شما در مورد سهام عدالت پیش آمد، باید چه بکنید؟ خوشبختانه دولت به فکر بوده است و سامانه ای را با شماره ۸۳۳۳۸ برای مردم راه‌اندازی کرده است. این سامانه در کل روز فعال است و پاسخگوی مردم می‌باشد.

بیشتر بخوانید:   تفاوت سبدگردانی اختصاصی و صندوق سرمایه گذاری در بورس

 

افراد جامانده از سهام عدالت چه کنند؟

اگر شما هم جز افرادی هستید که از سهام عدالت جا مانده اید و یا به هر دلیلی نتوانسته آید سهام عدالت دریافت کنید. هنوز هم فرصت دارید فقط کافی است برای ثبت نام به سایت سهام عدالت به آدرس    www.saham.gov.ir  مراجعه کنید. قبل از مراجعه برای ثبت‌نام بهتر است مدارکی مانند کارت ملی ، شناسنامه ، تلفن همراه به نام خود، کارت بانکی به نام خود و… را به همراه داشته باشید.

 

آیا طرح سهام عدالت مفید بوده است؟

تأثیر طرح سهام عدالت در ایران بسیار پیچیده و متنوع است و نمی‌توان به صورت کامل و قاطعانه در مورد مفید بودن یا نبودن آن صحبت کرد. یکی از هدف‌های اصلی طرح سهام عدالت، توزیع عادلانه‌تر سود و دارایی‌های شرکت‌های عمومی به همه شهروندان ایران بود.

این طرح دارای مزایای زیادی بود؛ از جمله:

  1. فرصت سرمایه گذاری : طرح سهام عدالت به شهروندان ایران فرصتی داد تا به عنوان سهامداران در شرکت‌های عمومی عمل کنند و از منافع و سود آنها بهره‌برداری کنند.
  2. ایجاد حس انگیزه و عدالت: طرح سهام عدالت می‌تواند حس انگیزه و تعامل بین شهروندان و شرکت‌های عمومی را ایجاد کند و درک بهتری از مسائل مالی و اقتصادی را برای افراد به ارمغان بیاورد.
  3. توسعه بازار سرمایه: طرح سهام عدالت می‌تواند برای توسعه بازار سرمایه و رونق اقتصادی کشور مفید باشد. حضور بیشتر شهروندان در بازار سرمایه می‌تواند منجر به افزایش تقاضا و عرضه سهام در بورس شود و بازار را رونق بخشد.

 

سخن آخر

همانطور که عنوان کردیم سهام عدالت، یک طرح اقتصادی است که در ایران آغاز شد. این طرح به معنای توزیع سهام شرکت‌های دولتی و عمومی در بین شهروندان ایران است. هدف اصلی طرح سهام عدالت، افزایش مشارکت عمومی در سهم‌داری و حقوق شرکت‌ها بوده است. سهام عدالت در ایران توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ایران اجرا می‌شود. ما در این مقاله به تمام سوالات شما در خصوص سهام عدالت پاسخ دادیم.

چنانچه مایل هستید آخرین اخبار بازار بورس را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کنید، گروه مالی آرادفین می تواند بهترین همراه برای شما باشد.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *