DPS یا سود نقدی سهام چیست؟ + نحوه ی پرداخت آن

سود نقدی سهام

در عصر امروز، از جمله مباحثی که نقل محافل شده است، بورس است. تمام افراد سعی می‌کنند طوری خود را نشان دهند که گویی از سرمایه داران و مالکان سهم های مختلف در بورس هستند. اگر شما هم در این مجالس شرکت می‌کنید ممکن است عبارت DPS یا سود نقدی سهام را شنیده باشید اما معنای دقیق آن را ندانید. ما در این مقاله قصد داریم تا به پرسش DPS یا سود نقدی سهام چیست؟ پاسخ دهیم. اگر شما هم به محتوا های بورسی علاقه مند هستید خواندن این مقاله از سایت معتبر گروه مالی آرادفین می‌تواند به شما کمک کند.

 

 DPS یا سود نقدی سهام

در یک بیان ساده DPS یا سود نقدی سهام، میزان سودی است که یک شرکت بعد از کسر هزینه‌ها و مالیات از سود خالص خود برای هر سهم به فردی که دارنده سهام آن شرکت است، پرداخت می‌کند. هنگامی که یک شرکت سود حاصل از عملکرد خود را محاسبه می‌کند، می‌تواند این سود را بین سهامداران خود تقسیم کند. یکی از روش‌های تقسیم سود، پرداخت سود نقدی سهام است.  سود نقدی سهام معمولاً به عنوان یک شاخص مهم در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران استفاده می‌شود.

 

سود نقدی سهام

مزایای پرداخت DPS یا سود نقدی سهام چیست؟

پرداخت سود نقدی سهام (DPS) مزایای مختلفی دارد؛ از جمله:

  1. دریافت سود به صورت آنی: با پرداخت سود نقدی سهام، سرمایه گذاران می توانند سودهای خود را به صورت فوری دریافت کنند. این به معنای ارزش بالای سرمایه گذاری فعلی و دریافت سودها به صورت مستقیم است.
  2. سرمایه گذاری در بخش های دیگر: پرداخت DPS به سرمایه گذاران اجازه می دهد که بر اساس نیازهای شخصی سودهای دریافتی را برای هر منظوری، از جمله سرمایه گذاری در بخش های دیگر به کار گیرند.
  3. پایداری برای سهامداران: پرداخت DPS سهامداران را مطمئن می‌کند که شرکت می‌تواند در درازمدت بازدهی پایداری داشته باشد.
  4. افزایش اعتماد سازمانی: پرداخت سود به سهامداران نشان می‌دهد که شرکت توانایی تولید سود را دارد و در نتیجه اعتماد سرمایه‌گذاران و سهامداران به شرکت بیشتر می‌شود.

 

dps چیست

 

پرداخت DPS یا سود نقدی سهام  به چه عواملی بستگی دارد؟

  1. سودآوری شرکت: شرکت باید سود آوری کافی داشته باشد تا بتواند سود نقدی به سهامداران پرداخت کند. اگر سودآوری شرکت کافی نباشد، شرکت ممکن است نتواند سود نقدی پرداخت کند.
  2. نیازها و ظرفیت شرکت: شرکت ممکن است برای نیازها از سود خود استفاده کند، مانند سرمایه‌گذاری در توسعه کسب و کار، پرداخت بدهی‌ها و‌‌‌… در نتیجه، نیازهای شرکت و ظرفیت سودآوری آن بر پرداخت DPS تاثیرگذار است.
  3. سیاست سود سهامداری: سیاست سود سهامداری شرکت تأثیر بسزایی در پرداخت DPS دارد. ممکن است شرکت تصمیم بگیرد سود نقدی را به صورت کامل یا جزئی پرداخت کند و یا به عنوان سود سهامداری درونی نگه دارد.
  4. نیازها و انتظارات سهامداران: نیازها و انتظارات سهامداران نیز می‌تواند نقشی در تصمیم بر پرداخت DPS ایفا کند. اگر سهامداران تمایل داشته باشند سود نقدی دریافت کنند، شرکت ممکن است برای تامین این نیاز پرداخت DPS انجام دهد.
بیشتر بخوانید:   معاملات الگوریتمی در بورس تهران + روش های اجرا

این نکته را فراموش نکنید که تعیین سیاست سود سهامداری و پرداخت DPS مسئله‌ای است که مدیران و هیئت مدیره شرکت درباره آن تصمیم می‌گیرند و بر اساس تحلیل‌های مالی و استراتژیک شرکت، بهترین تصمیم را خواهند گرفت.

 

سود نقدی سهام چیست

 

چه زمانی سود نقدی سهام پرداخت می‌شود؟

به طور کلی، پرداخت DPS معمولاً در  مجمع عمومی تصویب می‌شود و بعد از آن، تاریخ پرداخت سود به سهامداران اعلام می‌شود. اما معمولا یکبار در سال این سود پرداخت می‌شود و بعد از تصویب پرداخت آن ، شرکت ها می‌توانند تا نهایت ۸ ماه بعد اقدام به پرداخت آن کنند.

 

چگونه می‌توان از تصمیم گیری ها در مورد سود نقدی آگاه شد؟

خوشبختانه سازمان بورس برای قرار گرفتن مردم در جریان های بورسی ، آگاه شدن از وضعیت سهام، زمان پرداخت سود نقدی و حتی اینکه آیا سودی پرداخت می‌شود یا نه به فکر بوده است و سایتی به آدرس www.codal.ir  را طراحی کرده است. بنابراین شما می‌توانید به راحت در جریان اطلاعات قرار بگیرید فقط کافی است سری به سایت گفته شده بزنید.

 

DPS یا سود نقدی سهام به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

این سود در واقع به همه سهامدارانی که هنگام برگزاری مجمع عمومی سالانه، سهام دار آن شرکت باشند تعلق می‌گیرد. اما در این جا دو سوال برای کاربران مطرح می‌شود. اولی آنکه اگر به تازگی یعنی چند روز قبل از برگزاری مجمع سهام را خریده باشند، آیا به آنها سود نقدی سهام تعلق می‌گیرد؟ در پاسخ به شما می‌گوییم که بله مهم زمان برگزاری مجمع است. دومین سوال هم تقریبا مشابه سوال اول است با این تفاوت که آیا اگر سهامداران قبل از برگزاری مجمع سالیانه ، سهام خود را بفروشند به آنها سود نقدی سهام تعلق می‌گیرد؟ پاسخ این سوال خیراست. حتی اگر یک ساعت هم قبل از برگزاری مجمع سهام آن را بفروشید، به شما سهامی تعلق نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید:   گواهی سپرده کالایی پسته | نحوه خرید پسته از بورس کالا

 

EPS چیست و چه تفاوتی با  DPS دارد؟

EPS معیاری است که نشان می‌دهد هر سهم شرکت چه قدر سود خالص به دست آورده است. برای محاسبه EPS، سود ناخالص یا یه عبارت دیگر سود کلی شرکت را بر تعداد سهام شرکت تقسیم می‌کنند. DPS یا سود نقدی سهام به عنوان بخشی از سود خالص شرکت به سهامداران پرداخت می‌شود. در صورت تصمیم به پرداختن سود به صورت نقدی، هر سهامدار بر اساس تعداد سهامی که دارد، مبلغ مشخصی را دریافت می‌کند.

 

دریافت سود نقدی سهام

 

سود نقدی سهام را چگونه دریافت کنیم؟

همانطور که گفتیم لازمه گرفتن سود سهام این است که به هنگام تشکیل مجمع سهام دار آن شرکت باشید. اما در کل می‌توان از چند روش برای گرفتن سود نقدی سهام استفاده کرد:

از طریق حساب بانکی ثبت شده در سجام

راحت تربن روشی که می‌توانید با کمک آن سود را دریافت کنید، از طریق حساب بانکی ثبت شده در سجام است. شما برای دریافت کد بورسی نیاز دارید تا در سامانه سجام ثبت نام نمایید. ازجمله اطلاعاتی ک در آن سامانه وارد می‌کنید، اطلاعات مربوط به حساب بانکی متعلق به خودتان است؛ بنابر‌این با کمک ان می‌توانید سود نقدی سهام را دریافت کنید.

مراجعه به شعب بانک های منتخب

در این روش سود نقدی قابل پرداخت توسط برخی از بانک هایی که خود شرکت ها انتخاب کرده اند، پرداخت می‌شود. فقط کافی است شخص سهام دار با داشتن مدارکی که احراز هویت شود به شعب منتخبی بانک ها برود.

 

 فرمول محاسبه  DPS یا سود نقدی سهام چگونه است؟

از جمله سوالاتی که کاربران با آن رو به رو هستند این است که فرمول محاسبه سود نقدی چگونه است ؟ و یا این محاسبه چگونه انجام می‌شود. فرمول محاسبه DPS یا سود نقدی سهام به صورت زیر است:

در این فرمول، سود تصویب شده مقداری است که شرکت تصمیم می‌گیرد به سهامداران بدهد. این مبلغ معمولاً در گزارش‌های مالی یا اطلاعیه‌های شرکت درج می‌شود. و تعداد سهام شرکت، تعداد کل سهام‌های عادی شرکت است که در بازار معاملاتی به فروش می‌رسد. با استفاده از این فرمول و داشتن اطلاعات لازم، می‌توانید مقدار DPS یا سود نقدی سهام را محاسبه کنید.

بیشتر بخوانید:   اوراق گام بورس چیست؟ + نحوه خرید + مزایا

 

محاسبه dps

 

چگونه آخرین اخبار در مورد بازارهای مالی را به دست بیاوریم؟

یکی از روش های به‌دست‌آوردن آخرین اخبار در مورد بازارهای مالی، سر زدن به سایت های معتبر اینترنتی است. یکی از این سایت ها متعلق به گروه مالی آرادفین است. این وبسایت توسط کارشناسان خبره در بورس پشتیبانی می‌شود که علاوه بر آخرین اخبار بورسی می‌تواند آموزش های مفید دیگری را در اختیار کاربران قرار دهد.

 

چه کسی تصمیم گیرنده نهایی در مورد سود نقدی است؟

همانطور که گفتیم تصمیم گیرنده نهایی در مورد سود نقدی (DPS) معمولاً هیئت مدیره  یا مجمع سهام عمومی شرکت است. این هیئت از طریق بررسی و تحلیل سودهای تجاری و مالی شرکت تصمیم می‌گیرند که چه مقدار از سود نقدی به عنوان سود سهام به سهامداران پرداخت شود. این تصمیم بر اساس توسعه کسب و کار، نیازهای سرمایه‌گذاران و سیاست‌های مالی شرکت گرفته می‌شود.

 

آیا همه شرکت ها به سهام داران سود نقدی می‌دهند؟

خیر، همه شرکت‌ها به سهام‌داران سود نقدی نمی‌دهند. تصمیم در مورد توزیع سود نقدی به سهامداران به عهده مدیران شرکت و یا مجمع سهام عمومی قرار دارد و معمولاً بر اساس سیاست‌ها و اهداف شرکت، وضعیت مالی و عوامل تعیین می‌شود. بعضی از شرکت‌ها سود خود را به خرید خود سهام و کاهش تعداد سهام موجود، یا به سرمایه‌گذاری در توسعه و رشد شرکت، و… اختصاص می‌دهند.

 

سخن آخر

در یک تعریف کلی سود نقدی سهام به معنای توزیع سودهای حاصل از فعالیت‌های شرکت به سهامداران به صورت پول نقدی است. این سودها معمولاً از سودهای سالانه شرکت، سود انباشته یا سودهای قبلی می‌باشند. توزیع سود نقدی به سهامداران، معمولا به صورت پرداخت سود به ازای هر سهم سهام است و به عنوان یکی از روش‌های بازگشت سرمایه به سهامداران مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در این مقاله به برسی DPS یا سود نقدی سهام پرداخیتم و به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دادیم.  اگر دوست دارید آخرین اخبار بورس به علاوه آموزش های متنوع بورسی را به صورت رایگان دریافت کنید؛ وب سایت گروه مالی آرادفین را فراموش نکنید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *