متاورس چیست؟ آموزش صفر تا صد دنیای Metaverse به زبان ساده

ارزهای متاورس

معرفی متاورس

یکی از جدیدترین فضاهایی که در دنیای دیجیتال ایجاد شده است متاورس نام دارد. این فضا مجموعه‌ای نسبتاً جدید و در حال گسترش از جهان‌های مجازی است که در آن کاربران می‌توانند بسیاری از فعالیت‌های دنیای فیزیکی را تجربه کنند. در metaverse کاربران می‌توانند وارد کنسرت‌ها شوند، با خانواده و دوستان خود ملاقات کنند، به فروشگاه بروند و با دیگران بازی کنند. در این دنیای جدید کاربران می‌توانند با حداقل سرمایه‌گذاری کارهای زیادی را برای شروع پیدا کنند. تفاوت metaverse  با دیگر فضاهای مجازی که تا به حال تجربه کرده‌اید در واقعی بودن آن است. دیگر محیط‌های آنلاین به دنبال این هستند که فقط شما را با چالش‌های جدید درگیر کنند و فرصت‌های متفاوتی نسبت به دنیای فیزیکی پیش روی شما بگذارند. در metaverse اما شما قرار است یک تجربه واقعی از زندگی دیجیتالی را پشت سر بگذارید. البته برای اینکه این تجربه جذاب‌تر باشد باید تجهیزات مختلفی خریداری نمایید.

 

metaverse چیست

 

برای ورود به دنیای metaverse چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

در حالت عادی برای ورود به متاورس به تجهیزات فنی زیادی نیاز نخواهید داشت. شما حتی می‌توانید با یک گوشی هوشمند هم به این جهان جدید وارد شوید. با این وجود اگر می‌خواهید قابلیت‌های بیشتری را در این فضا تجربه کنید باید امکانات جدیدترین خریداری نمایید. از جمله وسایلی که می‌توانند تجربهmetaverse  را برای شما هیجان انگیزتر کنند به صورت زیر هستند:

 • کامپیوتر: همان گونه که گفتیم با استفاده از یک گوشی هوشمند هم می‌توان وارد دنیای عجیب و پیچیدهmetaverse شد اما اگر می‌خواهید تجربه بهتری داشته باشید باید یک سیستم کامپیوتر خریداری کنید. ضمناً اگر می‌خواهید تجربه شما بهتر باشد باید به دنبال کامپیوتری بگردید که از گرافیک و حافظه خوبی برخوردار باشد. از طرفی هر کدام از فضاهای موجود در metaverse نیاز به سیستم خاصی دارند که اگر می‌خواهید در آنها فعالیت کنید باید کامپیوتر شخصی خودتان را متناسب با آنها انتخاب نمایید.
 • کنسول بازی: خریداری کنسول بازی برای دسترسی به متاورس ضروری نیست.با این وجود اگر می‌خواهید تجربه بهتری داشته باشید و با دیگران معاشرت نمایید، بهتر است یک کنسول بازی خریداری کنید. با اتصال تجهیزاتی همچون میکروفون و حفظ واقعیت مجازی به کنسول بازی تجربه شما کاملاً متفاوت از یک تجربه معمولی و ورود به metaverse خواهد شد.
 • هدست واقعیت مجازی: چه کنسول بازی خریداری بکنید و چه خریداری نکنید اگر می‌خواهید از دنیاهای سه بعدیmetaverse استفاده نمایید باید به سراغ خرید هدست واقعیت مجازی بروید. علاوه بر هدست واقعیت‌های مجازی شما به کنترلرهای دستی هم نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید هدست‌های واقعیت مجازی معمولاً دو صفحه نمایش و بلندگو دارند.
 • عینک واقعیت افزوده(AR): عینک‌های واقعیت افزوده چیزی شبیه به عینک‌های معمولی هستند و به بهبود تجربه واقعیت مجازی کمک می‌کنند. این عینک‌ها پوشش‌های دیجیتالی را به اشیای دنیای واقعی تبدیل می‌کنند و به این ترتیب محیط مجازی را برای فرد تبدیل به محیط زندگی او می‌نمایند.

 

متاورس

 

متاورس چگونه فعالیت می‌کند؟

فرآیند فعالیت در متاورس هنوز هم کامل نشده و در حال تعریف است. با این وجود هر کاربری که می‌خواهد وارد این فضای دیجیتالی شود باید یک آواتار یا هویت دیجیتالی برای خود ایجاد کند. داشتن آواتار به کاربران اجازه می‌دهد وارد یک اکوسیستم دیجیتالی یکپارچه شوند. در این اکوسیستم آنها می‌توانند دارایی‌های خود را ایجاد و حفظ کنند. در این جهان جدید کاربران می‌توانند تمامی وظایف آنلاینی که در گذشته با حضور در وب سایت‌ها و برنامه‌های مختلف دنبال می‌کردند را انجام دهند. البته آنها برای انجام کارهای خود دیگر نیازی به ورود و خروج‌های متعدد نخواهند داشت. یکی از برنامه‌های معروفی که در حال حاضر با metaverse همکاری دارد WeChat می‌باشد. این پلتفرم یک سیستم اعتبار اجتماعی یکپارچه را در metaverse به وجود آورده است. ضمناً بازی Fortnite را می‌توانیم به عنوان نوعی metaverse اولیه معرفی کنیم. جامعه کاربران این بازی در حال حاضر به ۳۵۰ میلیون حساب می‌رسد که معادل جمعیت ایالات متحده آمریکا است.

بیشتر بخوانید:   کیف پول سخت افزاری چیست؟ | آشنایی با انواع کیف پول سرد

 

متاورس چیست

 

آواتار چیست و چند نوع است؟

همانگونه که در بخش قبلی گفتیم فعالیت در متاورس وابسته به این است که شما یک آواتار طراحی کنید. شما می‌توانید آواتار را شبیه به خودتان یا هر چیز دیگری که نشان دهنده شما باشد طراحی نمایید. به عبارت بهتر آواتار هویت دیجیتالی شما را در جهان metaverse  به دیگران نشان می‌دهد. با توجه به اینکه در metaverse فضاهای مختلفی طراحی شده است بنابراین نمی‌توانید در تمام آنها از یک آواتار استفاده کنید. آواتارهای زیر برای استفاده در فضاهای مختلف این جهان دیجیتالی مفید هستند:

 • 2D: آواتارهای دو بعدی به صورت تخت طراحی می‌شوند و همانگونه که از نام آنها پیدا است در محیط‌های دوبعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمده کاربرد این آواتارها مربوط به رسانه‌های اجتماعی و سیستم عامل‌ها می‌شود.
 • 3D: آواتارهای سه بعدی از زوایای مختلف قابل مشاهده هستند. در واقع این آواتارها نسبت به نمونه‌های دوبعدی واقعی‌تر به نظر می‌رسند و شاید چیزی شبیه به یک کپی از چهره واقعی کاربر باشند. به همین دلیل این آواتارها محبوبیت زیادی بین کاربران دارند.
 • VR: آواتار VRبرخلاف دیگر آواتارها تمام بدن یک انسان را شبیه سازی نمی‌کند. این آواتارها فاقد اندام تحتانی هستند و تنها قسمت بالایی بدن را شامل می‌شوند. در واقع آواتارVR  از دست استفاده می‌کند اما پاها را در آن مشاهده نخواهید کرد.
 • تمام بدن: این آواتار همانگونه که از نام آن پیدا است هم بالاتنه و هم پایین تنه را به نمایش می‌گذارد. البته این را باید بگوییم که آواتار تمام بدن در بسیاری از جهان‌های فعلی موجود درmetaverse مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. شاید این آواتار در آینده کاربردهای وسیع‌تری از خود به نمایش بگذارد.
 • سفارشی: در کنار تمام آواتارهایی که خدمت شما معرفی کردیم این فرصت وجود دارد که آواتار خودتان را سفارشی سازی کنید.شما می‌توانید در این آواتار هر زمان که بخواهید ویژگی‌های مورد نظر خودتان را تغییر دهید. البته این را باید در نظر داشته باشید که برخی از آواتارهای سفارشی صرفاً در جهان‌های محدودی از metaverse قابل استفاده هستند.

 

سرمایه گذاری در متاورس

 

مهمترین کاربردهای فعلی متاورس

با وجود اینکه مدت زمان زیادی از طراحی دنیای متاورس نمی‌گذرد اما این فضای جذاب کاربردهای مختلفی برای کاربران دنیای دیجیتال داشته است. مهمترین کاربردهای فعلی این فضا عبارتند از:

 • سرگرمی: یکی از بزرگترین کاربردهایMetaverse تجربه بازی‌های آنلاین است. بازیکنان در بازی‌هایی که بر اساس این فضا طراحی شده‌اند می‌تواند جهان‌های مجازی گسترده را کشف کنند، در بازی های چند نفره رقابت داشته باشند و در رویدادهای اجتماعی درون  Metaverseمشارکت نمایند.
 • ارتباطات: یکی دیگر از امکاناتی که در فضای جدیدMetaverse کاربران امکان استفاده از آن را دارند شبکه‌های اجتماعی و مسیرهای ارتباطی می‌باشند. در این جهان جدید کاربران می‌توانند با دوستان خود ملاقات کنند، در مهمانی‌های مجازی شرکت داشته باشند و در این محیط‌های دیجیتال تعاملی به مکالمات بی‌درنگ بپردازند. این را هم باید اضافه کنیم که حس ارتباطگیری اجتماعی در متاورس کاملاً متفاوت از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی سنتی است.
 • آموزش:موسسات و سازمان‌های آموزشی در این جهان جدید می‌توانند از کلاس‌های درس مجازی و شبیه سازی‌های تعاملی جهت ارائه تجربیات یادگیری جذاب و فراگیر استفاده کنند. از طرفی در Metaverse کاربران و دانش آموزان این فرصت را دارند که با یکدیگر همکاری داشته باشند، آزمایش انجام دهند و رویدادهای تاریخی Metaverse را کشف کنند.
 • تجارت: یکی از بزرگترین کاربردهایMetaverse این است که کاربران در آن می‌توانند به تجارت بپردازند و املاک و مستغلات خرید و فروش کنند. در این فضا کاربران و کسب و کارها می‌توانند ویترین فروشگاه‌های مجازی را جهت ارائه محصولات دیجیتال، آثار هنری و سایر دارایی‌های مجازی خریداری نمایند.
 • دورکاری:علاقمندان metaverse خوب است بدانند که در این جهان امکان دورکاری هم وجود دارد. تیم‌های تجاری می‌توانند جلسات مجازی، کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی خود را در فضای متاورس برگزار کنند و از مرزهای جغرافیایی فراتر بروند. همچنین امکان همکاری جهانی در یک محیط مجازی یکپارچه در این فضا فراهم است.
 • هنر: شایدMetaverse برای هیچ گروهی به اندازه هنرمندان مفید نبوده باشد. در این فضا هر هنرمندی می‌تواند آثار خود را به نمایش بگذارد و حتی آنها را به فروش برساند. این در حالی است که نمایش و فروش آثار هنری در فضای حقیقی به راحتی امکان‌پذیر نیست.
بیشتر بخوانید:   استریوم چیست؟ | راهنمای استیکینگ در اتریوم 2.0

 

چگونه وارد متاورس شویم

 

فعالیت در Metaverse با چه چالش‌هایی همراه است؟

فعالیت در متاورس همواره با چالش و نگرانی همراه بوده است. البته با توجه به اینکه این فضا به تازگی به وجود آمده وجود چالش‌های مختلف در آن چیز عجیبی نیست. ‌مهمترین چالش‌هایی که در این فضا احتمال دارد با آنها روبرو شوید را بیشتر بررسی می‌کنیم:

 • حریم خصوصی و امنیت: امنیت در هر فضایی همیشه دغدغه مردم بوده است. در دنیای Metaverse اطلاعات بسیار زیادی از کاربران برای ارائه تجربیات و تعاملات شخصی جمع آوری می‌شود. به همین دلیلاطمینان از حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها جهت محافظت از کاربران در برابر ایرادات احتمالی، سوء استفاده از اطلاعات و دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شخصی بسیار مهم است.
 • عدالت دیجیتالی: دسترسی به امکانات موجود در دنیایMetaverse وابستگی شدیدی به فناوری و اتصالات کاربران به اینترنت دارد. با توجه به همین موضوع نگرانی در مورد عدالت دیجیتالی ایجاد می‌شود. جایی که افراد دسترسی متفاوتی به اینترنت دارند و اشخاصی که دسترسی آنها محدودتر است ممکن است از فرصت‌های مختلفی در این دنیای جدید محروم شوند.
 • قطع ارتباط با دنیای واقعی: یکی از مشکلاتی که همین الان هم مردم جهان با آن رو به رو شده‌اند کم شدن ارتباط آنها با فضای واقعی می‌باشد.درست است که حضور در متاورس جذابیت‌های زیادی برای کاربران دارد اما هرچه آنها بیشتر در این محیط مجازی باشند طبیعتاً ارتباط کمتری با دنیای واقعی خواهند داشت. اگر این اتفاق منجر به قطع رابطه آنها با زندگی عادی شود قطعاً آسیب‌های جدی از نظر سلامت روانی خواهند دید.
 • مالکیت معنوی: همانگونه که گفتیم بسیاری از هنرمندان و تولیدکنندگان محتوا می‌توانند از طریقMetaverse آثار خود را به فروش بگذارند. با این وجود نگرانی‌هایی در زمینه نقض حق چاپ و حقوق مالکیت معنوی در این فضا وجود دارد. شفاف سازی حقوق مالکیت و استفاده از خلاقیت‌های مجازی تبدیل به یک چالش حقوقی پیچیده در Metaverse شده است.
 • مصرف انرژی: Metaverse اتکای شدیدی به فناوری‌های پیشرفته دارد و همین موضوع نگرانی‌هایی را در مورد مصرف انرژی ایجاد کرده است. هرچه انرژی مصرفی این فضا بیشتر باشد، آسیب جدی‌تری به محیط زیست واقعی انسان‌ها وارد می‌شود و این به هیچ وجه قابل قبول نیست. با توجه به این موضوع مدیرانMetaverse باید به دنبال راهکاری باشند که مصرف انرژی را به شدت کاهش دهند.
بیشتر بخوانید:   دامیننس بیت کوین چیست؟ + کاربرد و نحوه استفاده از آن

 

کسب درآمد از متاورس

 

چگونه در متاورس شرکت کنیم؟

به عنوان یک کاربر در متاورس می‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید. با وجود اینکه این فضای جدید کماکان در حال توسعه است اما گزینه‌های زیادی برای فعالیت در آن پیش روی شما قرار دارد. جالب است بدانید که در این فضا امکان کار کردن و کسب درآمد وجود دارد. شما در metaverse می‌توانید به عنوان راهنمای تور، مهندس نرم‌افزار، قصه‌گو، مدل ساز سه بعدی و مدیر رویداد کار کنید. ضمناً باید این نکته را بدانید که با توجه به رشد metaverse، تعداد مشاغل موجود در آن هر روز افزایش پیدا می‌کند. یکی دیگر از فعالیت‌هایی که می‌توانید در این فضا تجربه کنید بازی کردن است. بازی‌های جذاب زیادی همچون Fortnite،  Minecraft و Roblox هستند که metaverse از آنها پشتیبانی می‌کند.

فعالیت دیگری که کاربران می‌توانند در آنها مشارکت داشته باشند حضور در رویدادها است. متاورس مجموعه گوناگونی از کنسرت‌ها، نمایشگاه‌های تجاری و رویدادهای اقتصادی را برگزار می‌کند. معامله‌گری و فعالیت اقتصادی بخش دیگری از فعالیت کاربران دنیای metaverse است. در این جهان مدرن امکان خرید و فروش دارایی‌هایی مانند آثار هنری، کارت‌های تجاری، فیلم، موسیقی و املاک و مستلات برای کاربران فراهم شده است. البته باید در نظر داشته باشید که خرید و فروش این دارایی‌ها فقط از طریق توکن‌های غیر قابل تعویض قابل انجام می‌باشد.

 

ارزهای متاورس

 

آیا فعالیت در متاورس برای ما مفید خواهد بود؟

در متاورس هم مانند دیگر فضاهای مجازی فرصت‌های بی‌شماری وجود دارد که می‌توانید از آن برای کسب منافع خود کمک بگیرید. ضمناً باید این نکته را در نظر داشته باشید که این دنیای جدید برای آینده طراحی شده است و قطعاً در روزگاری نه چندان دور بسیاری از اتفاقات مهم جهان در آن رقم خواهند خورد. البته برای بهره بردن از منافع موجود در دنیای metaverse ابتدا باید با این فضا آشنایی کامل پیدا کنید. آشنایی کامل با این جهان عجیب و غریب تنها از طریق حضور در دوره‌های مرتبط با دنیای دیجیتال امکان‌پذیر خواهد بود. موسسات مالی معتبر کشور همچون آرادفین دوره‌های مختلفی را در زمینه آشنایی با ارزهای دیجیتال برگزار می‌کنند که شما هم می‌توانید در آنها حضور داشته باشید. با شرکت در این دوره‌ها یاد می‌گیرید که چگونه از فضاهای جدیدی همچون metaverse کسب سود کنید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *