معاملات الگوریتمی در مقابل معاملات دستی | کدام یک بهتر است؟

در این مقاله قصد داریم به طور مفصل در مورد بحث چالش برانگیز معاملات الگوریتمی در مقابل معاملات دستی یا سنتی ( algo trading vs manual trading ) صحبت کنیم.

امروزه در قرن 21 دائما همه چیز با سرعت بسیار بالایی، در حال تغییر و تحول است. نقش انسان روزبه روز در کار های روزمره کمرنگ تر می شود و جای خود را به ربات ها و هوش مصنوعی می دهند. شاید بتوان گفت امکان ندارد در کره ی زمین زندگی کرده باشید و نام هوش مصنوعی و ربات ها به گوشتان نخورده باشد!

معامله کردن در بازار های مالی هم از این قاعده مثتثنی نبوده اند و شاید بتوان حدس زد در جنگ میان الگوتریدینگ و روش های سنتی، چه کسی در نهایت برنده می شود؟

این نکته حائز اهمیت است که، جنگ های بسیار زیادی را می توانید بیابید که ربات ها، به راحتی توانسته اند انسان ها را کنار بگذارند و آن ها را شکست دهند!

معاملات خودکار، شاید زمانی یک رویا بود ولی امروزه کسی که به این پدیده، به چشم تخیل نگاه کند، شاید بتوان گفت در جامعه فردی با آگاهی پایین محسوب شود.

امروز قصد داریم به طور کامل در مورد هر یک دو سبک معامله گری صحبت کنیم و مزیت ها و معایب آن ها مورد بررسی قرار دهیم. همچنین به نکاتی اشاره کنیم که می تواند زندگی شما را دگرگون کند و حتی وضعیت مالی شما را دچار تحول کند.

پس پیشنهاد می شود حتما تا آخر مقاله همراه ما باشید تا چیزی را از دست ندهید.

نکته : برای درک بهتر موضوع ، ابتدا هر کدام از مفاهیم  معاملات الگوریتمی و معاملات دستی را، به طور جداگانه توضیح می دهیم تا بیشتر با آن ها شوید .

 

معاملات الگوریتمی چیست؟

بحث در مورد معاملات الگوریتمی، بحثی تخصصی و مفصل است، که در مورد آن، مقاله ای جامع و منحصر به فرد در سایت آرادفین قرار داده شده است. اگر علاقه دارید به طور کامل با این مفهوم آشنا شوید، پیشنهاد می شود حتما مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید(لینک آن در اول این پاراگراف آمده است.). در این مقاله سعی می کنیم بیشتر به صورت کلی به این مفهوم بپردازیم که خارج از حوصله نباشد.

بیشتر بخوانید:   رد ادعاهای بی اساس در بازار های مالی

معاملات الگوریتمی . ربات های معامله گر  امروزه توجه زیادی در میان سرمایه گذاران و معامله گران به خود جلب کرده است.

تصور کنید قرار است حتی زمانی که در خواب و استراحت به سر می برید و یا با دوستان خود مشغول خوش گذرانی هستید، برای مثال یک ربات فارکس، برای شما فرصت های مناسب سرمایه گذاری را در بازار فارکس پیدا کند و برای شما پول چاپ کند!!!

آیا وقعا چه فرقی بین یک ربات معامله گر و یک دستگاه چاپ پول وجود دارد؟

یک اکسپرت، می تواند توسط یک متخصص یا برنامه نویس طراحی شود و یا این که به کمک الگوریتم های هوش مصنوعی ساخته شود تا بتواند معاملات ما را خود کار کند. دستور العمل هایی برای پیدا کردن فرصت های معاملاتی توسط دانش برنامه نویسی درون ربات ها پیاده سازی و توسعه داده می شود (مانند یک ماشین حساب) که بتوانند بدون این که به دخالت ما انسان ها نیاز داشته باشند در بازار پول در بیاورد.

شما فقط کافی است که قوانین سیستم معاملاتی خود را به یک برنامه نویس یا فریلنسر دهید تا استراتژی شما را خودکار کند. ولی نکات مهمی در رابطه با این موضوع وجود دارد که پیشنهاد می شود حتما مقاله ی ” تفاوت های الگوتریدینگ و اتوتریدینگ ” را مطالعه کنید تا با پیامد های کار خود آگاه شوید و به صورت کامل متوجه شوید که آیا تبدیل استراتژی خود به کد توسط یک برنامه نویس یا فریلنسر، تمام کاری است که می شود انجام داد؟

به عنوان مثال، یک اکسپرت فارکس می تواند قیمت را با سرعت بالایی تجزیه و تحلیل کند و آینده را با دقت منحصر به فردی پیش بینی کند. احتمال خطای عملکردی در ربات ها صفر مطلق است و احتمال این که از مسیر خود منحرف شوند، از احتمال برخورد شهاب سنگ به کره ی زمین کمتر است!!!

بیشتر بخوانید:   معاملات الگوریتمی چیست؟ - یکبار برای همیشه

آن ها می توانند بهترین نقاط خرید و فروش را شناسایی کنند و در بهینه ترین حالت ممکن معامله کنند کاری که انسان قادر به انجام آن نیست.

تذکر : البته این نکته حائز اهمیت است که لزوما تمامی ربات های معامله گر نمی توانند موارد گفته شده را به بهترین شکل انجام دهند، ولی بدون شک، می توان گفت که بهترین اکسپرت فارکس از پس همه ی موارد ذکر شده به خوبی بر می آید

قابل اعتماد ترین نرم افزار و پلتفرم انجام الگوتریدینگ، اتوتریدینگ و حتی معاملات دستی، متاتریدر 4 و 5 هستند که توسط شرکت meta quotes ارائه شده است که به صورت رایگان در اختیار سرمایه گذاران و معامله گران قرار داده است.

 

معاملات دستی چیست ؟

معامله دستی، فرایندی است که تکنولوژی های مدرن، در آن هیچ دخل و تصرفی ندارد و تمامی وظایف بر عهده ی انسان ها است. روش دستی یا روش سنتی، سال های زیادی است که به کار گرفته می شود و حتی تا به امروز نمی توان گفت که منسوخ شده است.

معاملات دستی یا روش سنتی، جایی است که سرمایه گذاران و معامله گران تصمیم می گیرند چقدر بخرند یا بفروشند؟ کی بخرند و کی بفروشند؟ نماد ها و بازار های مختلف برای سرمایه گذاری را زیر نظر بگیرند و ساعت ها از زمان و هزینه ی فرصت خود را برای شناسایی فرصت های معاملاتی مناسب صرف کنند.

در معاملات دستی شما باید به ابزار های معاملاتی کاملا آشنا باشید و از آن ها برای تحلیل قیمت و پیش بینی آینده استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:   ربات فارکس برای اندروید

شما باید برای گرفتن و بستن موقعیت ها، زمانی را صرف کنید که در نقطه ی مناسب ورود و یا حتی خروج کنید.

شاید بتوانید برای ورود ها از دستورات شرطی استفاده کنید، ولی برای همه فرصت های معاملاتی، نمی توانید از آن ها کمک بگیرید. برای مثال اگر سیستم معاملاتی شما مبتنی بر شکست ها باشد شما قادر نیستید از دستورات شرطی استفاده کنید مگر اینکه قصد داسته باشید در نقطه ای غیر بهینه به معامله ورود کنید.

همچنین برای خروج از معاملات، اگر بخواهید از خروج شناور استفاده کنید و حد ضرر و سود خود را دائما بر اساس شرایط بازار تغییر دهید، باید مدت زمانی را برای انجام این کار اختصاص بدهید.

 

نتیجه نهایی تقابل  معاملات الگوریتمی و معاملات دستی

حال رسیدیم به این که در جنگ بینمعاملات الگوریتمی و معاملات دستی، کدام یک برنده می شود؟

پاسخ : نمی توان جواب واضح و روشنی به این سوال داد! بلکه این شما هستید که باید با در نظر گرفتن موارد گفته شده به عنوان داور نتیجه ی این تقابل را اعلام کنید. پس قضاوت را به شما می سپاریم.

ولی گروه مالی آرادفین، که ادعا دارد شرکت پیشرو در معاملات الگوریتمی و ربات های معامله گر در ایران است و سرمایه گذاری های زیادی را در این زمینه انجام داده است، عقیده دارد که قطعا معاملات الگوریتمی و الگوتریدینگ، می تواند انسان ها را شکست دهد و آینده را از آن خود کند. همچنین آرادفین برای دفاع از ادعا ی خود دلایلی را برای برتری الگوتریدینگ در برابر معاملات دستی، ارائه داده است، که می توانید در مقاله ی ” مزیت های معاملات الگوریتمی ”  مطالعه کنید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

2 پاسخ

    1. سلام دوست عزیز. هرکدام از این دو مزایا و معایبی دارند. حتی میتوانید از هر دو در کنار هم استفاده کنید تا سبد سرمایه‌گذاری متنوع‌تر بشود.
      چنانچه از ترید دستی استفاده میکنید پیشنهاد میکنیم حتما با خطرات بازارهای مالی آشنا باشید و با یک آموزش مطمئن پیش بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *