آموزش نحوه خرید و فروش سهام در بورس | راهنمای جامع

آموزش خرید و فروش سهام

خرید سهام در بورس به چه صورت است؟

برای اینکه در بازار سرمایه فعالیت داشته باشید باید فرایندهای گوناگونی را آموزش ببینید. اولین چیزی که باید یاد بگیرید نحوه خرید سهام در بورس است. برخی افراد فکر می‌کنند خرید و فروش سهام در بورس به راحتی اتفاق می‌افتد و نیاز به هیچ آموزشی ندارد. موضوع اینجا است که دقیقاً اشتباهات بسیاری از سرمایه‌گذاران در معاملات خود به دلیل ناآگاهی نسبت به فرایند خرید و فروش سهام رخ می‌دهد. شما باید همه چیز را به صورت اصولی یاد بگیرید تا بتوانید در یک بازار بزرگ مثل بورس موفقیت داشته باشید و به کسب سود بپردازید. یادگیری نحوه خرید و فروش سهام اولین و ابتدایی‌ترین چیزی است که باید به دنبال آن باشید.

 

دریافت کد بورسی، اولین گام جهت خرید سهام در بورس

اولین گام خرید سهام در بورس این است که به دنبال دریافت کد بورسی باشید. با داشتن این کد شما به عنوان یک معامله‌گر بازار سرمایه شناخته می‌شوید و می‌توانید در آن فعالیت کنید. برای دریافت کد بورسی باید به سامانه سجام مراجعه نمایید و فرایند ثبت نام و احراز هویت آن را با موفقیت پشت سر بگذارید. پس از اینکه ثبت نام شما در سجام به پایان رسید باید به یک کارگزاری بروید و در آنجا هم ثبت نام و احراز هویت را انجام دهید. زمانی که این فرایند هم به اتمام برسد کد بورسی شما صادر می‌گردد و می‌توانید در آن کارگزاری به عنوان یک معامله‌گر فعالیت کنید. در واقع شما با دریافت کد بورسی می‌توانید یک حساب کاربری در پلتفرم‌های آنلاین کارگزاری‌ها به دست آورید. وقتی پلتفرم آنلاین در اختیار داشته باشید می‌توانید در آن ثبت سفارش کنید و خرید و فروش سهام را تجربه نمایید.

 

نحوه خرید سهام در بورس

 

چگونه به پلتفرم آنلاین پول وارد کنیم؟

طبیعتاً برای خرید سهام در بورس باید پلتفرم آنلاین خودتان را شارژ مالی نمایید. بدون پول هرگز نمی‌توانید سهامی خریداری کنید و ثبت سفارش داشته باشید. یک نکته طلایی را در اینجا خدمت شما باید بیان کنیم و آن این است که به هیچ وجه خرید سهام به صورت آنلاین را با دیگر خریدهای آنلاین اشتباه نگیرید. خرید سهام آنلاین اینگونه نیست که پس از نهایی کردن خرید، یک درگاه پرداخت برای شما باز شود و بتوانید به صورت آنلاین مبلغ را پرداخت کنید. شما از قبل باید حساب کاربری خودتان را شارژ مالی نمایید تا بتوانید خرید و فروش سهام را انجام دهید.

بیشتر بخوانید:   نحوه خرید زعفران در بورس کالا | راهنمای جامع و دقیق

برای شارژ حساب کاربری خودتان در هر کارگزاری باید گزینه واریز وجه آن را پیدا کنید و روی آن کلیک نمایید. وقتی روی این گزینه کلیک کنید احتمالاً با صفحه‌ای مواجه خواهید شد که شرایط واریز وجه را برای شما به نمایش می‌گذارد. مهمترین کاری که نیاز است انجام دهید وارد کردن مبلغ واریز و نهایی کردن آن است. در مرحله بعدی احتمالاً یک صفحه جدید برای شما باز می‌گردد که در آن یک درگاه اینترنتی واریز وجه به نمایش گذاشته می‌شود. از طریق این درگاه شما می‌توانید حساب کاربری خودتان را شارژ کنید.

 

می‌خواهید سهام کدام شرکت را در بورس خریداری کنید؟

برای خرید سهام در بورس ابتدا شما باید مشخص کنید که می‌خواهید از کدام شرکت سهام خریداری نمایید. شرکت‌های متعدد و مختلفی در صنایع گوناگون وارد بورس می‌شوند و طبیعتاً هر کدام از آنها شرایط متفاوتی دارند. شما باید شرایط شرکت‌ها را مورد بررسی قرار دهید و بهترین سهام را جهت خرید انتخاب کنید. البته برای اینکه در این زمینه تخصص پیدا کنید لازم است دوره‌های تحلیل تکنیکال و بنیادی را پشت سر بگذارید و با بازار بیشتر آشنا شوید. هر چند می‌توانید از سیگنال‌های دیگران هم در خرید سهام کمک بگیرید که البته ما این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم. به هر حال پس از اینکه شرکت مورد نظرتان را پیدا کردید باید نماد آن را در قسمت جستجوی کارگزاری سرچ کنید. پس از اینکه نماد پیدا شد قسمت خرید و فروش آن مشخص است و از آن طریق می‌توانید تعداد سهام مورد نظرتان را خریداری کنید.

 

آموزش خرید و فروش سهام

 

پس از پیدا کردن نماد چگونه خرید سهام در بورس را انجام دهیم؟

همانطور که گفتیم پس از جستجو کردن نماد شرکت‌ها، گزینه‌های خرید و فروش سهام شرکت‌ها برای شما به نمایش در می‌آید. در پایین قسمت خرید و فروش سهام، دو کادر آبی و قرمز وجود دارد که نسبت به آنها باید دقت زیادی داشته باشید. کادر آبی به کادر تقاضا شهرت پیدا کرده و کادر قرمز را هم به عنوان کادر عرضه می‌شناسند. در حقیقت ارقامی که در کادر آبی مشاهده می‌کنید بالاترین قیمت‌های پیشنهادی جهت خرید سهام می‌باشند. ارقامی که در کادر قرمز قابل مشاهده هستند نیز پایین‌ترین پیشنهادات برای فروش سهام هستند.

ارزش سهام یک شرکت دقیقاً بر اساس رقابت این دو کادر مشخص می‌شود. هر زمان تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر باشد، سهام روند صعودی در پیش می‌گیرد و هر زمان برعکس این اتفاق رقم بخورد، سهام روند اصلاحی در پیش خواهد گرفت. به هر حال برای اینکه شما بتوانید سهام مورد نظر را خریداری کنید باید قیمت پیشنهادی و تعداد سهام را در کادرهای مربوطه وارد کنید. هر زمان کسی پیدا شد که حاضر باشد سهامش را به قیمت پیشنهادی شما بفروشد معامله انجام می‌گردد و شما صاحب سهام شرکت مورد نظرتان شده‌اید. توجه داشته باشید که علاوه بر هزینه خرید سهام، شما باید کارمزد کارگزاری را هم پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید:   گواهی سپرده کالایی پسته | نحوه خرید پسته از بورس کالا

 

خرید سهام در بورس

 

دارایی بورسی خودمان را چگونه مشاهده کنیم؟

زمانی که خرید سهام در بورس برای شما با موفقیت انجام شود، سهام شرکت مورد نظر به دارایی‌های شما اضافه می‌گردد. در واقع سهام به پورتفوی بورسی شما در کارگزاری افزوده می‌شود. از این به بعد برای اینکه دارایی خودتان را مشاهده کنید به دو روش می‌توانید اقدام نمایید. معمولا کارگزاری‌ها سبد سهامی افراد را در یک کادر در صفحه اول پلتفرم معاملاتی به نمایش می‌گذارند. شما می‌توانید در آن کادر متوجه تغییرات وضعیت سهام خود شوید و در صورت لزوم با کلیک کردن بر روی هر سهم اقدام به فروش آن نمایید. البته شما این امکان را هم دارید که در صورت لزوم تعداد سهام خودتان را افزایش دهید. در کنار این کادر شما می‌توانید با مراجعه به پورتفوی لحظه‌ای کارگزاری، وضعیت سهام خودتان را به صورت آنلاین مورد بررسی قرار دهید. در این پورتفو همچنین می‌توانید ارزش کل سبد سهامی خودتان، سود آخرین مجمع، سود و زیان مانده، سود و زیان کل و از همه مهمتر بازدهی سهم را مشاهده کنید.

 

آموزش خرید سهم در بورس

 

مزایای خرید سهام در بورس

خرید سهام در بورس برای شما مزایای بسیار زیادی خواهد داشت که بعید است آنها را در دیگر بازارها تجربه کنید. مهمترین مزایای فعالیت در بورس را با هم مرور می‌نماییم:

  • سرمایه: حداقل سرمایه لازم برای فعالیت در بورس ایران ۵۰۰ هزار تومان است.بعید است با این سرمایه در دیگر بازارها بتوانید فعالیت کنید و کسب سود داشته باشید. در واقع افرادی که سرمایه کمی دارند و به دنبال سرمایه‌گذاری در یک بازار معتبر هستند، بورس بهترین انتخاب برای آنها خواهد بود.
  • بازدهی:اگر تمام بازارهای مالی ایران را در طول ۱۰ سال گذشته مورد بررسی قرار دهید و میزان بازدهی آنها را در کنار هم بگذارید متوجه خواهید شد که بورس بیشترین بازدهی را داشته است. بازدهی بورس همیشه چند برابر تورم موجود در کشور بوده و به همین دلیل سود خوبی نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.
  • نقد شوندگی: یکی از مزایای دیگری که در مورد بورس می‌توانیم به آن اشاره کنیم، نقد شوندگی بالای این بازار است.اگر شما مالکیت یک خودرو یا زمین یا آپارتمان را داشته باشید برای فروش آن نمی‌توانید سریعاً اقدام کنید. شما باید مدت زمانی صبر کنید تا برای دارایی مورد نظرتان یک خریدار پیدا شود. این در حالی است که خرید و فروش سهام در بازار بورس در اغلب اوقات طی چند ثانیه انجام می‌شود.
  • شفافیت:یکی از مهمترین ویژگی‌های بازار بورس ایران، شفافیت موجود در آن می‌باشد. تمامی نمادهای موجود در این بازار وظیفه دارند اسناد و شرایط اقتصادی خود را به صورت شفاف با سرمایه‌گذاران به اشتراک بگذارند. حتی در مواقع خاص آنها باید اقدام به انتشار افشای اطلاعات کنند تا سهامداران از تمامی اتفاقات مطلع باشند.
  • نظارت: علاوه بر سازمان بورس و اوراق بهادار که مهم‌ترین نهاد ناظر بر بورس ایران می‌باشد، به دلیل شفافیتی که در این بازار وجود دارد سایر نهادهای نظارتی هم به راحتی می‌توانند فعالیت شرکت‌ها را مورد بررسی قرار دهند.
  • تنوع: وقتی شما می‌خواهید سبد بورسی تشکیل دهید با صنایع متنوع و شرکت‌های گوناگون مواجه خواهید شد. این ویژگی دست شما را باز می‌گذارد تا در شرایط گوناگون سبد متنوعی داشته باشید و به کسب سود بپردازید.
بیشتر بخوانید:   فرایندهای تسویه و تحویل قراردادهای آتی در بورس | صفر تا صد

 

آموزش فروش سهم در بورس

 

چگونه از خرید سهام در بورس سود دریافت نماییم؟

اصلی‌ترین و مهم‌ترین سودی که از طریق خرید سهام در بورس به دست خواهید آورد، رشد سرمایه خودتان است. در واقع اگر سهام مناسبی را در بورس انتخاب کنید در یک بازه زمانی می‌توانید بالا رفتن سرمایه خودتان را به خوبی مشاهده کنید. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که پیدا کردن سهام خوب و نقاط ورود و خروج ایده‌آل به راحتی امکان‌پذیر نیست. تنها افرادی می‌توانند در بورس موفق باشند که آموزش‌های مربوط به آن را به طور کامل پشت سر گذاشته باشند. البته در کنار آموزش هرچه تجربه افراد بالاتر برود قطعاً موفقیت بیشتری نصیب آنها خواهد شد. دوره‌های آموزشی مرتبط با بورس ایران را می‌توانید در گروه‌های مالی مثل آرادفین پشت سر بگذارید. در این دوره‌ها با ابزار موفقیت در بورس آشنا خواهید شد و با دیدگاهی جدید بازار سرمایه ایران را نظاره خواهید کرد.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *