میجک نامبر برای اکسپرت ادوایزر ها (ربات های معامله گر)

میجک نامبر برای اکسپرت ادوایزر ها یکی از پارامتر های مهم در معاملات الگوریتمی و معاملات خودکار  است، که اگر با آن به خوبی آشنایی نداشته باشید و نحوه ی استفاده از آن را ندانید، می تواند سرمایه شما در معرض خطر دهد!

میجک نامبر، یکی از فاکتور هایی است که می توانید آن را در هر  اکسپرت ادوایزر که  در پلتفرم های متاتریدر 4  و  متاتریدر 5 اجرا می شود مشاهده کنید . همچنین ،میجک نامبر ها تنها به اکسپرت ها ها ختم نمی شود بلکه شما اگر بخواهید هر اندیکاتور یا اسکریپتی را نیز در پلتفرم متاتریدر اجرا کنید ، این فاکتور را مشاهده می کنید و نیاز دارید که حتما با آن آشنایی کامل داشته باشید و گرنه خود را در معرض ریسک های ناشناخته قرار می دهید.

افراد زیادی را در سراسر دنیا می توانید پیدا کنید که، این فاکتور را به طور دقیق و کامل نمی شناسند. جالب است بدانید که، این ناآگاهی لزوما به افراد مبتدی ختم نمی شود، بلکه خیلی از افرادی که با ربات های معامله گر یا اکسپرت ادوایزر ها کار می کنند، دقیقا نمی دانند که این آیتم چه کاری را انجام می دهد.

پس پیشنهاد می شود حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید که قرار است نکاتی را در مورد میجک نامبر به شما آموزش دهیم که، قرار نیست آن را در هیچ جای دیگری پیدا کنید.

 

میجک نامبر برای اکسپرت ادوایزر ها (ربات های معامله گر) چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد  میجک نامبر برای اکسپرت ها صحبت کنیم بهتر است برای درک بیشتر و ساده تر این موضوع ، ابتدا ببینیم که این مفهوم اصلا از کجا آمده است؟

مجیک نامبر در دانش برنامه نویسی، به طور ساده به عددی گفته می شود که یکتا و منحصر به فرد باشد. یعنی شما نتوانید آن عدد را در جای دیگری مشاهده کنید.

حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید و با خودتان بگویید، من که قصد ندارم برنامه نویسی کنم، پس دانستن آن چه کمکی به من می کند؟

پاسخ : بیشتر از چیزی که فکر کنید می تواند به شما کمک کند و سرمایه شما را امن نگه دارد!!!

بیشتر بخوانید:   پرکاربرد ترین مدیریت سرمایه ربات ها و معایب و مزایای آن ها

هر اکسپرت باید یک مجیک نامبر داشته باشد تا آن ربات معامله گر را نسبت به بقیه اکسپرت ادوایزر ها منحصر به فرد کند!

 

 چرا باید از مجیک نامبر در اکسپرت ها استفاده کنیم؟

حال شاید از خودتان بپرسید که یعنی چه و به چه درد من که یک ربات معامله گر فارکس خریده ام می خورد؟

عجله نکنید! به زودی قرار است از همه ی کسانی که این مقاله را نخوانده اند، بهتر و کامل تر بدانید.

یک اکسپرت، در یک زمان مشخص می تواند تعداد زیادی معامله را به صورت همزمان باز کند و هر معامله برای خود یک حد سود و یک حد ضرری دارد.

حال فرض کنید شما قصد دارید به جای یک اکسپرت فارکس از چند اکسپرت استفاده کنید که هر کدام می توانند معاملات زیادی را به صورت همزمان باز کنند و تعداد زیادی حد ضرر و حد سود تعیین کنند.

مشکلی که در اینجا ممکن است ما را به دردسر بیندازد این است که چگونه یک اکسپرت سودده، می تواند معاملات خود را از میان آن همه معامله باز، شناسایی کند. همچنین حد ضرر و حد سود هایی که برای معاملات خود گذاشته است، با حد ضرر و حد سود های ربات های دیگر اشتباه نگیرد.

دقیقا در همین جاست که، اگر ما  با مفهوم مجیک نامبر (magic number) در اکسپرت ادوایزر ها آشنایی نداشته باشیم سرمایه ما به راحتی در معرض خطر قرار می گیرد.

شاید بپرسید چگونه؟ نگران نباشید به زودی قرار است متوجه شوید.

خال فرض کنید شما قصد دارید بعد از خرید اکسپرت فارکس، مجیک نامبر را برای آن تنظیم کنید.

برای درک بهتر این موضوع به تصویر پایین دقت کنید :

 

مجیک نامبر - آرادفین

 

فرض کنید کنید شما دو تا اکسپرت دارید.  Expert Advisor 1 ) EA 1) ) فقط معامله خرید باز می کند و  Expert Advisor 1) EA 1)) فقط معامله فروش.

هر کدام از آن ها مطابق شکل بالا، حد سود و حد ضرر خود را قرار می دهند.

اگر شما به هر دو ربات، برای مثال، یک magic number را بدهید، نمی توانند حد سود ها و حد ضرر های ربات دیگری را با حد سود و حدضرر خود جدا کنند و بین آن ها تفاوت قائل شوند. به طور ساده تر، فکر می کنند sl و  tp ربات دیگر ، برای خوشان است در صورتی که این طور نیست و باید دقیقا طبق استراتژی خودشان عمل کنند.

بیشتر بخوانید:   آیا معاملات الگوریتمی می تواند نقدشوندگی بازارها را بهبود دهد؟

برای درک بهتر به شکل پایین نگاه کنید. فرض کنید هر دو  EA یک معامله باز می کنند(یکی buy و دیگری sell) .وقتی قیمت پایین می آید EA 1 در ضرر می رود . هنگامی که به حد سود EA 2 می رسد، معامله ربات 1 بسته می شود و معامله ضررده می شود. در صورتی که حد ضرر  EA 1 پایین تر است و نباید معامله بسته شود و احتمال این که قیمت برگردد و حد سود را بزند همچنان وجود دارد (چه بسا که در این مثال هم قیمت برگشته است)

 

magic number - آرادفین

 

همانطور که متوجه شدید، این اتفاق به این دلیل رخ داد که ما، از magic number یکسان برای هر دو اکسپرت استفاده کردیم.

 

چگونه باید از مجیک نامبر در متاتریدر استفاده کنیم؟

حال برای اینکه اتفاق بالا رخ ندهد، باید کاری کنیم یک اکپسرت، اکسپرت های دیگر را نبیند و کار خودش را به بهترین شکل و طبق استراتژی معاملاتی خود انجام دهد.

برای این کار از magic number استفاده می کنیم و به هر ربات معامله گر، یک magic number منحصر به فرد اختصاص می دهیم.  به طوری magic number هیچ یک از اکسپرت ادوایزرها، با هم یکسان نباشد ، تا نتواند بقیه ی ربات ها و همچنین حد سود ها و حد ضرر های آنان را ببیند.

 

چگونه magic number را در متاتریدر بررسی کنیم؟

پس از راه اندازی ربات و نصب اکسپرت، هنگامی که یک  اکسپرت را روی چارت می اندازید، پنجره ای مانند شکل زیر برای شما باز می شود. در تب input، می توانید فاکتوری به نام magic number را ببینید. موقعیت آن ممکن است، در ربات های مختلف فرق کند. زیرا کاملا به نحوه ی برنامه نویسی بستگی دارد.

 

نحوه ی بررسی مجیک نامبر در متاتریدر - آرادفین

 

این نکته را توجه داشته باشید که این آیتم حتما باید وجود داشته باشد. بعضی از برنامه نویسان با توجه به این که این آیتم را به خوبی نمی شناسند از آن استفاده نمی کنند و شما قادر نیستید آن را تغییر دهید. این باعث می شود که شما قادر نباشید از بیش از یک expert advisor در آن حساب استفاده کنید .

بیشتر بخوانید:   تفاوت الگوتریدینگ و اتوتریدینگ

در صورت استفاده، خودتان دیگر از این به بعد، متوجه هستید که چه خطری سرمایه شما را می تواند تهدید می کند!!!

 

Magic number در پورتفولیو ربات ها

مفهومی به نام پورتفولیو ربات ها برای اولین بار توسط شرکت آرادفین، معرفی شد. به طوری که در جاهای دیگر نمی توانید این مفهوم را پیدا کنید (کافی است یک جستجو در گوگل انجام دهید تا درستی این ادعا برایتان اثبات شود!).گروه مالی آرادفین، سال های زیادی را روی این دستاورد کار کرده است و سرمایه گذاری های زیادی را انجام داده است. اگر بخواهیم به طور خیلی ساده در مورد پورتفولیو ربات های معامله گر صحبت کنیم، به این معنی است که ما از چندین اکسپرت یا ربات معامله گر، به صورت همزمان استفاده کنیم.

برای آشنایی بیشتر یا این مفهوم، پیشنهاد می شود حتما مقاله ی ” ربات و پورتفو ربات چه تفاوت هایی با هم دارند؟ ” مطالعه کنید.

در اینجا اهمیت گذاشتن مجیک نامبر، بسیار بالاتر می رود با توجه به این که تعداد زیادی حد سود و حد ضرر توسط ربات های معامله گر در بازار گذاشته می شود و ربات ها نباید به طور ساده، یکدیگر را ببینند. هر کدام باید کار خود انجام دهد و دقیقا طبق استراتژی معاملاتی خود عمل کند.

پس باید در پورتفو ها ، به هر اکسپرت یک MAGIC NUMBER منحصر به فرد اختصاص داده شود.

تذکر : توجه داشته باشید که این کار را با حوصله و دقت کامل انجام دهید. با توجه به این که اگر اشتباهی مرتکب شوید می تواند سرمایه شما را به خطر بیاندازد.

نتیجه گیری

اگر شما از یک EXPERT ADVISOR استفاده می کنید، نیازی به MAGIC NUMBER نیست. ولی اگر از بیش از یک ea استفاده می کنید، باید برای هر EXPERT ADVISOR یک MAGIC NUMBER منحصر به فرد و یکتا اختصاص دهید. پس هرعددی خواستید بگذارید ، مشکلی وجود ندارد ، فقط نباید یکسان باشند.

تذکر: تمامی محصولات شرکت آرادفین، به صورت پورتفو ربات ارائه می شود!

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *