قو های سیاه بیش تر از چیزی که فکر کنید در کمین ما هستند؟

پیش از کشف استرالیا، تمام مردم دنیا بی چون و چرا باور داشتند که، هر قویی سفید است. چون تجربیات آن ها، پیوسته این باور را تایید می کرد. دیدن نخستین قوی سیاه برای مردم و حتی پرنده شناسانی که تمام عمر باور داشتند که تمام قو ها سفید هستند، باید جالب و شگفتی آور باشد.

اهمیت داستان، از اینجا ناشی می شود که نشان می دهد، دانش و تجربه ی ما چقدر شکننده است. به طوری که، تنها یک مشاهده کافی است، تا گزاره‌ای کلی، که دستاورد هزاران سال تماشای میلیون ها قوی سفید است بی اعتبار شود!!!!

آن هم تنها با دیدن یک قوی سیاه!!!!!

در تاریخ، مثال های زیادی را می شود زد که باعث شدند، باورهای هزاران ساله ای، که توسط میلیون آدم ایجاد شده است، تنها در یک لحظه زیر سوال برود و همه را بهت فرو ببرد.

شاید بیشترین جایی که ممکن است، اتفاق هایی از این دست رخ دهد و هیچ کس توانایی پیش بینی آن را نداشته باشد، بازار های مالی هستند. به عبارتی صمیمانه تر، در بازار های مالی، ” قو های سیاه بیشتر از چیزی که فکر کنیم در کمین ما هستند ” .

اتفاقات غیر منتظره ای که در 100 سال گذشته، اتفاق نیافتاده است و همه به این باور رسیده اند که در 100 سال آینده هم اتفاق نمی افتد. ولی از بد شانسی ما، دقیقا در زمانی که ما وارد شده ایم، اتفاق می افتد. در آن لحظه اهمیتی ندارد که ما در 10 سال گذشته چقدر سود کرده ایم، قرار است کل سرمایه خود را که با هزار زحمت و بی خوابی بدست آورده ایم، در یک چشم بهم زدن از دست بدهیم.

بیشتر بخوانید:   رد ادعاهای بی اساس در بازار های مالی

شاید مثال هایی که اخیرا قوهای سیاه برای ما نقشه کشیده بودند ما را نسبت به پیامد های آن هشیار کند.

 

مثال های قوی سیاه

مثال 1 : تاثیر کرونا بر بازار های مالی

افراد زیادی در بازار های جهانی، با این تفکر که با آمدن کرونا تورم افزایش می آید و در نتیجه مردم به سمت طلا هجوم می آورند و طلا کلی بالا می رود. این تفکر با تجارب آن ها هم، همخوانی داشت. آن ها وارد معاملات خرید بسیار سنگینی، با اهرم های بالا، شدند. ولی طلا برای اولین بار در ابتدا به شدت سقوط کرد و بعد رو به بالا حرکت کرد که همین سقوط باعث شد، افراد زیادی ورشکسته شوند و حتی خودکشی کنند. چون تمام زندگی خود را که یک عمر برای آن تلاش کرده بودند در یک چشم بهم زدن از دست دادند.

مثال 2 :سقوط تمام عیار ارز دیجیتال لونا

با اوج گرفتن ارز های دیجیتال و علاقه ی شدید مردم به این حوزه و روی آوردن آن ها به خرید این دارایی ها، عده ای با این تصور که ارز های دیجیتالی که نسبت به بقیه معتبرتر هستند و تا به حال در تاریخ این دارایی ها، ارز های با رنکینگ بالا به صفر نرسیده اند، اقدام به خرید بسیارسنگین (حتی با تمام سرمایه)  این ارز پر سود و رنکینگ بالا کردند. تنها یک مشاهده کافی بود که تمام تجربیات قبلی آن ها را، زیر سوال ببرد و آن نزدیک به صفر شدن ارزش این ارز (لونا) بود. همین کافی بود که، آن افراد در یک چشم بهم زدن تمام دار و ندار خود را از دست بدهند و حتی از ورشکستگی خودکشی کنند!

بیشتر بخوانید:   رد ادعاهای بی اساس در بازار های مالی

مثال های زیادی از قو های سیاه که در کمین ما هستند وجود دارد. به عنوان مثال 4 شنبه سیاه و  سقوط پوند انگلیس ، سقوط ارزش برابري يورو در مقابل فرانک به ميزان 30 درصد در سال 2015 و … . ما سعی کردیم قو های سیاهی که به تازگی برای ما نقشه کشیده اند، را مرور کنیم.

 

سخن آخر

در این مقاله خواستیم این نکته را به شما گوشزد کنیم که، قو های سیاه بیش تر از چیزی که فکر کنید در کمین ما هستند و تنها یک مشاهده کافی است تا تمام تجربه هایی که 100 ها سال از میلیون ها تفکر ناشی شده است را زیر سوال ببرد.

پس به هیچ عنوان حتی اگر پیامبر خدا هم نازل شد و به شما گفت این دارایی بالا می رود و یا این ربات تریدر فارکس یا پورتفو به شما سود می دهد، به هیچ عنوان، ریسک های به شدت بالا نکنید و تمام دارایی خود را روی آن نگذارید، که خدایی نکرده سرمایه ای را که سال ها برای آن زحمت کشیده اید، در یک چشم بهم زدن از دست بدهید.

همیشه این جمله را در خاطرتان داشته باشید که :

تنها یک مشاهده کافی است تا علم و تجربه های چند 100 ساله را بی اعتبار کند.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *