هش ریت چیست؟ | رابطه بین نرخ هش و قیمت بیت کوین

هش بیت کوین چیست

بررسی مفهوم هش ریت

یکی از ایرادات عجیبی که به کاربران کریپتوکارنسی مخصوصاً در ایران وارد است، عدم توجه آنها به مفاهیم مهم دنیای ارزهای دیجیتال می‌باشد. البته شاید رایج‌ترین و مهم‌ترین مفاهیم دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال بی‌اهمیت هم به نظر برسند اما واقعیت این است که آنها معمولاً دارای ارزش زیادی هستند. یکی از مفاهیمی که در این فضا لازم است با آن آشنایی بیشتری داشته باشید هش ریت نام دارد. نرخ هش اصطلاحی است که به مکانیزم اثبات کار یا اجماع اثبات سهام بستگی دارد. در واقع همانگونه که از نام این اصطلاح مشخص می‌باشد قرار است مقداری عددی را برای ما درباره ارزهای دیجیتال مشخص کند. نرخ هش، قدرت محاسباتی که توسط یک ماینر یا شبکه‌ای از ماینرها برای پردازش تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را نشان می‌دهد. در حقیقت با کمک این مقدار می‌توان قدرت محاسباتی یک ماینر یا شبکه‌ای از ماینرها برای پردازش تراکنش‌ها را متوجه شد.

 

محاسبه هش ریت

 

چرا hashrate مهم است؟

محاسبه هش‌ ریت برای کاربران دنیای کریپتوکارنسی موضوع بسیار مهمی محسوب می‌شود. در حقیقت با کمک این معیار آنها می‌توانند بررسی کنند که شبکه کریپتو تا چه حدی در برابر هکرها غیرمتمرکز می‌باشد. به عبارت بهتر این معیار نشان دهنده مقاومت و امنیت شبکه در برابر حملات سایبری است. هرچه نرخ هش بالاتر باشد، حمله به شبکه برای هکرها دشوارتر و پرهزینه‌تر خواهد بود. به همین دلیل است که اکثر هکرها ترجیح می‌دهند خیال نفوذ به شبکه‌های با نرخ هش بالا را از سر خارج کنند. در طرف دیگر محاسبه این نرخ برای الگوریتم بلاکچین‌های ارز دیجیتال هم از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. در صورتی که آنها متوجه شوند نرخ هش دچار کاهش ناگهانی شده است، سریعاً نسبت به توقف معاملات ارز دیجیتال مورد نظر یا حذف آن از فهرست پلتفرم‌های ارز دیجیتال اقدام می‌نمایند. اقدام آنها به این منظور است که از دارایی کاربران کریپتوکارنسی محافظت بهتری داشته باشند.

 

نحوه اندازه گیری هش ریت چگونه است؟

هش ریت در حقیقت اندازه‌گیری تعداد محاسبه در هر ثانیه می‌باشد. با توجه به این نکته طبیعتاً ارقامی که بوسیله این محاسبه حاصل می‌شوند را باید با میلیاردها، تریلیون ها، کوادریلیون ها و کوئنتیلیون ها نشان دهیم. مثلاً هش 1TH/s نشان دهنده این عبارت است که می‌توان یک تریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام داد. محاسبات مربوط به نرخ هش توسط ماینینگ ارز دیجیتال انجام می‌پذیرد. ماینینگ همان فرایند تایید و افزودن تراکنش‌ها به یک شبکه بلاک چین است. در حقیقت محاسبه نرخ هش توسط استخرهای ارز دیجیتال انجام می‌گیرد چرا که مهمترین ابزار ماینرها برای استخراج ارزهای دیجیتال همین استخرها هستند. بسیاری از دستگاه‌های ماینینگ ارز دیجیتال توانایی این را دارند که تریلیون‌ها محاسبه را در یک ثانیه انجام دهند. در واقع دستگاهی که نرخ هش بالاتری داشته باشد، توانایی انجام محاسبات بیشتری را خواهد داشت و پاداش جذاب‌تری برای ماینر خود به ارمغان می‌آورد. ضمناً هرچه تعداد ماینرهای یک شبکه بیشتر شود، نرخ هش آن شبکه هم بالاتر خواهد رفت.

 

نرخ هش

 

نرخ هش چگونه کار می‌کند؟

طبیعتاً برای اینکه متوجه تاثیر هش ریت در یک بلاکچین شوید ابتدا باید نحوه کار یا مکانیزم موجود در آن را بشناسید. ابتدا خوب است بدانید که هش یک کد الفبایی با طول ثابت می‌باشد. این کد برای نمایش داده‌ها، کلمات و پیام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا پروژه‌های کریپتو کارنسی از الگوریتم‌های هش یا تولید کننده‌های کلمه تصادفی برای ایجاد کد هش استفاده می‌کنند. در حقیقت ماینرها برای اینکه بتوانند یک تراکنش جدید به بلوک اضافه کنند باید روی حدس زدن یک عدد با هم رقابت داشته باشند. آنها برای این کار باید روی چیزی تحت عنوان nonce تمرکز کنند. با توجه به اینکه محاسبه هر هش جدید کاملاً تصادفی اتفاق می‌افتد و حدس زدن مقدار آن عملاً غیر ممکن است احتمالاً ماینرها قبل از رسیدن به nonce مجبور هستند هش های زیادی محاسبه کنند. به هر ترتیب پس از آنکه هش تایید شود ماینر می‌تواند پاداش بلوکی خودش را دریافت کند.

بیشتر بخوانید:   آلت کوین چیست؟ | صفر تا صد انواع آلت کوین در ارزهای دیجیتال

 

هش ریت چیست

 

محاسبه هش ریت چه مزایایی دارد؟

محاسبه هش ریت مزایای زیادی برای شبکه‌های بلاکچین متنوعی که در دنیای کریپتوکارنسی وجود دارند به همراه داشته است. برخی از مهمترین مزایای محاسبه این نرخ را با هم بررسی می‌کنیم:

 • امنیت شبکه: یکی از مزایای مهم محاسبه قدرت هش، آگاهی از امنیت شبکه می‌باشد.همانگونه که قبلاً هم اشاره کردیم هرچه نرخ هش بالاتر باشد، امنیت شبکه بیشتر افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط هکرها برای اجرای یک حمله ۵۱ درصدی به قدرت بیشتری نیاز خواهند داشت و معمولاً از این کار منصرف می‌شوند. اگر نظرات کارشناسان کریپتوکارنسی را بررسی کنید متوجه می‌شوید که بسیاری از آنها نرخ هش را به عنوان یک پارامتر مهم خود در بررسی ایمنی شبکه‌ها معرفی می‌کنند. شاید عدم تمایل هکرها برای حمله به بیت کوین نیز همین موضوع باشد که این ارز دیجیتال نرخ هش بالایی را به خود اختصاص داده است.
 • سختی ماینینگ: کاربران دنیای کریپتو کارنسی با محاسبه نرخهش می‌توانند میزان سختی استخراج هر ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهند. هرچه نرخ هش یک ارز دیجیتال بیشتر باشد آن رمز ارز زمان کمتری برای تولید بلاک‌های جدید احتیاج خواهد داشت. در واقع هرچه شبکه قدرتمندتر شود، ماینرها سرعت بیشتری برای تولید بلوک‌های جدید به دست خواهند آورد. بیت کوین به عنوان معتبرترین ارز دیجیتال حال حاضر جهان برای تولید هر بلوک نیاز به ۱۰ دقیقه زمان دارد. این زمان کوتاه به دلیل این است که قدرت هش بلاک چین بیت کوین در سطح بسیار خوبی قرار دارد.
 • اعتبارسنجی: محاسبه نرخ هش می‌تواند به اعتبارسنجی و تست شبکه هم کمک کند.با کمک این نرخ، کاربران می‌توانند در ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین دیگر کاربردهای آنها را هم پیدا کنند. از طرفی محاسبه نرخ هش به کاربران کمک می‌کند تا مطمئن شوند فعالیت‌های نظارتی شبکه به درستی عمل می‌کنند. در حقیقت با محاسبه هش شما می‌توانید وضعیت کلی بلاکچین مورد نظرتان را مورد بررسی قرار دهید.

 

بهینه سازی هش ریت

 

تاثیر اقتصادی هش ریت چگونه است؟

هش ریت به شما کمک می‌کند تا بسیاری از هزینه‌های استخراج ارز دیجیتال را راحت‌تر کنترل کنید. با کمک محاسبه نرخ هش شما می‌توانید هزینه‌های زیر را بهتر مدیریت نمایید:

 • برق: استخراج ارز دیجیتال همواره با مصرف بالای برق همراه بوده و طبیعتاً هزینه بسیار زیادی به ماینرها وارد می‌کرده است.طبیعتاً هرچه هزینه ماینینگ کاهش پیدا کند این کار برای ماینرها سودآوری بیشتری به همراه خواهد داشت. محاسبه نرخ هش به ماینرها کمک می‌کند تا کنترل بیشتری روی مصرف برق خود داشته باشند.
 • سخت افزار: یک ماینر برای استخراج ارز دیجیتال نیاز به این دارد که از ابزار مختلفی همچونGPU، ASIC یا CPU استفاده کند. بررسی نرخ هش هر کدام از این دستگاه‌ها به ماینر کمک می‌کند که براساس بودجه خود بهترین و با کیفیت‌ترین گزینه را انتخاب نماید.
 • استخر: استخرهای ارز دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان کار گروهی با آنها وجود دارد.زمانی که شما به همراه چند نفر دیگر عملیات استخراج را همزمان انجام دهید، قدرت هش را به اشتراک می‌گذارید و عملاً سرعت ماینینگ را بالاتر می‌برید. طبیعتاً با این کار می‌توانید در هزینه خرید استخر صرفه‌جویی کنید و از طرفی بازدهی خودتان را بالاتر ببرید.
بیشتر بخوانید:   ارز دیجیتال تتر چیست؟ | بررسی کامل Tether با نماد USDT

 

هش ریت

 

چرا نرخ هش ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت است؟

دلایل مختلفی هستند که سبب تفاوت هش ریت ارزهای دیجیتال مختلف می‌شوند. در حقیقت نحوه استخراج ارزهای دیجیتال تاثیر مستقیم بر روی نرخ هش آنها می‌گذارد. با توجه به اینکه ماینینگ مستلزم هزینه‌های زیادی است، معمولاً ماینرها تشویق می‌شوند ارزهای دیجیتالی که بیشترین بازدهی را دارند انتخاب نمایند. با توجه به این اتفاق طبیعتاً آن ارزهای دیجیتالی نرخ هش بالاتری خواهند داشت که رقابت بیشتری برای استخراج آنها وجود داشته باشد.

کمی دقت نیاز است تا متوجه شوید که نرخ هش بیت کوین در حال حاضر ۱۷۹ اگزاهش است و با این وجود همچنان ماینرها تمایل دارند در استخراج آن مشارکت داشته باشند. البته این کار آنها بی‌دلیل نیست و طبیعتاً بیت کوین ارزش این هزینه را دارد، چرا که پاداش خوبی به کاربران خود می‌دهد. مورد دیگری که روی تفاوت نرخ هش بلاکچین‌های گوناگون موثر می‌باشد، سختی ماینینگ آنها است. هرچند بهتر است بگوییم سختی ماینینگ و نرخ هش رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. هر زمان نرخ هش رشد داشته باشد، میزان سختی هم افزایش پیدا می‌کند.

 

بالا رفتن هش ریت

 

کاهش هش ریت چه پیامدی برای بلاکچین به همراه دارد؟

پایین آمدن هش ریت برای یک بلاکچین معمولاً معنای خوبی ندارد. این اتفاق به این معنی است که برای تایید و افزودن تراکنش‌ها به آن شبکه بلاک چین قدرت محاسباتی کمتری نیاز خواهد بود. این اتفاق می‌تواند آن ارز دیجیتال را کمتر غیرمتمرکز کند چرا که ماینرهای کمتری برای تسلط بر شبکه آن نیاز هستند. موضوع نگران کننده همین جا است که شبکه بلاکچین مورد نظر احتمالاً با تمرکز کمتری اداره خواهد شد. هر چه یک رمز ارز غیرمتمرکزتر باشد، معامله در آن با ریسک بیشتری همراه است. در چنین شرایطی اگر کنترل شبکه در اختیار افراد سودجو قرار گیرد قطعاً معاملات کاربران با اختلالات زیادی مواجه خواهد شد. البته در شرایطی که نرخ هش یک ارز دیجیتال به طور پیوسته یا به سرعت در حال کاهش باشد، پلتفرم‌های کریپتوکارنسی بی‌کار نمی‌مانند. آنها در این شرایط سعی می‌کنند برای محافظت از مشتریانشان یا تجارت را محدود کنند و یا آن ارز دیجیتال را از فهرست معاملاتی خود حذف نمایند.

 

بالا رفتن نرخ هش چه اتفاقاتی را رقم می‌زند؟

طبیعتاً وقتی پایین آمدن هش ریت یک بلاکچین تاثیرات منفی روی آن می‌گذارد، عکس این اتفاق می‌تواند با تاثیرات مثبتی همراه باشد. وقتی نرخ هش یک شبکه بالا می‌رود، یعنی برای تایید و افزودن تراکنش‌ها به بلاکچین آن قدرت محاسباتی بیشتری نیاز خواهد بود. طبیعتاً این اتفاق سبب می‌شود تا آن رمز ارز در شرایط ایمن‌تری قرار بگیرد و به ماینرهای بیشتری نیاز داشته باشد. به عبارت بهتر هکرها برای اینکه بخواهند چنین بلاک چینی را تسخیر کنند باید انرژی و زمان بیشتری صرف کنند. از طرفی این اتفاق منجر به آن می‌شود که سرمایه‌گذاران بیشتری به سمت آن بلاک چین هجوم آورند و ارزش معاملات آن را بالاتر ببرند. در واقع هرگونه که نگاه کنیم متوجه می‌شویم بالا رفتن نرخ هش با تاثیرات مثبتی برای شبکه بلاکچین مورد نظر همراه است.

بیشتر بخوانید:   اتریوم چیست؟ صفر تا صد اتریوم به زبان ساده

 

تاثیر هش ریت

 

چگونه هش ریت را بهینه سازی کنیم؟

بهینه سازی هش ریت دغدغه مهمی برای کاربران دنیای کریپتوکارنسی محسوب می‌شود. رعایت چند نکته کمک می‌کند تا بهینه‌ترین نرخ هش را برای سیستم خود ایجاد کنید. نکاتی که برای بهینه‌سازی نرخ می‌توانند مفید باشند را با هم مرور می‌کنیم:

 • سخت افزار: سخت‌افزارهای مختلفی برای ماینینگ ارز دیجیتال در بازار وجود دارند.شما باید بر اساس بودجه خودتان بهترین گزینه را انتخاب کنید تا با کمک آن نرخ هش را بهینه نمایید.
 • نرم افزار: در کنار سخت‌افزار شما باید از بهترین نرم‌افزارهای ماینینگ استفاده کنید.برخی از نرم‌افزارهای رایجی که در اینترنت وجود دارند معمولاً کمکی به شما برای بهینه کردن نرخ هش نخواهند داشت پس بهتر است آنها را از ذهن خودتان خارج کنید. شما باید به دنبال نرم‌افزاری باشید که کاربر پسند بوده و بیشترین بازدهی ممکن را برای شما به همراه داشته باشد.
 • استخر: قدرت استخرها در ماینینگ ارز دیجیتال با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارد.شما باید به دنبال استخرهایی باشید که قدرت بیشتری در هش شبکه داشته باشند و بتوانند بلوک‌های بیشتری برای شما ایجاد کنند. البته معمولاً استخرهایی که بیشترین قدرت را دارند، از هزینه بالاتری هم برخوردار هستند.
 • روش: شما باید از روش‌های مختلفی همچوناورکلاک و آندرولتینگ کمک بگیرید تا بتوانید نرخ هش سیستم را افزایش داده و مصرف برق آن را کاهش دهید. به عنوان نمونه بد نیست با تکنیک اورکلاک آشنا شویم. این تکنیک جذاب سرعت کلاک اجزای سخت‌افزاری مثل هسته را افزایش می‌دهد تا آنها سریعتر کار کنند و هش بیشتری تولید نمایند.
 • به روز رسانی و نگهداری: دو پارامتر دیگری که می‌توانند در بهبود وضعیت نرخ هش استخراج شما موثر باشند، به روز رسانی و نگهداری مناسب سخت‌افزار و نرم‌افزار ماینینگ هستند.به روز رسانی درایورها و سیستم عامل کمک می‌کند تا شرایط استخراج بهبود پیدا کند. از طرفی نظارت و نگهداری مناسب سخت افزار و نرم‌افزار ماینینگ کمک می‌کند تا بسیاری از مشکلات قبل از وقوع برطرف شوند.

 

هش بیت کوین چیست

 

مدیریت حرفه‌ای نرخ هش

نکاتی که سعی کردیم در مورد هش ریت با هم بررسی کنیم، صرفاً جهت آشنایی با این مقدارمهم در دنیای کریپتو کارنسی مفید هستند. اگر می‌خواهید در مدیریت این نرخ حرفه‌ای عمل کنید باید اطلاعات خودتان را هم به صورت حرفه‌ای به دست آورید. تنها افرادی می‌توانند خود را متخصصین دنیای کریپتوکارنسی معرفی کنند که در دوره‌های مرتبط با آن شرکت داشته‌اند. دوره‌های با کیفیتی در این زمینه به وسیله موسسات مالی برتر کشور همچون آرادفین برگزار می‌گردد که می‌توانید در آنها شرکت داشته باشید. با شرکت در این دوره‌ها یاد می‌گیرید که چگونه به صورت حرفه‌ای نرخ هش سیستم خود را بهبود دهید.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *