صندوق سرمایه گذاری اهرمی چیست؟ | سود | مزایا | ریسک

صندوق اهرمی

اکثریت مردم روزانه با مقادیر مختلفی از پول سر و کار دارند. این پول ها روزانه، هفتگی ، ماهانه و… به حساب ما می‌آیند و می‌روند. اما آیا به قول معروف ما فکر فردای خودمان را می‌کنیم؟ یا به فکر سرمایه گذاری های سودمند برای آینده هستیم؟ ما در این مقاله از گروه مالی آرادفین قصد داریم تا به مفهومی به نام صندوق اهرمی بپردازیم. احتمالا شما تا به حال با سوال صندوق اهرمی چیست؟ رو به رو شده‌اید، اما پاسخ درستی برای آن نداشته‌اید. جای نگرانی نیست فقط کافی است ما را تا انتهای مقاله دنبال کنید تا اطلاعات ارزشمندی در در این مورد در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 

 صندوق اهرمی چیست؟

صندوق اهرمی، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که برای افزایش سود به سرمایه‌گذاران، از اهرم مالی استفاده می‌کند. منظور از اهرم مالی در این صندوق‌ها این است که از بدهی ها برای سرمایه‌گذاری به منظور افزایش سرمایه و سود استفاده می‌شود. به بیان ساده‌تر، در صندوق اهرمی، سرمایه‌گذاران با استفاده از وام یا بدهی، سرمایه خود را بیشتر می‌کنند تا سود بیشتری بدست آورند. این صندوق به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا با استفاده از وام، بیشترین استفاده را از سرمایه خود را ییرند و در نتیجه سود بیشتری به دست آورند. اما باید توجه داشت که افزایش سود همراه با ریسک‌های بیشتری نیز همراه است.

 

صندوق اهرمی

 

مزایای استفاده از صندوق اهرمی چیست؟

استفاده از صندوق های اهرمی مزایای بسیاری دارد؛ از جمله:

 1. افزایش سود:

با استفاده از اهرم مالی، صندوق اهرمی می‌تواند سود بالاتری را به سرمایه‌گذاران خود ارائه دهد. با استفاده درست از بدهی و سرمایه می‌توانید سود بیشتری به دست بیاورید.

 1. دسترسی به سرمایه:

با استفاده از صندوق اهرمی، شما می‌توانید به سرمایه‌ای دسترسی پیدا کنید که به طور معمولی نمی‌توانید. این به شما اجازه می‌دهد تا با داشتن سرمایه لازم، فرصت‌های رشد و توسعه را فراهم کنید.

 1. تنوع سرمایه‌گذاری:

با استفاده از اهرم مالی، صندوق اهرمی می‌تواند سرمایه خود را بر روی پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تر متمرکز کند. این به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا در صندوقی که مجموعه‌ای از دارایی‌های مختلف داشته باشد، سرمایه‌گذاری کنند. این مزیت در برابر ریسک بازار و افت و صعود قیمت‌ها مقاومت خوبی به خریداران نشان می دهد.

 1. امکان استفاده از بدهی:

با استفاده از اهرم مالی، سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از بدهی، میزان سرمایه خود را افزایش دهند و در پروژه‌های بزرگتر و سودآورتری شرکت کنند.

 1. شبکه‌سازی و ارتباطات:
بیشتر بخوانید:   صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟آیا برای سرمایه گذاری مناسب است؟ + مزایا معایب

با ورود به صندوق اهرمی، شما به یک شبکه گسترده از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دیگر دسترسی خواهید داشت. این شبکه می‌تواند برای شما فرصت‌های جدیدی را به ارمغان آورده و به شما در برقراری ارتباط با افرادی که تجربه های مشابه دارند کمک کند. علاوه بر این ارتباطات موثر و شبکه‌سازی قوی می‌تواند به شما در رشد و توسعه کسب و کارتان کمک کند.

 

صندوق سرمایه گذاری اهرمی

 

اگر سرمایه گذار نتواند بدهی را بدهد، چه می‌شود؟

در صورتی که سرمایه‌گذار مشکلی در پرداخت بدهی به عنوان قسمتی از سرمایه‌گذاری خود داشته باشد، معمولاً صندوق اهرمی مجازات مالی محدودی را برای  سرمایه‌گذاری به کار می‌برند. این امر به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا با ریسک کمتر و بهره‌برداری بیشتر با سرمایه خود معامله کنند.

 

آیا سرمایه‌گذاری در این صندوق ها باعث افزایش تجربه می‌شود؟

بله ، شما با این تجربه به جمع سرمایه‌گذاران حرفه‌ای خواهید پیوست. این صندوق‌ها دارای تیم‌های متخصصی هستند که در زمینه‌های مختلف مانند مالی، استراتژی، بازاریابی و مدیریت کسب‌وکار تجربه دارند. با استفاده از تجربه و دانش این تیم‌ها، شما می‌توانید از راهنمایی‌های فوق‌العاده و استفاده از بهترین استراتژی‌ها برای رشد و توسعه کسب و کارتان بهره‌مند شوید.

 

انواع واحد های صندوق اهرمی

یکی از سوالاتی که کاربران از ما می‌پرسند، این است که منظور از واحد‌های پرریسک و کم ریسک چیست؟ در صندوق های اهرمی دو نوع گروه یا واحد دیده می‌شود، که سرمایه گذاران با توجه به شرایط خودشان می‌توانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. این دو گروه شامل:

 1. واحد های کم ریسک (عادی)

به طور کلی واحدهای کم ریسک یا عادی به معنای اینند که سرمایه‌گذاری در این واحدها دارای ریسک کمتری است. معمولاً سرمایه‌گذاران ، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های معمول و کم ریسک ترجیح می‌دهند. (این سود ها مشابه سود صندوق درآمد ثابت هستند)

 1. واحد‌های پر ریسک (ممتاز)

واحدهای پر ریسک یا ممتاز ریسک بیشتری دارند. این گروه مخصوص سرمایه گذارانی است که به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های با بازدهی بالا و ریسک بالا تمایل دارند. این نوع واحدها برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که آمادگی قبول ریسک بالا را دارند و به دنبال سود زیاد هستند. البته ناگفته نماند این واحد خود به دو دسته خاص و عام تقسیم می‌شود. واحد ممتاز خاص برای موسسین صندوق و واحد ممتاز عام برای سرمایه‌گذارن عادی هستند.

 

صندوق سرمایه گذاری اهرمی چیست

 

عملکرد و سوددهی صندوق های اهرمی چگونه است؟

در این صندوق‌ها از دو روش واحد های پر ریسک یا  قابل معامله یعنی واحد هایی که می‌شود آنها را معامله کرد و روش کم ریسک یا صدور و ابطال ( حداکثر و حداقل میزان سود در این واحد ها مشخص است) استفاده می شود. برای مثال اگر حداکثر میزان سود ۴۵ درصد و حداقل میزان سود ۲۰ درصد باشد در شرایط رکود و ریزش بازار این صندوق ها به خریداران ۲۰ درصد سود اعطا می‌کنند و در صورت رونق بازار و سوددهی بالا نیز به میزان ۴۵ درصد سود به سرمایه گذاران تعلق می‌گیرد.اما واحدهای پر ریسک برخلاف واحدهای کم ریسک محدوده مشخص ندارند و نوسانات زیادی در آنها دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:   اوراق سلف چیست و چه کاربردی در سرمایه گذاری دارد؟

 

چند رکن یا چند نفر در صندوق اهرمی وجود دارد؟

در ایجاد و نگهداری صندوق‌های اهرمی افراد بسیاری نقش دارند که ما آنها را ارکان صندوق اهرمی  می نامیم. ارکان اصلی صندوق‌های اهرمی عبارتند از:

 1. مدیر صندوق: مدیر صندوق مسئول مدیریت و سرمایه‌گذاری صندوق است. وظایف او شامل تحلیل بازار، انتخاب دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری، مدیریت ریسک‌ها و نظارت بر عملکرد صندوق است.
 2. مدیر ثبت: مدیر ثبت سهام و واحدهای صندوق است. وظایف او شامل ثبت سفارشات خرید و فروش واحدها، صدور اسناد مالکیت و تسویه معاملات است.
 3. متولی صندوق: متولی صندوق از دارایی‌های صندوق نگهداری می‌کند .وظایف او شامل نگهداری اوراق بهادار، دارایی‌های نقدی و اموال صندوق می‌باشد.
 4. حسابرس صندوق: حسابرس صندوق مسئول ارزیابی صحت و صلاحیت مالی صندوق است.

 

چگونه می‌توان در صندوق اهرمی شرکت کرد؟

برای تهیه و خرید این صندوق ها باید پذیره‌نویسی صورت گیرد و برای اینکه بتوانید در پذیره‌نویسی شرکت داشته باشید باید کد بورسی دریافت کنید. به این صندوق‌ها زمانی مجوز داده می‌شود که در واحد های پر ریسک (ممتاز) حدود ۵۰۰۰ میلیار ریال سرمایه گذاری صورت گیرد.

 

بهترین صندوق اهرمی

 

نکاتی  که باید در مورد صندوق اهرمی بدانیم؟

قبل از شرکت در یک صندوق اهرمی، باید به این نکات توجه کنید:

 1. تحقیق و آگاهی: بررسی و تحقیق کنید که صندوق مورد نظرتان چگونه عمل می‌کند و سابقه عملکرد آن چگونه بوده است. با خواندن اطلاعات مربوط به صندوق و گزارش‌ها، می‌توانید بهتر از عملکرد آن آگاه شوید.
 2. ریسک: باید بدانید که صندوق اهرمی ریسک‌های بالایی دارد و سرمایه شما در خطر قرار می‌گیرد. به خوبی از میزان ریسکی که می‌خواهید انجام دهید مطمئن شوید.
 3. هزینه‌ها: هزینه‌های مربوط به صندوق شامل سهمیه مدیریتی، خرید و فروش، هزینه نظارتی و … است. این هزینه‌ها می‌تواند نشان دهنده سودآوری صندوق باشند، بنابراین قبل از شرکت در صندوق، هزینه‌ها را بررسی کنید.
 4. هدف سرمایه‌گذاری: قبل از ورود به هر صندوق اهرمی، هدف و استراتژی سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید. آیا هدفتان کسب سود بالا در کوتاه‌مدت است یا سرمایه‌گذاری بلندمدت و پایدار؟ با توجه به هدف خود، بهتر است صندوقی را انتخاب کنید که با هدفتان همخوانی داشته باشد.
 5. تنوع سرمایه‌گذاری: بررسی کنید که صندوق اهرمی در چه جاهایی سرمایه گذاری می‌کند و آیا تنوع سرمایه‌گذاری را در نظر می‌گیرد یا خیر. صندوقی که در چندین و چند صنعت و شرکت سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند ریسک را کاهش دهد و سودآوری بیشتری داشته باشد.
 6. مدت زمان سرمایه‌گذاری: مدت زمانی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید نیز مهم است. برخی صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت ساخته شده‌اند، در حالی که برخی دیگر برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و عملکرد سریع طراحی شده‌اند.
 7. دسترسی به سرمایه: بررسی کنید که نحوه خرید و فروش در صندوق اهرمی که می‌خواهید در آن سرمایه گذاری کنید، چگونه است؟ برخی صندوق‌ها دارای محدودیت‌هایی هستند که ممکن است موجب مشکلاتی در مورد دسترسی و برداشت سرمایه شما شود. در نظر داشته باشید که این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدتتان مناسب نیستند و نیاز به توجه و صبر بیشتری دارند.
 8. تجربه مدیریتی: مدیر صندوق اهرمی نقش بسیار مهمی در عملکرد و سودآوری آن دارد. به عنوان سرمایه‌گذار، بررسی کنید که مدیر صندوق چه تجربه‌ای در حوزه سرمایه‌گذاری و مدیریت دارد و عملکرد او در گذشته چگونه بوده است.
 9. محاسبه سود و ضرر: قبل از ورود به یک صندوق اهرمی، حساب کنید که با توجه به ریسک‌ها و هزینه‌ها، سودی که انتظار دارید چقدر است؟
بیشتر بخوانید:   پذیره نویسی چیست | آشنایی با فرایند پذیره نویسی در بورس

 

لیست صندوق های اهرمی

 

سخن آخر

پس انداز در زندگی نقش بسیار مهمی دارد، اگر هر پولی که به دست ما می‌رسد را صرف هزینه‌های روزمره کنیم و هیچ چیزی را برای آینده کنار نگذاریم، به مرور زمان ممکن است با مشکلات مالی مواجه شویم.  پس انداز در واقع به ما این اجازه را می‌دهد که بخشی از درآمد خود را برای روز مبادا کنار بگذاریم.علاوه بر این، پس انداز ها می‌توانند مبنایی برای رسیدن به اهداف طولانی مدت مانند خرید خانه، تحصیلات بالاتر، تأمین بازنشستگی و … باشند. ما در این مقاله یک روش مطمئن برای سرمایه‌گذاری یعنی صندوق اهرمی را به شما معرفی کردیم. اگر دوست دارید از افراد متخصص در این رشته کمک بیشتری بگیرید و به سود های بالاتر برسید، می‌توانید به وبسایت گروه مالی آرادفین مراجعه کنید.

 

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *