صندوق سهامی چیست؟ آیا مناسب سرمایه گذاری است؟

آیا شما یک سرمایه گذار هستید که به دنبال بازدهی از بازار سهام هستید، اما فرصت و زمان لازم برای خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار را ندارید؟

اگر چنین است، سرمایه گذاری در صندوق سهامی، ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد. صندوق‌ سرمایه‌گذاری سهامی نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا پول خود را با هم جمع کنند تا مجموعه‌ای متنوع از سهام، اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار خریداری کنند.

در این مقاله نگاهی اجمالی به صندوق های سرمایه گذاری سهامی و پاسخگویی به سوالات رایج در مورد آنها خواهیم داشت. ما انواع صندوق‌های سهامی، مزایای سرمایه‌گذاری در آنها و ریسک‌های موجود در آن ها را پوشش خواهیم داد. در نهایت، نکاتی را در مورد نحوه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری سهامی ارائه خواهیم داد.

 

 صندوق سرمایه گذاری سهامی چیست؟

صندوق سرمایه گذاری سهامی یک وسیله سرمایه گذاری است که پول بسیاری از سرمایه گذاران را برای خرید یک سبد متنوع از اوراق بهادار جمع آوری می کند. یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری، صندوق سهامی است که عمدتاً در سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس، سرمایه گذاری می کند. در حالی که ممکن است بخش کوچکی از دارایی های صندوق سهامی به اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند سپرده های بانکی، اوراق مشارکت و اوراق قرضه دولتی تخصیص یابد. تمرکز اصلی صندوق سرمایه گذاری سهام بر سهام است. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در معرض سبد متنوعی از سهام قرار گیرند و به طور بالقوه از رشد بلندمدت و افزایش سرمایه در بازار سهام بهره مند شوند.

صندوق سهامی، یک ابزار سرمایه گذاری حرفه ای مدیریت شده است، که پول بسیاری از سرمایه گذاران را برای خرید یک سبد متنوع از سهام، اوراق قرضه یا سایر اوراق بهادار جمع آوری می کند. سرمایه گذاران، سهام صندوق سرمایه گذاری، را خریداری می کنند و ارزش سرمایه گذاری آنها با عملکرد اوراق بهادار پایه موجود، در صندوق تعیین می شود. انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک در دسترس سرمایه گذاران است، از جمله صندوق های سهام، صندوق های اوراق قرضه و صندوق های متوازن.

وقتی نوبت به سرمایه گذاری در صندوق های سهامی می رسد، مهم است که صندوق مناسب را، بر اساس اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک و افق سرمایه گذاری خود انتخاب کنید. همچنین درک ریسک‌های موجود، از جمله احتمال از دست دادن اصل سرمایه، نوسانات بازار و ریسک نقدینگی، مهم است.

به طور کلی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، می‌توانند یک گزینه سرمایه‌گذاری عالی، برای سرمایه‌گذارانی باشند که به دنبال پرتفوی متنوع و بدون دردسر خرید و فروش اوراق بهادار، هستند. با خواندن این مقاله، سرمایه گذاران می توانند تصمیمات آگاهانه ای در مورد اینکه در کدام صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کنند و به طور بالقوه به اهداف مالی خود برسند، اتخاذ کنند.

 

بازده صندوق سهامی برای سرمایه گذاری آگاهانه

بازده مورد انتظار از این صندوق ها معمولاً به نسبت افزایش ریسک، بالاتر است. برای سرمایه گذاران مهم است که قبل از سرمایه گذاری در صندوق های سهام، میزان تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری خود را به دقت در نظر بگیرند و اطمینان حاصل کنند که سطح ریسک مرتبط با صندوق سهامی، با اهداف سرمایه گذاری آنها مطابقت دارد.

در حالی که سرمایه گذاری در صندوق های سهام مستلزم پذیرش ریسک بیشتر است، اما با پتانسیل بازده بالاتر نیز همراه است. این صندوق ها می توانند در شرایط بازار صعودی بازده قابل توجهی ایجاد کنند، اما ممکن است در شرایط نزولی بازار نیز بازدهی منفی را تجربه کنند. با این حال، مدیریت حرفه ای دارایی های صندوق و تخصص متخصصان سرمایه گذاری می تواند به کاهش برخی از ریسک های مرتبط با این صندوق ها کمک کند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهام ممکن است ریسک کمتری نسبت به خرید و فروش مستقیم سهام داشته باشد، زیرا مدیران صندوق‌های حرفه‌ای قادر به تنوع بخشیدن به پرتفوی و تصمیم‌گیری آگاهانه سرمایه‌گذاری بر اساس روند و تحلیل بازار هستند.

یک صندوق سرمایه گذاری سهام از سرمایه گذاران پول جمع آوری می کند و از سرمایه برای ایجاد سبد اوراق بهادار متنوعی استفاده می کند که عمدتاً از سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس تشکیل شده است. بازده صندوق عمدتاً از طریق خرید و فروش سهام شرکت ایجاد می شود که منجر به سود و زیان می شود و بخش کوچکی از سود سهام حاصل می شود. در برخی موارد، این صندوق ها سود دوره ای تقسیم نمی کنند و سود و زیان سرمایه گذاران بر اساس تفاوت بین ارزش خالص دارایی (NAV) خرید و فروش واحدهای صندوق است. این رویکرد پتانسیل افزایش سرمایه بلندمدت را برای سرمایه گذاران فراهم می کند، اما توجه به این نکته مهم است که بازده تضمین نشده است و همیشه خطر از دست دادن پول در بازار سهام وجود دارد.

بیشتر بخوانید:   راهنمای ورود به بورس | چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 

پورتفوی صندوق سهامی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، معمولاً بین ۷۰ تا ۹۵ درصد سرمایه خود را به سهام و حق تقدم شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تخصیص می‌دهند و مابقی آن در اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شوند. توجه به این نکته ضروری است که ترکیب پرتفوی صندوق و سطح ریسک مرتبط با صندوق ممکن است بسته به استراتژی سرمایه گذاری و اهداف صندوق متفاوت باشد.

 

نحوه کار صندوق های سرمایه گذاری سهامی

صندوق های سرمایه گذاری سهامی، با جمع آوری وجوه از سرمایه گذاران و استفاده از وجوه، برای سرمایه گذاری در انواع اوراق بهادار کار می کنند. ارزش اوراق بهادار نگهداری شده توسط صندوق سهامی، روزانه محاسبه می شود و هرگونه افزایش یا کاهش ارزش، بر سودآوری و سرمایه ی سرمایه گذاران تأثیر می گذارد. علاوه بر نوسانات در ارزش اوراق بهادار، کارمزدهای مرتبط با سرمایه گذاری در صندوق نیز وجود دارد که از دارایی های صندوق کسر می شود. توجه به این نکته مهم است که کارمزدهای مرتبط با سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری سهامی می تواند متفاوت باشد و ممکن است بر بازده کلی صندوق تأثیر بگذارد.

صندوق‌های سهامی، اعم از کوچک و بزرگ، سرمایه خود را در خرید سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراقی که در دفترچه صندوق ذکر شده است، با رعایت محدودیت‌های خاصی مانند رعایت سقف سرمایه‌گذاری برای سهام، حق تقدم و سایر اوراق سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

محدودیت های سرمایه گذاری صندوق سهامی

این صندوق ها، بسته به اهداف و استراتژی سرمایه گذاری خود، همانطور که در دفترچه صندوق ذکر شده است، انعطاف پذیری به خصوصی برای سرمایه گذاری در طیف وسیعی از اوراق بهادار دارند. با این حال، گزینه های سرمایه گذاری در دسترس صندوق، ممکن است توسط الزامات نظارتی خاص و دستورالعمل های سرمایه گذاری محدود شود.

محدودیت های سرمایه گذاری مشخص شده در دفترچه صندوق های سهامی، برای کمک به مدیریت سطح ریسک مرتبط با این صندوق ها طراحی شده است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که با وجود این محدودیت‌ها، صندوق‌های سهام همچنان جزو پرریسک‌ترین انواع صندوق‌ها محسوب می‌شوند. ،

 

صندوق های سهام مناسب چه کسانی هستند؟

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی، می‌تواند گزینه مناسبی برای هر کسی باشد که به دنبال بازدهی، بیش از نرخ بهره ابزارهای با درآمد ثابت و تورم است. با این حال، برای دستیابی به بهترین نتایج، داشتن یک افق سرمایه گذاری بلندمدت مهم است. این امر صندوق سهامی را گزینه خوبی برای افرادی می کند که به دنبال تضمین آینده مالی خود، حفظ ارزش سرمایه خود و استفاده بهینه از درآمد مازاد هستند. سرمایه گذاری در صندوق های سهام نیز می تواند راهی عالی برای پس انداز برای تحصیل کودک یا سایر اهداف بلند مدت باشد. قبل از انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب، مهم است که اهداف سرمایه گذاری و تحمل ریسک را به دقت در نظر بگیرید.

 

نمودار ترکیب دارایی های صندوق های سهام

یک صندوق سهام معمولاً حداقل 70 درصد از پرتفوی خود را در سهام و حق تقدم ها سرمایه گذاری می کند و مابقی آن در اوراق با درآمد ثابت و سایر اوراق بهادار به استثنای سهام، سرمایه گذاری می شود. با این حال، تخصیص دارایی خاص ممکن است در میان صندوق های سهام مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک صندوق ممکن است از سهمیه نگهداری سهام پیروی کند و حدود 10٪ از دارایی های خود را به سپرده های بانکی یا پول نقد اختصاص دهد و بقیه آن را در سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کند.

نمودار زیر ترکیب دارایی احتمالی یک صندوق سهام را نشان می دهد:

 

نمودار صندوق سهامی - آرادفین

 

(توجه: نسبت و ترکیب دارایی ها ممکن است در بین صندوق های مختلف متفاوت باشد.)

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری سهامی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی را می‌توان به دو دسته صندوق‌های قابل معامله در مبادله (ETF) یا صندوق‌های غیرقابل معامله طبقه‌بندی کرد، که به عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری باز نیز شناخته می‌شوند.

ETF ها صندوق های سهام قابل معامله هستند که می توانند در بازار سهام از طریق سیستم معاملاتی کارگزاری خرید و فروش شوند. برای خرید ETF، سرمایه گذار می تواند نماد صندوق مورد نظر را مانند نماد یک سهام خاص، جستجو کرده و با استفاده از پلتفرم کارگزار خود آن را خریداری کند.  از سوی دیگر، صندوق‌های باز، صندوق‌هایی هستند که قابل معامله در بازار سهام نیستند. این وجوه از طریق درگاه سرمایه گذاری صندوق صادر و ابطال می شود. برای سرمایه گذاری در یک صندوق باز، سرمایه گذار می تواند به پورتال سرمایه گذاری صندوق مراجعه کند، ثبت نام کند و واحدهای صندوق را خریداری کند.

بیشتر بخوانید:   پذیره نویسی چیست | آشنایی با فرایند پذیره نویسی در بورس

 

انواع صندوق سهامی قابل معامله در بورس

در ادامه لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس آورده شده است :

صندوق های سهامی بدون اهرم

واحدهای این صندوق ها، از طریق کارگزاری و مانند سهام، خرید و فروش می شود. قیمت هر واحد بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و معمولاً نزدیک به ارزش خالص دارایی (NAV) صندوق است. در زیر لیست بهترین صندوق سهامی آورده شده است :

  • صندوق سهامی سرو
  • صندوق سهامی آگاس
  • صندوق سهامی اطلس
  • صندوق سهامی هم وزن
  • صندوق سهامی فیروز
  • صندوق سهامی کاریزما
  • و …

صندوق های اهرمی

صندوق اهرمی، به سرمایه گذار اجازه می دهد بدون دریافت اعتبار از کارگزار خود (اهرم) به صورت غیرمستقیم سرمایه گذاری کند و در عین حال از مدیریت حرفه ای و نقدینگی بهره مند شود. به عبارت دیگر، نیازی به استفاده از اهرم در این صندوق ها نیست، چرا که اهرم به صورت غیر مستقیم در این صندوق ها، به کار رفته است. نماد های اهرم و توان، از این نوع صندوق ها هستند. این نوع صندوق ها نیز، از طریق کارگزاری ها، مانند سهام خریداری می شود.

 

مزایای صندوق سهامی

صندوق های سرمایه گذاری سهامی، مانند هر ابزار دیگری در بازار سرمایه دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. مزایای صندوق های سرمایه گذاری سهامی عبارتند از:

مدیریت حرفه ای

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبالغ کمی را از چندین سرمایه‌گذار جمع‌آوری می‌کنند تا مجموعه‌ای متنوع از دارایی‌ها را تشکیل دهند که توسط تیمی حرفه‌ای از متخصصان بازار سرمایه مدیریت می‌شود. این مدیریت حرفه ای می تواند منجر به کاهش بهینه ریسک و بازده خوب شود.

کاهش ریسک در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم

مدیریت حرفه ای توسط متخصصان در صندوق های سرمایه گذاری می تواند ریسک سرمایه گذاری را در مقایسه با خرید و فروش سهام در بازار سرمایه شخصاً کاهش دهد.

دسترسی به پورتفولیوی متنوع

سرمایه گذاران در صندوق های سرمایه گذاری سهامی می توانند به مجموعه ای متنوع از دارایی ها دسترسی پیدا کنند که دستیابی به آن، با سرمایه گذاری های فردی، ممکن است دشوار باشد.

نقدینگی

اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، نقدینگی لازم را برای خرید یا فروش واحدهای خود، در هر زمان فراهم می‌کنند.

توان مالی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی معمولاً آستانه سرمایه‌گذاری پایین‌تری نسبت به سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری دارند، که آنها را برای سرمایه‌گذاران با سرمایه محدود مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

بهره وری مالیاتی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، اغلب به گونه‌ای ساخته می‌شوند که مالیات کارآمد باشند، به این معنی که می‌توانند بدهی‌های مالیاتی را برای سرمایه‌گذاران کاهش یا به تعویق بیندازند.

شفافیت و نظارت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، مانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و واسطه‌های مالی تحت نظارت سازمان بورس هستند. گزارش عملکرد این صندوق ها به همراه پرتفوی سرمایه گذاری و سایر صورت های مالی آنها، در وب سایت کدال و همچنین وب سایت صندوق در دسترس عموم قرار می گیرد و شفافیت و پاسخگویی را تضمین می کند.

 

سپر تورم در بلندمدت و حفظ ارزش سرمایه

به منظور محافظت از سرمایه در برابر کاهش ارزش در طول تورم، مهم است که فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در نظر بگیریم که بازدهی برابر یا بالاتر از نرخ تورم را فراهم می‌کند. بر اساس داده های آماری در اقتصاد ایران، سرمایه گذاری در سهام یا بورس، سودآورترین سرمایه گذاری در دهه اخیر بوده است. بنابراین بازار سرمایه می تواند گزینه مناسبی برای حفظ ارزش سرمایه در بلندمدت باشد. با این حال، ممکن است همه فرصت یا تجربه سرمایه گذاری مستقیم در بازار سهام را نداشته باشند. اینجاست که صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام می‌توانند جایگزین مناسبی را ارائه دهند، و ضمن به حداقل رساندن ریسک کاهش ارزش، پتانسیل بازدهی خوب را در بلندمدت فراهم کنند.

 

معایب صندوق های سرمایه گذاری سهامی

اگرچه صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام دارای مزایای بسیاری هستند، مهم است که معایب یا محدودیت‌های بالقوه آنها را نیز در نظر بگیریم. برخی از این موارد عبارتند از:

هزینه ها

در هنگام خرید واحد های این صندوق، باید مبلغی را به عنوان کارمزد به کارگزار پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید:   اوراق تبعی فروش چیست؟ | آشنایی با مزایا و معایب آن

عدم کنترل

سرمایه گذاران در صندوق های سهامی، کنترل کمی بر تصمیمات سرمایه گذاری اتخاذ شده توسط مدیر صندوق دارند. این بدان معناست که سرمایه گذار ممکن است همیشه با استراتژی سرمایه گذاری موافق نباشد یا سطوح مختلف تحمل ریسک داشته باشد.

ریسک بازار

مانند هر سرمایه گذاری در بازار سهام، صندوق های سرمایه گذاری سهامی در معرض ریسک بازار هستند. این بدان معناست که ارزش سرمایه گذاری می تواند بر اساس عملکرد بازار که تحت تأثیر عوامل مختلف اقتصادی و ژئوپلیتیکی است، بالا یا پایین برود.

دارایی های پنهان

برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ممکن است اوراق بهاداری داشته باشند که به آسانی برای سرمایه‌گذار آشکار نباشد. این می تواند خطرات مربوط به تمرکز یا قرار گرفتن در معرض بخش ها یا صنایع خاص را ایجاد کند.

امکان عدم سوددهی در کوتاه مدت

همانطور که در این مقاله بحث شد، صندوق های سهام در معرض نوسانات بازار هستند و سودآوری آنها به شدت به روند کلی بازار سهام بستگی دارد. در حالی که داده های تاریخی حاکی از آن است که شاخص کل بورس در بلندمدت روند صعودی داشته است، هیچ تضمینی برای ادامه این روند در آینده وجود ندارد. در کوتاه مدت، این خطر وجود دارد که بازده مورد انتظار محقق نشود و سرمایه گذار سودی به دست نیاورد. بنابراین، توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران در هنگام خرید این صندوق‌ها، افق سرمایه‌گذاری بلندمدت داشته باشند تا تأثیر نوسانات کوتاه‌مدت بر پرتفوی خود را کاهش دهند.

سلب حق حضور در جلسات شرکت

هنگام سرمایه گذاری مستقیم در سهام یک شرکت، سهامداران حق دارند در مجامع شرکت شرکت کنند و در مورد تصمیمات مهم رای دهند. با این حال، سرمایه گذاران هنگام سرمایه گذاری در یک صندوق سهامی، این دسترسی مستقیم را ندارند. در عوض تیم مدیریت صندوق به عنوان نماینده سرمایه گذاران صندوق سهامی، در این جلسات شرکت می کند و از طرف آنها رای می دهد. در حالی که این ممکن است برای برخی از سرمایه‌گذارانی که به این سطح از تعامل اهمیت می‌دهند، یک نقطه ضعف تلقی شود، مهم است که توجه داشته باشیم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، اغلب دارای یک سبد متنوع از سهام هستند که حفاظت کلی بیشتری در برابر ریسک‌های سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد.

 

سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق سهامی

برای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری سهام، سرمایه گذاران ملزم به خرید حداقل یک واحد سرمایه گذاری هستند. واحد سرمایه گذاری کوچکترین جزء یک صندوق سرمایه گذاری است. با این حال، مقدار سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز برای خرید یک واحد سرمایه گذاری ممکن است بسته به صندوق سهام خاص متفاوت باشد. این اطلاعات را می توان در اساسنامه و دفترچه صندوق مشاهده کرد.

سرمایه گذاران برای خرید صندوق سهامی قابل معامله یا ETF، موظفند حداقل مبلغ مجاز برای ارسال سفارش، در سامانه معاملاتی را که در حال حاضر، 500 هزار تومان است، در حساب کارگزاری خود داشته باشند.

 

مزیت صندوق سهام در مقایسه با خرید مستقیم سهام

سرمایه گذاری مستقیم در بازار سهام نیازمند دانش، تجربه و نظارت مستمر است، زیرا بازار بسیار فعال و نوسان است. از سوی دیگر، سرمایه گذاری در یک صندوق سهام، مزیت واگذاری مدیریت سبد سرمایه گذاری را به مدیران حرفه ای صندوق ها و متخصصان بازار سرمایه فراهم می کند. مدیران صندوق از تخصص و تجربه خود برای سرمایه گذاری در سبد دارایی های متنوع استفاده می کنند و ریسک ضرر را کاهش می دهند و بازده را بهینه می کنند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در یک صندوق سهام به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد از صرفه‌جویی در مقیاس بهره ببرند، زیرا سرمایه‌گذاری‌های کوچک چند سرمایه‌گذار با هم ترکیب می‌شوند تا یک سبد سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر ایجاد کنند.

 

سخن آخر در مورد صندوق سهامی

پس از مطالعه این مقاله، مشخص می شود که صندوق سهامی را می توان به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری پر ریسک و با سود بالا در نظر گرفت. علیرغم پتانسیل سودآوری، آنها با محدودیت ها و معایب خاصی، مانند احتمال زیان های کوتاه مدت و عدم شرکت در جلسات شرکت همراه هستند. با این حال، برای کسانی که دانش یا زمان لازم برای سرمایه گذاری مستقیم در بازار سهام را ندارند، صندوق های سرمایه گذاری سهامی می توانند جایگزین ارزشمندی باشند. افراد با سرمایه گذاری در صندوق سهامی، می توانند سرمایه خود را به دست متخصصان مجرب بسپارند و از تخصص آنها بهره مند شوند. در نهایت، تصمیم برای سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری در یک صندوق، باید بر اساس اهداف مالی فردی و تحمل ریسک باشد.

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از پست‌هایی که در آرادفین منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *